Півзарплати за газ

Львів’яни обурені новими тарифами на газ і незрозумілим нарахуванням квітневих платіжок. За якою ціною розраховували вартість, коли будуть безкоштовні лічильники та чого чекати боржникам?

Більшість львів’ян уже отримала нові платіжки за комунальні послуги, зокрема за газ. Звісно, всі знали, що ціни значно підвищаться, проте цифри здивували всіх. 
Цього понеділка під стінами Львівгазу на вул. Золотій і вул. Дорошенка вишукувалася довжелезна черга – люди вимагали пояснення стовно того, чому їм нарахували більше кубів, ніж показав лічильник, звідки у квитанції за газ додаткова плата за підігрів води і за яким тарифом розраховували оплату.
Люди бідкаються: якщо ще минулого місяця сплачували за газопостачання в середньому 25-35 грн, то цього разу платіжки прийшли зі значно більшими сумами – близько 200 грн. До того ж і арифметика Львівгазу, на думку містян, погана, мовляв, минулого місяця їм навмисно порахували менше кубів газу, аби за цей місяць вони заплатили за використане паливо вже за новим тарифом.
Обурюються і на вулицях, і в громадському транспорті, а соціальні мережі взагалі рясніють гнівними повідомленнями про високі ціни за “комуналку”. Ось деякі з дописів у соцмережі Facebook.
Світлана, журналіст:
“Нова квитанція за газ: 218,5 грн (була 37,80 грн). Оговтуємось і чекаємо наступного місяця з новими тарифами за воду й електроенергію. Дуже хочеться плюнути в обличчя нашій владі. У мене нема лічильника. Кухонна плита це єдине джерело, звідки я використовую газ. Навіть духовка електрична. То що, такі “золоті страви” в нас? Чим більше стикаюсь із такою неповагою держави до простої сім’ї, тим більше бажання не подарувати їй жодної копійки, вимагати й витрушувати до протертих штанів.
Не розумію, чому нам рахують цього місяця й надалі по шість кубів на особу? Відповідно до постанови Кабміну від 29.04.2015 року №237 “Про внесення змін до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників”, затвердженої постановою Кабміну від 08.06.1996 року №619, було встановлено наступні норми споживання природного газу для побутових потреб населення в разі відсутності газових лічильників.
Плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання – 3 кубічні метри на одну людину на місяць. Плита газова в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача – 4,5 куба на одну людину на місяць. Плита газова та водонагрівач – 9 кубів на одну людину.
Роман Співак, голова правління Всеукраїнської асоціації з питань енергозбереження:
“Люди отримали перші платіжки з ціною 7,18 грн за газ. Зрозуміло, що вони шоковані. Але це тільки вершина айсберга, тому що восени, точніше взимку, ми відчуємо повний удар псевдореформ. В Україні чомусь різко впав видобуток газу – з 18 млрд до 12,6 млрд кубів. Приватні компанії, кажете? А коли була приватизація? Чи, може, хтось чув про відкритий конкурс? Я не проти приватної власності, але газ повинні продавати для потреб ЖКГ за економічно вигідною ціною для видобувника. Але не надприбутки під час війни! І тільки надлишок газу можуть продавати на інші потреби, інакше нам ніякої енергоефективності не вистачить. Утеплюватимемо будинки, а видобуток власного газу ще більше падатиме...
Тариф для населення складає 7 188 грн за тисячу кубів, нині Україна купує імпортний газ по 248 доларів, або по 5 456 грн за тисячу кубів
А тепер математика: двокімнатна квартира, газ – 212 грн (35 кубометрів газу з газовою колонкою на чотирьох осіб це досить економне використання!), опалення:  600 грн + 80% підвищення = 1 080 грн, квартплата, вода, сміття, електрика – ще 350 грн. Отже, всього 1 642 грн. А тепер порахуємо по-європейськи. Зарплата в Україні десь 3 000 грн, або 120 євро, “комуналка” 1 642 грн = 66 євро. Бачимо, яка частина зарплати йде на “комуналку”. Навіть якщо в сім’ї двоє працюючих, то це майже 30% зарплати. Субсидії? А чи всі її отримають, якщо багатьом не виходить субсидія? І це ще не все. А тепер пересічна людина після сплати “комуналки” заходить у продуктовий магазин…
Я був у Європі. Там продукти дешевші за наші, і це при зарплаті європейця в середньому 1 200 – 1 500 євро. Можливо, і на продукти субсидії даватимуть? І це ми говоримо про те, що людина тільки оплатить “комуналку” та мінімально зможе прохарчуватися. Про одяг просто мовчу. А про поїздки у Європу навіть не йдеться...”
Як писала “Пошта”, розрахунок за спожитий газ відбуватиметься по-новому. Споживачі, які за місяць спалюватимуть до 200 кубометрів газу, платитимуть за ціною 3,6 грн за куб палива. Для тих, хто споживатиме більше, надлишок (частина, що перевищить 200 кубометрів) оплачуватиметься з розрахунку 7,188 грн за кубометр газу. Такі ставки діятимуть у період опалювального сезону, а весь інший час (із 1 травня по 30 вересня) вартість природного газу розраховуватиметься за ціною 7,188 грн за кубометр незалежно від кількості споживання.
Ще один серйозний крок – майже шестикратне підвищення тарифу на газ, що використовується для приготування їжі: замість 1,182 грн за кубометр (за наявності газових лічильників) тепер доведеться платити ті ж 7,188 грн.
Підвищувати тарифи на газ для населення будуть як мінімум ще двічі – у 2016 і 2017 роках. Меморандумом із МВФ передбачено, що ціни мають зрівняти з вартістю імпортного газу.

