Мобілізація №4: хто піде і кого мине

Коли та кого забиратимуть до війська на Львівщині? “Пошта” розповідає, що треба знати про повістки та яких спеціалістів потребують нині на фронті

фото: vezha.org
У львівських військкоматах гаряче: з 20 січня в Україні розпочалася четверта хвиля мобілізації, яка триватиме 90 днів. Загалом упродовж 2015-го буде три черги призову. 
Наступну хвилю мобілізації розпочнуть у квітні – вона триватиме 60 днів. Ще одну – у червні (її тривалість становитиме стільки ж). 
Спочатку військово­зобов’язані отримують повістки, потім проходять медогляд, навчання, бойове злагодження та йдуть до Збройних сил служити Україні. Військові не приховують, що чоловіків мобілізовують на фронт для захисту цілісності держави і протистояння тероризму. Нині “Пошта” детально розповідає, коли, кого і як забиратимуть до війська.

Вік і спеціальності 

Загалом за 90 днів мобілізації №4 на Львівщині планують призвати майже  3 тисячі військовозобов’язаних чоловіків і жінок віком 20 – 60 років. “Чоловіків віком 50 – 60 років мобілізовуватимуть добровільно”, — зазначає т.в.о. начальника відділу обліково-мобілізаційної роботи Львівського обласного військового комісаріату Роман Хардель.
Із його слів, нині армія потребує танкістів, артилеристів, фахівців протиповітряної оборони, зв’язку, ремонтників, спеціалістів радіоелектронної боротьби і техніків. Мобілізованих розподілять за спеціальностями, за якими вони нестимуть службу у Збройних силах. 
Нині армія потребує танкістів, артилеристів, фахівців протиповітряної оборони, зв’язку, ремонтників, спеціалістів радіоелектронної боротьби і техніків
Військові запевняють, що тепер до війська кличуть, проаналізувавши хиби минулих мобілізацій. Передусім у військкоматах ретельніше перевірятимуть стан здоров’я потенційних вояків, за потреби скеровуватимуть їх на додаткові обстеження в поліклініки. Як писала “Пошта”, цього разу до мобілізації додатково залучили психологів, що є позитивним і правильним кроком. 
Тепер буде більший акцент на бойовій підготовці новобранців. Так, раніше вояків відправляли на схід після трьох тижнів бойового злагодження. Тепер  скеровуватимуть на 30-денну військову підготовку в навчальні центри. Відповідно до спеціальностей військові проходитимуть навчання й за межами Львівщини.

Хто уникне війська?

Цього разу до війська не кликатимуть студентів та аспірантів, які вчаться на денній формі; чоловіків, непридатних за станом здоров’я; чоловіків, на утриманні яких перебуває троє і більше дітей віком до 18 років; жінок і чоловіків, які самотужки виховують дитину або кількох дітей віком до 18 років; жінок і чоловіків, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, що є інвалідом 1-ої або 2-ої групи віком до 23-ох років; опікунів, прийомних батьків, батьків-вихователів, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років.
Ще мобілізація №4 омине… парламентарів. А ось депутатів міської та обласної рад, зі слів прес-секретаря обласного комісаріату Романа Поронюка, мобілізувати можуть. 

Не “відкосити” від служби!

Ще не встигла розпочатися мобілізація №4, як у всесвітній мережі вже фантазують: різні юристи дають поради, як можна “відкосити” від служби.
Заступник голови Львівської ОДА Володимир Харчук заяви бойкотувати мобілізацію називає незаконними, каже, що ті, хто їх розповсюджує, “явно працюють не на благо українського народу, а на інтереси інших держав”. Окрім того, їх можуть притягнути до адміністративної та іншої відповідальності.
“Ті заяви написані людьми, які двояко трактують норми законодавства. Можу впевнено сказати, що зразки так званих документів абсолютно незаконні!” – наголошує Володимир Харчук. За ухилення від призову під час мобілізації, відповідно до ст. 336 КК України, передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на термін від двох до п’яти років. До слова, на Львівщині впродовж трьох хвиль мобілізації 2014-го відкрили 121 кримінальне провадження за ухилення від призову.
Тепер військові розноситимуть повістки разом із міліціонерами, адже під час попередніх хвиль мобілізації вдавалося вручити лише кожну 30 повістку.
На Львівщині впродовж трьох хвиль мобілізації 2014-го відкрили 121 кримінальне провадження за ухилення від служби
“Докладемо всіх зусиль, аби військовозобов’язані отримали повістки. Лише особисто військово­зобо­в’язаний повинен розписатись у отриманні повістки. Результативним є оповіщення за місцем роботи. Також залучатимемо представників МВС, які матимуть ширші повноваження, ніж працівники військкоматів”, – каже Роман Хардель.
У Львівському обласному військкоматі зазначають, що до війська заберуть і  переселенців. Призвуть майже тисячу осіб. “У нас на обліку перебуває 2 680 осіб, серед яких майже 600 – чоловіки, що підлягають мобілізації”, – каже Володимир Харчук.
Посадовець спростував чутки про те, що військовозобов’язаних чоловіків буцімто не випускають за кордон. Кожен військовозобов’язаний може перетнути кордон і виїхати за межі України. Чоловіків не випускатимуть за кордон лише у випадку, коли встановлять ухилення їх від несення військового обов’язку, відтак їх оголосять у розшук. 

