Крок до омріяної пішохідної зони

Цими вихідними у Львові в’їзд у пішохідну зону регулюватимуть боларди. Наразі це всього лиш експеримент, і якщо він буде вдалим, висувні стовпці працюватимуть далі

фото: facebook.com/Orest Oleskiv
Львівська міська рада вже кілька років поспіль вирішує дилему, яку давно вже розв’язали більшість розвинених європейських міст, — людина чи машина? 
Центральна – історична – частина Львова дуже страждає від автомобілів. Вони всюди: на тротуарах площі Ринок, на бічних її вуличках, на велодоріжках, поблизу Катедрального собору, біля кнайп і кав’ярень, неподалік Оперного театру (особливо коли там прем’єра)… Львівські поціновувачі мистецтва інколи шкодують часу, аби знайти місце для паркування віддалік Опери… І нема на це ради – у місцевих водіїв хронічне небажання розуміти пішохода! 

Мрії про пішохідну зону

У 2012 році в місті вперше заговорили про пішохідну зону, тобто зону без машин, які їздять чи стоять на тротуарах, чи, як у нас буває, навіть посеред дороги. Відтак середмістя Львова, занесене до спадщини ЮНЕСКО, має можливість стати справді надбанням людей, а не автівок. Історичний центр міста в межах колишніх захисних мурів повинен був стати пішохідною зоною, у якій повністю заборонене паркування автомобілів, ще влітку минулого року. Та чомусь не склалося... 
Йдеться про територію, обмежену проспектом Свободи, вулицею Гавришкевича, площею Осмомисла, вулицями Підвальною і Валовою. У пішохідну зону має увійти 18 вулиць і площ міста: площі Ринок, Яворського та Катедральна, вулиці Сербська, Галицька, Краківська, Друкарська, Руська, Ставропігійська, Шевська, Памва Беринди, Театральна, Вірменська, Лесі Українки, Яна Жижки, Івана Федорова, Староєврейська, Братів Рогатинців. 
Про зону не забули, потроху проект втілюють, хоч і не з тією швидкістю, з якою планували. По її периметру встановлюють велостійки та боларди, облаштовують місця для паркування.

Експеримент із болардами 

Цими вихідними, а саме 26 і 27 квітня, в тестовому режимі запрацюють боларди — висувні стовпці, які обмежуватимуть в’їзд у пішохідну зону приватного транспорту. Вони працюватимуть з 10.00 до 20.00 год. на вулицях Руській, Беринди та Братів Рогатинців. 
У пішохідну зону, обмежену вулицями Валовою і Підвальною, площею Данила Галицького, вулицею Гавришкевича, площею Осмомисла, частково вулицею Театральною, частково Вірменською, проспектом Свободи та площею Міцкевича, зможуть в’їжджати лише трамваї, спецтехніка, карети швидкої допомоги. За спеціальними перепустками, виданими Галицькою райадміністрацією, за нагальної потреби чи з вантажем на 15 хвилин зможуть в’їжджати жителі пішохідної зони без права паркування. 
Стежитимуть за експериментом працівники ЛКП “Львівавтодор” та ДАІ, які координуватимуть пропуск приватних автівок, передаючи інформацію диспетчеру. Також у середмісті встановлять інформаційні таблички про роботу болардів та обмежений в’їзд на територію пішохідної зони.
Радник міського голови з питань велоінфраструктури Олег Шмід нині в очікуванні експерименту. Каже, що боларди працюють і можна було би вже давно їх увімкнути, щоби регулювати заїзд. Але не до експериментів було кілька останніх місяців… Якщо у вихідні все мине без особливих проблем, обурень, розбірок з жителями, то стовпці запрацюють у нормальному режимі і місто стане ще на крок ближче до омріяної пішохідної зони.
“Боларди спершу працюватимуть з 10.00 до 20.00, а згодом визначатимемо, яка година є комфортною для всіх жителів. У цій справі треба зважати на інтере­си багатьох, зокрема бізнесменів, жителів, водіїв службових машин. Це все відрегулюємо…
 А тепер щодо грошей…              
Поки боларди місту обійшлися недорого. За них частково зі своєї кишені розрахувалось ЛКП “Львівавтодор”.
“Боларди були закладені в проект бюджету міста минулого року, але були проблеми з казначейством, з державними грошима. За стовпці частково (68%) заплатило ЛКП “Львівавто­дор”. Проект коштує 480 тисяч гривень”, – сказав Олег Шмід.
Боларди опускатимуться, аби пропускати трамваї. Вони будуть оснащені проксіміті мітками, тому стовпці підніматимуться й опускатимуться автоматично. В інших випадках в’їзд регламентований. Пропускатимемо спецтранспорт, авта швидкої допомоги, пожежні машини, міліцію. Болард у такому випадку опускатиметься кнопкою з пульта управління з охорони ратуші спеціальним оператором”, — розповів Олег Шмід.
Радник міського голови додав: щоб отримати дозвіл на регламентований в’їзд, жителям міста, зокрема тим, хто живе в пішохідній зоні, потрібно звернутись у Галицьку райадміністрацію. Під’їхати під домівки містяни зможуть, але паркуватися там зась… 
Розповів Олег Шмід і про ймовірні труднощі під час експерименту з болардами. “Передусім труднощі полягатимуть у тому, що змінюється режим роботи пішохідної зони. Люди, що звикли тут паркувати машини, матимуть справу з болардами. Можливо, будуть затори чи навіть якісь розбірки типу “чому я не можу проїхати?!” Та це спершу. Згодом люди звикнуть і дотримуватимуться правил, знаків, давно встановлених у пішохідній зоні, зокрема знака заборони паркування і знака “Рух заборонений”, — сказав Олег Шмід.  
Зі слів радника міського голови, наступний етап втілення пішохідної зони – впорядкування паркування у середмісті. Олег Шмід сподівається, що з 500 автівок, які, за його підрахунками, інколи паркуються в центрі міста, залишиться 50 і давати раду з водіями-порушниками стане легше.   
Зі слів Олега Шміда, невдовзі приберуть і ті авта, що звично стоять неподалік пам’ятника Іванові Федорову (поблизу Успенської церкви). Днями там встановлюватимуть стовпці для обмеження проїзду.

зображення: прес-служба ЛМР (збільшити)

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7824 / 1.59MB / SQL:{query_count}