Три ціни за один місяць

Як пояснила “Пошті” Оксана Горак, речниця ПАТ “Львівгаз”, із платіжками цього місяця виникло багато непорозумінь через те, що, по-перше, квітень – перехідний місяць між опалювальним (де ціна за куб газу – 3,6 грн) та неопалювальним сезоном (тоді вартість уже становить 7,19 грн). 
А ще до цієї суми увійшла частина березня, коли вартість куба газу залежно від цінової категорії споживача ще коливалася в межах 1,089 – 1,788 грн. Тож платіжки розраховували фактично за трьома цінами.
фото: Олександр Кульчицький
“Якщо в березні споживач фіксував показники лічильника не в останні дні місяця (29 – 31), а, до прикладу, 20 – 25, то за решту днів до першого числа наступного місяця додаткові куби нараховували по середньому споживанні. Помилок як таких у платіжках нема, а те дописування кубів, яке часом мало місце, є прогнозованим нарахуванням. Подати в один день усі показники лічильника фізично неможливо. Відповідно до постанови Кабміну, треба подавати їх станом на перше число кожного місяця”, – каже Оксана Горак.
Зі слів співрозмовниці, у такому випадку люди можуть платити або за фактичними показниками, або заплатити наперед, бо ті гроші нікуди не дінуться, їх скориговуватимуть у наступні місяці, тим паче, зараз є змога заплати за ці куби наперед дешевше.
У Львові до 2016-го Львівгаз забезпечить безкоштовними лічильниками всіх споживачів, які вдома використовують газові плити і газові нагрівачі
“Щодо людей, які не мають лічильників, то їм оплата нараховується за нормами споживання. З 6 травня норми споживання зменшені, але вони ввійдуть у дію лише з 6 травня, тобто платіжки в цьому місяці розраховували за старими нормами. Для споживачів, які користуються газовою плитою, норма споживання була 6 метрів кубічних на одну людину в місяць. Коли постанова набере чинності, користувачі з газовими плитами платитимуть за 3 кубометри газу в місяць на одну людину, яка прописана у квартирі”, – зазнає Оксана Горак.

