Алло, віддавайте гроші!

Влітку люди стають більш розслабленими, а тому і необачними. Тому ошукати їх стає значно легше, а цим вміло користуються шахраї, зокрема і телефонні

Найчастіше ці злочинці маніпулюють емоціями і страхами, вигадують історії про те, що хтось із рідних обраної “жертви” має проблеми, тому, аби його “витягнути”, потрібно заплатити чималі гроші. 
Телефонують здебільшого вночі, коли люди найбільш розгублені. Тож літні “жнива” для аферистів, на жаль, є доволі вдалими.

Як аферисти львів’ян залякували… 

Судячи із повідом­лень, якими обмінюються львів’яни у соціальних мережах, такі випадки трапляються доволі часто. Зокрема, мережа Facebook рясніє історіями про те, як людей намагались ошукати, або й таки ошукали. 
Користувачка Facebook Gromovytsya Berdnyk пише, що така схема працює не лише на Львівщині, а й у всій Україні. “Позаминулої зими до моєї мами дзвонили на домашній. Сказали, що син (мій брат) потрапив у міліцію. Мама передала трубку мені, а я розказала, куди їм йти і що потім робити... Якщо чесно – то були б “під рукою” міцні хлопці, призначила б зустріч, і дали б по голові. Цієї весни старенькій матері одного товариша в Житомирі теж був такий дзвінок, жінка ледь серцевий напад не отримала, але здогадалася синові одразу подзвонити”, – пише Gromovytsya Berdnyk. 
Ошуканці часто намагаються видурити гроші і за допомогою банківських карток, вивідуючи їх номери. “До мене якось дзвонили, казали, що з банку. Повідомили, що прийняли рішення про збільшення кредитного ліміту на моїй картці, але для цього треба назвати номер картки і мої особисті дані, щоб перевірити. Звичайно, зрозумів що це шахраї. Наступного дня  пішов до банку, повідомив про цей випадок і вказав номер, з якого дзвонили”, – пише користувач Orest Kochmarsky. 
Зловмисники представлялися міліціонерами та повідомляли громадян, що їхні родичі потрапили у біду, а для того, щоб вони могли уникнули відповідальності, потрібні гроші. Так за один день у людей вдалось видурити аж 39 тис. 500 грн, 5 тис. 500 доларів та 600 євро
Як розповіла “Пошті” Тетяна Вергелес, заступник головного редактора ІА ZIK, тиждень тому намагалися видурити гроші у її свекрухи. Казали, що син вчинив ДТП, зараз перебуває у відділку міліції і треба тисячу доларів, щоб його викупити. 
“Потім взяли слухавку інші люди і сказали, що готові бути посередниками. Свекруха сказала, що стара і не рухається, то вони запропонували під’їхати. Жінці 87 років, ще й спросоння, повірила і назвала їм адресу. Разом із бабусею в квартирі проживає сестра чоловіка, яка від початку переконувала, що її брат не бере машину вночі і такого не може бути. Але вона не вірила, поки з ним не порозмовляла. Ті люди казали, що чекатимуть біля будинку, в квартиру не будуть підніматися. До міліції не звертались. Може і даремно”, – каже Тетяна Вергелес. 
А як розповіла “Пошті” львів’янка Зоряна, менше місяця тому за одну ніч телефонували до неї та до двох її сусідів, шахраї змінювали останню цифру в номері і дзвонили всім підряд, хто попадеться. 
“Пролунав дзвінок, захеканим голосом чоловік без представення сказав, що в нього проблеми і просив допомогти. Я не розпізнала його як когось із своїх знайомих, тож просто сказала, що зараз у всіх проблеми, в країні війна, всім допомога потрібна. Він видно не чекав такої  відповіді, тож кинув слухавку. Сусіди потім розповідали, що до них дзвонили з тими ж “проблемами”, хтось навіть міліцію викликав”, – зазначила пані Зоряна.

А чи завжди допоможе вчасне звернення до міліції?..

