Проїзд у трамваї: подорожчає чи ні?

“Пошта” дізналася, коли львів’янам очікувати на підвищення тарифу на проїзд у електротранспорті міста й чи оновлюватимуть його рухомий склад цього року

фото: Андрій Польовий
Після підвищення вартості проїзду в маршрутках міста люди активно пересідають на трамваї і тролейбуси.
Воно й не дивно, адже їхніх маршрутів у Львові чимало, та й коштує проїзд таким видом транспорту наполовину дешевше – дві гривні за повний квиток і гривня за пільговий. Проте люди вже звикли, що ціни буквально на все зростають чи не щодня. Очевидно, і вартість проїзду у трамваї скоро подорожчає.
Як розповів “Пошті” директор ЛКП “Львівелектротранс” Сергій Васільєв, їхнє підприємство поки не переглядало тарифів, адже не має для цього законних підстав, бо належить міській раді. Доки не буде вказівки з ратуші, квитки на трамвай або тролейбус продаватимуть за старою ціною.  
А начальник управління транспорту і зв'язку Львівської міськради розповів “Пошті”, що ініціатива підвищення тарифу повинна йти саме від перевізників.
“Наразі документів або якихось звернень від ЛКП “Львівелектротранс” про підвищення тарифу не надходило. Знаю, що з 1 трав­ня для цього підприємства підвищили тариф на електроенергію. Узагалі процедура підвищення тарифу досить тривала – на це піде не один місяць. Спершу її ініціює перевізник, який має економічно обґрунтувати тариф станом на той день, коли подає документи. Процедура така ж, як для автобусних перевезень: документи надходять до управління економіки міськради, там перевіряють правильність обґрунтування, далі новий тариф розглядають на громадських слуханнях, у антимонопольному комітеті й на виконкомі”, – зазначає Віктор Щир.   

Мабуть, підвищать, але не зараз

Як запевнив “Пошту” Сергій Васильєв, підвищення тарифу нині не ініціюватимуть, проте зауважив,  що збільшення цін за газ та електрику вдарило по підприємству, адже електротранспортом здебільшого користуються пільговики, а людям зарплату треба з чогось платити…
фото: Андрій Польовий
Очевидно, перерахунок вартості квитків лише питання часу. Та й люди ще не оговталися після нової ціни проїзду маршрутками. Тож нині підвищувати вартість проїзду  трамваєм – як підливати масла у вогонь. 
“Як уже неодноразово нагадував уряд, із 1 червня в Україні скасують пільги для багатьох категорій осіб. Тож трохи більше, ніж за тиждень без пільг залишаться і пенсіонери...  Люди мають розуміти, що за проїзд треба платити, проте у трамваї багато хто вже звик їздити без квитків. Уявіть собі: вчора  пенсіонерові дали право на безкоштовний проїзд, а сьогодні він має заплатити. Я розумію, що навряд чи він це робитиме. Але через врізання пільг  Львівелектротрансу зменшать субвенцію з державного бюджету, тому, звісно, підприємство матиме збитки”, – каже Серій Васільєв.
Якщо експеримент зі скороченням пільговиків не дасть результату, ймовірно, підприємство збільшить кількість контролерів
З його слів, для боротьби  зі збитками є ще один метод – штрафувати “зайців”. До слова, за протиправний безкоштовний проїзд штраф складає 40 гривень. Тож якщо експеримент зі скороченням пільговиків не дасть результату, ймовірно, підприємство збільшить кількість контролерів. Якщо взяти до уваги, кому скоротять пільги, то мова про людей, яких штрафувати принаймні незручно: учасники війни, діти війни,  інваліди загального захворювання третьої групи, ветерани праці.  Це ще один аргумент на користь підвищення тарифу…

Рухомий склад оновлять

Відколи в маршрутках просять чотири гривні, усе більше людей користується трамваєм або тролейбусом. Неозброєним оком можна помітити, наскільки більше в них тепер пасажирів. Проте цього недостатньо, щоб виводити на маршрути додаткові трамваї, запевняє Сергій Васильєв. Нині ж щодня Львовом курсує  70 трамваїв і 55 тролейбусів.
фото: Андрій Польовий
“Ми готові поставити на лінію ще з десяток трамваїв, але в нас і так є велике навантаження. Тими трамваями, які є, ми повністю можемо забезпечити потреби нашої громади. Якщо є якісь затримки на лінії, то це в жодному разі не через брак трамваїв. Передусім таке буває через несправності. Частину ремонтів рухомого складу  ми покриваємо коштом підприємства, а ще нам гроші виділяє міськрада. Друга найпоширеніша причина –  ДТП, і нема значення, серйозна вона чи ні. Навіть якщо просто хтось зім’яв одне одному машину, то доки приїдуть працівники ДАІ та страховики, мине добра година. А  трамвай об’їхати не може, тож уся лінія мусить стояти і чекати, доки ці процедури закінчаться”, – каже Сергій Васільєв. 
Зі слів співрозмовника, найпопулярнішими нині є трамвайні маршрути №2, №7, №9 і №1. Про це свідчить виторг за день, зокрема, трамвай №2  щодня в середньому приносить близько 22 тисяч гривень, а №7 – 12 тисяч гривень. Щодо тролейбусів, то найбільше грошей приносить маршрут №25 – 16 тисяч гривень. 
“Але є ще соціальні маршрути. Вони дуже збиткові. Зокрема, тролейбус №7 за день приносить 200-300 гривень. Він курсує до Львівського авіаційно-ремонтного заводу. Маршрут №11 приносить 500-600 гривень, хоча в нього дуже довгий маршрут: їде до туберкульозної лікарні та Сихівського кладовища. Але при тому, що ми несемо на цих маршрутах збитки, міський голова  наполягає, що соціальні маршрути мусять працювати, знімати їх не можна”, – каже Сергій Васільєв.
Тролейбус №7 за день приносить 200-300 гривень. Він курсує до Львівського авіаційно-ремонтного заводу. Маршрут №11 приносить 500-600 гривень, хоча в нього дуже довгий маршрут: їде до туберкульозної лікарні та Сихівського кладовища
З його слів, Львівелектротранс  найближчим часом планує дещо збільшити рухомий склад. Зокрема, зараз на заводі “Електрон” ремонтують один тролейбус, а ще капітальні ремонти кількох тролейбусів тривають на самому підприємстві. Крім того, міськрада проводить тендер на  закупівлю нових трамваїв і тролейбусів. За попередньою інформацією, нових трамваїв буде сім, а тролейбусів п’ять. 
“Вакансій водіїв трамваїв і тролейбусів поки нема, але вже скоро вони будуть гостро потрібні. Наприкінці року поїде трамвай на Сихів.  Наші досвідчені водії підуть працювати на цю лінію, а на простіші маршрути (зокрема, трамвайний маршрут №3) хочемо набрати молоду школу, яка  на той час закінчить навчання”, – каже Сергій Васільєв. 
До слова, охочі стати водієм трамвая чи тролейбуса можуть пройти відповідне навчання при міському центрі зайнятості. Нагадаємо: як писала “Пошта”, водії трамваїв і тролейбусів заробляють понад три тисячі гривень у місяць.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8017 / 1.6MB / SQL:{query_count}