Львів, область і роверисти: як не загинути на дорогах?

“Пошта” з’ясовувала, які причини аварій і як їх уникнути

фото: ukrkarta.info
Мало не щодня на дорогах Львова та області стаються аварії. Хтось травмується, є й летальні випадки. У ДТП потрапляють як водії авто, так і роверисти. Минулого тижня на Львівщині на смерть збили двох велосипедистів. Зараз розслідують, з чиєї вини трапились ці трагедії. 
Аварії за участю роверистів не рідкість. У ДАІ області “Пошті” повідомили, що з початку року на Львівщині відбулось 109 наїздів на велосипедистів, внаслідок яких загинули 13 людей і травмовано 101. Тож, схоже, на двоколісному пересуватись не надто безпечно. 
“Причини наїздів різні. Недостатня увага водіїв або велосипедистів та відсутність велоінфраструктури – головні з них”, – розповідає керівник клубу велотуристів – друзів природи “Рух” Анатолій Яремчишин. 
Учасниками дорожнього руху є водії, пішоходи та роверисти. За даними Львівської асоціації велосипедистів, у місті велосипедний рух наразі складає близько 1% від усіх поїздок і він постійно зростає. 
Показово, що згідно з дослідженням Асоціації велосипедистів Києва, у Львові захисний шолом використовують лише 11,5% жінок і 15% чоловіків, які їздять на ровері.

Велосипедисти – і потерпілі, і порушники

Багато що у Львові перешкоджає роверистам. Знищені дороги, пішоходи на велодоріжках, що вже й говорити про всюдисущих автомобілістів. Але бувають випадки, коли самі власники двоколісних провокують небезпечні випадки. У поліції кажуть, що роверисти не лише потерпілі, а частенько й порушники правил дорожнього руху. Зокрема у вересні львівські копи чотирьох таких оштрафували. 
“Минулого місяця оштрафували чотирьох велосипедистів. З їхньої вини трапились ДТП. Один із них вже оплатив 136 гривень, інші ще мають це зробити. Хочу зазначити, що двоє з чотирьох порушників були у нетверезому стані”, – зауважує керівник прес-служби поліції Львова Катерина Рибій. Втім патрульні не лише карають, але й допомагають роверистам. Про такий випадок розповів один із користувачів соцмережі Facebook на своїй сторінці. “Проїжджаючи повз спорткомплекс “Україна”,  у мого байка спустило колесо, а на вулиці Ген. Чупринки я їхав вже на самому диску. Коли зупинився, щоб оглянути поломку, до мене несподівано підійшли поліцейські. Вони спитали, чи все гаразд, я відповів, що так, за винятком колеса. Тоді копи запропонували підвезти мене додому, я погодився. Ми швидко зняли колеса з мого ровера, завантажили їх в багажник, а раму я взяв у руки вже у машині на задньому сидінні”, – пише Павло Ардан.

Хочеш безпеки – будь яскравим

Досвідчені велосипедисти запевняють, що пересування Львовом не є таким вже й небезпечним. Звісно, перешкоди існують, та все ж багато залежить і від обережності власників двоколісних. 

З досвідом розвиваються навички, які знижують ризик виникнення ДТП. І вони не обмежуються звичкою одягати захисний шолом. “Велосипедисти-початківці їздять по тротуарах, а знач­но безпечніше їздити по дорозі. Їдеш по однорідному покриттю, не треба постійно вистрибувати та зістрибувати на бордюри, об’їжджати пішоходів. Для новачків, можливо, є небезпека в їзді по місту, але все ж маючи досвід її можливо мінімізувати. Загалом я вважаю, що початківцям допомогло б обмеження швидкості руху для іншого транспорту. Я хоч і сам буваю за кермом автомобіля, все ж думаю, що в місті швидкість до 80 км/год є надмірною. При порівнянні наслідки ДТП на швидкості 50 км/год і 80 км/год – це небо і земля, шанси вижити в другому випадку наближаються до нуля. Окрім цього, у  водія з такою швидкістю зменшується час на реакцію, щоб уникнути ДТП”, – розповів  “Пошті” підприємець, активний користувач велосипедів Ігор Мартинів.
Він  також зауважує, що аби  не наражати себе на ризик, необхідно бути передбачуваним, ставити себе на місце водія. “А ще важливо бути помітним. Якщо водій бачитиме велосипедиста, то коригуватиме свою поведінку, аби не нашкодити. Тому бажано їздити не в чорному чи сірому, а в одязі яскравіших кольорів, а в темну пору доби не нехтувати маячками”,– додає співрозмовник.

