Чи чекати Львову нових автостоянок?

У мерії кажуть, що збільшити кількість паркомісць до 37 тисяч у Львові нереально, а про “мобільне паркування” навіть і не думали

фото: Андрій Польовий
Питання, чи відбудеться у Львові чергова паркувальна “революція”, цікавить багатьох водіїв. Попри те, що у місті діє майже 100 автостоянок і паркувальних майданчиків, водіям не вистачає місця, аби припаркувати автомобіль, не порушуючи Правил дорожнього руху, зокрема, у середмісті.
У мережі Facebook активісти створили чимало груп, де можна не лише поскаржитися на недобросовісного водія, а й “запостити” фотодоказ – автомобіль порушника. 
Та, на жаль, відчутного результату це не дає. Водії кажуть, що проблему з автостоянками повинна вирішувати міськрада, оскільки в середмісті їх бракує. У мерії ж зазначають: якщо в центральній частині міста збільшити парковки, то збільшиться і трафік автомобілів, а це негативно вплине на стародавню частину княжого міста Лева.

Чи реально збільшити кількість паркомісць у Львові?

Наразі у Львові приблизно 3 тисячі паркомісць, 300 з них – для людей із обмеженими можливостями. Але цієї кількості для Львова замало. 
У Верховній Раді прийняли доповнення до Закону “Про дорожній рух”. Відтак, згідно зі змінами, органи місцевої влади повинні забезпечити не менше 5% місць для паркування від загальної кількості населення міста, яке є обласним центром. Тож якщо у місті Лева, за останніми даними, проживає 758 тисяч осіб, то паркомісць повинно бути майже 37 тисяч.
У міськраді кажуть, що для Львова створити стільки місць для паркування наразі не реально. “Нині для міста зробити це не реально, у майбутньому – ймовірно. Наразі ми проводимо конкурс для облаштування майданчиків для стоянок автомобілів. Проте маємо ухвалу міськради, яка передбачає місця для паркування, де це дозволено. Загалом це до 7 тисяч місць. Якщо взяти до уваги загалом автостоянки, гаражні кооперативи й паркувальні майданчики, то, за приблизними підрахунками, це майже 10 тисяч місць. Проте ми і надалі обстежуємо вулиці, торгові мережі, місця, де можна створити додаткові автостоянки”, – розповів “Пошті” інженер відділу транспорту, провідний спеціаліст Львівської міськради Олег Партика. 
Із дозволених майже 7 тисяч паркомісць для більшості немає операторів, які готові купити паркомати й облаштувати майданчики для стоянок авто. Проблема – на майданчиках мало паркомісць і купувати паркомат дорого і невигідно. Як результати – на таких майданчиках наразі водії паркуються безкоштовно. 
 
Схема зони паркування автотранспорту (зображення: Львівська міська рада)
У Львові є дві зони для паркування: перша – центральна частина міста, де послуга коштує 4 гривні за годину, у другій зоні – 2 гривні за годину. Розрізняють також три види паркування: службове (може бути й безоплатне), туристичне і безкоштовне. Туристичні паркомісця від службових у середньому в п’ять разів більші. Усе залежить від розмірів туристичного автобуса. 
Олег Партика певен: для того, аби облаштувати у Львові 37 тисяч паркомісць, підуть роки. Йдеться про будівництво не лише наземних автостоянок, а й підземних, що дуже дорого коштує. Тому такими проектами у місті займаються інвестори. А вони, до слова, не такі вже й активні в наших краях. По-перше, не надто сприяє політична ситуація в країні, по-друге – справа в самих львів’янах, які неохоче паркуються за правилами… 
Наразі у мерії оголосили конкурс на облаштування в середмісті нових майданчиків для паркування. “Ми оголосили конкурс на облаштування нових паркувальних майданчиків, проте ще не відомо, чи є охочі взятися за цю справу. Йдеться про паркомісця в середмісті, тобто вулиці Вірменську, Лесі Українки, Низький Замок, Театральну, Костюшка, Словацького, Саксаганського, Коперника і проспект Шевченка, про платні майданчики для паркування”, – розповів Олег Партика. 