Тим часом правоохоронці запевняють, що розслідують такі злочини і знаходять винуватців, якщо до них звернутись вчасно. Кажуть, якщо телефонують і вимагають грошей, потрібно негайно звертатись по допомогу, щоб міліціонери могли реагувати по гарячих слідах.
Щоправда, “Пошті” відомо про випадок, який трапився наприкінці червня у Львові, коли міліція мала шанс відреагувати за гарячими слідами, але чомусь ним знехтувала. Так, шахраї телефоном повідомили львів’янці про неіснуюче ДТП за участі її сина і вимагали у неї гроші. У свою чергу керівник одного з райвідділів міліції Львова порадив жінці, яка звернулась миттєво, прийти… через два дні і написати заяву…
Зі слів Світлани Добровольської, керівника прес-служби міліції Львівщини, останнім часом шахраї досить активно використовують подібні схеми. Телефонують здебільшого вночі і до літніх людей, їм найважче зорієнтуватись, готові віддати все, що мають, аби лише врятувати близького родича з біди, особливо, коли йдеться про дітей чи онуків.
Так, до правоохоронців Львівщини лише за один день 1 липня, звернулося п’ятеро мешканців Львова та області, які повідомили, що їх ошукали. “Зловмисники представлялися міліціонерами та повідомляли громадян, що їхні родичі потрапили у біду, а для того, щоб вони могли уникнули відповідальності, потрібні гроші. Так за один день у людей вдалось видурити аж 39 тис. 500 грн, 5 тис. 500 доларів та 600 євро”, – зазначили виданню у прес-службі міліції області. 

Обережність понад усе!

