Ровер як новий бренд Львова

У місті все більш популярними стають велоекскурсії. Задоволення не з дешевих, але у турфірмах “Пошту” запевнили, що іноземцям на таку атракцію грошей не шкода

фото: facebook/Ігор Лильо
Кажуть, що велосипед – це транспорт майбутнього. В цьому нас, українців, запевняють європейці. Передусім пересуватися на ровері мобільно: не потрібно стояти на зупинці й чекати маршрутку, платити за проїзд, тіснитися, витрачати час на корки… 
Окрім того, на велосипедах, якщо їх здавати напрокат, можна і гроші заробляти. У Львові така практика досить поширена, тим паче, що багато львівських турфірм пропонують велоекскурсії. Такі новинки приваблюють молодих людей, особливо студентів, які до Львова приїжджають переважно на вікенд і хочуть побачити якомога більше всього.

Перспективи роверового Львова

Як розповів “Пошті” львів’янин Юрій, член клубу велотуристів, що побував на своєму двоколісному у Вільнюсі, Таллінні, на Кавказі та об’їздив майже все Прикарпаття, Львів для велотуризму дуже перспективне місто, хоча цей вид туризму розвивається у нас повільно. Але, зі слів співрозмовника, вже наступного року у Львові відбудуться міжнародні зльоти велотуристів.
У мерії кажуть, що у Львові веломережа створена не для велоекскурсій, бо має більш прикладне значення, до прикладу, аби щодня люди на роботу роверами їздили. “Велодоріжки у місті побудовані з розрахунком на те, щоби львів’яни могли зручно добиратися на роботу. У мерії заохочують велорух, аби більше людей користувалися велосипедом та звільняли місто від надмірного накопичення автомобілів. Звичайно, велодоріжки можуть використовувати і для туристичних велотурів”, – розповів “Пошті” радник міського голови з питань розвитку велоінфраструктури Олег Шмід.
Співрозмовник певен: Львів ще не можна прирівнювати до європейських міст, де велосипед є основним транспортом пересування. “Адже там веломережі розвивалися впродовж десятиліть. Ми ж взяли курс на те, щоб до 2020-го роверисти мали змогу дістатися до потрібного місця швидше та безпечніше, ніж зараз. Це дуже швидкі темпи”, – каже Олег Шмід. 

Новація, яку полюбили туристи 


фото: facebook/Ігор Лильо
Хоча велодоріжок у місті не так вже й багато, це не зупиняє львівські турфірми пропонувати гостям міста покататися двоколісним та ще й послухати цікаву екскурсію. Начальник управління туризму Львівської міськради Галина Малець каже, що велосипед навіть став елементом бренду міста. 
“Окрім велоекскурсій у нас є велопрокати, велостійки. Ровер використовують як декорацію біля кав’ярень. Це вже теж стає своєрідним елементом бренду. Тож зараз стоїть завдання популяризувати якомога більше веломаршрутів, – зазначає “Пошті” Галина Малець. – Коли говоримо про розширення меж туристичного Львова, розуміємо, що пішки можна побачити площу Ринок і деякі місця навколо неї, але Львів цікавий і поза межами історичного середмістя. Йдеться про собор св. Юра, костел Єлизавети…”.
У Центрі туристичної інформації (ТІЦ) “Пошті” сказали, що про ідею велоекскурсій розповісти не можуть, мовляв, вона перебуває ще на стадії розробки, тому маршрут іще не визначили остаточно. Але зазначили, що до них частенько туристи звертаються, щоб дізнатись, де можна взяти напрокат велосипед, або ж, чи немає у Львові велоекскурсій. “У таких випадках ми пропонуємо гостям послуги турфірм, які проводять такі екскурсії”, – зазначили у ТІЦі.
Туристи за допомогою спеціальних аудіосистем можуть через навушники слухати розповідь гіда, який веде екскурсію у свій мікрофон. Звичайно, інколи велосипедисти зупиняються і так слухають розповідь
А таких у Львові чимало. У туристичних компаніях розповідають, що велотури містом – ідея нова і почали працювати над її втіленням лише кілька років тому. “Велоекскурсії Львовом доволі популярна атракція, проте цього сезону іноземців дуже мало, тож такі екскурсії замовляють туристи із українських міст”, – розповіла “Пошті” директор львівської турфірми пані Христина.
Співрозмовниця каже, що у її компанії велоекскурсію проводять за допомогою аудіогідів. “Туристи за допомогою спеціальних аудіосистем можуть через навушники слухати розповідь гіда, який веде екскурсію у свій мікрофон. Звичайно, інколи велосипедисти зупиняються і так слухають розповідь”, – веде далі пані Христина. 
Та й дістати велосипед для такої екскурсії не проблема. Більшість турфірм співпрацюють із пунктами прокатів роверів. Якщо гості міста замовляють екскурсії, то їх одразу забезпечують і необхідним спорядженням. У таких випадках потрібно платити окремо за екскурсійну програму та прокат. 

Скільки коштує велоекскурсія?