Чи можливе у місті “мобільне паркування”?

У країні запропонували ще одну новинку, аби полегшити проблеми з паркуванням транспорту. Йдеться про так зване “мобільне паркування”. Такі зміни до правил паркування прийняли в кінці минулого місяця на засіданні уряду, інформує прес-служба Мінрегіонбуду. 

фото: Андрій Польовий
Наразі заплатити за паркування можна оператору, через паркомат або в’їзний термінал, або ж придбавши абонемент. Для водіїв нововведення буде зручним, оскільки вони зможуть швидко оплатити паркування. Сайт відомста повідомляє, що органи місцевого самоврядування та комунальні підприємства постійно нарікають, що для обладнання майданчиків паркоматами і терміналами необхідно витратити значні кошти, які у місцевих бюджетах відсутні. Тим паче термін окупності таких пристроїв дуже тривалий. 
Однак у Львові це питання ще не обговорювали. “Наразі питання мобільного паркування не обговорювали на жодних слуханнях. Із операторами ще також не радилися. Певен: така новинка значно спростить систему. Тоді вже не буде такої вимоги, як паркомат, який коштує в середньому 60 тисяч гривень. А це доволі “накладно”, скажу вам…” – розповів Олег Партика. 
За даними Мінрегіонбуду, на сьогодні в країні треба встановити щонайменше 2100 паркоматів і терміналів. На це потрібно 63 мільйони гривень. Натомість оплата паркування за допомогою мобільних телефонів не потребує залучення бюджетних коштів.
Ще одна перевага “мобільного паркування” – доходи від сфери паркування в повному обсязі надходитимуть до бюджетів і їх буде складніше приховати. 

А штрафи, одначе, великі...

Також у Верховній Раді ввели нові штрафи за порушення правил паркування. Зокрема, тепер введено адмінвідповідальність для водіїв за несплату послуг платних паркінгів, обладнаних паркоматами й автоматичними терміналами “в’їзд – виїзд”, інформує сайт lb.ua.
“Законом передбачено штраф за паркування автомобіля у місці, призначеному для паркування інвалідів. Також штраф стягуватимуть і з оператора, який не простежив, чи правильно припаркувався водій”, – зазначив Олег Партика. 
Порушникам виписуватимуть штрафи в розмірі від 8 до 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (136 – 204 гривні). При цьому за паркування на місцях, зарезервованих для інвалідів, введено штраф у розмірі від 15 до 18 неоподатковуваних мінімумів (255 – 306 гривень). Щодо операторів, то за порушення вимог до розміщення та функціонування майданчиків для паркування – штраф від 20 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 – 510 гривень), а за порушення вимог щодо обладнання майданчиків для платного паркування паркоматами або терміналами – штраф від 30 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 – 680 гривень).
Органи місцевої влади повинні забезпечити не менше 5% місць для паркування від загальної кількості населення міста, яке є обласним центром. Тож якщо у місті Лева, за останніми даними, проживає 758 тисяч осіб, то паркомісць повинно бути майже 37 тисяч
Також Закон “Про дорожній рух” доповнили нормою, відповідно до якої виконавчі органи обласних центрів забезпечують розміщення, обладнання та функціонування у межах міст майданчиків для паркування.
Як писала “Пошта”, прибуток від платних парковок спершу отримував оператор, який виграв конкурс на обладнання парковки. Якщо він “приватник” – надходження його. Місту ж він платить лише за оренду землі, яку взяв для парковки. “Якщо облаштовує парковку комунальне підприємство, міська влада є власником того прибутку, який залишається після того, коли покриваються всі витрати парковки. Так зараз є з парковкою на вулиці Валовій, оскільки в конкурсі на її облаштування перемогло ЛКП “Львівавтодор”, – зазначав “Пошті” радник міського головам Львова Олег Шмід. 
Отож Львову значно вигідніше, коли платними парковками займаються комунальні підприємства.

