Площа Святого Юра: роботи стартували

На Святоюрській горі почали обрізку старих сухостійних дерев, і це лише початок, адже цього року площу перед собором чекає і масштабна реконструкція з нагоди відзначення 150-ліття Митрополита

фото: monument-lviv.blogspot.com
Традиційно із настанням весни у місті починають приводити до ладу зелені насадження, адже за зиму частина із них могла стати аварійною, тож нині вже загрожує містянам. Так вчора, 20 березня, на пл. Святого Юра почали зрізати сухостійні та аварійні дерева. 
Працівники ЛКП “Зелений Львів” спільно з управлінням екології та благоустрою ЛМР, дендрологами та активістами попередньо провели обстеження дерев у сквері біля cобору і визначили, що необхідно зрізати 28 дерев. Окрім цього, там проведуть санітарну обрізку інших дерев скверу, які цього потребують.
Цього тижня на сесії міськради депутати затвердили програму відзначення 150-oї річниці з дня народження Андрея Шептицького. За це рішення проголосував 61 депутат. Тож з нагоди відзначення ювілею Митрополита площу Святого Юра чекає масштабна реконструкція, а згодом і зведення на ній пам’ятника Митрополиту.

Пам’ятнику бути!

“Зараз тривають певні дискусії. І я певен, що цей пам’ятник буде збудований, що буде єдина правильна позиція. Я був, є і завжди буду за будівництво цього пам’ятника. Відбувся публічний конкурс, відбулися громадські слухання. Є пропозиція зробити ще одні громадські слухання – будемо проводити. Пам’ятник буде”, – наголосив міський голова Львова Андрій Садовий. 
Зокрема, у тексті ухвали вказані основні завдання Програми: видання та популяризація документальної спадщини Митрополита Андрея Шептицького; проведення на базі середніх шкіл міста конференцій, круглих столів, присвячених життю і діяльності Митрополита Андрея Шептицького; реконструкція (відновлення) площі Святого Юра зі спорудженням пам’ятника Mитрополиту Андрею Шептицькому у Львові, інформує прес-служба міськради.

Відкрито презентуватимуть проект 
У неділю, 22 березня на 2 години перекриють рух транспорту на вулицях, прилеглих до площі Св.Юра, де відбуватиметься відкрите представлення проекту пам’ятника Митрополиту Андрею Шептицькому. 
Зокрема з 14.30 до 16.30 перекриють рух транспорту на вул. Гоголя (зі сторони вул. Городоцької), вул.Листопадового Чину (з боку вул. Гоголя), вул. Матейка, вул. Новаківського, пл. Святого Юра (з  боку вул. Митрополита Андрея), інформує прес-служба міськради. 
У зв’язку з цим внесуть зміни у рух громадського транспорту. За інформацією управління  транспорту та зв’язку ЛМР, міські автобусні маршрути оминатимуть закриту ділянку по вул.Городоцькій та по вул.Бандери. Як поінформували у ЛКП “Львівелектротранс”, тролейбуси №7 та №12 курсуватимуть тільки до пл.Кропивницького та у зворотному напрямку. А тролейбуси №2, 9, 10  – до вул.Ангеловича та у зворотному напрямку.
“Цей проект ухвали підготували на підставі декількох рішень, як Львівської міської ради, так і виконавчого комітету міськради, зокрема, це: рішення про спорудження пам’ятника на площі Святого Юра, ухвала міської ради про спорудження пам’ятника Митрополиту Андрею Шептицькому та відновлення площі Святого Юра, а також відповідна постанова Верховної Ради України, – зазначила Гелена Пайонкевич, начальник юридичного управління міськради. – Текст ухвали полягає у розподілі фінансування коштів, за які проведуть реконструкцію площі Святого Юра та встановлять пам’ятник Андрею Шептицькому. 
Складається з трьох частин: перша частина – близько 30 мільйонів гривень – це кошти з міського бюджету, розпорядником цих коштів є департамент житлового господарства та інфраструктури ЛМР, частину цих коштів розподілять між нашими комунальними підприємствами як внески у статутний фонд, це зроблено виключно для спрощення та пришвидшення усіх процедур”.
З її слів, також є частина коштів, а саме близько 3,5 мільйонів гривень – це сума, яку сплатить архиєпархія УГКЦ. Це кошти, спрямовані безпосередньо на встановлення пам’ятника Митрополиту Андрею, також є частина добровільних пожертв, суму ще не уточнено. 
Проте, оскільки йдеться про дуже великі суми, у тексті ухвали є норма, яка передбачає необхідність створення комісії, яка контролюватиме використання бюджетних коштів та висвітлюватиме це.  

