Тисячі на школу

“Пошта” підрахувала, скільки потрібно викласти батькам, аби спорядити дитину до 1 вересня. Фахівці радять: канцтовари краще купувати не надто яскраві, ранець – із ортопедичною спинкою та широкими лямками та не економити на формі і взутті

Серпень – час активних передшкільних покупок. Придбати одяг та канцтовари школяреві перед початком навчального року у Львові не проблема – були б гроші. А їх цього року треба набагато більше, ніж торік. “Пошта” підрахувала, що батькам першокласника доведеться витратити не менш ніж дві тисячі гривень, а батькам учнів старшого віку – не менш ніж тисячу. За ці кошти вони зможуть придбати все найнеобхідніше: від зошитів і ручок до шкільної форми та спортивного одягу. А якщо у сім’ї двоє чи троє дітей, то суми виходять захмарні!
Купувати все це можна на ринках, у спеціалізованих канцелярських магазинах та в супермаркетах, де так люблять влаштовувати шкільні ярмарки. Останні пропонують чималі знижки і великий вибір канцелярських товарів, а ось форма дешевша, до того ж непоганої якості, на ринках і в магазинах дитячого одягу.
“Школяр із кожним роком дорожчає. На жаль, безкоштовно не видають нічого. Додаткових витрат потребують і зошити, і шкільне приладдя, і форма, – нарікає мати двох дітей Наталія Горбач. – На молодшого, третьокласника, вже видала не менш ніж 400 гривень. Ці гроші пішли на зошити в клітинку та лінійку, обкладинки для зошитів і книжок, а ще на олівці, ручки, фарби, пластилін, альбом і решту дрібниць. Та й це ще не все – доведеться купити штани, бо з минулорічних уже виріс, взуття, аби міг перевзутися у школі, і вишиванку. На старшу, дев’ятикласницю, вже витратила майже стільки ж. Залишилося купити нову сумку”. 

фото: Андрій Польовий
Отож, за підрахунками пані Наталії, на кожного свого школяра їй доведеться викласти не менш ніж тисячу гривень.
Та все ж перед Днем знань чи не найбільші витрати чекають на батьків першокласників, адже їм потрібно придбати буквально все, що знадобиться в школі: від ручки до шкільної форми. До речі, цього року в нашому місті у перший клас піде понад вісім тисяч дітей. 
“З 1 вересня до навчального процесу приступлять 70 тисяч 918 учнів. Ця цифра може дещо змінитися, бо не всі десятикласники повернуться до школи. Тобто хтось із них може вступити у інший навчальний заклад (коледж, технікум). З них 8 тисяч 159 дітей – учні перших класів, що на 483 більше, ніж торік”, – зазначила “Пошті” головний освітянин Львова Зоряна Довганик.
Отож, для більш ніж восьми тисяч дітей та їхніх батьків сума витрат – тисяча гривень – як мінімум подвоїться. 
“До школи свою майбутню першокласницю почала готувати ще з початку літа. На той час купила їй ранець за 450 гривень. Вважаю, що це ще дешево, бо зараз за такий самий треба заплатити 870. Крім того, нам дали список необхідного приладдя: чорнильна ручка, прості й кольорові олівці, альбом для малювання, пластилін, дошка зі стеками, обкладинки для зошитів і книжок, папки для зошитів і праці і так далі. На це все на гуртівні витратила 450 гривень”, – розповідає мама майбутньої школярки Ольга. – Коли дитина повернеться з відпочинку, доведеться докупити сумку для змінного взуття, спортивний костюм, спортивне взуття і головне шкільну форму – вона у нашому навчальному закладі обов’язкова. За моїми підрахунками на це знадобиться ще півтори тисячі гривень”.

