Війна проти псевдоволонтерів

У Львові нарешті скресла крига щодо виявлення та затримання волонтерів-шахраїв, хоча “Пошта” била на сполох ще з осені 2014-го. Поки міліція “працює”, ініціативу в свої руки взяли громадські активісти

фото: фейсбук-група "Ахтунг ЛЬВІВ! Псевдоволонтери, шахраї, цигани"
Поки на неспокійному сході бійці воюють, тут, у мирній Україні, волонтери самовіддано щодня працюють. У Львові ж наплодилося дуже багато аферистів, які по маршрутках збирають гроші начебто для вояків.
“Люди, допоможіть бійцям!”, “Збираємо гроші на допомогу пораненим військовим”, “Збираємо кошти на одяг для бійців АТО” – саме з такими зверненнями щодня апелюють до нас, львів’ян, молоді, зазвичай неохайні, особи, які вештаються маршрутками і вулицями міста. 
На жаль, на їхні фрази містяни без вагань дістають із гаманців гроші та кидають у скриньки. Але – КАТЕГОРИЧНО НЕ РОБІТЬ ЦЬОГО, бо  насправді вони ніякі не волонтери, а звичайнісінькі шахраї, які комусь (і собі також) набивають кишені. Аби засвідчити буцімто свою “добру місію”, шахраї зазвичай носять зі собою пакет скопійованих документів – мовляв, звітують про кожну копійчину. Брешуть!
“Пошта” писала і ще раз на цьому акцентує: керівники фондів і громадських організацій наголошують, що справжні волонтери грошей на вулицях не збирають!
“Застерігаю львів’ян – не давайте грошей псевдоволонтерам, які ходять зі скриньками вулицями чи у громадському транспорті. Чому? У Львові є кілька волонтерських організацій, які реально допомагають військовим, знають один одного. Ніхто з них на вулицях грошей не збирає! У місті є загальновідомі пункти збору грошей і речей для військових. Співпрацюємо із закладами харчування. Там є наші скриньки, але вони запломбовані, їх можна легко ідентифікувати!” – акцентувала “Пошті” ще торік співкоординатор Центру забезпечення військових Народної Самооборони Львівщини Ірина Яремко. Її слова, звісно, актуальні й сьогодні.
фото: news.chortkiv.net.ua
Ще торік у жовтні у матеріалі “Якась сволота набиває собі кишені!” тодішній головний міліціонер Львова Сергій Зюбаненко зазначав “Пошті”, що  псевдоволонтери у місті є в маршрутках, в електротранспорті, на вулицях, у супермаркетах… “Якщо до махінацій задіяні громадські організації, то цим питанням у нас займається відповідний економічний блок МВС. Також перевіряємо благодійні організації. В день по декілька разів реєструємо такі факти шахрайства.
Маємо вказівку перевіряти організації, які займаються волонтерською допомогою. Звісно, робимо це дуже делікатно, оскільки є чимало структур, які надають справжню допомогу військовим. Та трапляються і нечисті на руку. Якщо псевдоволонтера затримали перший раз – то йому загрожує штраф, вдруге – ув’язнення”, – зазначав тоді Сергій Зюбаненко.
Згодом представники міліції Львова не втомлювалися розповідати, що “проводять рейди, аби “відловити” псевдоволонтерів”. Та радше власне розповідали, а от реально з ними так ніхто, на жаль, і не боровся! Та не минуло й півроку, як у місті знову не на жарт розперезалися псевдоволонтери.
Справжні волонтери грошей на вулицях не збирають!
Нині справжню і реальну війну нахабним шахраям оголосили громадські активісти. Зокрема у Львові об’єдналися Народна Самооборона Львівщини, Економічний бойкотний рух, “Варта-1”, “Варта-700”, “Дорожній контроль”, “Галицька фортеця”. Ініціативу громадських організацій підтримали і в міліції. Але… Чи не самі міліціянти передусім мають боротися з аферистами?! 
Зрештою, тішить те, що у Львові нарешті скресла крига щодо виявлення та затримання волонтерів-шахраїв. Активісти та правоохоронці в один голос акцентують: у боротьбі з псевдоволонтерами можуть допомогти передусім самі львів’яни, якщо не кидатимуть гроші у скриньки!

