Пам’ятник Шептицькому: крізь терни до реалізації

“Пошта” довідалась, як триває реконструкція площі Святого Юра, чому представники УГКЦ критикують роботи та чи встигнуть встановити пам’ятник до дня народження Митрополита

фото: Андрій Польовий
І хоч до відзначення 150-ої  річниці з дня народ­ження Митрополита Андрея Шептицького, 29 липня, залишилось трохи більше двох місяців, втім у Львові й досі не вщухають пристрасті довкола встановлення пам’ятника великому просвітителю.
З 14 травня у Львові стартували ремонтні роботи з реконструкції площі Св. Юра – тут встановлять пам’ятник Шептицькому. Щоправда, роботи проводять із відхиленням від затвердженого проекту авторства І. Кузьмака та М. Федика, який спричинив гострі дискусії серед громадськості Львова. 
Нагадаємо, проект, який переміг на конкурсі у 2010 році і був затверджений синодом Церкви, передбачає перенесення автомагістралі з вул. Листопадового Чину до Львівської політехніки та перебудову скверу з вирубуванням дерев. На його реалізацію потрібно 30 млн грн, і це у час війни та економічної кризи. 
Відтак 12 травня головний архітектор Львова Юліан Чаплінський заявив, що у Львівській міській раді вирішили наразі не чіпати дорогу та сквер, інформує прес-служба міськради. У зв’язку з тим, що проект дуже глобальний і потребує багато часу на погодження документації, суттєві зміни транспортних систем, санації скверу тощо, проект реалізовуватимуть поступово.
”До дня 150-річчя Митрополита – 29 липня – буде встановлено пам’ятник, облагороджено площу і влаштовано зміни руху транспорту – ми зробимо для цього все можливе, – зазначив Юліан Чаплінський. – Ми запропонували Церкві поетапну реалізацію цього проекту. Відтак ми створюємо пішохідну площу та разом із дорогою замощуємо її бруківкою. Транспортний шлях зміщується в бік скверу за рахунок технічного тротуару. 
Вздовж бібліотеки та корпусу №3 Львівської політехніки облаштуємо автомобільну дорогу з двостороннім рухом без руху тролейбусів, і таким чином уникнемо зрізання дерев. Працюватиме ця дорога виключно в святкові дні, коли церква потребуватиме великих заходів. Транспорт через цю площу ми не пропускатимемо. Окрім того, парк буде облагороджено”.