Інфраструктура впроваджується

Львівська міська рада в 2011 році  ухвалила Програму розвитку І стадії велосипедної мережі, яка передбачає будівництво 268км велодоріжок та велосмуг до кінця 2019 року. Нагадаємо, раніше “Пошта” писала, що наразі у нашому місті облаштовано 45 км велосипедних доріжок і планують, що до кінця 2015 їх буде 60 км. Цього року велосипедні доріжки мають збудувати на просп. Чорновола на ділянці від вул. Липинського до вул. Під  Дубом, на вул. Стуса, на вул. Шевченка (від трамвайної лінії до Рясного), на просп. Свободи  та Червоної Калини.
“Велоінфраструктура Львова складається з велодоріжок, велосипедних смуг, парковок, розміток, знаків та пунктів прокату. Варто зазначити, що велодоріжки будують, а не малюють, як в деяких інших містах. Для безпечного руху роверистів потрібно розширювати веломережу, над цим і працюємо”, – розповів “Пошті” радник міського голови Львова з питань розвитку велоінфраструктури Олег Шмід.
Велосипедисти стверджують, що цього не дос­татньо для безпечного та зручного пересування по місту. Учасник Львівської асоціації велосипедистів, роверист із понад дворічним стажем Орест Олеськів помітив позитивні зміни, але вважає, що чимало перешкод залишилось. “Рух транспорту не головна проблема велосипедистів. Я мав лише один небезпечний випадок, пов’язаний  із автомобілем. Тоді машина повертала і не побачила мене, але, на щастя, ми розминулись. Більшість небезпечних ситуацій, в які я потрапляв, були пов’язані із покриттям на дорогах. Окрім цього, значною проблемою є люки на проїжджій частині. Якщо роверист попадає між решітку, то він може просто перекинутись. Тиждень тому Львівська асоціація велосипедистів зібрала список із понад 30 таких місць і звернулась у міську раду, аби посприяли у вирішенні цієї проблеми”, – зауважує він.

Велосипед – і популярно, і корисно

Подорожчання цін на бензин, корки на вулицях міста, турбота про власне здоров’я – ці та інші причини підштовхують львів’ян пересідати на ровери. 
За даними дослідження  Social Innovation Lab, яке влітку 2015 року провів Інститут міста за дві години на вулицях Львова зафіксували  916 велосипедистів у будні та 700 у вихідні дні. Отже, роверистів у Львові таки немало. Вони не лише самі активно користуються двоколісним, а й намагаються заохотити до цього інших. Акції, які популяризують велорух, проходять все частіше. Зокрема уже звичними стали велозабіги “Критична маса”, які проводять у кінці кожного місяця для того, аби  звернути увагу на роверистів як учасників дорожнього руху. Втім, як зазначає Ігор Мартинів, велосипедистів тепер не помітити важче, оскільки зросла їх кількість. “Ровери перестали бути несподіваними для водіїв. Їх стало більше, тому власникам  легше домагатись для себе певних вигод”, – каже він. 
Проте збільшення кількості двоколісних на дорогах міста не може саме по собі вирішити усі проблеми. Анатолій Яремчишин вважає, що варто працювати над культурою усіх, хто перебуває на дорогах. “Важливо підвищити обізнаність велосипедистів з правилами дорожнього руху, їхніми правами та обов’язками. Не можна не звернути увагу і на недостатню культуру водіїв на дорогах загального користування, толерантність до інших учасників дорожнього руху, зокрема й велосипедистів”, – запевняє він. На його думку, це зробить ситуацію на дорогах безпечнішою.
Важливим кроком у формуванні культури велокористування є встановлення муніципальних велопрокатів. Як писала “Пошта”, Львів став першим містом в Україні, де їх встановили. Такі станції уже стоять біля тeхнопарку на Федьковича та на площі Ринок, а до середи­ни літа планують розмістити по всьому місту. Таким чином уже скоро за помірну плату (120 грн за місяць або 800 грн за рік) на ровери зможуть пересісти ті, хто не має можливості їх купити.
До слова, в Гельсінкі підрахували, що вкладати гроші у велоінфраструктуру вигідно. Фінський експерт Пекка Такхола розповів, що один інвестований в неї євро дає вісім  прибутку. “Були підраховані різні непрямі вигоди: здоров’я людей поліпшується, працездатність збільшується, витрати на охорону здоров’я зменшуються, немає шкідливого впливу на навколишнє середовище”, – інформує Львівська асоціація велосипедистів. А хіба не над тим працює будь-яке місто?