Без попиту немає пропозиції

Найчастіше волонтери-аферисти свою шахрайську діяльність проводять у місцях великого скупчення людей. 
фото: група у facebook "Ахтунг ЛЬВІВ! Псевдоволонтери, шахраї, цигани"
Зокрема на зупинках громадського транспорту, збирають кошти й у маршрутках, трамваях та тролейбусах, на вокзалах. Аби хоч якось вплинути на довірливих містян, аби ті не стали жертвами аферистів, активісти вирішили навіть спеціальні попереджувальні наклейки у транспорті розклеїти. 
“Надрукували вже близько двох тисяч наклейок (7 на 10 см). Домовилися з одним львівським АТП. Вони самі зголосились розклеїти їх у 36-ти своїх автобусах!”, – йдеться у повідомлені у групі “Ахтунг ЛЬВІВ! Псевдоволонтери, шахраї, цигани” в соцмережі Facebook. 
Хоча про початок акції проти псевдоволонтерів активісти заявили нещодавно, результати уже є. Львів’яни стали більш свідомими, вкидати свої гроші у скриньку будь-кому уже не збираються. 
Волонтер Юрій Скобало збирає кошти на потреби військових. У мережі Facebook він пише, що справжні волонтери у громадському транспорті грошей не збирають.
“Під час волонтерського збору коштів у Новому ЦУМі на вул. Kн. Ольги у мене чотири рази вимагали посвідчення особи. Справа в тому, що псевдоволонтери всіляких там благодійних фондів псують імідж справжнім та чесним волонтерам. Раджу уникати волонтерів, які збирають гроші на допомогу армії у маршрутках та іншому громадському транспорті, електричках та просто на вулиці. Коли зустрічаєте їх там, пам’ятайте, що перед вами шахраї, які кладуть до своїх кишень від 20-40 і більше відсотків зібраних коштів. Решту отримує так званий благодійний фонд, гроші із якого ідуть невідомо куди”, – пише Юрій Скобало. 

Двох уже затримали на вокзалі

У Львові минулого тижня затримали одразу двох чоловіків, які на головному залізничному вокзалі ходили зі скриньками і збирали гроші на АТО. 
“Один представився із фонду “Люди сильні духом”, а другий – з “Міжнародної академії козацтва”. Представник “козацтва” ходив у камуфляжній формі та збирав кошти на АТО. За псевдоволонтером  із “Людей сильних духом” приїхав координатор-шахрай, який так і не назвав свого прізвища, не сказав, хто він такий (шахраї є шахраї)”, – йдеться у повідомленні активіста Сергія Круглова у мережі Facebook.
фото: група у facebook "Ахтунг ЛЬВІВ! Псевдоволонтери, шахраї, цигани"
“Той, хто збирав на АТО від імені “козаків”, зізнався, що він раніше працював y БФ “Люди сильні духом”, і розповів, що там йому давали 30% від зібраних коштів. Згодом його вигнали з того фонду, тож зараз він збирає гроші “козакам-вікінгам”. За день він назбирує близько 1400-1600 грн, отримує за це 108 грн (8% від зібраної суми”, – саме так написав Сергій Круглов у мережі Facebook. 
Як розповів “Пошті” начальник УМВСУ на Львівській залізниці Володимир Дитюк, на вокзалі людей із скриньками не має бути взагалі! “Вокзал – це напіврежимний об’єкт, y нас так часто бувають “замінування”, що стараємось, аби людей з тими скриньками там було якомога менше. А бажано, щоб їх взагалі там не було. Адже зараз знайти волонтерів не проблема, всі, хто може помогти, допомагає. Під масками волонтерів завелось стільки людей, які лише прикриваються цим, а насправді – шахраї.
Виявленням таких аферистів почали займатись наші громадські організації, ми допомагаємо їм. Перевіряємо, чи справді ці волонтери належать до певної організації, де вона зареєстрована, чи дійсно займається доброчинною допомогою. А допомога буває у різних напрямках. І комусь конкретному, і загалом на армію… Ми маємо контакти з громадськими організаціями Львова, вони приїздять і допомагають нам. Саме разом з ними нещодавно вдалось затримати на головному вокзалі двох псевдоволонтерів”, – розповів “Пошті” Володимир Дитюк.
У міліції Львова таку роботу розпочали нещодавно, мовляв, “спонукали до цього саме активісти”
Співрозмовник каже, якщо при перевірці волонтер не може надати всіх необхідних документів, тоді міліціонери складають відповідні документи. Якщо є склад злочину “шахрайство”, то може бути відкрите кримінальне провадження.
“Раніше на вокзалі не було людей зі скриньками, вони з’явились нещодавно. Не можна сказати, що це тепер масове явище і їх дуже багато. Зараз перевіряємо всіх, хто потрапляє в наше поле зору на вокзалах, в поїздах, не пропустимо жодного. Якщо не буде повного переліку документів, які мають бути у волонтерів, підтвердження того, що ці люди належать до певної організації, затримуватимемо їх і перевірятимемо, чим насправді займаються. Поки затримали лише двох. На жаль, під виглядом доброї справи трапляється дуже багато шахрайств, які спекулюють на людській доброті і емоціях. Тому спуску не дамо нікому”, – резюмує Володимир Дитюк. 