Косметичний ремонт замість проекту

Натомість у УГКЦ стривожені тим, що роботи з реконструкції площі Св. Юра відбуваються за схемою, що не співпадає із проектом архітектора Ігоря Кузьмака та Михайла Федика і заперечує усі регуляторні акти. 
“Проект “Пам’ятник Митрополиту Андрею Шептицькому на площі Св. Юра у м. Львові” авторства І. Ку­зьмака та М. Федика” був затверджений синодом Церкви. І хоч пізніше були якісь думки щодо поетапної реалізації реконструкції площі Св. Юра, але Церква не давала згоди на жодні нові схеми”, – зазначив під час прес-конференції на тему “Чи постане пам’ятник Мит­рополиту у королівському місті Львові?” прес-секретар курії Львівської архиєпархії УГКЦ отець Павло Дроздяк.
Також отець зачитав звернення Митрополита Львівського Ігоря Возьняка до міського голови Львова та громади міста. У листі владика висловив своє незадоволення через відхилення від проекту. “Занепокоїла та спричинила здивування представлена 13 травня головним архітектором Львова п. Юліаном Чаплінським схема, яка не співпадає із планом, затвердженим виконавчим комітетом Львівської міськ­ради (від 12 грудня 2014 року). На цій схемі бачимо цілком інший варіант, який різниться від конкурсного проекту – замість європейської площі видніється фактично транспортне кільце”, – зазначив отець Павло з посиланням на владику Ігоря.
Якщо місту це не потрібно, то ми встановимо пам’ятник десь тимчасово. Тому, перестаньмо вбивати Митрополита Андрея, перестаньмо вбивати його питаннями пам’ятника, ділянки
Тим більше, як зауважив член Громадської ради “Святий Юр” та член Національної спілки архітекторів України Юрій Горалевич, площа, яку міськрада має намір упорядковувати, вже належить церкві, тож без згоди церкви ніяких робіт там виконувати не можуть. 
”Потрібно як мінімум враховувати думку орендарів, які платять за землю відповідні кошти. Зрештою, сам конкурс на пам’ятник Митрополитові Шептицькому проводився з 1991 року. І на останньому турі, який відбувався в 2010 році, було представлено 47 проектів. І сьогодні раптом представляється схема, яка нівелює чвертьстолітні напрацювання?!” – зазначив Юрій Горалевич.
За словами архітектора, те, що зараз пропонує міська влада Львова, – звичайний косметичний ремонт існуючих транспортно-пішохідних комунікацій та скверу, який передбачає нову дорогу та нову вуличку. Такі кроки, на його думку, є безглуздими, бо рано чи пізно прийдеться реалізовувати конкурсний проект, а це нові кошти!
“Якщо господар квартири має на меті перепланувати житло, то чи буде він перед тим проводити бодай навіть косметичний ремонт?! Звичайно, що ні. Та й реалізація цієї ідеї потягне за собою ледь не половину із виділених 30 млн грн. Все треба виконувати поступово, без відхилень від затвердженого плану, бо це дуже масштабний проект”, – каже архітектор. 
Горалевич також переконаний: якби до виконання  проекту авторства Ігоря Кузьмака та Михайла Федика приступили ближчим часом, то до дня народження Митрополита Шептицького, 29 липня, він був би здебільшого реалізований.
“Абсолютно реально на сьогодні здійснити основні роботи для того, аби реконструкція площі була проведена відповідно до конкурсного проекту. Окрім того, місто має досвід зведення великих будівельних об’єктів навколо підготовки Євро-2012. Звісно, що деякі роботи можуть тривати в часі, але здебільшого проект може бути реалізований”, – пояснив Юрій Горалевич.

Львів’яни, схаменіться!

Не до вподоби нова схема упорядкування площі і секретарю Конгресу української інтелігенції Львова Володимиру Парубію. Зокрема, він впевнений, що відхилення від запланованого – звична справа для нашого міста. 
“Враження таке, що у Львові панує беззаконня і вседозволеність. Це вже не вперше! Втім, дуже шкода, якщо плани не здійснять, і площа не стане ще одним приємний місцем для містян і туристів. Дуже шкода, що Шептицький буде зведений на клумбі, а перед його обличчям будуть електричні дроти і машини. Дуже шкода, що виконавчі органи сподіваються на байдужість львів’ян, на те, що люди так просто це залишать”, – наголосив Володимир Парубій.
29 липня відзначатимемо 150 років з дня народження Митрополита Шептицького, а у Львові й досі не вщухають пристрасті довкола встановлення пам’ятника великому просвітителю
Церковники у свою чергу впевнені, що варто вже нарешті втихомирити супе­речки навколо пам’ятника Митрополиту. Це плюндрує репутацію Церкви, Льво­ва та містян, зрештою, честь Митрополита Андрея.
”Церк­ва ніколи не форсувала питання площі. Якщо місту це не потрібно, то ми встановимо пам’ятник десь тимчасово. Тому перестаньмо вбивати Митрополита Андрея, перестаньмо вбивати його питаннями пам’ятника, ділянки тощо. Він цього аж ніяк не заслуговує! Бо плоди Майдану – це плоди, залишені Шептицьким, бо саме він навчив нас, що таке державність і як її захищати. 
І якщо ми не облаштуємо громадський простір, яким будуть пишатись не лише львів’яни, а й гості міста, залишимо це на рівні розмов, то буде як буде. А ми будемо молитися і дальше прославляти Митрополита Андрея Шептицького”, – резюмує отець Павло Дроздяк. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7897 / 1.6MB / SQL:{query_count}