Туристів у Львові поменшає…

Галина Малець, начальник управління туризму Львівської міськради, – про загрози й потрясіння у туристичній галузі міста, “кризовий” туризм, новий образ Львова та потенційних гостей

фото: архів Галини Малець
Єврореволюція похитнула туристичну галузь у Львові. Експерти прогнозували, що на зимові свята до міста приїде 300 тис. туристів, а завітало лише 210 тис., інформує прес-служба міськради. Мабуть, туристи побоялися потрапити під гарячу руку львівського революціонера. 
До того ж через нестабільну політичну та економічну ситуацію в Україні перенесли деякі фестивалі та гастрономічні свята. Начальник управління туризму Львівської міськради Галина Малець розповіла “Пошті”, якою насправді є ситуація в туристичній галузі міста.

Нестабільна політична ситуація

– Скажіть, будь ласка, чи зменшився потік туристів до Львова у зв’язку з революційними подіями в країні?
– Зараз у Львові справді менше гостей. Припускаємо, що на це впливає передусім політична складова. Те, що в нас поменшало туристів з кінці січня та в березні, – явище природне. Після різдвяних свят завжди приходить сезон затишшя, міжсезоння. Так відбувається щороку. Проте в цьому році спад туристів більший ніж у минулі роки. Та все ж за останні вихідні (мабуть, через гарну погоду) туристів у Львові побільшало.
Для Львова туризм – один з пріоритетних напрямків розвитку. Про те, що галузь розвивається, свідчить відкриття нових кав’ярень, ресторанів, готелів. До слова, у 2014-ому в місті з’явилося кілька нових ресторанів, відкрили нові готелі. Зменшення туристичного потоку – результат політичної нестабільності. На передній план виходить питання  безпеки. Люди бояться подорожувати в країну, у якій заворушення. До того ж в Україні і економічна криза. Так, туристи з нашої держави (50%) можуть не подорожувати тому, що бюджет не дозволяє. 
Нещодавно ми робили онлайн-опитування внутрішніх туристів, цікавилися, що може стати причиною того, що вони не зможуть приїхати до Львова. Дехто сказав, що у всьому винна політична ситуація, проте таких було не так багато. Більшість же зізналася, що через брак коштів. До слова, наразі в нас “делікатна” ситуація з бюджетом. Прийшли вказівки з Києва, що потрібно його переглянути. Можливо, ми змушені будемо відмовитися від деяких заходів. До речі, ще однією причиною зменшення кількості туристів є перенесення нами Свята шоколаду та  Lviv fashion week у зв’язку з нестабільною політичною ситуацією.
Зараз у соцмережах поширюють інформацію, що жителі Східної України бояться їхати до Львова. Але статистика центрів туристичної інформації свідчить, що у Львові зараз є гості і з Донецька, і з Харкова, і з Дніпропетровська, і з Запоріжжя. Проте, звісно, менше ніж зазвичай. Зараз нам важливо усім об’єднатися: владі, бізнесу, освітнім закладам, громадським організаціям, спільно запрошувати гостей до Львова, проводити різноманітні акції.
У соцмережах поширюють інформацію, що жителі Східної України бояться їхати до Львова. Але статистика центрів туристичної інформації свідчить, що у Львові зараз є гості і з Донецька, і з Харкова, і з Дніпропетровська, і з Запоріжжя
До прикладу, Український католицький університет запропонував акцію “Зі Сходу на Захід”. Львів’яни запрошують студентів зі східних областей на вікенд до Львова. Вона розпочнеться 21 березня. Упродовж дев’яти вікендів студенти з різних регіонів Східної і Південної України, Криму безкоштовно зможуть провести вихідні у Львові. Їм доведеться оплатити лише проїзд. Коли ми оголосили про цю акцію, то розраховували, що погодиться приїхати до 50 студентів. Хоча реєстрація щойно розпочалася, з Донецька ми вже отримали понад 160 заявок, а Харків, який приїде в квітні, надіслав їх 250. Тож наразі проводимо відбір, запрошуємо лише тих студентів, які ще не були у Львові. Можливо, дехто має негативі стереотипи, інші сентименти. Зазвичай ті, хто побував у місті Лева, ламали їх. 
Наразі завдання – переконати бізнес, аби прийняти всіх студентів, які зголосилися. Гіди погодилися проводити безкоштовні екскурсії. На щастя, люди розуміють, що приїдуть до нас потенційні клієнти, а якщо їм сподобається у Львові, то вони повернуться сюди з друзями, рідними. Також до акції долучаємо інші навчальні заклади, які мають гуртожитки, гостьові кімнати. Це гарна можливість для львівських вишів заявити про себе. 
Є ще акція “Вдвічі більше Львова”. Ми планували провести її в кінці березня, однак вирішили  перенести ближче до Великодня. До того ж у нас є інформація, що на великодні свята наші заклади тимчасово проживання ще не заповнені. 

