Запах пороху

Спокій туристичного Львова може порушити зброя та вибухівка, яку військові часом везуть додому як трофей. “Пошта” довідалася, як силовики пильнують нашу безпеку, аби не рвонуло

Відколи на сході країни війна, про спокій у решті її регіонів давно забули. Всі сили покладені на те, аби побороти ворога, наших захисників-чоловіків мобілізують, ротації ж відбуваються не так часто, тому волею-неволею доводиться задумуватись, а хто ж вбереже нашу безпеку тут, у Львові.
Постійні повідомлення про замінування вокзалів, банків, супермаркетів, готелів стали звичним явищем, на них ми вже й уваги не звертаємо. Проте бувають і випадки, до яких важко бути готовими. 
Так, у четвер, 25 червня, близько 7.00 у Львові підірвали міліцейський автомобіль поблизу Франківського райвідділу міліції. Вибух стався у задній частині авто, через що 23-річний лейтенант міліції отримав осколкові поранення спини та був госпіталізований. Згодом правоохоронці виявили на цьому місці чеку від гранати! 
Хто і для чого це зробив, поки не відомо, можливо, тут були якісь особисті мотиви, а може, це справа рук диверсантів. Правоохоронці розглядають дві версії вибуху службового автомобіля біля Франківського райвідділу міліції, і обидві пов’язані з учасниками АТО.
“Ми відпрацьовуємо версії, пов’язані з діяльністю цього підрозділу карного розшуку. Можливо, це може бути пов’язано з тими моментами, коли ми вилучали зброю, за нашими даними, привезену із зони АТО і за якими відкриті кримінальні провадження. А, можливо, це пов’язано з правопорушеннями, які також пов’язані з учасниками АТО. Ми розберемося з цією ситуацією”, – зазначив начальник міліції Львівщини Дмитро Загарія.

фото: mvs.gov.ua

Поки ж правоохоронці просять свідків анонімно телефонувати на 102, а ще сподіваються, що допоможе відео з камер спостереження. Варто нагадати, що наприкінці квітня у дільничному пункті Шевченківського райвідділу міліції вночі стався вибух. Тоді через розбите вікно у приміщення закинули коктейль Молотова. 
Якщо вже такі випадки трапляються з міліцією, то що ж говорити про безпеку простих містян… Звісно, хочеться вірити, що хтось її таки береже.

Під пильним оком міліції та СБУ

Всі ми розуміємо, що живемо в такий час, коли чекати можна всього. Спокій у Львові вже давно впоперек горла певним людям, тож не дивно, що вони можуть намагатись його порушити.
Звісно, багато чого ми не знаємо, бо і СБУ, і міліція не можуть розповсюджувати важливу інформацію, аби її не використали вороги. Проте пам’ятаємо, як у листопаді львівська СБУ викрила групу злочинців і попередила таким чином низку терактів у Львові.
До “Загону імені Кузнєцова” входило п’ять українців, яких завербували спецслужби Російської Федерації, інформував тоді прес-центр СБ України. Під час обшуків у квартирах членів групи силовики вилучили чотири гранати та інструкції  з виготовлення вибухівки. Зловмисники мали завдання дестабілізувати ситуацію, залякати населення та спровокувати паніку у регіоні. 
Як розповіла “Пошті” Світлана Добровольська, керівник прес-служби міліції Львівщини, наші правоохоронці і вдень, і вночі слідкують за безпекою краян, посилили охорону  низки об’єктів, проте, й самих містян просять бути пильними, бо багато залежить від їхньої уважності та небайдужості.
“Якщо ви помітили біля свого дому підозрілих людей чи залишені без нагляду дивні предмети, чи отримали будь-яку підозрілу інформацію – одразу телефонуйте на 102 і повідомте про це. Не треба боятись, що це не підтвердиться. Перестрахуватись завжди краще, ніж бездіяльністю наразити себе і оточуючих на небезпеку”, – розповідає Світлана Добровольська.
фото: архів
А дивних людей у Львові зараз і правда побільшало, все частіше можна почути російську мову чи стати свідком “шарпанини” між чоловіками напідпитку. Багато є людей в камуфляжі і вони також різні, хтось поводиться стримано та ввічливо, а хтось напивається та чіпляється до людей на зупинках…   
Говорити про бійців у такому контексті дуже незручно. Та й сказати, вояки це чи ні, однозначно неможливо. Але, як неодноразово зазначали “Пошті” різні експерти, далеко не всі з тих, що їдуть з АТО, герої.  Люди бувають різні, хтось там країну захищає, а хтось мародерством займається, а потім везе сюди зброю і продає її на чорному ринку...
У міліції про такі речі говорять неохоче. Кажуть, це лише дискредитує бійців,  тому про якісь конкретні злочини, які трапилися з їхньої вини, не розповідають. Натомість, як зазначила “Пошті” Світлана Добровольська, перевірити, хто що везе з АТО міліція просто не може. 
“Цим, передусім, мають займатись на блокпостах та вокзалах, коли хтось залишає зону АТО. Але всіх перевірити просто неможливо. Бійці не завжди повертаються організовано потягами чи автобусами. Буває, що їдуть по кілька чоловік у машинах чи у складі різних груп”, – каже Світлана Добровольська.