Скільки коштують канцелярські товари
Нині на базарах та в спеціалізованих магазинах також досить широкий вибір канцелярських товарів – аж очі розбігаються від усього цього розмаїття. Але, аби не накупити зайвого, потрібно заздалегідь визначитися, що саме знадобиться вашій дитині. Можете звернутися до вчительки, яка допоможе скласти перелік необхідного. При цьому бажано, щоб усі покупки були зроблені в присутності дитини, бо саме їй доведеться всім цим користуватися.
На шкільне приладдя, за підрахунками “Пошти”, доведеться витратити як мінімум від 300 гривень. До речі, купувати його краще на гуртівні, бо хоч супермаркети й пропонують акції, ціни в них не надто низькі.
Щоби краще зорієнтуватися у вартості товару, розповімо вам, скільки коштує найнеобхідніше, окрім зошитів (про них ітиметься в окремому розділі). Обкладинки для зошитів обійдуться від 8 гривень (за 10 штук), а для книжок – від 45 гривень (також за 10 штук). Пенал на гуртівні можна купити від 25 гривень без наповнення і від 50 гривень з мінімальним наповненням, тоді як у супермаркеті за нього доведеться заплатити від 40 до 110 гривень залежно від вмісту і якості. Кулькова ручка коштує від 3 гривень, чорнильна – від 15 до 80-ти. Прості олівці краще купувати одразу по 10 штук, тоді вони мають гуртову ціну – 4 гривні. Для молодших школярів найкращі звичайні, а от старшокласникам варто купити механічні, бо вони можуть знадобитися для креслення. Ціна механічного – від 2 гривень.

фото: Андрій Польовий
Залежно від кількості аркушів та якості паперу альбом для малювання на гуртівні коштує від 6 до 25 гривень, у супермаркеті – від 17 гривень. Фарби для малювання варто обирати залежно від потреби й уподобань дитини: гуаш зазвичай дорожча – від 36 до 175 гривень залежно від виробника і кількості кольорів, акварель – від 15 гривень. Набір пензликів – від 25 гривень. Кольорові олівці на гуртівнях можна знайти також від 15 гривень, а фломастери – від 11-ти. В супермаркеті олівці й фломастери коштують від 30 гривень. Найдешевший циркуль – 20 гривень.
Для уроків трудового навчання школярам знадобиться кольоровий папір і пластилін. Їх можна купити на гуртівні від 3 і від 19 гривень відповідно. В супермаркетах – на дві гривні дорожче. 
Який же школяр без щоденника?! За нього тепер доведеться викласти від 10 гривень.

Яким повинен бути ранець
Вибір ранців, сумок і наплічників дуже широкий – на всяк смак і гаманець. Але медики наголошують, що для першачків найкраще підійде саме ранець. Його місткість і розмір мають відповідати зросту дитини. Найкраще, аби він мав жорстку ортопедичну спинку і не прогинався. Щоб обрати надійний та функціональний, дитині спочатку варто його приміряти, вклавши необхідні речі (пенал, зошити й папку, в яку уміщався б папір формату А4). Верх ранця не має бути вищим від лінії плечей, а низ – сягати стегон. Велике значення має й вага: для першокласників вона не повинна перевищувати 600-800 грамів (10-15 відсотків від ваги школяра). А ось лямки повинні регулюватися і їх ширина має становити не менш ніж вісім сантиметрів. Звертайте увагу й на матеріал, з якого виготовлений ранець. Він повинен бути міцним, водонепроникним і мати світловідбивні вставки.
Як зазначив “Пошті” головний спеціаліст з дитячої ортопедії і травматології Львівщини Василь Прусенко, найкраще, якщо перед початком навчального року батьки разом із дітьми звернуться до дитячого ортопеда, який визначить, що потрібно дитині – сумка чи все-таки ранець. 
“Часто буває, що в дитини лівобічний сколіоз, тоді радять носити сумку на правому плечі, але наголошую, що це повинен визначити лікар, як і вагу сумки, яка є відповідною до того, скільки важить дитина”, – пояснює він.
Для дітей старшого віку підійдуть наплічники (рюкзаки), в яких більш м’яка спинка. 
На львівських ринках ранці коштують від 450 до 750 гривень. У спеціалізованих магазинах – від 500 до 1500 гривень, на гуртівнях – від 300 до 850-ти. За такі гроші можна придбати і звичайний, і ортопедичний ранець. А якщо вас цікавить наплічник (рюкзак), то він обійдеться трошки дешевше: від 250 гривень на ринку до 850 гривень у спеціалізованих магазинах.

Одягаємо школярика
Як відомо, довжелезний список необхідних покупок для будь-якого школяра канцелярським приладдям не закінчується. Справж­ня морока виникає при виборі шкільної форми. Спочатку потрібно дізнатися в дирекції, якою має бути ця шкільна форма, принаймні її колір. Якщо у школі запроваджений довільний одяг, зазвичай просять купувати дівчаткам темні спіднички і світлі блузочки, а хлопцям – темні штани і світлі сорочки. 
Зі слів багатьох батьків, те, що в школі запроваджена певна форма, є великою перевагою, бо це дозволяє суттєво економити на повсякденному одязі. Варто купити дівчинці піджак, сарафан або спідничку, а хлопчикові – піджак і штани і впродовж року можна доповнювати їх різними блузками, сорочками або гольфами. 

