“Годі, тату, торгувати, бо нема чим решту дати”

Модні капелюшки, мило, східні прянощі, зброя, ювелірні вироби … Чого лиш не було на ярмарку у європейському середньовічному Львові. Нині ж у місті майже 50 базарів. А сихівський ринок“ Санта-Барбара” заради трамвая перенесуть на вулицю Антонича

фото: history.lviv.travel
“Чого нема на тому ярмарку! Колеса, скло, дьоготь, тютюн, ремінь, цибуля, крамарі всякі... так що хоч би в кишені було рублів із тридцять, то й тоді б не закупив усього ярмарку”, – так писав Микола Гоголь про український ярмарок у своїй малоросійській комедії. 
Схожими словами можна було б описати ярмарки й базари середньовічного Львова. До Франції їхали по парфуми, до Італії – по оливкову олію, а до Львова – бо тут було велике різноманіття всього. Торгівля завжди була основою львівської економіки. А особливим наше місто було, бо мало право складу.  
Тобто, купець, який їхав через місто, де є таке право, повинен був на торги виставити весь свій товар. Приховувати його він не мав права, за таке карали. Торгував купець зо три тижні, а далі віз те, що не вдалось продати у Львові.

А що у Львові на базарі?

У Львові торгували всім. Львовознавцям важко й сказати, чого на львівських ринках не було. “Я навіть не можу назвати товари, яких не було у Львові. Наприклад, мене вразило, що у Львові був величезний вибір мила. Воно було різним, з різними додатками, був попит на таке, хоч можливість придбати мали лише заможні люди, – розповів “Пошті” історик, львовознавець Ігор Лильо. – Всі товари, які ми знаємо нині, за винятком якихось екзотичних, яких тоді й бути не могло, були на ринках міста. Всі товари Середземномор’я, товари з Московії, з Західної Європи були, за гроші можна було купити все. Серед продуктів популярною була риба, ловили її в навколишніх ставках, річках. У Куликові, містечку поблизу Львова, яке тепер славиться ковбасою, пекли дуже смачний хліб”.  
Ринки були у Львові різні, навіть був релігійний, кошерний. “Там, де зараз площа святого Теодора, за нічним клубом “Міленіум”, продавали кошерну птицю, тобто птиця звичайною була, а от забій її був ритуальний, спеціально для євреїв”, – розповів львовознавець. Окрім стаціонарних ринків, які діяли в місті, у Львові проводили й ярмарки. “Графік проведення ярмарків складали на цілий рік. А він був невигідний, то його взагалі забороняли. До слова, ярмарки ніколи не проводили в піст”, – розповідає “Пошті” львовознавець, екскурсовод Петро Радковець.
Упродовж багатьох століть площа  Ринок була центром усього життя Львова – економічного, політичного, культурного, а також і торгового. Тож не дивно,  найвідоміший базар у Львові був саме на площі Ринок. Там торгували не постійно.
Вражав масштабами й Святоюрський ярмарок, він був дуже великий, проводили його на площі перед церквою святого Юра. “Навіть звичай особливий був. Якщо батько їхав на Святоюрський ярмарок, то додому він не міг повернутися без юрашка, це такі пряники”, – зазначає львовознавець. 
Як правило, ярмарки не проводили у середмісті, а на площах поза мурами. На базарах і ярмарках не обходилось й без сварок і бійок, без суперечок стосовно якості товару. Подібні казуси, які виникали між торговцями та покупцями, записували у судовій книзі. “Бували випадки, коли карали за неякісний товар. До прикладу, якщо пивовар зварив недобре  пиво, його могли вистави на глум. Також не можна було варити нового вару, поки не продав усе. Подібні заборони розповсюджували і на пекарів. Карали там, де всі могли побачити, на площах”, – наголошує екскурсовод.
Слідкувати за якістю товарів було прерогативою магістрату. Якщо хтось поскаржився в магістрат на неякісну продукцію, то йому забороняли торгувати в місті.