А що робить міліція?

Павло Гарасим, начальник міліції Львова, наголосив “Пошті”, що міська міліція нині активно співпрацює з громадськими активістами на виявлення шахраїв-волонтерів.  
“Ми спільно з громадськими формуваннями пробуємо виявляти, документувати і з’ясовувати чи це дійсно волонтери, чи псевдоволонтери.  Аби перевірити, чи справді кошти для когось, зв’язуємось із тими людьми, на чиї потреби вони мали б піти, уточняємо чи це дійсно правда. Так перевіряємо, чи вони дійсно допомагають потребуючим, чи заробляють самі”, – зазначив учора “Пошті” Павло Гарасим.
фото: група у facebook "Ахтунг ЛЬВІВ! Псевдоволонтери, шахраї, цигани"
Зі слів співрозмовника, таку роботу розпочали нещодавно, мовляв, “спонукали до цього саме активісти”. “У міліції завжди роботи вистачає, тому спершу не дуже багато уваги приділяли волонтерам, думали, що вони справді допомагають людям, а виявляється, є такі, які лише свої кишені набивають… Вони заробляють на цьому великі гроші! Тому зараз ми залучили до спільної роботи всі райвідділи міліції Львова, акцентуємо, аби всі міліціонери звертали увагу на волонтерів, перевіряли їх. Звісно, виявляємо таких волонтерів-шахраїв не лише спільно з активістами. Працюємо і разом з ДАІ, бо часто пожертви збирають на дорогах, перехрестях, отже є порушення Правил дорожнього руху цими так званими пішоходами”, – каже Павло Гарасим.