Хто їде, що везе?

Передусім, перевірка на наявність зброї чи вибухівки у Львові відбувається на головному залізничному вокзалі. Там працює транспортна міліція, залучають кінологів.
“Наші працівники несуть службу цілодобово, посилили нічні наряди. До більш ретельної перевірки і виявлення підозрілих осіб залучили  Нацгвардію, також патрулює воєнізована охорона Львівської залізниці. Долучається кінологічна служба і комендантський військовий патруль. Окрім цього, щоденно ми відпрацьовуємо поїзди східного, особливо, маріупольського напрямку. Перевіряємо всіх пасажирів, які приїжджають зі сходу: документи, багаж, якщо виявляються якісь підозрілі особи, більш детально їх перевіряємо у фільтраційному центрі,  який на вокзалі працює з минулого року”, – зазначає Віталій Горський, начальник лінійного відділу на станції Львів у МВС України на Львівській залізниці.  
З його слів, бувають випадки, коли й справді вояки зі сходу намагаються перевезти зброю і інші заборонені предмети. Хтось робить це зумисно, а хтось про них просто забуває.
“Вже виявляли гранати, вогнепальні пістолети. Везли велику кількість ножів, патронів, ми їх вилучали і призначали експертизу. Зав­дяки нашим кінологам ми перевіряємо камери схову. У них люди також зберігали зброю і боєприпаси. Був випадок із чоловіком після контузії, він їхав додому на лікування. Просто забув, що в мішку своєму зберігав патрони, забув викинути рiжок від автомата. А дехто везе ці речі цілеспрямовано. Часом військові, коли бачать міліцію вже на пероні, звертаються до нас і самі все віддають”, –  зазначив Віталій Горський.
Якщо до початку АТО автомат Калашникова на чорному ринку коштував близько 3 тис. доларів, то зараз – близько тисячі, а в зоні АТО автомат Калашникова можна придбати за 100 доларів
Як розповів “Пошті” Олександр Поронюк, керівник Західного регіонального медіацентру Міноборони, зараз відбувається вже друга хвиля демобілізації, і багато людей, які служили на сході України повертаються додому. Всі вони попереджені, що перевозити заборонені речі, починаючи від пістолетного патрона і закінчуючи самою стрілецькою зброєю, заборонено.
“У нас є “веселуни”, які намагалися перевезти і гранатомети, і вибухівку. Тим часом військові та служби, які відповідають за охорону правопорядку,  посилено працюють передусім на сході, на вокзалах, і тут, у Львові та райцентрах. Коли я був у зоні АТО, а саме повертався з Краматорська, до нас підійшла група військовослужбовців рядового складу, питали, що ми веземо. Ми сказали, що речі, які були нам потрібні для виконання завдань, тобто достатньо було переговорити і домовились”, – розповідає Олександр Поронюк.
З його слів, право проводити перевірку на предмет вибухонебезпечнх предметів та зброї має міліція, СБУ, військова контррозвідка, військова служба правопорядку, державна прикордонна служба. 
Стосовно того, навіщо вояки везуть зброю додому, співрозмовник зазначає, що є багато “безголових”, вони не розуміють, що жартують iз позбавленням волі. 
“За зберігання боєприпасів є конкретна стаття, тому замість того, щоби тим трофеєм похвалитись, можна попасти в тюрму. Це все може закінчитись і тим, що хтось використає цю зброю чи вибухівку не для добрих намірів. Бувало,   десь хтось сигнальну ракету взяв, на Новий рік, чи на чиєсь день народження може запустити. Але це також вибухонебезпечний предмет і його не можна перевозити. Це жарти з криміналом. Але зброї зараз дуже багато і її треба остерігатися”, – каже Олександр Поронюк.
Був випадок із чоловіком після контузії, він їхав додому на лікування. Просто забув, що в мішку своєму зберігав патрони, забув викинути рiжок від автомата. А дехто везе ці речі цілеспрямовано. Часом військові, коли бачать міліцію вже на пероні, звертаються до нас і самі все віддають
З його слів, у зону АТО постійно їдуть загони міліції, Національної гвардії. Власне це ті підрозділи, які призначені для припинення таких протиправних дій. Хоча силовики й запевняють, що пильнують, аби зброю з АТО не вивозили і не продавали на чорному ринку, чи навіть в інтернеті, її все ж продають. 
Як зазначав ще в травні перший заступник начальника Департаменту карного розшуку МВС України Сергій Редька, 70% зброї, яка вилучається з незаконного обігу, вивезено із зони АТО.
З його слів, на той момент міліція викрила спроби вивезення із зони АТО зброї та боєприпасів 23 волонтерами, 45 бійцями добровольчих батальйонів, 83 військовослужбовцями ЗСУ, трьома бійцями Національної гвардії і трьома співробітниками міліції.
“Незаконний обіг вогнепальної зброї є одним із факторів напруження кримінального стану на території держави, а вивезення зброї із зони АТО та її застосування – це, по суті, відкриття другого фронту для сепаратистів”, – заявляв Сергій Редька. 
З його слів, якщо до початку АТО автомат Калашникова на чорному ринку коштував близько 3 тис. доларів, то зараз – близько тисячі, а в зоні АТО автомат Калашникова можна придбати за 100 доларів.
Володимир Гулима, військовий експерт
Є випадки, коли військові дійсно перевозять зброю в тил, про це не раз чули, і навіть зі ЗМІ. У військових частинах має бути налагоджений облік зброї і боєприпасів. І зброя, і боєприпаси мають знаходитись у розпорядженні військової частини.

