Осіннє прибирання парків: а що робити з листям?

“Пошта” довідалася, як і куди восени комунальники прибирають сухе листя з парків Львова, чому екологи категорично проти його спалювання та яку альтернативу пропонують, аби не шкодити природі

фото: Андрій Польовий
Місто Лева у всі пори року по-своєму прекрасне, навіює най­різноманітніший настрій і, погодьтеся, закохує. Зараз, коли за вікном золота осінь, Львів справді неймовірний! Особливо гарно в середмісті і міських парках: осінь-мист­киня розмалювала столітні дерева жовто-червоними барвами, під ногами шелестить опале листя, а в повітрі витає легка прохолода. Така от  осіння ідилія…
Доки одні насолоджуються львівською природою і ловлять момент, аби сісти на хвилинку-дві на лавку у скверику і помріяти, комунальники вичищають паркові доріжки та газони від сухого листя, аби все виглядало естетично й охайно. Щоденно працівники ЛКП “Зелений Львів” прибирають понад 15 парків і зелених зон Львова від осіннього “сміття”, тож упродовж дня  вивозять у середньому близько 50 куб. м сухого листя, інформує прес-служба міськради. 
За кордоном існує практика брикетування сухого листя – використання його як альтернативного палива
 Екологи застерігають: листя не можна спалювати, бо це надзвичайно шкідливо! Така процедура завдає шкоди не лише ґрунтовому покриву парків і лісових зон, а й неабияк забруднює повітря і згубно відображається на здоров’ї всіх, хто дихає димом.  Ба більше, це провокує хвороби органів дихання та навіть онкозахворювання. Наразі по всій Україні встановлено штрафи за незаконне спалювання таких біологічних решток. 

Не спалювати листя, а компостувати!

Зі слів головного інженера ЛКП “Зелений Львів” Володимира Чишинського, загалом до прибирання парків залучено понад 40 осіб, які працюють щодня з 8.00 до 17.00. Згодом листя вантажать в автомобілі та вивозять. Прибирають осіннє “сміття” лише з парків, у лісосмугах міста воно просто перегниває.
“Найбільшу частину робіт виконують у Стрийському парку та парку імені Івана Франка. Там у підмітанні доріжок, очищенні газонів і тротуарів від листя, збиранні та вивезенні сміття задіяно близько 20 осіб”, – зазначає  Володимир Чишинський.
Із його слів, неабияк спрощує прибирання листя сучасна техніка – садові порохотяги. 
“Добре, що зараз можна все листя зібрати садовим порохотягом і повантажити на машину. Так і зусиль треба менше затратити”, – зазначає Володимир Чишинський.  Співрозмовник також додає, що у Львові листя утилізовують шляхом компостування, що “передбачає його концентрацію в одному місці”. Тим паче, що сама природа так влаштувала: листя перетворюється на поживні речовини. 
Палити листя категорично не можна, бо воно як губка втягує всі небезпечні речовини, важкі метали та викиди від автівок
Самі ж прибиральники, які щодня вступають у нерівну боротьбу із сухим листям, зізнаються: згорнути його на купу і спалити було би значно легше.
“Ми прибираємо листя, а воно від вітру розлітається парком. Доводиться по кілька разів бігати за ним і згортати ще раз. Це марудна справа. Якби можна було спалити, було б легше. Усі наші діди-прадіди так робили і жили до 100 років, а тут, бачте, шкідливо. Маючи таку зарплату, як у нас, будь-що шкідливо робити”, – бідкається “Пошті” прибиральниця.
Містяни ж навпаки проти того, аби листя з міських парків банально спалювали. Мовляв, така практика – вже минуле століття, Європа вже давно такого не робить, і нам не варто, якщо, звісно, хочемо бути європейцями.
“Кілька років жила в Англії, то навіть уваги не звертала, куди тамтешнє сухе  листя дівають. Але точно не палили, бо страшенно не переношу запаху їдкого диму, який  після прогулянки вперто ходить за мною. Я однозначно проти його спалювання. Тим паче, що це шкідливо для астматиків”, – зазначає “Пошті” львів’янка Роксолана. 

Аби не шкодити собі та природі, треба…

Екологи теж в один голос застерігають не палити листя і пропонують  альтернативу шкідливому методу прибирання міських парків.
“Палити листя категорично не можна, бо воно як губка втягує всі небезпечні речовини, важкі метали та викиди від автівок. Дим від сухого листя  неабияк шкодить  дітям, бо в них мала вага. Тим, у кого вага 60-70 кілограмів, трохи безпечніше, але все одно це дискомфортно для всіх. Стосовно методів утилізації опалого листя думки екологів розходяться. Одні радять узагалі залишати листя в парках, аби воно перегнивало і підживлювало ґрунт, інші пропонують збирати його у спеціальні компостні ями, хоча в такому випадку важкі метали все одно залишаться у ґрунті. За кордоном існує практика брикетування сухого листя – використання його як альтернативного палива. Якщо воно вологе, його підсушують і мають хороший результат. У Львові таких технологій, на жаль, нема. Тому я таки за компостування листя – це для міста найкращий і відносно простий спосіб”, –  зазначив у розмові з “Поштою” голова ГО “Бюро екологічних досліджень” Дмитро Скрильніков. 
Із його слів, якщо не слухати порад екологів і лікарів та зухвало палити листя, можна нашкодити не лише своєму здоров’ю та здоров’ю близьких, а й завдати непоправної шкоди довкіллю. 
Найбільшу частину робіт виконують у Стрийському парку, що займає понад 52 га, та парку імені Івана Франка, територія якого – 11,6 га
“Пам’ятайте: якщо палите листя в парках чи на полі, це призводить до руйнування ґрунтового покриву,  знищення тварин і комах, які там перебувають. Саме тому маємо хворі дерева та кущі. Думайте хоч колись про природу, і вона вам віддячить!” – акцентує Дмитро Скрильніков.
Особливо популярне спалювання осіннього “сміття” на території області. Люди традиційно в цю пору згромаджують опале листя на купи і знищують вогнем. Утім у департаменті екології та природних ресурсів Львівської ОДА  теж застерігають не робити цього і не шкодити природі. 
“Звертаюся до всіх жителів Львівщини, аби не палили опалого листя! Не забруднюйте середовища та не псуйте свого здоров’я! Також наголошую, що державна екологічна інспекція контролює цю ситуацію і проводить рейди. Якщо люди порушують правила, до них застосовують штрафні санкції!” – наголошує директор департаменту екології та природних ресурсів ЛОДА Олексій Балицький. 

Окрім прибиральників, сухе листя активно збирають… дітки в дитсадках Сихова, інформує Facebook-спільнота ГО “Варта-1”. Щоправда, навряд чи добровільно. “Матусі і взагалі “знаючі” люди, відколи це діток у садочках змушують листя збирати, прибираючи територію? Батькам це відомо? Чомусь завжди думала, що для цього є відповідний персонал, а діток у садочок відправляють із іншою метою”, – повідомила на сторінці у Facebook ГО “Варта-1” користувач Ліля Щаслива.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8166 / 1.59MB / SQL:{query_count}