Бейт Гамідраш: місце спілкування і порозуміння

Частина єврейського кварталу у Львові незабаром стане громадським простором. Допоки консервують залишки синагоги “Золота Роза”, фахівці беруться і до облаштування сусідньої території Бейт Гамідрашу

фото: jewish.lviv.travel
Цього тижня розпочали роботи із облаштування території  Бейт Гамідрашу (будинку навчання), до кінця року обіцяють будівельні роботи, себто перший етап облаштування закінчити. З весною ж візьмуться за озеленення, інформує прес-служба міськради. 
“Ця територія зараз фактично втрачена для львів’ян, однак це дуже важлива частина міста – колишній єврейський квартал. І Бейт Гамідраш – будинок муд­рості – був однією з найбільш потрібних єврейській громаді будівель. Тут також були молитовний зал та біб­ліотека. Саме фрагменти цієї будівлі ми й плануємо відновити – ознакувати її в просторі”, – розповіла керівник міського управління охорони історичного середо­вища Лілія Онищенко. 
За її словами, раніше, у 80-ті роки, тут вже реалізовували проект благоустрою, однак тоді фундаменти споруди були знайдені неточно, до того ж ознаковані простими бетонними стінами. Цього ж разу поблизу синагоги, консервація якої триває уже впродовж двох місяців, заплановано облаштувати громадський простір із озелененням та кам’яними стелами, на які будуть нанесені вислови людей, які писали про єврейське життя у Львові. Ці цитати поділять на три періоди: до Голокосту, під час та після нього. Це будуть “золоті” рядки – за аналогією до назви синагоги (Золота Роза)  – і львів’яни, котрі прийдуть сюди, зможуть не лише відпочити у відкритому громадському просторі, а й задуматися над минулим та ознайомитись із тим, що писали про Львів та єврейське життя. Цитати будуть написані мовою оригіналу і перекладені англійською та українською мовами. 
“Роботи із встановлення “золотих” рядків розпочнемо тоді, коли ми отримаємо відповідну суму коштів, які плануємо зібрати з небайдужих людей із цілого світу. Ми б хотіли, щоб ці кошти надходили від колишніх львів’ян, від тих, які пов’язують себе якимось чином зі Львовом, з єврейською громадою, адже це надзвичайно важливий для нашої історії проект, до якого мало б долучитися дуже багато людей”, – підкреслює вона. “Ми цінуємо цю спадщину, і увіковічнити її необхідно, аби нові покоління єврейських общин, які тут мешкали, могли дослідити свою історію”, – додає головний архітектор міста Юліан Чаплінський.

фото: jewish.lviv.travel
За його словами, на площі, де колись знаходився Бейт Гамідраш, облаштують зелений газон, підкреслять фундаменти споруди, спорудять меморіальну частину тощо. Весь ландшафтний дизайн буде винятково мінімалістичний, щоб більше сконцентрувати увагу на правдивих історичних залишках, аніж на подачі нових елементів.
“Простір Синагог: єврейська історія, спільна спадщина та відповідальність” – це ініціатива, спрямована на вшанування історії євреїв у Львові, усвідомлення трагедії Голокосту, візуалізацію спільного минулого та творення нових меморіально-освітніх просторів у місті.
Першим етапом втілення проекту є консервація вцілілих залишків синагоги “Золота Роза”, ознакування місця Бейт Гамідрашу (нав­чального дому), що знаходився поруч, та створення на цій ділянці меморіальної інсталяції “Увіковічнення”. Bтілення цього етапу створить у центрі міста важливий громадський простір для спілкування та рефлексії.
Ідея проекту виникла під час міжнародної конференції у 2008 році, а розробка концепцій та документації, археологічні дослідження, пошук найкращих матеріалів для облаштування простору (та можливість їх виготовлення в Україні) почалися у 2010 році.
Незабаром територія Бейт Гамідрашу стане тихим зеленим місцем, місцем спілкування, порозуміння та рефлексій. “Фундаменти будівлі ознаковують за допомогою світлих елементів, кожен iз яких виконано за окремим проектом, щоб ретельно відтворити місце розташування Бейт Гамідрашу. Зелена зона додасть відповідний настрій, який надихатиме на роздуми та заохочуватиме ділитися спогадами і слухати їх. Це також місце для діалогу – з минулим і між сучасниками”, – розповідають ініціатори проекту.
Бейт Гамідраш – це дім навчання, який був розташований між “Золотою Розою” та Великою міською синагогою. Спершу Бейт Гамідраш був дерев’яною будівлею, а в 1797 році на її місці вимурували нову цегляну споруду. На горішньому поверсі була опалювана бібліотека та навчальні приміщення, а на першому – зал для молитви. Спланований так, як і в синагозі, він був основним місцем у цілій споруді та простором, де чоловіки вивчали священні тексти, їх інтерпретації та молилися.

Як писала “Пошта”, ставлення єврейської общини до консервації руїн синагоги та облаштування території на місці Бейт Гамідрашу неоднозначне. Як розповідав раніше лідер організації “Єврейське відродження” Мейлах Шейхет, євреї передусім за відновлення цих давніх святинь. 
“Відверто скажу: мені не подобається цей проект тому, що міська влада хоче показати, що тут, у Львові, були євреї, а ми хочемо сказати, що ми тут досі є – рівні серед рівних, з високою толерантністю і взаємоповагою до тутешніх жителів. Адже відносини між українцями і євреями впродовж століть складались по-різному, але поганими вони були лише через “треті сили”. Ми хочемо жити і бачити своє майбутнє разом із львів’янами, а міська влада нам вкотре нагадує, мовляв, “Ні! То не ваше майно, ніколи вашим не було і вже не буде!” Мене це обурює! Вважаю, що синагогу треба відновлювати, а не консервувати. Знаю американців, які готові спонсорувати відновлення, хоч процес і потребує чималих коштів”, – зазначив він.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7665 / 1.58MB / SQL:{query_count}