ЕкоЛьвів: довкілля без ртуті

Відтепер у місті, окрім відпрацьованих батарейок, будуть утилізувати і енергоощадні лампи

фото: прес-служба Львівської міськради
У приміщенні складу міської ТЕЦ запрацювало унікальне обладнання, яке буде переробляти без відходів трубчасті та компактні енергоощадні лампи, які вже відcлужили своє. 
Проект “Створення муніципальної системи поводження з відходами електрон­ного та електричного устаткування у Львові з використанням досвіду Любліна” коштував близько півтора мільйона євро та зайняв чотири роки. Вирішальну роль у здійсненні задуму відіграла купівля надсучасного інтелектуального комплексу для утилізації люмінесцентних ламп. Постачальником цього обладнання стала шведська компанія, що є одним зі світових лідерів у галузі рециклінгу електронних відходів.
Президент цієї компанії Клайс Райден наголошує, що важливо усвідомлювати відповідальність і вести екоспосіб життя, адже наше ставлення до довкілля визначає майбутнє наших дітей: “У Швеції є прислів’я: ми не успадковуємо землю своїх батьків, а радше зичимо її у наших дітей. Це означає, що нам треба передати її нашим дітям у кращому стані, ніж ми її отримали”, – наголошує Клайс Райден.

Як це працює?

На автоматизованій лінії будуть працювати всього дві людини, які вже пройшли навчання. Координатор проекту Оксана Вітик розповідає, що переробна машина подрібнить лампу, розділить на частини, а потім їх переробить. 
Коли викидаємо лампи у смітник, далі лампа потрапляє на сміттєзвалище, відтак ртуть просочується у довкілля
“Ми не отримуємо сміття, а вторинну сировину: скло, метал, пластик, люмінофор, ртуть. Лінія може переробити близько 500 трубчастих або 800 компактних люмінесцентних ламп за годину. Це дозволяє практично повністю забезпечити такими послугами всю Західну Україну”, – зазначила  “Пошті” Оксана Вітик.  
З її слів, потрібно організувати роботу так, аби мінімізувати витрати на утримання приміщення. “Назбируватимемо таку кількість ламп, що можна переробити за цілий день – тоді запускатимемо устаткування з переробки. Оскільки машина переробляє 200 кг ламп у годину, то на шість годин їх потрібно 1,2 т. Тому спочатку таку кількість ламп накопичимо на складі, а тоді перероблятимемо. Потім знову будемо збирати”, – каже вона. 

Вторинна сировина: як будуть використовувати?

Хоч наразі жодного укладеного контракту нема, проте виконавці проекту вже думають, як збуватимуть отриману вторинну сировину. 
“Скло ми можемо пропонувати компаніям, які щось із цього матеріалу виготовляють. Хоч воно буде не у чистому вигляді, проте його можна переплавляти. До прикладу, поляки з такого скла виготовляють лампадки на цвинтар, можна робити скельця для вуличних ліхтарів. Потенційним споживачем нашої сировини є Львівський ізоляторний завод. 
З алюмінієм проблем не буде взагалі, а люмінофор потрібний компаніям, які виробляють фарби для доріг, у склад яких він входить, адже світиться у темноті. Ртуть будуть купувати компанії, що роблять термометри чи ті ж енергоощадні лампи”, – розповіла Оксана Вітик. 

Екобуси зі збору ламп

А вже після того, як Міністерство екології надасть реалізаторам проекту ліцензію, львів’яни зможуть приносити використані лампи до спеціальних пересувних приймальних пунктів – екобусів. Мерія вже закупила два таких авто.
“Відповідно до програми, яку затвердила міськрада, маршрути руху автобусів зі збору ламп вже визначили. Такий автобус буде стояти у зручний для людей час поблизу великих торгових центрів, де у вихідні велике скупчення людей. Аби лампи здавали, коли ідуть за покупками, а не виділяли на це окремий час. Точну інформацію про час роботи автомобілів ще повідомимо”, – зазначає Оксана Вітик. 

Не можна будь-де викидати!

Доцент кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи географічного факультету ЛНУ ім. І. Франка Ірина Койнова закликає остерігатися шкідливого впливу ртуті та утилізувати такі лампи.
“Люмінесцентні та енергоощадні лампи не варто викидати будь-де, адже вони містять ртуть (токсичну речовину, яка забруднює довкілля і спричиняє захворювання живих організмів чи їхню смерть). Ртуть летка, вона випаровується тоді, коли лампа розбивається, тому може потрапляти у будь-яке середовище. А коли викидаємо лампи у смітник, далі лампа потрапляє на сміттєзвалище, відтак ртуть просочується у довкілля”, – каже “Пошті” еколог.
На її думку, коли такі лампи утилізувати і переробити – вб’ємо двох зайців – вирішимо екологічну проблему і водночас добудемо цінну вторинну сировину, і не будемо робити нові видобування ртутних руд із літосфери.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8216 / 1.57MB / SQL:{query_count}