Львівська зона контрабанди

“Пошта” довідалася, що та звідки незаконно перевозять через кордон, як це впливає на ринок та як влада планує вирішувати цю проблему

У світлі останніх подій в Україні (мається на увазі конфлікт в Мукачевому) проблема контрабанди у всіх на слуху. Звісно, всі знали про неї й раніше, але зараз виглядає на те, що говорити про контрабанду і про те, що “треба щось вирішувати”, вже стало “трендом”. Навіть призначення на високі державні посади відбуваються у цьому контексті. 
В липні Президент України забрав із фронтової Луганщини Геннадія Москаля, аби той вирішив проблему контрабанди на Закарпатті. Разом із тим нових очільників отримали тамтешні управління СБУ та МВС, призначили й нове прикордонне керівництво краю.
Львівщина – область також прикордонна. На кордоні з Польщею маємо шість автомобільних пунктів перетину кордону – “Краковець”, “Шегині”, “Рава-Руська”, “Смільниця”, “Грушів” і “Угринів” та три залізничні – “Рава-Руська”, “Мостиська” і “Хирів”. Тож наївно думати, що в нас нема подібних проблем.
За даними львівських митників, найчастіше до нас везуть контрабандою брендовий одяг, комп’ютерну і побутову техніку, предмети домашнього вжитку та гігієни, автомобілі, квадроцикли, навіть зброю. Натомість з України до Польщі возять українські та білоруські цигарки, і, звісно ж, бурштин. 

Визначення понять 

Передусім варто визначитись із тим, що таке контрабанда. Як розповіли “Пошті” у Львівській митниці ДФС, Кримінальним кодексом України (зокрема ст. 201) визначено, що “контрабандою є переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контро­лю: культурних цінностей; отруйних, сильнодіючих, вибухових речовин; радіоактивних матеріалів; зброї та боєприпасів (крім гладкоствольної мисливської зброї та бойових припасів до неї); спеціальних технічних засобів  негласного отримання інформації”. “Це карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років з конфіскацією предметів контрабанди”, – повідомляють у Львівській митниці ДФС. 
Як розповідають митники, найчастіше через наші пункти пропуску намагаються ввезти в Україну продукти харчування, а також  побутову техніку. Як правило, місцями приховування товарів є  транспортні засоби, багаж і ручна поклажа. Також правопорушники часом намагаються перевезти контрабанду, використовуючи цілком законні вантажні переміщення в рамках зовнішньо-економічних контрактів. Ось, до прикладу, в Україну везуть певний товар з усіма дозволами та документами, а разом із тим у вантажівці роблять схованку і кладуть туди партію сигарет. Буває й таке, що контрабанду не перевозять, а… переносять. Велику партію товару “подрібнюють”, а потім спеціально найняті люди переносять незначні її кількості через піші переходи. 
Здебільшого через нашу митницю контрабанду намагаються перевезти жителі області (75%), решта 25% – особи з інших областей України та іноземці. Щодо віку, то найбільше протоколів складають на осіб від 20 до 45 років. 

Що та звідки везуть

Як переконують львівські митники, у кожного прикордонного краю є своя специфіка, яка залежить передусім від суміжних країн, внутрішніх промислових та інших особливостей області. 
“Відтак, враховуючи географічні особливості Львівщини, увесь кордон, який перебуває в зоні діяльності Львівської митниці ДФС, межує з Європейським Союзом, а саме з Польщею. Відповідно найчастіше люди намагаються ввезти в Україну товари, які економічно вигідніше придбати в Польщі або в інших найближчих країнах ЄС. До них, як правило, належать товари легкої промисловості (брендовий одяг, тканини), предмети домашнього побуту та гігієни, а також побутова техніка (як нова, так і вживана). Для порівняння: через кордони з країнами СНД подібні товари перевозять рідше, оскільки відсутній розрив у ціні на ідентичні товари в Україні та, наприклад, в тій же Білорусі”, – запевняють митники. 
 
 фото: Львівська митниця ДФС
Митні правила порушують не лише на в’їзді в Україну, а й на виїзді з неї. І тут найчастіше виникають проблеми з тютюновими виробами (зокрема цигарками як українського, так і білоруського виробництва). “Також у напрямку виїзду з України переміщують культурні цінності без відповідного митного оформлення. Великих обертів набуло вивезення бурштину – як у вигляді готових виробів, так і у вигляді сировини”, – кажуть вони.  

Вилучили на понад 54 мільйони 

Відповідно до статистичних даних, на 31 липня 2015-го кількість порушень митних правил у регіоні зменшилася на 93 випадки порівняно з аналогічним торішнім показником (складені 1 635 протоколів). А от вартість вилучених предметів правопорушень збільшилася в майже чотири рази і становить 54 млн 294 тис. 462 грн!
“Упродовж липня цього року порушені 253 справи про порушення митних правил на суму 6,85 мільйона гривень. За цей час митниця запобігла дев’ять випадків незаконного переміщення бурштину, склала вісім протоколів про порушення митних правил, за якими вилучила 25,2 кілограма цього дорогоцінного каміння та за одним випадком скеровано 13,3 кілограма на експертне дослідження. Бурштин намагались перевезти у сховках, влаштованих у конструктивних порожнинах транспортних засобів”, – зазначають працівники Львівської митниці. 
За їхніми даними, в липні зафіксовані чотири випадки запобігання незаконного ввезення транспортних засобів, а саме високоліквідних легкових автомобілів і квадроцикла. Їх вартість ще встановлюють. Окрім того, митники перешкодили спробі незаконного ввезення продуктів харчування та м’ясопродуктів на суму 227 тис. 146 грн. 
“За результатами активізації роботи, спрямованої на недопущення незаконного переміщення комп’ютерної та побутової техніки в липні 2015-го загалом затримані 54 одиниці товарів цієї категорії на суму 331 тисяча гривень, з них 25 одиниць принтерів різних торгових марок на суму 60 тисяч 143 гривні та 29 одиниць нової побутової техніки (холодильники, телевізори, швейні машинки) на суму 271 тисяча 362 гривні. Також склали сім протоколів про порушення митних правил за фактами незаконного переміщення зброї, а саме: чотирьох кожух-затворів, п’ятьох пневматичних гвинтівок та 35 складових частин до вогнепальної зброї”, – ведуть далі митники. 

