Шевченко без стереотипів

Як Львів святкував 200-річчя з дня народження Великого Кобзаря

фото: прес-служба ЛМР
З нагоди 200-річчя з дня народження Великого Кобзаря у центрі Львова  відбулись урочисті заходи. Передусім у місті прибрали площу біля пам’ятника Шевченку та сам монумент (12-метрову бронзову стелу “Хвиля Народного Відродження” та 500 кв. м площі перед нею). Для прибирання використовували професійне обладнання та залучали спеціалістів. 
В урочистостях з нагоди Дня народження Тараса Шевченка взяли участь очільники міста й області, громадські діячі, активісти та львів’яни, які поклали квіти до пам’ятника Кобзареві та  Молитовного майдану. У шану Героям, що загинули в Києві під час акцій протесту, запалили лампадки. Священики різних конфесій на площі біля пам’ятника провели екуменічний молебень. Хор виконав кілька пісень на слова Тараса Шевченка. З виступами до громади звернулися керівники міста й області, інформує прес-служба міськради.
Цими святкуваннями урочисто розпочався рік Шевченка у Львові. Містяни утворили живий ланцюг, а проспект Шевченка символічно перейменували на проспект Академіка Шевченка. Символічну табличку відкрили біля Української книгарні наукового товариства ім. Т. Шевченка. Цей захід був спрямований на те, аби розширити стереотипне сприйняття Шевченка лише як кріпака, селянина і нагадати, що він був генієм у малярстві та мав звання академіка Петербурзької академії мистецтв. Ця табличка була символічним культурним дійством – перейменовувати проспект не будуть.
“Маловідомим є факт, що Тарас Шевченко був академіком гравюри, хоча в академію його прийняли на схилі літ. Ми можемо сказати, що вихід “Кобзаря” зробив його академіком українського слова, тому що ця його праця і твори стали знаменними не тільки для українців, а й для багатьох інших націй”, – розповіла Наталія Хобзей, завідувач відділу української мови Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича Націона­льної академії наук України. 
Також у рамках святкувань на сцені львівського Євромайдану урочисто погасили марку “Укрпошти”, видану з нагоди 200-річчя Шевченка, яку надрукували накладом у 800 тисяч. Містом пройшов живий ланцюг – від книгарні НТШ до пам’ятника Шевченку. Його утворило майже 2500 учнів львівських шкіл. Діти передали “Кобзар” від так званого проспекту Академіка Шевченка до пам’ятника Кобзареві на просп. Свободи. 
Окрім цього, біля па­м’ятника Шевченку провели акцію “Читаймо Шевченка разом”. “Кобзар” занесли на сцену Євромайдану, куди вийшли учні і почали хором читати вірші поета. Також у Львові відбувся флешмоб “Увесь світ читає Шевченка”. У його рамках на сцені перед пам’ятником Кобзареві заспівали “Заповіт”, а японський бандурист Чарлі Сакума виконав “Бандуристе, орле сизий”, акомпануючи собі на бандурі. Він розповів, що приїхав до України з Канади, а з нашою культурою познайомився ще десять років тому. З його слів, він одразу “закохався в цю культуру”. Зараз Чарлі Сакума працює на фабриці “Трембіта” у Львові, де виготовляє бандури. На своєму інструменті японець зобразив Тараса Шевченка.
 До теми                                        
5 березня пам’ятник Тарасові Шевченку, який зник ще наприкінці липня 2011-ого, повернули в село Сопошин Львівської області. Увесь цей час він був у місті Новодністровськ Чернівецької області. Зараз його повернули на те місце, де він стояв раніше, інформує zaxid.net.
Тим часом у Донецьку пам’ятник Шевченку постраждав від вандалів – на ньому з’явився нецензурний напис, повідомляє “Українська правда”. Вранці 9 березня  до пам’ятника Кобзареві представники влади і донеччани несли квіти на честь 200-річчя з дня його народження, а після обіду та ввечері на тому ж місці зібралися проросійські мітингувальники, агресивно витісняючи донеччан, що виступали за цілісність України. Саме проросійські сепаратисти вигукували на адресу донеччан “Рагулі!”
“Ми сьогодні зібралися на площі, і Тарас дивиться на нас. Він дивиться на всю Україну. Думаю, він гордиться нами і Львовом, бо Революція Гідності, яка зараз відбувається в Україні, – це революція, про яку він писав. Але це не один день, місяць чи два. Ми з вами хочемо змін! Але щоб були зміни, кожен з нас повинен змінювати себе. Якщо ми захочемо бути відкритими, захочемо бути добрими і щоб усі біля нас такими були – тоді буде добрим наше місто і буде доброю наша держава”, – зазначив мер Львова. 
У рамках відзначення 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка в театрі опери та балету ім. С. Кру­шельницької відбулася урочиста академія. Зазначимо, що урочисті заходи, присвячені 200-річчю з дня народження Тараса Шевченка, об’єднані в проект “Шевченко Real” і триватимуть до кінця року. Вони  включатимуть різні події у всіх районах міста. Мета цього проекту – розширити стереотипне бачення Тараса Шевченка як кріпака і селянина.
“Кріпаком Шевченка робила радянська ідеологія, бо треба було показати, як через одного великого українця кріпаком має бути уся нація. Не був він кріпаком ніколи! Шевченко завжди був вільною людиною. Бо тільки вільна людина може писати такі мудрі слова, такі пророчі рядки, які ми сьогодні бачимо та читаємо”, – зазначив мер міста. 
У заходах також взяв участь дисидент Мирослав Маринович, який розповів, як у березні 1977-ого на шевченківському вечорі у Києві разом зі своїм другом Миколою Матусевичем вони заспівали “Заповіт”. Через місяць його заарештували. “Якби не Майдан, то річницю Шевченка святкували би з Януковичем і Путіним, а це була б ганьба на весь світ. Шевченко ніколи не почувався добре у помпезності. Йому комфортніше у касці на задимленому Майдані”, – зазначив Мирослав Маринович.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8250 / 1.58MB / SQL:{query_count}