 До теми                 
ЛКП “Львівавтодор” просить містян інформувати про паркування автомобілів на велодоріжках. Зі скаргами можна звертатися за телефоном ЛКП “Львівавтодор” 270-41-66 або надсилати інформацію на електронну скриньку lvivavtodor@ukr.net. 
Якщо ви побачили автомобіль, припаркований у недозволеному місці, можна телефонувати в чергову частину ДАІ Львова: 238-40-27.
Сергій Кіраль, начальник управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій Львівської міськради
На проспекті Чорновола, де будують торговий комплекс, який інвестує голландська компанія, планують облаштувати 600 паркомісць. Здача всього будівництва в експлуатацію, зокрема і підземної парковки, припадає на кінець 2015-ого. Цей проект співфінансує ЄБРР.

До слова, інвестори завжди беруть до уваги той клімат, який є в країні, передусім політичну стабільність, а опісля й економічну.

Щодо будівництва підземної автостоянки на території Франкового вишу, то тут співпрацюємо з американцями в кількох напрямках. Перший – це попереднє техніко-економічне обґрунтування проекту. Однак через події у країні цю частину проекту затримали на півроку. Інженерну частину розробляє австрійська архітектурно-інженерна компанія “Дельта”. Плануємо наприкінці серпня презентувати їх частину проекту разом із фінансовою та юридичною частиною керівництву міста і громадськості.

Велику роль у цьому проекті відіграє місто, оскільки йдеться не лише про будівництво підземної автостоянки, а й реконструкцію цілої площі перед університетом. Вона має стати абсолютно пішохідною, де містяни та студенти зможуть відпочивати, проводити концерти, офіційні та святкові заходи. А вулиця Університетська мала би йти під землею. Це глобальний і комплексний проект. Витрати тільки на будівництво парковки на чотири рівні на 600 паркомісць обійдуться від 10 до 15 мільйонів євро.

За готелем “Жорж” на вулиці Вороного є невелика земельна ділянка, яка колись перебувала в оренді колишніх власників цього готелю. Зараз термін договору оренди закінчився. Є доручення міського голови для юридичного управління опрацювати спільно з управлінням природних ресурсів юридичну схему повернення цієї ділянки місту з подальшим виділенням на умовах конкурсу потенційному інвестору. Тут може йтися про порівняно невеликі інвестиції: кілька мільйонів євро з будівництвом наземної автостоянки на шість, можливо, сім рівнів – до 300 паркомісць.

Якщо говорити про паркінги на площі Петрушевича та вулиці Вітовського, то конкурси на їх будівництво там провели ще в 2009-ому. На жаль, досі переможці там нічого не зробили. У міськраді стосовно цього питання провели кілька робочих нарад. Позиція мера досить жорстка – місто хоче розірвати договір із тими підприємцями. Кілька тижнів тому прийняли закон про підвищення відповідальності водіїв за сплату в паркомати. Цього раніше не було.

У нас було розпорядження Кабміну, в якому вказано, що можна збирати гроші тільки тоді, коли є паркомат. Але не було закону, який би зобов’язував водіїв платити таким чином. Це дозволяє краще організовувати вуличні паркомати, передаючи паркувальні майданчики на баланс оператора. У нас є свій оператор – ЛКП “Львівавтодор”, який нещодавно виграв конкурс по площі Міцкевича. Там встановлять паркомат.

Платне паркування – це вже певний інструмент регулювання трафіку та кількості машин, які заїжджають у середмістя. Чому нині в центрі так багато машин? Бо всі знають, що тут безоплатне паркування. У людини навіть не виникає думки скористатися альтернативним видом транспорту! Йдеться про громадський транспорт чи велосипед. У львів’ян навіть не виникає думки припаркувати свій автомобіль подалі від центру, на бокових вуличках.

Збільшення кількості паркінгів збільшує кількість трафіку, а це нормальна економічна теорія: породження пропозиції породжує попит.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8540 / 1.67MB / SQL:{query_count}