Як вирішити проблему

Проблема масштабна і серйозна. Обсяги контра­банди, її вартість збільшуються. А це все – втрачені кошти для нашого бюджету. Якщо її везуть, значить є можливість уникати відповідальності – ось де справжній корінь проблеми. І поки його не викорчуємо, про якісь зміни годі говорити. 
З цього приводу голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка каже, що поки не знає, яким мало б бути вирішення проблеми контрабанди в нашому краї. 
“Що стосується митниці, то не знаю, яку правильну формулу застосувати. Тому що ставити біля митника ще одного митника, а біля них двох контролерів – не вихід. У кінцевому результаті хіба те, що могла заробити одна людина, треба буде ділити на трьох, більше нічого не зміниться. Я ж бачу, як це відбувається. Це реалії”, – зазначає він. І пригадує випадок, який нещодавно стався у “Краковці”: “Не так давно були оперативні відомості, які свідчили про те, що є факт контрабанди. Скерували оперативну групу, яка повинна була її ліквідувати. Оперативна група ліквідувала контрабанду, а через певний період часу ми зрозуміли, що вони просто усунули одних, стали на їхнє місце і почали займатися тим самим…”
Своєю чергою, зі слів митників, протидією контра­банді повинні займатися й інші правоохоронні органи. А успіх залежить від координації їх дій.  
“Звичайно, протидія митним правопорушенням буде ефективною, якщо не буде зловживань службовим становищем посадовими особами митного органу. В цьому напрямку ми активно працюємо. Постійно здійснюємо ротацію особового складу. Людей, схильних до правопорушень, звільняємо з митних органів”, – запевняють львівські митники.
Ростислав Слав’юк, економічний експерт:
– Передусім контра­банда – це явище, яке виникає через бідність населення і різницю в цінах між двома країнами. Якщо ми думаємо, що таке є тільки в нас, то дуже помиляємося. У всіх країнах, де є малий прикордонний рух чи взагалі вільний перетин кордону, те населення, що живе в країні, де дорожчі товари, завжди їздить і купує щось у країну, де є товари за нижчими цінами. Це така собі дрібна контрабанда. Як я вже казав, вона є у всіх країнах без винятку. Якщо говорити про контрабанду в більших мас­штабах, то вона виникає через різницю в доходах, у соціальному рівні. Організована контрабанда класифікується Кримінальним кодексом України. Вона приносить дохід насамперед країні-виробнику, є виторг. Але, як правило, цей виторг отримують таким чином, що частина податків не сплачується, зокрема той же акциз. Тут є факт тіньового обороту, тому державний бюджет недоотримує доходів. Є й інші небезпеки: контрабанда у великих обсягах породжує велику армію людей, які обслуговують цей “оборот”, тобто починаючи від митника, який це пропускає і отримує свою частку, аж до залучення пересічних людей. Створюються озброєні групи, цілі клани. Контрабанда породжує такий прикордонний, анклавний вид діяльності, де є свої групи, касти, які ділять доходи. Ці групи воліють бути незалежними від влади, але прагнуть зв’язку з правоохоронними органами. І це небезпека для держави загалом. Ці процеси стають непідконтрольні владі, породжують економіко-політичну мафіозну систему. Тож може статись так, що центральна влада просто не зможе контролювати ці процеси. А потім дуже важко повернути той контроль. Таким чином створюється приватна армія, приватна служба безпеки, і тому це дуже й дуже небезпечно... Стовідсотково подолати контрабанду не змогла жодна країна світу. Але це реально зробити. Передусім справа в цінах. Це суто економічний підхід: якщо зрівнюються ціни – контрабанда пропадає. Наприклад, коли у нас підвищився курс долара і невигідно стало возити сири чи інші продукти, то одразу ж рівень контрабанди знизився, бо вигода щезла. Ще один момент – система розмитнення, система контролю. Якщо вводити систему електронного конт­ролю, яку зараз пропонують, то контрабанда зменшиться суттєво, бо зникне людський фактор. Але є така річ: колись поляки вже пропонували зробити єдину систему контролю. Так польська та українська митниці мали б мати єдину систему контролю. І хто від цього відмовився? – Українці! Звичайно, у всіх країнах є кримінальна відповідальність за контрабанду. Ось нещодавно в Угорщині спіймали тих, що займалися контрабандою з Україною. Та це має бути з обох сторін, бо жодна контрабанда не проходить тільки один контроль. Якби у Польщі, Угорщині, Словаччині не було зацікавлених осіб, ніяка контрабанда не пройшла б через кордон. Має бути ще один момент – міждержавні угоди і однакова відповідальність за ці злочини. Кримінальна відповідальність за контрабанду, як правило, не зменшується, а збільшується у багатьох країнах світу. Як на мене, за контрабанду треба карати не тюрмою, а великими штрафами. До прикладу, якщо митник пропустив вантаж вартістю 300 тисяч євро, то встановити йому штраф мільйон євро – це добре покарання. Але найперше треба подумати над тим, як підвищити рівень життя населення, відкривати вільні економічні зони.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7963 / 1.66MB / SQL:{query_count}