Непорозуміння з підігрівом води

Щодо підігріву води, вартість якого також додають у платіжки, його нараховують лише тим споживачам, які мають централізоване гаряче водопостачання на період гідравлічних випробовувань. 
Таку додаткову платню вирішив запровадити Кабінет Міністрів України, адже за цей період населення не здійснює плати за користування централізованим гарячим водопостачанням. Так, норма споживання газу на одну людину в період, коли гарячої води нема, становить 9 метрів кубічних на людину в місяць. 
Зараз люди доволі бідні, тож борги лиш зростатимуть, НАК “Нафтогаз” і надалі матиме дефіцит, який покриватиме бюджет
“Процедура наступна: Львівтеплоенерго та Залізничтеплоенерго подають нам список споживачів, які не мали гарячої води певну кількість днів. Далі (враховуючи, що для цього норма за місяць становить 9 метрів кубічних) ми розраховуємо цю вартість для споживача на ту кількість днів, коли в нього не було гарячої води. Часто користувачі звертаються до Львівгазу з тим, що користуються для підігріву води електричним бойлером, тож газу для цього не використовують, – каже Оксана Горак.
– Це справедливе зауваження, і ми звернулися з ним до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, аби там пояснили, чи повинні ми здійснювати нарахування в таких випадках. Нам надіслали відповідь, що “наявність електричного бойлера не є підставою не здійснювати таких нарахувань”. Навіть якщо є бойлер, платити за підігрів води треба”.

Жителі Львівщини, які мають сумніви та зауваження до нарахованих сум за комунальні послуги, можуть по роз’яснення звертатися до організацій-надавачів компослуг, інформує прес-служба ЛОДА. Зокрема, якщо в споживачів виникли сумніви щодо правильності нарахувань за спожитий природний газ, зміни тарифів чи перерахунків на нього, вони можуть звертатися до голови правління  ПАТ “Львівгаз” Володимира Зленка за номерами телефонів: 067-332-06-82, 050-307-75-57. Записатися на особистий прийом можна за номером: (032) 233-20-94.
З її слів, у Львові до 2016-го Львівгаз забезпечить безкоштовними лічильниками всіх споживачів, які вдома використовують газові плити і газові нагрівачі. До речі, на офіційному сайті Львівгазу є графіки, у яких зазначено, де саме зараз встановлюють безкоштовні лічильники. Кошти на це виділяє НКРЕКП.
Але це тільки вершина айсберга, тому що восени, точніше взимку, ми відчуємо повний удар псевдореформ
Ідеально було б встановити безкоштовно лічильники всім споживачам і тим, хто має лише газові плитки, але поки такої змоги нема. Очевидно, через такі високі ціни все більше людей залізатиме в борги, адже заплатити за всі комунальні послуги і купити продукти, ліки, не кажучи вже про новий одяг, із такими цінами й реальними зарплатами зараз неможливо. 
“Користувачі Львівської області свідомі платники, проте ми розуміємо, що нині платити за газ їм важче. Але Львівгаз – компанія, завдання якої – транспортувати газ із однієї точки в іншу, зібрати всі кошти й передати їх НАК “Навтогаз України”, тому ми змушені вдаватися до непопулярних рішень. Якщо буде дуже висока заборгованість, не матимемо іншого виходу, ніж позиватися на боржників до суду. Але робитимемо це вже у крайньому разі”, – резюмує Оксана Горак.


Львівська організація Радикальної партії Ляшка вимагає термінового перегляду тарифу на газ для населення

