Гроші на військо збирає лицар

Аби зібрати кошти на амуніцію для вояків, які зараз перебувають у зоні АТО, у Львові на площі Ринок встановили дерев’яну статую лицаря

фото: Андрій Польовий
У серці міста Лева встановили дерев’яну скульптуру лицаря. У його обладунки (у щит) можна забивати цвяхи, аби статую зміцнити. Таке право матиме той, хто жертвуватиме гроші на військо. 
Виготовили двометрову статую з липового дерева львівські митці – Роман Зелінько й Остап Лозинський, із карбуванням допоміг Василь Качмар. Елементи статуї купували за благодійні пожертви. За свою роботу митці грошей не взяли. 
Кошти для військових біля статуї збиратимуть волонтери. Зі слів голови Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Андрія Салюка, гроші підуть не на бронежилети, шоломи та харчування, а на технічне забезпечення, наприклад, тепловізори, яких військовим дуже бракує.
Кожен, хто складав пожертву на зміцнення війська, має право забити в обладунки лицаря – Юрія Змієборця – металевий цвяшок із тризубом. У такий спосіб він зміцніє і його щит стане металевим. Другу таку пластинку з тризубом жертводавець отримає на згадку. Можливість зміцнити щит лицаря цвяшком коштує 100 гривень. Незважаючи на досить значну суму, львів’яни активно це роблять.
Така дерев’яна скульптура у місті вже не вперше. “Це демонструє тяглість львівських традицій. У 1916 році львівського лицаря дуже добре підтримали, і ця пам’ятка до цього часу стоїть як свідчення громадянської позиції жителів. Минуло майже сто років, і, на жаль, знову мусимо повертатися до цієї теми”, – розповів Андрій Салюк.
Я надзвичайно вдячний львівській громаді за підтримку. Перебуваючи на сході, ми відчуваємо опіку нашої громади
За словами організаторів акції, 1916 року, аби протистояти агресії з боку Російської імперії, під час Першої світової війни на початку Гетьманських Валів між вулицею Ягеллонською та площею Святого Духа з ініціативи австрійського уряду та на замовлення міської ради було споруджено дерев’яну, виготовлену з липи, фігуру лицаря в обладунку. Її автором був відомий польський скульптор Ян Нальборчик, якому асистував його учень Мєчислав Венцель. Скульптуру встановили в спеціально збудованому для цього павільйоні, спроектованому архітектором Вітольдом Долинським. Кожен громадянин міста за певну плату міг забити в дерев’яну фігуру цвях. Зібрані цією акцією кошти йшли на потреби армії. Дерев’яна скульптура пережила часи воєн і добробуту й перебуває у Львівському історичному музеї в холі Чорної кам’яниці на площі Ринок.

фото: Андрій Польовий
“Сьогодні львівський лицар повертається не у формі такої ж скульптури. Ми говоримо про повернення символа. Сьогоднішній львівський лицар – постать Юрія Змієборця, який є і патроном Львова, і опікуном наших військових, які зараз на сході захищають нас. Сьогодні ми би хотіли, щоб цей лицар, який є продовженням традиції, став уособленням волонтерської допомоги на потреби військових”, – розповів Андрій Салюк. 
Учора, коли львівського лицаря презентували громаді, серед натовпу був і учасник АТО. Він щиро дякував громаді за таку підтримку. 
“Почуття мене просто переповнюють! Я надзвичайно вдячний львівській громаді за підтримку, за той креатив, який вони проявляють, за те, що, перебуваючи на сході, ми відчуваємо опіку нашої громади. Повірте, вона для нас дуже багато означає, бо коли ти там довго не маєш якоїсь вісточки, а приходять приємні звістки про допомогу нашим бійцям (чи то Збройних сил, чи Національної гвардії), це дуже багато означає. Я дуже радий, що мені випала честь сьогодні бути тут, брати участь у цій акції. Хочу подякувати вам від усіх моїх бойових товаришів-побратимів, які зараз перебувають у госпіталях на лікуванні. Розраховуйте на нашу підтримку в подальшому, як тих, хто воює, так і родин тих, хто загинув”, – звернувся до громадськості Тарас Милян, учасник АТО, поранений львів’янин, який повернувся зі сходу.
Волонтери події стверджують, що вони не знають, скільки часу триватиме акція і скільки часу лицар стоятиме біля входу в ратушу, проте припускають, що пізніше пам’ятник можна буде побачити в одному з львівських музеїв.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7691 / 1.56MB / SQL:{query_count}