фото: Андрій Польовий
Щодо форми, то її зараз як на ринках, так і в магазинах – хоч греблю гати. Ціни коливаються від 450 до 1500 гривень! Що дорожча форма, то якісніша, акуратніше пошита, має сучасніший фасон. На львівському ринку переважає форма дніпропетровського і польського виробників.
Не забувайте й про спортивний одяг. На ринку за костюм для занять фізкультурою доведеться викласти від 250 до 500 гривень.

Купуємо зручне взуття – змінне і спортивне
Взуття, у якому ваша дитина ходитиме в школі та на заняттях з фізкультури, повинно бути максимально комфортним, дихаючим, не створювати додаткового навантаження на стопу. Зі слів ортопеда Василя Прусенка, економити на шкільному взутті не варто – воно має бути зручним і якісним. Обов’язково із супінаторами. А якщо в дитини плоскостопість чи інші проблеми – зі спеціальною устілкою, яка регулює форму стопи.
Правильний вибір – взуття з натуральної шкіри із декоративною перфорацією або із сітчастими вставками, легке, із округлим закритим носом та гнучкою підошвою товщиною не менш ніж 0,5 сантиметра. Що стосується застібок, то найкращими є “блискавка” або шнурівки, але школярам молодших класів легше буде впоратися з гумками або липучками. Якщо не маєте можливості купити взуття з натуральної шкіри, вибирайте комбіновані моделі зі штучним верхом, але встелені шкірою.
 
Не варто купувати взуття з пласкою підошвою. Для дівчачого допускається каблучок заввишки два-чотири сантиметри при товщині підошви не менш ніж один сантиметр. Підошва повинна добре амортизувати, аби не бути жорсткою. П’ята має добре фіксуватися, в ідеалі – повністю закриватися.
Не допускається занадто вузьке, гостроносе, тісне взуття, що призводить до деформації стопи і проблем з опорно-руховим апаратом.
І ще одне – не купуйте дітям взуття, як то кажуть, на виріст. Занадто вільні туфлі, як і занадто тісні, зроблять ходу дитини незграбною, можуть стати причиною появи мозолів, плоскостопості, викривлення великого пальця стопи та порушень постави.
Шкіряні туфлі українського виробника на ринках і в магазинах можна купити за 450 – 650 гривень, балетки – від 180 гривень.
А якщо вам потрібне ще й спортивне взуття (кеди і кросівки), то воно може бути виготовлене як із натуральних, так і зі штучних матеріалів. Головне, щоб дозволяло ногам дихати за рахунок сітчастих вставок, не ковзало і надійно фіксувалося на стопі навіть при активному русі. “Чешки” і кросівки купуйте розмір в розмір, щоби пальцям було не тісно, але й не занадто вільно, інакше дитина може травмуватися під час бігу та стрибків.
Якщо ж ваші син чи донька займаються спортом, танцями професійно, взуття для них краще замовляти в спеціалізованому магазині або майстерні на пораду тренера. Коштує спортивне взуття на львівських ринках і в крамницях від 180 до 500 гривень.

Обираємо безпечні зошити
Окремої уваги заслуговують зошити. Їх, до речі, можна цілком віднести до товарів шкільного асортименту першої необхідності, оскільки вони супроводжують дитину із шестирічного віку. Тобто ця продукція повинна мати не тільки хорошу якість, художнє оформлення, але перш за все бути безпечною для незміцнілого, несформованого дитячого організму.
“Вибираючи зошити для дітей, ми намагаємося придбати найгарніші, найяскравіші та найдорожчі. Але статистика вказує на те, що кожна двадцята дитина шкільного віку має вади зору, – запевняє терапевт Оксана Рильська. – Досить часто під час медоглядів з’ясовується, що учень став погано бачити і змушений носити окуляри. Причиною таких проблем є, як правило, неправильно підібране шкільне приладдя, зокрема зошити”.