Хто знає про Львів?

– А як події в Україні вплинули на іноземних туристів? Чи багато у Львові гостей з Росії?
– Ґрунтовний аналіз можна буде зробити пізніше, десь у травні. Це саме той період, коли до нас приїжджають зовнішні туристи. Наш цільовий ринок – туристи з Німеччини, Польщі, Росії, Білорусі. Зараз їх менше. Можливо, тому, що зараз період міжсезоння. Та все ж ми не виключаємо, що коли розпочнеться сезон – туристів все одно буде менше ніж ми сподівалися. 
Якщо говорити про організовані туристичні групи, то їх однозначно стане менше. Передусім тому, що турфірми, які організовують поїздки в Україну, зараз радять відпочивати в інших країнах. Для нас це загроза. Сподіватися можна на туристів, які подорожують самостійно: їх щоразу все більше і більше. До прикладу, на молодь, яка зазвичай не користується послугами туристичних компаній. Тож нам потрібно якомога більше про себе говорити, зокрема в інтернеті. 
Турфірми, які організовують поїздки в Україну, зараз радять відпочивати в інших країнах. Для нас це загроза. Сподіватися можна на туристів, які подорожують самостійно: їх щоразу все більше і більше
Хто знає про Львів? Українці та громадяни сусідніх країн! Та чим далі на Захід, тим про Україну менше знають, а про Львів і поготів. Припускаю, що нашу країну ще досі пам’ятають як члена Радянського Союзу, а також асоціюють її з Чорнобильською катастрофою...
Імідж держави був негативним. Зараз постає новий. Українці зарекомендували себе як такі, які хочуть, аби Україна розвивалася демократичним шляхом, європейським. Це нас характеризує з позитивної сторони. Звичайно, згодом іноземці захочуть відвідати таку країну, зокрема Львів, адже саме тут починався Майдан. 