Псевдоволонтери хотіли провезти в зону АТО арсенал зброї. Так, СБУ спільно з міліцією вилучила арсенал зброї у групи військовослужбовців, які самовільно вирушили у зону АТО нібито для заняття волонтерською діяльністю, повідомляє прес-центр СБУ.
Військових на чолі з майором одного з комісаріатів Херсонської області зупинили на контрольному пункті пропуску “Нижні Торгаї”, розташованому на трасі “Мелітополь – Херсон”.
З автомобіля, яким вони пересувались, вилучили понад два десятки тротилових шашок, запалювальні трубки типу ЗТП-50, сигнальні ракети, гранати Ф-1, РГН, РГД-5 та велику кількість набоїв до зброї різного калібру. Відкрили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 263 (незаконне поводження зі зброєю, боєприпасами або вибуховими речовинами) Кримінального кодексу України. Наразі тривають оперативно-слідчі дії.
У міліції кажуть, що майже усі волонтери працюють за однією і тою ж схемою: люди зі скриньками ходять містом та збирають гроші як не для бійців, то на лікування дітей. Вони зазначають, що представляють благодійну організацію, на підтвердження можуть показати теку зі стосом паперів. Однак усі зібрані кошти до потребуючих так і не доходять. Частина йде на оплату праці людей зі скриньками, решту віддають начальству. Лишe мізер із зібраного, у кращому випадку, потрапляє до тих, хто тих грошей потребує. Проблема в тому, що порахувати, скільки ж за день, тиждень збирає грошей такий псевдоволонтер, практично неможливо, оскільки їх не обліковують.  
“Прошу львів’ян не давати кошти невідомо кому не перевіривши. Не будуть люди кидати гроші у скриньки, тоді волонтери-аферисти не будуть збирати кошти. До речі, за кордоном до відповідальності притягують тих осіб, хто дає гроші таким волонтерам, –  розповідає “Пошті” керівник прес-служби обласної міліції Світлана Добровольська. – У Львові є дуже багато офіційних загальновідомих організацій, які своєю прозорою діяльністю завоювали у містян довіру. Про видатки такі волонтери звітують в iнтернеті відкрито та системно. Їм гроші і варто перераховувати, жертвувати. Практика показує, що ті особи, хто ходить і збирає гроші в скриньки – шахраї. Аби викорінити аферистів, не треба в жодному разі давати їм кошти. Коли ж ви побачили псевдволонтерів, раджу одразу повідомляти у міліцію”.
У боротьбі з псевдоволонтерами можуть допомогти передусім самі львів’яни, якщо не кидатимуть гроші у скриньки!
Натомість, активісти певні, навіть якщо вся міліція Львова і активна громада мобілізуються і разом шукатимуть шахраїв, особливих результатів це не дасть, бо таке явище локальне. Адже їх “мафія” працює не лише у Львові, а по усій території України. 
“В Україні працює ціла сітка псевдоблагодійних фондів, ниточки яких тягнуться до одних і тих же осіб. Ця аферистична сітка розроблена на вищому рівні. До боротьби потрібно долучати депутатів і звертатися в Генпрокуратуру. Наша львівська міліція не дасть тому ради”, – пише на своїй сторінці у Facebook активіст Сергій Круглов.

Як розпізнати псевдоволонтерів?

Звісно, не можна абсолютно всіх волонтерів звинувачувати у шахрайстві. Аби визначити, так би мовити, хто є хто, активісти радять при зустрічі із волонтерами задати їм кілька питань. 
“На який підрозділ пі­дуть зібрані гроші? І де підрозділ зараз знаходиться?”. Щоб переконати у своїй чесності, вуличні волонтери можуть “завалити” людину стосом документів. Логіка у махінаторів проста – ніхто з перехожих на вулиці не захоче детально вивчати папери. 
 
фото: група у facebook "Ахтунг ЛЬВІВ! Псевдоволонтери, шахраї, цигани" 
Що ж стосується шахраїв, які збирають гроші нібито на лікування хворої дитини, то перш ніж кидати свої кровні у скриньку, уважно перевіряйте організацію, яка збирає гроші.
У Львові волонтери навіть спеціальну табличку підготували із запитаннями, які потрібно задавати людям зі скриньками, аби легко викрити афериста:
– волонтер якого фонду?
– є у вас статут фонду чи інші документи? 
– маєте посвідчення вашої особи, документ, у якому фонд довіряє вам таку процедуру, як збір коштів?
– де зараз знаходиться хвора дитина? 
– який у дитини діагноз?
– на яке лікування збирають кошти і де воно буде проводитись? Яка сума потрібна? 
– де можна буде побачити звіти по зборах коштів?
– покажіть банківські реквізити для перерахунку коштів? 
– скажіть номер телефону рідних дитини?
– яке посилання, за яким я можу прочитати про дитину в мережі? 
– скільки вам років?
– як ви знайшли цей фонд і стали його волонтером?
У Львові у разі зустрічі з псевдоволонтерами усіх небайдужих громадян просять звертатися за номером гарячої лінії міліції 102 та повідомляти про усі підо­зрілі факти збору коштів. “Також можете звертатись до працівників міліції, котрі несуть службу на вулицях міста. За кожним зверненням ми проведемо перевірку та надамо правову оцінку діяльності таких осіб”, – йдеться у заяві Дмитра Загарії, очільника ГУ МВСУ у Львівській області.
Валерій Веремчук, керівник Народної Самооборони Львівщини
Головне завдання, яке ставлять перед собою волонтери та активісти під час рейдів iз виявлення та затримання псевдоволентерів у Львові – привернути увагу до цієї проблеми.

