Зима-2015: лопати в руки чи чекати на служби?

“Пошта” з’ясовувала, чи готові у Львові та області комунальники і дорожники до негоди, аналогічної березню 2013-го, і чи не “звалиться” зима, як сніг на голову

фото: vk.comafishalviv
Львів’яни чекають снігу як символу дивовижного свята. Проте, коли білі мухи все ж прилетять, то часто-густо нароблять таких “веселощів”…  Невідомо на що сподіватися і чекати  в  грядущі холодні місяці. Проте, якщо сприймати зиму як виклик, то і рішення з’являється: треба належним чином підготуватися! 
Тим паче – цього вчить і позаторішній досвід: львів’яни особливо  надовго запам’ятали три п’ятниці поспіль березня 2013-го (!), коли сніг просто паралізував місто! Тоді на дорогах були великі тягучки, машини застрягали в кучугурах, люди пішки йшли на роботу чи з роботи… Як писала “Пошта”, львів’яни потерпали від снігової блокади через відсутність скоординованих дій посадовців, які маючи важелі впливу, не використали їх, а через стару техніку комунальники не давали собі ради… 
Чиновники запевняють, що висновки зробили: техніку оновили, піскосуміші закуповують вдосталь і навіть про запас, і вже за помірної минулої зими пройшли іспит. Проте чи готові дорожники до снігу і холодів, а може сподіваються на поблажливу зиму?

Перевірили: пісок і сіль є!

У Львівській ОДА акцентують: аби впевнитися, що всі засоби до зими готові, особисто виїжджали на огляди і перевірки. Дорожників перевіряли і даївці, працівники служби автомобільних доріг, Укртрансінспекції та ЛОДА.
“Ми аналізували, чи готова область до зими на засіданнях комісії з надзвичайних ситуацій. Крім того, оглядали кожну базу із технікою: звертали увагу чи є достатньо паливно-мастильних матеріалів та піскосуміші, а також чи готовий до роботи персонал. На приватних структурах (обслуговують 500 км доріг) і піско-сольові суміші, і техніка готові повністю. На інших дорогах, що обслуговує Облавтодор, пісок є у необхідному обсязі, а сіль всього лиш на 60%. Проте до кінця тижня прибуде 20 вагонів Артемсолі із запасом ще на наступний рік. Щодо техніки, то машин, якими взимку дороги області розчищають від снігу, всього 250. Із них у ремонті всього 10, а решта – готові і перевірені”, – зазначила “Пошті” перший заступник голови Львівської ОДА Ірина Гримак. 
Двірники скаржаться: хоч і є машина, яка відгорне сніг, проте головну роботу взимку виконують вручну – роздовбують і відкидають сніг практично без перерви
Про те, що все готово, запевняють і в місті. Кажуть, що навіть найбільш сувора зима буде не страшною, бо шляховики працюватимуть цілодобово у дві зміни. 
“Ми неодноразово виїжджали і перевірили всі чотири шляхово-ремонтні підприємства. Водії, які будуть взимку працювати на машинах, заводили їх та проїжджали певну дистанцію. Вирішили всі технічні питання: замінили  шини і акумулятори, де було потрібно. Щодо піскосумішей, то запасу, який заготовлюємо і зараз, вистачить навіть на дуже сувору зиму, бо коли в середньому використовуємо десять тисяч метрів кубічних піскосуміші, то цього року будемо мати 18 тисяч метрів кубічних”, – каже “Пошті” в.о. начальника відділу управління інженерного господарства міськради Олег Брожик.
І додає, що цього року також закуповують чотири піскорозкидувачі та три підмітальні трактори. Тобто кожне з шляхово-ремонтних підприємств міста отримає по новій машині до кінця року.

Служб не дочекалися і… самоорганізувалися  

Навіть коли зима сприяє, і дорожники охоче звітують про відмінну роботу, незадоволеними залишаються мешканці, що користуються локальними дорогами. Мовляв, прибирають передусім магістралі і ті вулиці, де найактивніший рух транспорту. Тому львів’яни вже не чекають на допомогу, а рятують себе самі.
Львів’янка Оксана розповідає “Пошті”, що лише як приходить зима, до її будинку на вул. Шафарика (що розташований трохи нижче, ніж всі інші) годі добратися. На дорозі постійно намерзає лід, тому аби не впасти, треба йти дуже обережно. Жінка каже, що подолати перешкоду молоді люди можуть, а от як ходити взимку старшим?.. 
Проте зима-весна 2013-го для пані Оксани – як цікава пригода. Сильним вітром навколо її будинку  намело стільки снігу, що годі було вийти! “Снігу тоді намело в людський зріст. Пам’ятаю, видзвонювала по всіх службах, але це було безрезультатно, оскільки все місто було паралізоване”, – розповідає “Пошті” Оксана.
Проте мешканці знайшли вихід, взяли в руки лопати і самі розчистили собі шлях. Однак відкопати зі снігу машини, припарковані поблизу, на тротуарах, було вже  важче, тому дехто так і не потрапив на роботу. Львів’янка Оксана каже, що якщо й цього року зима буде такою сніжною, то готова брати лопату до рук. “У нас зима – завжди несподіванка. Ніхто не готовий до снігу. І тим більше, до великої кількості снігу”, – каже “Пошті” співрозмовниця.

