У спокої обрати гідного

На Львівщині в день виборів президента діятиме 2 151 виборча дільниця. За порядком стежитимуть чотири тисячі міліціонерів спільно з громадськими активістами, зокрема самооборонцями

фото: mukachevo.net
До виборів президента України залишився тиждень, тому усі завмерли, очікуючи нового поворотного моменту в житті країни. Усі сили й думки крутяться довкола того, наскільки безпечно мине цей день, чи не буде провокацій,чи впораються правоохоронці та громадські активісти із забезпеченням порядку в день голосування.
Готуються до 25 травня усі: і виборці, які особливо активізувались, перевіряли, чи є їхні імена в списках і чи не потрібно внести до них якихось змін, і міліціонери, що разом із громадськими активістами збирають усі сили, аби не підвести у вирішальний момент.
Перевіряли також і самі виборчі дільниці. Так, зі слів начальника відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату Львівської ОДА Федора Алєйнікова, усі вони готові прийняти виборчі комісії. Проте були певні зміни. “Ліквідовано дев’ять дільниць на постійній основі: три дільниці в Старосамбірському, по дві дільниці в Сокальському та Стрийському районах і по одній дільниці в Городоцькому районі й  Червонограді. Також у Шевченківському районі Львова створено дві нові виборчі дільниці: на вулицях Кирилівській і Грінченка”, – інформує прес-служба ЛОДА.
Отож на Львівщині діятиме 12 територіальних виборчих округів, на яких працюватиме 2 151 виборча дільниця. 

Хто охоронятиме?

Як інформує прес-служба міліції Львівщини, під час виборів охорону правопорядку цілодобово забезпечуватимуть майже чотири тисячі міліціонерів. Допомагатимуть їм громадські активісти. Проте, як розповіла “Пошті” Світлана Добровольська, керівник прес-служби міліції Львівської області, кількість охоронців правопорядку може змінюватись. Імовірно, до дня виборів їх стане більше.
Правоохоронці охоронятимуть приміщення дільничних комісій і приміщення для голосування з моменту отримання виборчими дільницями бюлетенів і аж до передачі їх виборчим окружним комісіям. Щодо заходів стосовно забезпечення правопорядку та підрахунку голосів у день виборів, керівництво ГУ МВСУ у Львівській області проводило низку  нарад із органами влади та з представниками громадських організацій.
 До теми                                 
Уряд спільно з ЦВК створив спільний оперативний штаб для забезпечення безпеки проведення виборів президента, який координуватиме перший-віце-прем'єр Віталій Ярема.
Про це на своїй сторінці у Facebook написав міністр Кабміну Остап Семерак. Також працює штаб у МВС на чолі із заступником міністра внутрішніх справ Сергієм Яровим, інформує “Українська правда”. 
“Очевидна важливість для майбутнього України виборів, і уряд робить усе можливе для їх проведення. Сьогодні зрозуміло, що вибори відбудуться у всіх областях України. Існує абсолютно легітимний правовий режим їх проведення. Ця виборча система підтверджена всіма міжнародними інституціями, покликаними ставити правову міжнародну оцінку. Сподіваюся, що вибори минуть мирно й будуть визнані всіма учасниками!” – наголосив Остап Семерак. 
“Основне завдання правоохоронців – гарантувати безпеку громадян, їхні права, свободи й законні інте­реси, запобігати правопорушенням і припиняти їх у разі виникнення. На кожній дільниці, де голосуватимуть, цілодобову охорону забезпечуватимуть працівники міліції”, – зазначив Сергій Маруняк, начальник міліції громадської безпеки, заступник начальника Головного управління МВС України у Львівській області.
Правоохоронців ретельно інструктують задля суворого дотримання законодавства України. Зі слів Сергія Маруняка, жодного втручання у виборчий процес з їхнього боку бути не може. “З усіма працівниками проводять заняття з вивчення законодавства України щодо виборів. Також моделюють ситуації, що можуть виникати під час проведення виборчого процесу, та відпрацьовується алгоритм щодо їх вирішення. Ми докладемо максимум зусиль, аби не допустити будь-яких позаштатних подій на виборчих дільницях. Якщо вони все-таки будуть виникати, оперативно реагуватимемо”, – додав Сергій Маруняк.
Як розповів “Пошті” Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради, керівник місцевої Самооборони, у день виборів громадські активісти організують до десяти оперативних автомобілів-бригад. Вони за  потреби виїжджатимуть на конкретну виборчу дільницю, туди, наприклад, де помітили фальсифікації, і їх зупинятимуть. З його слів, самооборонці братимуть зі собою юристів і журналістів.   
“Аби спостерігати за ситуацією на самій дільниці, самооборонець повинен мати посвідчення (якщо воно нового зразка, то дійсне рік), обов’язково бути виборцем, спостерігачем або журналістом. Лише так  він матиме право якось втрутитись, аби вирішити можливе порушення. Проте поза виборчою дільницею всі представники Самооборони, як і інші громадяни України, мають обов’язок вирішувати проблеми; скажімо, викривати факти підкупу виборців”, – сказав Валерій Веремчук.
Оксана Дащаківська, виконавчий директор Львівської обласної організації Комітету виборців України
Нині загальноукраїнський і зовнішньополітичний контексти проведення виборів дуже тривожні. Це означає, що (зокрема, й через неспокій на сході країни) провокацій бояться усі незалежно від виборчого округу чи місця проживання.