Та велоекскурсія – задоволення не з дешевих. Так, до прикладу, мандрівка древнім Львовом, парками “Високий Замок” та “Знесіння” тривалістю дві години коштуватиме від 300 до 1500 гривень. Ціна залежить від мови, якою проводитимуть екскурсію та кількості осіб, які братимуть участь, адже вартість порівну розділяється на кожного учасника екскурсії. 
 Головне, що потрібно мати і знати велотуристу 
Перед виїздом обов’язково треба перевірити стан велосипеда – коліс, шин, камер, передач, ланцюга і гальм. 
Крім того, велосипед повинен мати освітлення. Необхідними у велосипедній поїздці можуть бути насос, запасна камера, набір ключів, ложка для зняття шин і камер, велокомплект для ремонту покришок і камер. 
Тривалі маршрути вимагають і відповідного спорядження самого велотуриста. Окрім зручного одягу, необхідний шолом, рукавички і окуляри. На верхньому одязі потрібно мати і елементи, що відбивають світло. У наплічнику має бути аптечка, інструменти, запчастини, їжа та напої.  
Велосипедист обов’язково повинен користуватися шоломом. Добре також мати спеціальну страховку і постійно тримати при собі мобільний телефон, який може виявитися неоціненним помічником в аварійній ситуації. 
Якщо потрібно залишити велосипед перед магазином, або в якомусь іншому місці без нагляду, варто пристебнути його ланцюжком або скобою із замком.
Є і довші велотури. Зокрема у Львові туристам пропонують покататися парками. Впродовж чотирьох годин гості міста зможуть ознайомитися як із найстарішою площею Львова, храмами, палацами, пам’ятками архітектури, так і будівлями Kрайової промислової виставки, старим трамвайним депо та іншими парками та цікавинками міста. Проте така екскурсія коштуватиме ще дорожче – від 500 до 2100 гривень. 
Що ж до прокату двоколісних, то їхня ціна також залежить від годин. Зокрема, в середньому вартість однієї години прокату велосипеда коштує 25 грн. Проте чим довше ви берете ровер у користування, тим менше платите. Велосипед надають у прокат під заставу паспорта (може бути і закордонний), водійських прав або ж під заставу грошей. Деколи можна отримати і знижку, якщо попередньо забронювати ровер.
Що ж до спеціального спорядження, то його під час екскурсії мати не обов’язково. “Головне – зручний одяг, взуття. Якщо туристи мають із собою підколінки, то це добре, а взагалі необов’язково. Загалом під час екскурсій стараємося використовувати ті шляхи, де є велодоріжки. Де їх немає, гід пильно стежить за рухом туристів”, – розповів “Пошті” директор однієї із туристичної компанії пан Денис. 
Співрозмовник розповів, що часто бувають випадки, коли туристи не розраховують своїх сил. “Бувають і такі клієнти, які по кілька років не сідали на ровери. Тоді буває важко, особливо із туристами віком  40-50 років. Переважно ж велоекскурсії користуються популярністю серед молоді”, – зазначив пан Денис. 

Незадоволені містяни

Хоча у Львові для розвитку велотуризму є багато можливостей, містян це насторожує. Так, львів’янка Галина каже, що велосипедистів у місті й так багато. “Часто буває, що їздять вони неакуратно. Не раз на мене наїжджали. А що буде, коли цілі велоекскурсії роз’їжджатимуть Львовом?”, – скаржиться “Пошті” співрозмовниця. 
У мерії ж кажуть, що велотуристи не проблема. “Чим велотурист відрізняється від містянина-велосипедиста? Зараз ми проводимо промо-кампанію “Велосипедом на роботу”. У нас полюбляють їздити велосипедами по місту, я ж в цьому не бачу проблеми. А львів’яни повинні розуміти, що туристи – це прибуток для міста, нові робочі місця. Вони потребують постійно нових атракцій”, – пояснює Галина Малець.
Зі слів співрозмовниці, туризм – одна із галузей економіки, яка приносить непогані гроші. А велотуризм – світова практика. “Перед тим, як запустити якийсь проект, ми робимо аналіз. Часто переймаємо досвід європейських міст. Проте ніколи не калькуємо одне місто, а синтезуємо їхню практику та адаптуємо її під Львів. Не скажу, що орієнтуємося на Копенгаген, де велоінфраструктура розвинена найбільше. Нам цікавий досвід багатьох інших міст”. 

 До теми                                           
Велосипедна тема стає все більш актуальною. Нехай не у всіх містах велосипедистам живеться однаково, але є місця, які наче створені для того, щоб їздити ними саме на ровері.
Перше місце в рейтингу займає Амстердам. Велосипедів у місті більше, ніж людей. А у Копенгагені, яке посідає друге місце, згідно з підрахунками, вже до 2015-го половина міського населення буде їздити на роботу на велосипедах. У місті будують серію мостів для велосипедистів і пішоходів через гавань і розвивається мережа велосипедних супершосе.
Не третій сходинці Утрехт, що у Нідерландах. Статистика свідчить, що там живуть 313 тисяч осіб, а на велосипедах їздять 640 тисяч – парадокс легко пояснити внеском передмість. Щільність велонаселення настільки велика, що в годину пік рух стає занадто інтенсивним. Але навіть це не завадило місту зайняти почесне третє місце, інформує сайт velo.lviv-online.com.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8193 / 1.63MB / SQL:{query_count}