Як пенсіонери тяжко кучугури прибирають…

Двірником узимку мало хто хоче працювати: робота важка і мало оплачувана, тому коли на літній період працювати таки зголошуються, то на зиму переважно звільняються. І, хоча торік для заохочення двірникам підвищили зарплату, проблему вирішити не вдалося – у кожному районі надалі є вакансії. 
“Це така тенденція, що на зимовий період люди звільняються, проте, директори стараються їх втримати, проблем із кадрами не мало би бути. Знаряддя праці оновлюють постійно, докуповують їм робочий одяг, жилети, аби вони виглядали охайно”, – розповідає “Пошті” Олег Брожик.
Проте “Пошта” вирішила поспілкуватися із прибиральниками і дізналася про те, як їм працюється.
Пані Ірина та Надія працюють в одному з ЛКП вже понад тридцять років. Кажуть, що обрали таку важку фізичну роботу, бо сподівалися отримати як винагороду від держави квартиру. Проте часи змінилися і тепер за 1800 гривень жінки вісім годин на день під наглядом збирають листя, а взимку розчищають один із парків. Розповідають, що така робота вже давно їм не під силу, але нема куди діватися… 
Скаржаться, що додаткові кошти на оздоровлення, премії їм не виплачують. Одяг не видають: “Рятують хіба секонд-хенди, там ми купуємо робочий одяг. Від начальства спеціальних костюмів не дочекаєшся. Хоча влітку вони купили нам щось на кшталт фартуха… До роботи воно незручне, зі штучного матеріалу. Але ми відмовилися ту “форму” носити. Хай краще доплачують нам 100-200 гривень і купимо собі одяг самі. Бо за той мізер купляти ще й робочі костюми!? То за що ж жити!?”, – каже “Пошті” пані Надія.
Робітниці розповідають, що прибирають парк всього чотири жінки і три чоловіки. Працівників дуже бракує: виконавши норму, що вимагає начальство, надзвичайно втомлюються, особливо взимку. Мовляв, хоч і є машина, яка відгорне сніг, проте головну роботу вони виконують вручну: роздовбують і відкидають сніг практично без перерви. За всі роки праці і дотепер не звикли до тяжкої фізичної втоми…
“Начальство не добирає ще працівників…Знаю, що то тяжка робота, тому не всі старші люди можуть отак працювати. А молодь взагалі не хоче прибирати вулиці. Проблему не так легко вирішити. Проте таке враження, що керівництву байдуже: адже вони знаходять зручний вихід: ставлять вимоги до нас – аби  працювали за кількох, проте зарплату не підвищують. Куди дівають ті кошти – невідомо…”, – каже “Пошті” пані Ірина.
Роботодавці постійно підвищують норми і плани: а жінки носять важкі дуйки, відкидають кучугури снігу і не мають права скаржитися бо їм у відповідь – погрожують звільненням. 

Акцент на досвід Європи

Ірина Гримак певна: аби взимку автомобілісти їздили з комфортом, треба знайти альтернативу піско-сольовій суміші. “В Європі використовують суху сіль або ропу, в залежності від температури. Вони не забруднюють дощової каналізації і не створюють так званих насипів вздовж дороги. Крім того, такі речовини швидше розщеплюють сніг і працюють довше. Однак нині ми ще не настільки багаті, аби дозволяти собі таку коштовну річ. Хоча, з іншого боку, розуміємо, що рано чи пізно до цього таки прийдемо, адже коли користуватимемося взимку такими “модерними”  засобами, то скоротимо витрати на обслуговування і утримання доріг”, – пояснила “Пошті” Ірина Гримак.
Валерій Веремчук, депутат Львівської міської ради, член депутатської  комісії інженерного господарства каже, що дороги взимку не будуть прибирати як слід доти, поки дорожників не будуть штрафувати за кожне ДТП. 
“У країнах Європи техніка значно якісніша, і стан доріг кращий. На автобанах і магістралях поняття “лід на дорозі” не існує. Фірми, які їх обслуговують, ретельно за цим слідкують бо, якщо трапиться якесь ДТП, на них накладають величезні штрафні санкції. Думаю, якщо і в нас такі штрафи будуть платити і ті, хто прибирає ці дороги, то прибирати їх будуть швидше і якісніше”, – каже “Пошті” Валерій Веремчук. Співрозмовник додає, що техніку треба належно доглядати під час використання. Дорожники мають ставитися до своєї справи відповідально. Також депутат поділився з “Поштою” враженнями про те, як ведуть зимову господарку американці. “У штаті Арізона (США) цілий рік тепло і сніг для мешканців – це щось незвичне. Через “білі мухи” у місті оголошують надзвичайний стан. А якщо сніг ще й покриває роздільну смугу дороги, то не виходять на роботу і відпочивають від школи. У Фініксі, столиці Арізони, прибиральної техніки, що очистить від снігу дороги, взагалі немає. У місті вважають, що недоцільно скуповувати машини, які виїжджають лиш кілька разів на рік. Вигідніше для міста ті “три дні” зробити відгули і закрити комунальні установи.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8200 / 1.63MB / SQL:{query_count}