Оксана Рильська радить купувати зошити вітчизняного виробника, бо вони безпечні на відміну від імпортних. Лінійки та клітинки у них чіткі, проте не яскраві. Крім того, у імпортних зошитах надто білий папір, що може призвести до швидкої втоми очей. Папір зошитів має бути достатньо цупким, непрозорим, але аж ніяк не жовтуватим, бо саме на таких сторінках текст буде блідий i при його читанні доведеться знову ж таки напружувати зір. Товщина ліній, які утворюють рядки та клітинки, повинна становити 0,2-0,5 міліметра. Лінії мають бути фіолетовими, зеленими, блакитними або сірими. Горизонтальні лінії на суміжних сторінках повинні збігатися. 
Прикро, але зошити цього року подорожчали вдвічі. Зошит на 12 аркушів ще минулого року можна було знайти за 75 копійок. Зараз його гуртова ціна – 1,50 гривні (якщо купуєте не менш ніж десяток). Такі зошити (з однотонними обкладинками вітчизняного виробництва) вроздріб у супермаркеті можна придбати по 2 гривні. Ціна зошита дещо кращої якості сягає 4 гривень. На зошит із 18 аркушів гуртова ціна коливається від 2,10 до 5 гривень, у супермаркеті – від 4,5 до 6 гривень. Зошит на 24 аркуші обійдеться від 2,7 до 4 гривень на гуртівні та від 5,5 гривні до 7-ми в супермаркеті. Якщо потрібен зошит на 36 аркушів, то в супермаркеті за нього доведеться заплатити від 7 гривень, на гуртівні – приблизно на дві гривні менше. Зошит на 48 аркушів коштує від 4,30 до 15 гривень, на 60 – від 5,5 до 17 гривень, на 96 – від 13 до 21 гривні.

“Допомога” від міста: по 60 гривень
Якщо раніше перед початком нового навчального року наше місто закуповувало для дітей із багатодітних сімей набори з канцелярським приладдям, то цього року вирішило зробити виплату грішми. Кожній дитині з багатодітної сім’ї, де виховується четверо (!) і більше дітей, виплатять “аж” по 60 гривень! 
Як розповіла “Пошті” в.о. директора Львівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Любов Федишин, зараз на обліку в центрі зареєстровані 452 сім’ї, які виховують четверо дітей, 100 сімей, які виховують п’ятеро дітей, 34 – шестеро, 12 – семеро, п’ять – восьмеро, одна сім’я – дев’ятеро і одна – десятеро. Відтак кожна дитина з цих родин вже почала отримувати по 60 гривень на рахунок, аби батьки встигли до початку навчального року купити їй…  необхідне шкільне приладдя. На це з бюджету виділили 114,9 тисячі гривень.

Оксана Шпить, шкільний психолог:
– Все, що потрібно дитині до школи (рюкзак, зошити, пенал тощо), має бути однотонним і не відволікати увагу від навчання. Звісно, цього досягти досить важко, бо зараз на прилавках магазинів переважає кольорове шкільне приладдя. 
Дійшло до того, що на зошитах і ранцях (навіть для першокласників) можна бачити усілякі страхітливі черепи, монстрів та іншу нечисту силу. Такі малюнки можуть розвивати поганий смак і формувати неправильне уявлення про життя. Діти, так би мовити, перестають відрізняти хороше від поганого. Крім того, сучасне шкільне приладдя розділяє дітей за гендерним принципом: дівчаткам пропонують рожеве і блискуче з принцесами, хлопчикам – чорне з павуками і автомобілями. Це неправильно!
Звісно, знайти стандартний шкільний ранець або зошит абсолютно неможливо та й діти цього не схочуть. Тому раджу батькам не надто опиратися їхньому вибору. Можете дозволити дитині обрати кілька зошитів з улюбленими героями, наголосивши при цьому, що для школи вони не придатні. Тобто обме­жувати дитячі фантазії у виборі шкільного приладдя не варто, а ось намагатися спрямовувати їх в потрібне русло не завадить. 
Якщо “страхітливих” зошитів буде зо два-три – не біда. Можливо, це просто данина моді. Дитина хоче мати їх лише тому, що по телевізору показують мультики з цими героями. Гірше, коли ними буде насичена вся шкільна атрибутика. У підсумку психіка дитини може не витримати, а все через те, що її постійно провокуватимуть агресивні кольори або зображення потвор.
До речі, що яскравіший малюнок, то більше подобається дитині. І з тих же причин є найменш прийнятним для школи. Однак є кольори, які налаштовують на навчальний процес: зелений – дозволяє зосередитися, синій – заспокоює, жовтий – сприяє засвоєнню інформації. При цьому їх відтінки мають бути природні, але не “кислотні”, бо ефект буде зворотний.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7776 / 1.73MB / SQL:{query_count}