Як розповів “Пошті” Бог­дан Шкарада, екс-на­ча­ль­ник міліції Львівщини, – це новий вид злочину, ко­ли він очолював правоохоронні органи, телефонних шахра­їв ще не було. Зараз же но­мер телефону дізнатись ду­же просто, за допомогою со­ціальних мереж чи інших інтернет-ресурсів, тому вони й активізувались. Так само шахраї вираховують клієнтів банків і знімають гроші із їхніх карток.
“Ці шахраї вивчають “жертв” за місцем проживання, до прикладу, в якомусь мікрорайоні вираховують “круту” машину. Та й люди між собою розповідають, що отам хтось добре живе, займається бізнесом, гроші родичі з Італії пересилають, має хороший автомобіль. Шахраї все це знають і потім вони  починають працювати цілеспрямовано. Це не відбувається спонтанно”, – каже Богдан Шкарада. 
Зі слів співрозмовника, важливо, щоб міліціонери проводили з людьми профілактичні, роз’яснювальні роботи, вчили їх як правильно поводитись у подібних ситуаціях. А розкривати такі злочини дуже важко, особливо якщо вже пройшов певний час.  
Тож правоохоронці закликають громадян бути пильними та обережними, не довіряти тим, кого не знаєте. Першочергово варто перевірити слова незнайомців, зателефонувавши безпосередньо до своїх родичів та перепитати у них, чи насправді з ними сталася ситуація, про яку стверджують можливі шахраї. Якщо ж до близьких неможливо одразу додзвонитися, тоді потрібно перевірити цю інформацію, звернувшись до працівників міліції.
“На шахраях треба ставити “клеймо”!
Олег Мицик, адвокат, –  про аферистів зі СІЗО, алгоритми видурювання грошей і способи вберегтись від ошуканців
– Пане Олегу, на ва­шу думку, хто здебільшого здійснює телефонні шахрайства та коли найчастіше активізуються аферисти?
– Літо для когось – відпочинок, а для інших – “бізнес”, можливість нечесно нажитись. Є кілька видів шахрайств, від яких людей треба застерегти. Одним із них є оці регулярні телефонні дзвінки, надумані погрози і вимагання грошей.
Здебільшого таким “бізнесом” займаються заарештовані зі слідчого ізолятора.  Всі вони в СІЗО мають телефони. Чув від багатьох правоохоронців, що більшість подібних дзвінків здійснюється саме звідти. Хоча ці люди перебувають там, але мають достатньо інформації про своїх потенційних жертв від знайомих на волі. Дуже часто в людей виникали проблеми саме в Франківському та Шевченківському райвідділах міліції. Тому є всі підстави думати, що саме в цих райвідділах можуть вчинятись немислимі з погляду законодавства речі. 
Насправді, звідки йде телефонний дзвінок відслідкувати цілком реально. Знаю від міліціонерів, які розслідують ці справи, в кінцевому результаті вишка показує, що телефонували саме з кварталу на вулиці Городоцькій, де у СІЗО “від нудьги” затримані “підробляють”. 
– Розкажіть детальніше, за якою ж схемою працюють шахраї?
– Алгоритм роботи у таких шахраїв простий, вони телефонують, вигадують якусь історію і повідомляють її, до прикладу, матері. Кажуть “ваш син скоїв ДТП, збив дитину, якщо не принесете відшкодування, то батьки понесуть заяву”. Або ж кажуть, що дитина попалась на крадіжці в роботодавця чи вчинила якийсь злочин, а якщо впродовж години не принесуть гроші, справа піде в рух. Якщо “жертва” вчасно зорієнтується, зробить кілька дзвінків і вийде на зв’язок із своєю дитиною, звісно ошукати її не вийде. 
Навіть, коли наводитиме додаткові питання, шахраї відчепляться. Є випадки, коли кошти не просять кудись принести і віддати, а до прикладу, перерахувати на якусь картку. За останній час до мене приходило троє людей з такими історіями. Подзвонили і сказали мамі, що син вчинив ДТП, збив людину і його вже забрали в міліцію. З переляку жінка почала збирати кошти, її інший син звернувся до мене як до адвоката. В цей час той син, який буцімто потрапив у біду, зв’язався з мамою і сказав, що все гаразд, просто десь забув свій телефон. 
Ще був один випадок, тоді телефонували до матері тричі судимого хлопця. Він є свідком у справі, яку я веду, в ній міліція фальсифікувала докази. Саме тому хлопець подумав, що то була спроба тиску на нього як на свідка. Його мама знала, що син ходить останнім часом у райвідділ, то ж від одного дзвінка мало не вмерла з хвилювання. Але хтось же знав, що він за останній час декілька разів був на слідчих діях! 
У мене закрадається підозра, що таку інформацію беруть із журналів, де фіксують відвідування райвідділів. Також пригадую рік тому був дуже відомий випадок, коли вся Львівщина складала кошти на операцію хворої людини. Тоді шахраї примудрилися виготовити дублікат нібито втраченої сім-карти і по телефонному номеру зняли екстрені кошти з банкоматів, скориставшись перебуванням власника картки за кордоном. Як отримали цю сім-карту? Просто тричі подзвонили на цей номер з різних карток, потім у мобільному центрі заявили про втрату картки, а під час відновлення назвали три останні вхідні дзвінки, так її і видали.  
– Також бувають випадки, коли махінації здійснюють в інтернеті за допомогою банківських карток. Чи звертались до вас з такими випадками? 
– Близько року тому до мене звернувся полковник у відставці, який закінчив Академію збройних сил у Москві, надзвичайно розумна людина, і розповів, як його ошукали. Каже, що отримав дзвінок від буцімто представника одного з банків, який сказав, що той взяв кредит і його не сплачує. Відповів, що не брав ніякого кредиту. Той “банкір” попросив продиктувати номер картки, щоб перевірити через базу даних, а той, не подумавши, взяв та й продиктував усі цифри. “Банкір” вибачився,  сказав що все гаразд, а буквально впродовж години за продиктованим картковим номером було здійснено два розрахунки через інтернет-магазин по 300 грн у кожному. 
Коли ж звернувся в міліцію, розслідування не було, в той час межа притягнення до кримінальної відповідальності становила десь 850 грн. Отже не було підстав порушувати справу. Зараз вже планка притягнення до відповідальності істотно знизилась, становить орієнтовно 140 грн. Але наші правоохоронці не вміють розслідувати такі кримінальні справи, тому не бажають братись за провадження.
– Яка відповідальність передбачена за цей злочин і як же вберегтись від таких ошуканців? 
– Ніколи, за жодних обставин, не повідомляйте нікому своїх карткових даних! Хоча зазвичай в цю хвилину людина перебуває в такому “ступорі”, що зробить ще й не такі дурниці. Якщо шахраї представляються міліціонерами і для того, щоб залагодити справу вимагають грошей, треба розуміти, що попри упереджене ставлення людей до міліції, вона так справи не вирішує. Насправді такі процедури там відбуваються значно тонше. Міліціонер не вимагатиме грошей від випадкової людини, він розуміє, що та може це якось зафіксувати.   
Певен: кожен, окрім сімейного лікаря, має мати ще й сімейного юриста, щоб у кризовий момент мати кому терміново подзвонити. Шахрай – це особлива категорія злочинців. Вони вміють обманювати, створювати враження про вигідність вчинення такої дії. Шахрайство – це і є обман або зловживання довірою. Вони вміють так переконати, що жертва робить все, що скажуть абсолютно добровільно. На шахраях треба ставити “клеймо”, це особливий тип злочинців, яких треба карати громадським осудом, щоб їх бачили!
А відповідальність за це, на жаль, мізерна, менша ніж за крадіжку. Все залежить від суми, яку видурили. За ч. 1 ст. 190 (шахрайство) КК України загрожує штраф у розмірі 850 грн, у крайньому випадку – обмеження волі до трьох років. Реальна можливість посадити шахрая у в’язницю з’являється лише за ч. 3 ст. 190 (шахрайство у великих розмірах – від 150 тис. грн), тоді можна ув’язнити від трьох до восьми років. 
Розмовляла Ірина Ященко
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5233 / 4.1MB / SQL:{query_count}