Тож, якщо військовий перебуває поза виконанням службових обов’язків і при ньому є зброя, то він скоює злочин, за який передбачене покарання. У більшості випадків порушення відбуваються здебільшого у частинах добровольчих батальйонів, де, можливо, не такий високий контроль за боєприпасами, який би мав бути.

Зрозуміло, що бувають люди, в тому числі й на Львівщині, які зневажають закон та вимоги дисциплінарного статуту, таким чином скоюють злочин. Можливо, військовий має якісь заслуги чи відзнаки, але він все це перекреслює своїм вчинком, навіть якщо намагається провезти сигнальну ракету… Потрапляння зброї в тил – це дуже небезпечно!

Військовослужбовці в тилу розслабляються, інколи залишають боєприпаси поза увагою, і до них мають доступ сторонні особи, це вже загрожує громадській безпеці. З цим треба боротись.

Звичайно, добре, що відстань із зони АТО до Львова передбачає декілька етапів контролю, тому такі порушення не мають масового характеру, як, до прикладу, у зонах, які межують із зоною АТО. Війна – це завжди сплеск постачання зброї і боєприпасів, збільшується кількість, зменшується можливість її контролювати. Там, де відбуваються збройні конфлікти, завжди є безконтрольне входження зброї у тил.

У нас ціна зброї на чорному ринку впала, бо дуже багато її з’явилось, це закономірне явище. Дехто все скидає на правоохоронців, мовляв, вони не допрацьовують. Дуже багато правоохоронців зараз також задіяні до виконання бойових завдань у зоні АТО, тому це певною мірою і об’єктивна причина.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8144 / 1.67MB / SQL:{query_count}