Львівська організація Радикальної партії Олега Ляшка звернулася до прем’єр-міністра  України Арсенія Яценюка та т.в.о. голови НКРЕКП  Дмитра Вовка з вимогою терміново переглянути тарифи за газ для населення в бік їх зменшення. 
Про це повідомив в.о. голови Львівської організації РПЛ Юрій Візняк. “Ми вважаємо, що нові рахунки, які почали надходити нашим громадянам,  є просто шокуючими, з помилками, обманливими і просто фінансово непідйомними для людей. Нинішня ціна на газ є необґрунтовано завищеною, її потрібно терміново зменшити. А покрокове підвищення тарифів можливе лише при покращенні економічного стану,  впровадженні енергозберігальних технологій та  інших кроків, які призведуть до покращення соціального статку громадян. Як  бачимо, субсидії як такі ґрунтовно проблеми не вирішують”, – зазначив Юрій Візняк.
Крім того, Львівська РПЛ просить  Кабінет Міністрів України створити незалежну фахову комісію з перевірки якості газу, а  керівництво ПАТ “Львівгаз” – негайно призупинити практику авансових нарахувань за газопостачання у платіжних квитанціях. “Вимагаємо, аби нарахування відбувалися виключно за показниками газових лічильників, встановлених у населення”, – додав він.
Також Львівська ТО Радикальної партії Олега Ляшка відкриває гарячу лінію з метою збору інформації від жителів Львівської  області щодо роботи ПАТ “Львівгаз” (098-710-95-15). 
Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень
Нові тарифи на газ не є належно обґрунтованими. Більше трьох тижнів тому пролунала заява Арсенія Яценюка дати роз’яснення, чому така ціна на газ: 3 200 грн до 200 кубів як пільгова ціна та 7 200 грн.

Партнери прем’єр-міністра по коаліції давно мали змогу створити комісію, яка би працювала над питанням розгляду тарифів. Цього поки не зробили.

В Україні є компанія “Укргазвидобування”, яка видобуває паливо на території держави. Підприємство щороку пропонує НАК “Нафтогаз України” тариф на газ для населення, який уже включає в себе собівартість видобутку газу, транспортну складову й інвестиційну. От вони й запропонували ціну на паливо, яка цілком їх влаштовує, – 2,5 тис. грн. Це і є показник того, якою має бути ціна на газ для населення.

Нинішній тариф, як на мене, дуже дивний. Ми не маємо логічного пояснення, чому так дорого. Тим паче, дивне оте визначення, що до 200 кубів платимо одну ціну, а після – вдвічі більше. “Нафтогаз” чітко знає, що більшість населення використовує взимку більше 200 кубів.

Підвищуючи ціну до 7 200 грн і фактично штучно заганяючи людей у ситуацію, коли ті не спроможні будуть платити такі великі суми, яку мету переслідував “Нафтогаз”? Він хоче отримати додаткові гроші з людей, які не оформлять субсидії, не зможуть, не встигнуть, відтак будуть змушені платити за газ за повною програмою. Тобто платитимуть за того, хто отримав субсидії.

Насправді це доволі цинічно, але в нинішній фінансовій ситуації “Нафтогаз України” нічого кращого придумати не зміг, до того ж такий спосіб дуже простий. Владі треба було переконати МВФ, пояснити йому, що це непідйомна ціна на газові тарифи для нашого населення. Зараз люди доволі бідні, тож борги лиш зростатимуть, “Нафтогаз” і надалі матиме дефіцит, який покриватиме бюджет. Отож бюджет платить двічі: дотації населенню і дотації “Нафтогазу”.

Дефіцит НАК “Нафтогаз України” в цьому році становитиме більше 30 млрд грн. Та це ще мало! З урахуванням того, що вони підвищили ціну на газ, борги лиш зростатимуть.

Думаю, потрібно було поступово підвищувати тариф на газ, програму розрахувати на п’ять років. А щоб населення пристосувалося до нової ціни, підвищення тарифу на 20% це оптимальний варіант. Аби таке реалізувати, потрібно було взяти великі кредити — мільярди доларів, тому що в нас мільярди дотацій.

Європейські бюрократи, які мають справи з Україною, не розуміють способу життя українців, не розуміють наших проблем. Наша влада собі так подумала: у людей є велика частина тіньового доходу, який треба вивести з тіні. Влада каже людям: “Ви приховали трохи свого доходу, от ним і поділіться, розраховуйтеся за газ”. А населення погоджується, мовляв, розуміє, що державі важко, у шкарпетці дійсно маю трохи доларів, от я їх і мінятиму. Виглядає так, що це чіткий розрахунок, мовчазна згода суспільства і влади.