Про ризики та “кризовий” туризм

– Як себе позиціонує Львів сьогодні в контексті Революції Гідності? Чи змінився його образ?
– Стандартом є те, що Львів – старе місто з прекрасною архітектурою. І для міста залишився головним культурний туризм. В контексті революційних подій виникає нова асоціація з містом – відтепер туристів більше приваблюють самі львів’яни, адже ми проявили себе як волелюбці, нас бачать патріотами. 
Якщо ж європейський турист поїде до Парижа, то кого він там побачить? Такого ж європейця, туриста. А от Львів – інший. Коли сюди приїздять гості, вони передусім прагнуть поспілкуватися зі звичайними жителями. Дуже добре, що в центральній частині міста в нас живуть містяни, не всі будинки викуплені для бізнесу. 
Не потрібно нав’язувати іноземцям якусь думку про нас. Завдання полягає в тому, аби вони самі її сформували. Львів завжди був затишним. Нам потрібно це зберегти, і не лише для європейського туриста, а й для нашого, внутрішнього. До нас приїжджають туристи, які втомилися від суєти. У Львові вони можуть відпочити. Бренд не можна створити, він присутній завжди. Нам залишається його відшукати і скерувати в правильне русло. 
– Чи помічали у Львові туристів, які шукають революційного екстриму, яких приваблює революція?
– Не можу сказати, що до Львова масово їдуть екстремали, адже в нас спокійно. Під час Майдану екскурсоводи розповідали, що були гості, які цікавилися революцією. Але вони спеціально не приїжджали на революційні події. Просто під час відвідин міста хотіли зупинитися на Майдані і стати частинкою його.  
– Які ризики для Львова несе нестабільна ситуація в країні?
– Якщо політична й економічна ситуації в країні не внормуються, то це, звісно, позначиться на кількості туристів. А що далі? Постраждає бізнес, тобто гроші, робочі місця. Не буде клієнтів – і готельно-ресторанний бізнес закриється. Це загроза не лише для Львова, а й для України. 
– Чи можна говорити, що у Львові зараз почали працювати в режимі так званого “кризового” туризму?
– Коли говорю, що нам потрібно вдвічі більше працювати, це вже криза. Нічого страшного насправді не сталося... Саме праця і буде виходом з кризи. Зараз потрібно дещо перепланувати, змінити звичний режим роботи, і все. Це і буде “кризовий” туризм. Я оптиміст, тому сподіваюся, що у Львові все буде добре. 

Про бренд і золоту середину 

 – Львів уже давно розпочав масштабну промоцію міста як в Україні, так і за її межами.   На якій виставці ви нещодавно побували? Як реагували візитери на львівський стенд?
– Нещодавно ми були на виставці в Німеччині – на ITB Messe Berlin. Берлінська туристична біржа – одна з найбільших туристичних виставок світу. Ми вже традиційно маємо місце на виставці, і наші сусіди у павільйоні – Америка, Росія, Канада, Білорусь. Львів був представлений на загальноукраїнському стенді. 
Як реагували на Львів? Насправді усі відвідувачі нас підтримували. Зазвичай підходили партнери, з якими ми вже працювали. Було багато поляків. Вони казали: “Ми з вами!”, “Тримайтеся!” Зараз говорять, що великий інформаційний вплив на людей мають соцмережі, тож ми активно займаємося промоцією нашого міста і там. Плануємо у Львові втілити проект “Табір блогерів”. Наразі домовляємося з блогерами із Західної Європи. Багато перемовин вели саме під час виставки в Берліні.
Бренд не можна створити, він присутній завжди. Нам залишається його відшукати і скерувати в правильне русло
З російським ринком цікава ситуація. Якщо говорити про туристичні виставки, які ми зазвичай проводимо в березні у Москві, то, на жаль, туди ми цього року не поїдемо. Але не в знак протесту – наразі туди їхати не на часі. Можливо, візит заплануємо на жовтень, коли ситуація стабілізується. Попри те ми розуміємо, що цей ринок для нас важливий, тому наразі співпрацюємо з блогерами, плануємо акції. Так хочемо вплинути на потенційних туристів. 
Загалом для України участь у світових туристичних виставках є чудовою можливістю заявити про себе, зробити гарну промоцію, завести бізнесові контакти. Важливо не загубитися, аби була представлена  країна, адже передусім важливим є бренд країни.
– Кажуть, що бренд Львова сильніший за бренд України. Це правда?
– Туристичний бренд, мабуть. Я би додала, що бренд Львова позитивніший. 
Пам’ятаю, коли до нас приїжджали журналісти із Франції, то бажали нам, аби ми залишалися такими, як є. Фактично, ми знайшли ту золоту середину. Нам не потрібно переходити меж,  коли забагато туристів у місті. Що нам потрібно? Удосконалювати напрацьоване! Зовнішніх туристів ми можемо вразити тим, що ми для них є чимось новим. А все нове завжди цікаве і манить. 
Розмовляла Тетяна Сало
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7712 / 1.65MB / SQL:{query_count}