На допомогу роверисту
У Львові вийшов “Посібник велосипедиста. Поради і рекомендації”, інформує прес-служба ЛМР. Видання ініціювали Європейський тиждень мобільності та  Львівська асоціація велосипедистів. У книзі легко та доступно подано відомості, які знадобляться будь-якому роверисту. Зокрема у ній можна знайти опис усіх обов’язків велосипедиста, поради, як зробити їзду безпечнішою, довідку про різні типи велоінфраструктури, а також дізнатись, як вберегти  велосипед від крадіжки. 
Інформація у посібнику подана коротко з конкретними прикладами та ілюстраціями. У ній всього 20 сторінок, тому при бажанні порадами з неї може скористатись будь-хто. Її розповсюджують безплатно у закладах міста та в приміщенні Львівської міської ради, також посібник можна знайти і в електронному варіанті на сайті www.slideshare.net.

Як  дбають про велосипедистів за кордоном

Мальме. Це одне з трьох найбільших міст Швеції. Близько чверті усіх поїздок у ньому припадає на роверистів, а загальна довжина велодоріжок становить 500 км. Особливістю тутешнього дорожнього руху є строгий поділ територій для кожного з його учасників. Показово, що за 10 років внаслідок ДТП у Мальме загинуло лише 16 велосипедистів. 
Тель-Авів. Столиця Ізраїлю не може похвалитись бездоганною велоінфраструктурою. Більшість велосипедних доріжок це лише пофарбовані ділянки тротуару, які перетинаються із зупинками громадського транспорту. Тому тамтешнім роверистам  часто доводиться стикатись із численними перехожими. Втім незважаючи на перешкоди згідно з опитуванням 2012 року близько 14%  жителів Тель-Авіва вважають велосипед головним засобом пересування.
Париж. Париж дуже пишається тим, що першим у світі запустив систему прокатів велосипедів. У 2007 році запрацювала програма Velib’, яка дозволяє взяти ровер у будь-якій частині міста. Перших півгодини користування безплатні, наступні – один євро, потім ціна росте до чотирьох євро за півгодини. Велосипед можна отримати після внесення 150 євро застави. Після доставки транспорту на місце гроші повертають.
Нью-Йорк. У цьому місті тривалий час до велосипедистів ставились з осторогою. Ровериста на дорозі сприймали за нечуваного сміливця, а коли бачили на ньому шолом, то вважали нерозумним. Справа  в тому, що цей елемент одягу асоціювався в американців із серйозними травмами голови. Проте це не стало перешкодою для популяризації велоруху та розбудови відповідної інфраструктури. Як наслідок, за 11 років небезпека серйозної травми на велосипеді зменшилась на 73%.
За матеріалами “The Guardian”

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8019 / 1.65MB / SQL:{query_count}