Made in Lviv


фото: photo-lviv.in.ua
Славилося місто Лева й товарами власного виробництва. У Львові були спеціальні цехи, які виробляли різну продукцію. В такому цеху могло бути п’ять-шість майстрів. “Місцеві ремісники мали свій стиль. Був дуже сильний кравецький цех, дуже добрі шапки шили. Непогано виготовляли збрую, цінились й вироби зі шкіри, – розповідає Ігор Лильо. – У Львові була ще одна спеціалізація – вірменські  ювеліри. Вони привозили так званий напівфабрикат зброї. Адже формально було заборонено перевозити зброю, тож вір­мени привозили умовно кажучи сам клинок, а тут вже доробляли  рукоятку, прикрашали дорогоцінним камінням й металами, то була ювелірна робота, зі Львова така зброя далеко розходилась”. 
Виявляється, Львів із давніх часів був “відкритий до людей”. Тому у місті завжди було багато купців різної національності. “Найкраще на торгівлі зналися вірмени. Мабуть через те, що їхні колонії були по всьому світу. Тож очевидно, що вони добре знали мови та традиції народів, а також, де який товар ходовий. Зазвичай вірмени водили каравани. Торгували східними товарами, спеціями, вином, тканинами, виробами мистецтва”,  – розповідає “Пошті” Петро Радковець.
Він каже, що торгівлею у Львові займалися також іудеї. Їх більше цікавили ювелірні вироби. А татари, які жили у Львові, робили доброї якості зброю. Ярмарки – це не лише торгівля, а й розваги. Вистави, музика, танці, каруселі, забави, змагання – це те, з чим асоціювалися львівські ярмарки. На ярмарках частенько траплялись й “шалапути”, які вторговані гроші пропивали. Продавцям напідпитку жартома казали: “Годі, тату, торгувати, бо нема чим решту дати”. 
“Львів, поки його не видерли і не перетворили на те, що ми маємо нині, був нормальним центральноєвропейським містом.  У Львові були представництва всіх домів моди. І модним львів’янам не треба було їхати в Париж. А капелюшок супермодний, якщо з’являвся в Парижі, то не пізніше, ніж за два тижні його вже можна було купити у Львові, – розповідає Ігор Лильо. – Я думаю, що то навіть швидший темп, який ми маємо зараз. Люди жили нормальним адекватним життям, і життя давало можливість дивитися в майбутнє. Тоді Львів був частиною нормального світу. Ми не йдемо в Європу, ми повертаємося туди, то принципове питання. Ми намагаємося повернутися туди, бо нас звідти забрали!”

 І базар на Сихові буде, і трамвай також…                   
Торгівля в місті активно розвивається й зараз. Нині ж у Львові зо п’ять десятків базарів, це з 15 тисяч торгових місць… Є ринки продовольчі, непродовольчі та змішані, де окрім продуктів є й одяг та чимало інших речей, які пригодяться в побуті. Все ж сучасні базари відрізняються від середньовічних. На них вже не проводять театралізованих дійств, продавці здебільшого тутешні, не їдуть до Львова торгувати греки й італійці… Та все ж імпортних товарів у місті доста. Товари на міських базарах, як і раніше, найрізноманітніші, якщо є гроші, можна придбати усе, чого й душа забажала. Не втратили сучасні львів’яни й свого хисту торгуватись… 
“Щодень на базар ходжу. Свіжіше на базарі, вигідніше, дешевше, поторгуватися можна, – розповідає “Пошті” сихівчанка пані Віра. — Продукти краще купувати на базарі, вибір кращий. Живу неподалік “Санта-Барбари”, не їжджу на інші базари, вони мені не дуже подобаються, а цей близенько, і все є … Ми з товаришкою ходимо, гуляємо, ритуал у нас такий”.  На цей базар місто має свої, так би мовити, плани – хочуть знести. І жертвують ринком не просто так, а заради комфорту сихівчан. Прокладатимуть на Сихів трамвайну колію, такий вид транспорту має значно “розвантажити” пасажиропотік у районі. Ринок місто пропонує перенести на вулицю Антонича, 8. А на місці легендарного ринку буде кінцева зупинка “трамваю на Сихів”. 
“У нас вже є підготовлений проект ухвали про виділення земельної ділянки на вул. Антонича, 8 для ринку “Санта-Барбара”. Проте, так як ще не було сесії, говорити про якісь дії важко. Планують перенести повністю цілий ринок, – зазначає “Пошті” голова Сихівської райадміністрації Львова Ірина Маруняк. – Ми вже говорили з директором ринку, як бути з людьми, які там працюють. Звичайно, це не буде одномоментно. Спершу необхідно облаштувати робочі місця, але в оперативному порядку. Наразі люди чекають проект ухвали. Опісля плануємо зустрічатися з підприємцями і обговорюватимемо особисто з ними це питання”.  
Містяни ж в тому, що ринок буде трохи віддалік, не бачать проблеми. “Нічого страшного, якщо ринок перенесуть, це ж зовсім поруч. А трамвая нам справді бракує, багато людей на Сихові живе, багато старших, дітей багато. Їздять маршрутки, але ж то зрозуміло, пільговиків зовсім не вигідно возити, бензин ж недешевий. Тролейбус у нас є, тепер ще й трамвай буде, це добре”, – зазначає сихівчанка пані Віра.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8268 / 1.62MB / SQL:{query_count}