З іншого боку, можу запевнити, що на Львівщині все відбувається в рамках чинного законодавства і відповідно до календарного плану. Усі організаційні й технічні заходи, необхідні для проведення виборчого процесу, відбуваються чітко та вчасно, а це означає, що наразі ніяких підстав для того, щоби в нашій області були якісь провокації, нема.

Нині активність виборців надзвичайно висока: їх побільшало приблизно в сім разів. Учора був останній день, коли можна було вносити зміни щодо місця голосування чи інші уточнення до списку виборців. Саме тому деякі органи ведення реєстру працювали допізна, аби прийняти усіх людей, охочих змінити місце голосування. Частково це проблема, проте, як на мене, усе виправдано, бо виборці повинні перевірити, чи є вони в списках, чи зможуть проголосувати на зручній для них дільниці. А це потребує певної підготовки.

Через таку високу активність сервер просто не витримує і часто програма “зависає”, опрацьовуючи велику кількість запитів, що надходять. Але навіть з огляду на всі технічні нюанси певна, що все ж буде виконано й максимально збережено всі виборчі права громадян, які вчасно звернуться до відповідних органів.

Наступне, про що варто згадати, – участь правоохоронців у виборах. Згідно з чинним законодавством, міліціонери мають бути присутні у виборчому процесі. Є низка порушень, за які передбачено кримінальну відповідальність, тому органи внутрішніх справ мають бути задіяні. Йдеться про порушення, пов’язані з невиконанням членами виборчих комісій своїх обов’язків і повноважень, порушення, пов’язані з підкупом, розголошенням таємниці виборів, різні хуліганські правопорушення, які можуть скоїти на дільниці. Велику роль у законному проведенні виборів відіграє збереження й транспортування виборчої документації, зокрема виборчих бюлетенів.

Уже сьогодні окружні виборчі дільниці почнуть отримувати виборчі бюлетені від центральних виборчих комісій, тому контролери повинні належно зберігати їх у сейфах. Для такої роботи на Львівщині залучать майже 5 тисяч правоохоронців. На великих дільницях їх буде по 2, бо в день голосування має бути порядок.

Щодо можливих проблем, пов’язаних із втручанням правоохоронців у виборчий процес, то є два закони, які регулюють їхню діяльність: Закон “Про міліцію України” і Закон “Про вибори президента України”.

У Законі “Про міліцію” йдеться: коли міліціонер бачить кримінальне правопорушення, він повинен реагувати й зупиняти його. А Закон “Про вибори президента” дещо обмежує дії міліціонерів в тому сенсі, що вони не мають права перебувати на виборчій дільниці під час голосування або під час підрахунку голосів, тобто вони можуть потрапити туди лише за запрошенням голови, заступника чи секретаря виборчої комісії. Так, фіксація порушень під час голосування покладена передусім на спостерігачів. Тут важливо, щоби вони правильно працювали й запрошували, як належно, працівників міліції.

Також треба врахувати, що є кандидати, які заявляли, що зняли свої кандидатури з виборів. Однак їхні імена в бюлетенях залишаться – навпроти них не буде штампу “вибув”, і їхні люди працюватимуть у комісіях. Люди повинні ігнорувати ці прізвища. Заяви Шкіряка, Симоненка, Клименка про те, що вони відмовились від участі у виборах, – лише слова.

Відповідно до закону, вони могли зняти свою кандидатуру до 1 травня, а цієї процедури дотримались лише Королевська та Царьов, тому їх прізвищ у бюлетенях не буде.
23.05.2014 19:05
Peter Shinka

не бачу щоб хто небудь що небудь конкретно пропонував , крім популістських лозунгів


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8381 / 1.65MB / SQL:{query_count}