Проект вкотре змінили 

Зазначимо, прихильники та противники пам’ятника Шептицькому та реконструкції площі з перенесенням дороги таки дійшли згоди.
Як писала “Пошта”, минулого тижня вони спільно прийняли рішення створити робочу групу, залучити експертів та винести на обговорення нову концепцію проекту до 26 квітня. Тим часом у мережі автори проекту вже виклали відредаговану версію концепції пам’ятника Митрополиту Андрею Шептицькому та реконструкції площі Святого Юра, переглянути її можна на сайті monument-lviv.blogspot.com (на фото).
Робоча група, залучивши експертів, має напрацювати нову концепцію проекту до 26 квітня
У пояснювальній записці вони зазначили, що площу таки доцільно переоблаштувати, адже “складені містобудівні умови функціонування площі Святого Юра на початку XXI ст. не відповідають вимогам сьогодення як у формуванні середовища головного підходу до собору святого Юра, так і при проведенні масових заходів у відпустові часи на Святоюрській горі. Найбільш деструктивним, дисгармонійним елементом площі й ансамблю святого Юра є існуюча автомобільна дорога, що проходить біля самого входу до комплексу Собору”, – зазначають автори.

Довідка
– Пам’ятник Митрополиту Андрею Шептицькому запроектований на гранітному стилобаті і орієнтований на південний схід.
– Статуя Митрополита (бронзове литво) – висотою 3,6 м.
– Загальна висота композиції – до 5,8 м (з базисною частиною в  камені).
– Стилобат пам’ятника – включення елементів граніту полірованого, коричнево-охристого відтінків.
– Замощення  площі, алей  – комбіноване: природний камінь, плити ФЕМ сіро-охристі, коричневі відтінки.
– Озеленення території – хвойні і листяні зелені насадження, стрижені і декоративні кущі, квітники.
Відповідно до відредагованого проекту, простір площі Святого Юра розкривається до історично складеної забудови – навчальних корпусів НУ “Львівська політехніка” і житлового кварталу, що півколом обіймають площу і задають її параметри.  Для створення площі перед собором святого Юра проектом передбачено перенесення автомобільної дороги на відрізку від вул. Листопадового Чину до вул. Митрополита Андрея ближче до навчальних корпусів НУ “Львівська політехніка”. Відтак має оптимізуватися організація транспортного і пішохідного руху: влаштовуються пішохідні переходи через проектовану дорогу (один з них – світлофорний перехід), велодоріжки, зупинка громадського транспорту, автомобільна автостоянка.
Транзитний проїзд через площу з вул. Озаркевича – ліквідовується; вулиця стає пішохідною (узвіз), з можливістю проїзду обслуговуючого транспорту. Із зміною траси проїжджої частини планувальна структура площі стає просторово цілісною, значно збільшується пішохідна зона перед входом до комплексу собору святого Юра, існуючі дерева максимально зберігаються і стають органічною складовою площі, додають автори проекту.
Щодо зелених насаджень, то, як підкреслюють розробники проекту, їх інвентаризацію провели спеціалісти Ботанічного саду Національного лісотехнічного університету. Аби прокласти дорогу, треба вирубати, пересадити деревно-чагарникові рослини, з них: 10 – у доброму стані, 26 – у задовільному (хворі), 15 – у незадовільному стані (сухостої). Проектом передбачена кількість нових зелених насаджень – до 100 деревно-чагарникових рослин.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7708 / 1.61MB / SQL:{query_count}