Коли тільки підвищили тариф, я зразу сказав, що логічно було б, якби люди протестували. Наприклад, якщо ви живете в багатоквартирному будинку і у вас централізоване теплопостачання, то маєте втрати тепла в тепломережах, у вас нема лічильника вдома, не утеплені стіни і… вам ще й на газ ціну піднімають. Краще жити в будинку вашому не стане. Вам буде або взимку холодно, або, коли трохи потепліє, у квартирі буде дуже спекотно. Тож виникає питання: чому я повинен платити за підвищеними тарифами, якщо сервіс не покращився? Тому протести були б логічними, але в цій ситуації з’являється такий фактор: упродовж року медіа та влада сформували таке інформаційне поле, коли всі протести, які відбуваються в Україні, організовані Кремлем, Росією, тобто все вороги України роблять. Люди бояться йти протестувати, бо скажуть, що вони путінські агенти.

З такими цінами на газ у нас дуже швидко впаде рівень оплати комунальних послуг. Статисти кажуть, що за перший квартал люди оплатили 99% за компослуги. Насправді ж тоді порахували борги, які населення погасило за попередній рік. А за поточний рік іде спад сплати, а в першому кварталі тарифів ще не підняли. Це все наслідок того, що тарифи підвищили торік. Найбільше подорожчання відчується в опалювальний сезон – листопад – грудень.
Віктор Гальчинський, екс-речник НАК “Нафтогаз України” у Львівській області (2004 – 2006 рр.)
Згідно з прогнозним балансом надходження і розподілу природного газу на 2015 рік, затвердженого розпорядженням Кабміну №410-р від 15 квітня, Україна планує спожити трохи більше 54 млрд кубометрів газу. З них 19,5 млрд – власний видобуток, 25,9 млрд – імпорт.

Що стосується розподілу споживання газу, то населення використовує 14 млрд кубів газу, теплопостачальні підприємства – 8,65 млрд, а решта – промисловість і технологічні потреби. Це стосується річних витрат. Тариф для населення складає 7 188 грн за тисячу кубів, нині Україна купує імпортний газ по 248 доларів, або по 5 456 грн за тисячу кубів. Тут і коментувати нічого, все зрозуміло.

Те, що ціна одна для всіх, це добре, але вона значно вища, якщо порівнювати з імпортом. Чому так? Якщо вона монопольна, треба розкласти її на складові. Україна найбільше нині купує газу в Росії, є контракти на імпорт із Польщі, Угорщини та Словаччини.

Видобуток газу в Україні складає в середньому 19-20 млрд кубів. У нас є три основні газовидобувні басейни: Східний – Дніпровсько-Донецька западина (регіон Харківщини та Полтавщини), Західний, або Львівський – почав працювати першим у Радянському Союзі, але зараз виснажений, третій – Південний, розташований на півдні України (Одеська область і шельфова зона Чорного моря).

Радикальний приріст видобутку газу може настати у двох випадках: при освоєнні чорноморського шельфу (якого ми не контролюємо) або освоєнні сланцевого газу, від якого відмовилися. Зараз у силі тільки Східний і Полтавський басейни, Західний виснажений – тут видобуток найменший.
28.01.2017 10:39
Adrian Kane

Чи є потребують фінансування? Вам потрібен кредит для бізнесу або особистих потреб? Наша компанія знаходиться в Сполучених Штатах. Ми пропонуємо кредит для будь-якої особи або компанії, з процентною ставкою 2% в рік. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, зв'яжіться з нами за адресою електронної пошти: surestartloanfirm@gmail.com Copyright 2017 USA® Примітка: Зв'яжіться з нами тільки через цю адресу електронної пошти: surestartloanfirm@gmail.com Skype: surestartloanfirm


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7820 / 1.78MB / SQL:{query_count}