Кого мобілізовують?

Згідно із законодавством, під мобілізацію потрапляють військовозобов’язані чоловіки віком 20 – 60 років і жінки віком 25 – 60 років. Жінок мобілізовуватимуть лише за потреби за кваліфікаційним рівнем. 
У Генштабі ЗСУ зазначають:  мобілізують громадян, які за станом здоров’я придатні до несення військової служби та мають військову підготовку, тобто спеціальність.
Під час попередніх хвиль мобілізації вдавалося вручити лише кожну 30 повістку
Нині армія потребує фахівців механізованих військ (танкістів, артилеристів), фахівців протиповітряної оборони, зв’язку, ремонтників, спеціалістів радіоелектронної боротьби і техніків різних напрямів. 
Жителі Криму, Донецької та Луганської областей теж зобов’язані поповнити лави  українських Збройних сил. До армії можуть потрапити ті чоловіки, які стали на облік у військкомат у будь-якому іншому регіоні країни.

Як кличуть до армії?

Повістку про мобілізацію мають вручити особисто громадянину, якого призивають у Збройні сили. 
Розписатися в отриманні її повинна тільки та людина, якій вона призначена. Як розповів заступник начальника головного управління оборони і мобілізаційного планування Генштабу Збройних сил України Володимир Талалай, якщо в “корінці” розписалась інша людина чи повістку вкинули в поштову скриньку – з цим  мають розбиратися слідчі. 
фото: Reuters
Особа, якій повістку не вручили безпосередньо, має повне право не з’являтись у військкомат. Окрім того, рішення про призов або відмову в мобілізації приймають після проходження медичної комісії при військкоматі, інформує “Українська правда”. Повістку можна отримати лише двома способами: або за місцем проживання, або за місцем роботи. В обох випадках людина, якій вона призначена, повинна підписатись особисто.
У 22-ій статті Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” встановлено, що військовозобов’язаний з’являється до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ним документах. Тобто:
1) військово­зобов’я­заний спочатку отримує особисто один із наступних документів: мобілізаційне розпорядження, повістку або розпорядження військового комісара; 
2) опісля з’являється у військкомат.
Призов громадян під час мобілізації здійснюють місцеві органи виконавчої влади через військові комісаріати. Тож повістку вручають працівники районного військового комісаріату або сільських чи селищних рад. У повістці повинні зазначатися час та адреса, куди має прибути військовозобов’язаний. Також на ній має бути прізвище та ім’я особи, яка підлягає мобілізації, підпис районного військового комісара, гербова печатка.

Місце праці зберігається

За мобілізованою особою зберігається місце праці впродовж року. Після особистого отримання повістки особа повідомляє відділ кадрів за місцем роботи про мобілізацію, після чого видається наказ про звільнення від виконання посадових обов’язків у зв’язку з призовом за мобілізацією зі збереженням робочого місця на термін до року. 
Незалежно від форми власності підприємства за мобілізованою особою зберігається середній заробіток упродовж року. Тож бухгалтерія повинна нараховувати щомісяця середню заробітну плату, яку отримувала особа до мобілізації. За громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців.

У АТО законно?

Генерал-майор Володимир Талалай повідомив, що залучення військовослужбовців до антитерористичної операції без введення військового стану передбачене законодавством.
Зокрема, Законом України “Про боротьбу з тероризмом”. Тому, зі слів Володимира Талалая, неможливо відмовитися від виконання військових завдань у зоні бойових дій на основі того, що не був введений військовий стан. За свідоме ухилення від мобілізації передбачена відповідальність.

Покарання за ухилення від призову 

Під час мобілізації громадяни, які підлягають призову на військову службу, зобов’язані з’явитися на збірні пункти у строки, зазначені в отриманих ними документах: мобілізаційних посвідченнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів, інформує “Українська правда”.
У разі ухилення від призову за мобілізацією та неприбуття до військкомату законом передбачається кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на термін від двох до п’яти років. Поважними причинами неприбуття на збірний пункт визнаються: 
– хвороба, яка позбавляє можливості з’явитися; 
– смерть або важка хвороба близького родича; 
– перешкода стихійного характеру або інші обставини, що позбавляють змоги з’явитись на збірний пункт.
Причини неявки треба підтверджувати документально. Відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією може наставати, якщо особу  належним чином повідомили про те, що вона підлягає мобілізації, тобто особисто вручили повістку або принаймні була спроба, але особа відмовилася її брати.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7953 / 1.65MB / SQL:{query_count}