Переселенці і квартирний бум

“Пошта” поцікавилася у львівських ріелторів, як вплинув потік вихідців з Криму та сходу України на ціни за оренду помешкань у місті

фото: brilliant-deal.com.jpg
У світлі останніх політико-економічних подій виявилося, що Львів є найбільш безпечним містом для життя українців: після анексії Криму, а потім і початку “війни” у південно-східних областях, потік біженців з цих регіонів до Львова помітно більшає. За останні місяці до регіону на тимчасове проживання переїхало кілька тисяч кримчан. 
Зараз же ситуація пожвавилася із переселенцями з Донецька, Луганська та навіть Одеси. Ті сім’ї, які переїхали сюди на тимчасове проживання, потребують передусім даху над головою. Тож “Пошта” поцікавилася, чи вплинув такий потік мігрантів на ситуацію із цінами на нерухомість у регіоні.
Варто зазначити, що львів’яни, на відміну від жителів столиці, масово квартир для подальшої їх здачі у довгострокову оренду не скуповують. Мабуть, причина в туристичній орієнтованості міста. Ще до початку кризи 2008-2009 років на місцевому ринку була поширена практика, коли люди купували додаткову нерухомість у центральних історичних районах міста. 
Але призначалося таке помешкання для подобової оренди туристам. Львівські ріелтори кажуть, що незважаючи на серйозний потік мігрантів із південно-східних областей та Криму вартість оренди квартир у Львові залишилася такою ж як і на початку року.  

Ринок нерухомості стабільний, а гаманець худне…

Попри те містяни, які винаймають житло, певні, що вартість орендної плати останнім часом невпинно збільшується. 
“Бувало так, що впродовж року змінювали три-чотири квартири. Де тільки ми з чоловіком не винаймали квартиру! Наразі живемо на Сихові. Квартира гарна, з ремонтом, але меблів та техніки там не було. Із власницею домовилися, що впродовж п’яти років винайматимемо двокімнатну квартиру за 2 тис. грн у місяць. Тепер нам ціну підняли до 300 доларів, а це понад 3 тис. грн, мовляв, усе подорожчало, тож таке помешкання тепер коштує дорожче, – розповідає “Пошті” пані Ольга, яка винаймає квартиру у Львові. – Певна: причина такого подорожчання двояка. По-перше, в нас підвищився курс валют, а по-друге, до Львова приїхало багато переселенців і містяни хочуть на цьому заробити. У людей ж немає виходу, приходиться платити”.
Львівські ріелтори запевняють у протилежному. “Я заперечую такі чутки, що буцімто оренда квартир у місті подорожчала.  Що ж до переселенців, то вони шукають недорогі варіанти, оскільки з фінансами у них скрутно. Часто буває, що у кримчан, до прикладу, заблоковані картки Приватбанку. Не заперечую, є випадки, коли до нас звертаються і заможні люди із південно-східних областей. Так як вони звикли жити у особняках, то і у Львові шукають відповідні умови для тимчасового проживання”, – розповіла “Пошті” голова Львівської ріелторської палати Ірина Яремко. 
Співрозмовниця ж запевняє, що не варто говорити, що ринок нерухомості у Львові “зрушився” через те, що сюди їдуть переселенці. Адже тоді одразу вважатимуть, що жителі Західної України заробляють на біді східняків. “Не збільшився і попит на купівлю квартир. Переселенці не продали своє житло на сході, адже в час війни нерухомість ніхто не купує. Подібна ситуація і з кримцями. Можливо люди взяли якісь авансові платежі, але ще не продали свої помешкання. Через це жодного пожвавлення на ринку нерухомості не спостерігаємо”, – каже Ірина Яремко. 
Зняти двокімнатну квартиру з ремонтом коштуватиме 3 тис. грн у місяць, без ремонту – від 2 до 2,5 тис. грн
Щодо оренди, то зазвичай переселенці такі питання вирішують через знайомих, щоб не переплачувати ріелторам. Загалом, сума орендної плати залежить від багатьох факторів: від місця розташування житла і його віддаленості від центру міста. 
“Оренди плата за однокімнатну квартиру з ремонтом, з меблями коштує 2 тис. грн. Якщо без ремонту, то 1,5 – 1,7 тис. грн. Таке ж помешкання у районах, розташованих ближче до центру, наближених до транспортного сполучення, коштуватиме на 500 – 700 грн дорожче. Комунальні послуги потрібно сплачувати окремо. Якщо будинок радянський, то в місяць це приблизно 300 грн, проте влітку виходить дешевше. А якщо у квартирі індивідуальне опалення, то зекономити на комунальних послугах можна удвічі”, – розповів “Пошті” працівник львівської ріелторської компанії Володимир.
 До теми                                  
Українцям, які переселились із Кримського півострова на Львівщину, виплатять одноразову адресну допомогу в сумі від 2000 до 7500 гривень, інформує прес-служба Львівської облдержадміністрації. 
Перший транш одноразової допомоги буде виплачено сім’ям з маленькими дітьми, самотнім матерям, сім’ям, в складі яких є інваліди, та студентам, які не отримують стипендію. 
Розмір допомоги залежить від кількості маленьких дітей у родинах. Одноразова допомога для студентів становитиме 2 тис. грн. “Зараз департамент соціального захисту Львівської ОДА відкриває у казначействі рахунок для цих коштів. Сподіваюся, що до кінця цього місяця вони дійдуть до адресатів”, – зазначила губернатор Львівщини Ірина Сех.
З його слів, зняти двокімнатну квартиру з ремонтом коштуватиме 3 тисячі грн в місяць, без ремонту – від 2 до 2,5 тис. грн. Ріелторська контора за свої послуги бере суму у розмірі місячної плати за оренду квартири.   
Жителі Львівщини, зазвичай, переселенцям пропонують безкоштовне житло, допомагають влаштувати дітей у школи та садки, допомагають із пошуком роботи, на початках навіть надають фінансову підтримку. Так можна побачити унікальну ситуацію: загальна мирна мобілізація населення дозволяє вирішувати питання біженців, практично не зачіпаючи ринково-економічні процеси.  Більшість питань з організації тимчасового поселення мігрантів вирішуються за рахунок внутрішніх житлових резервів місцевого населення. Скільки часу східняки перебуватимуть на Львівщині передбачити поки складно. 
“Переселенці із південно-східних областей до нас їдуть дуже інтенсивно. Ми вже поселили півтисячі мігрантів. Помешкання їм надаємо безплатно. Так як у Львові безкоштовних місць зовсім немає, селимо їх в області. Наразі не знаємо, як довго вони у нас житимуть. Якщо ж власники помешкання кажуть, що не в силі надалі надавати безкоштовно квартиру чи кімнату, то підшуковуємо інше тимчасове житло. У санаторіях поселяємо лише на один “заїзд”, потім знову переселяємо”, – розповіла “Пошті” Марія Кагуй, координатор штабу з розселення людей зі сходу.
Зі слів співрозмовниці, у багатьох випадках переселенці знаходять собі роботу, самі шукають житло і орендують. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7663 / 1.59MB / SQL:{query_count}