Ми хочемо, аби львів’яни та й усі українці, які готові допомагати, давати гроші на добрі справи, чітко розуміли, що є проблема псевдоволонтерів. Ті ходять зі скриньками та, прикриваючись благими намірами, збирають гроші. А потім 99% того, що зібрали, розходиться по кишенях…

Натомість справжні добросовісні волонтери працюють над тим, аби забезпечити потреби бійців, які на фронті. Ми маємо спеціальні приміщення, офіси, куди можна принести гроші, продукти, необхідні речі, вітаємо будь-яку допомогу, як фізичну так і моральну. Нині бачимо, як впала фінансова підтримка від людей, вони убожіють, а тут ще й шахраї наживаються на такій біді.

У Львові та області раджу довіряти тим організаціям волонтерів, які упродовж року допомагають війську. До прикладу, у Народній Самообороні Львівщини є такий напрямок як Центр забезпечення військових. Тільки у Львові маємо п’ять офісних приміщень. Далі – “Допомога армії України”, що на вул. Наливайка, 5. Волонтерські ініціативи “Допоможи фронту”, які проводять збірки біля пам’ятника королю Данилу, “Львівський Лицар”, що на вул. Коперника, 40-а, також є волонтерська організація “Hand made по-львівськи”, які готують домашні страви для бійців, шиють балаклави, маскхалати, плетуть сітки.

А у палатці навпроти пам’ятника Т. Шевченкові допомогу військовим збирає “Варта-1”. Звісно, окрім yсім відомих організацій, є ще й багато ініціативних львів’ян, допомогу для армії збирають і по церквах.
Наталія Шелестак, голова ГО “Варта-700”
Львівські активісти сподіваються, що завдяки рейдам і постійному контролю вдасться “вимести” псевдоволонтерів iз міста!

Бачимо, що у Львові працює злочинна група, яка збагачується на довірі людей. Та проблема в тому, що у цій справі є дуже складна доказова база, її практично немає.

Та все ж очікуємо, що завдяки нашим старанням аферисти підуть зі Львова. Водночас розуміємо, що до верхівки шахраїв, яка в Києві, нам добратися дуже важко. І не ми повинні цим займатися – це робота правоохоронців! Нам потрібно, аби не ошукували самих львів’ян.

Після численних випадків шахрайств у жителів Львова склалася така думка, що всі волонтери – аферисти. Це не так. Рятує те, що найчастіше допомогу волонтерам, як фінансову, так і фізичну, надають ті, хто має стосунок до війни. Зазвичай, це рідні та друзі військовослужбовців. Вони з волонтерами подружилися, довіряють нам.
Юрій Мартинюк, заступник керівника Народної Самооборони Львівщини
Викорінити псевдоволонтерів із міста реально! Єдине ось, чи вдасться у правовому руслі притягнути до відповідальності організаторів тих шахрайських схем…

Звичайно, треба змінювати законодавство, яке наразі дозволяє робити ширму для такої псевдоволонтерської діяльності. Людей, які ходять по місту зі скриньками просто використовують ті, хто організовує такі злочинні операції!

Вчора, 6 квітня, ми затримали двох дівчат, які, буцімто, займалися волонтерською діяльністю. З їх слів, їм по 17 років. Багато людей, які зі скриньками ходять, коли на них дивлюся, розумію, вони незаможні і у такий спосіб просто заробляють собі якісь копійки на життя.

Решта грошей, основні суми зі зборів збирають так звані координатори та власники тих псевдоблагодійних фондів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7678 / 1.77MB / SQL:{query_count}