До армії готуйсь!

РНБО оголосила мобілізацію Збройних сил України – їх приводять до повної бойової готовності. Частина військовозобов’язаних уже отримала повістки

фото: radiosvoboda.org
У зв’язку з агресією Росії щодо цілісності нашої держави Рада національної безпеки й оборони приводить Збройні сили у боєготовність. Так, цими вихідними секретар Ради нацбезпеки й оборони Андрій Парубій просив усіх військовозобов’язаних, яких викликатиме Міноборони України, реагувати на виклики мобілізаційних пунктів і військкоматів. Він також пояснив, що військкомати викликають тих військовозобов’язаних, які зараз необхідні Міністерству оборони. 
“Нам необхідно мати єдине військо. Дисципліна і координація дій зараз вкрай важливі!” – наголосив Андрій Парубій. З його слів, наразі йдеться про часткову мобілізацію. У військкомат необхідно звертатись у чітко визначений час тільки тим, хто отримав повістку або запрошення по телефону. Так, уже від початку цього тижня чоловіки почали отримувати виклики до військкоматів. Зазначимо, що наразі йдеться лише про навчальні збори. 
Реагують на них чоловіки по-різному: одні хочуть “воювати, брати зброю в руки, виганяти чужинців, аби ті не топтали нашої землі і не збурювали людей”, інші ж думають, як би “викрутитися”, щоби не йти до комісаріату, не бачать причин для того, аби “ризикувати власним здоров’ям і життям заради людей,  які не цінують України, які байдужі до її майбутнього”. 
Галичани ж завжди були національно свідомими, тому добровольців, готових вступити до лав Збройних сил, чимало. Зокрема, про це активно зазначають чоловіки в соціальних мережах.
Військовики Львівщини переходять на “вищий ступінь готовності”
Олександр Поронюк, керівник Західного регіонального медіацентру Міноборони України, запевняє: про “мобілізацію” військових зараз говорити не можна, бо вона можлива лише після запровадження надзвичайного чи військового стану в країні
Зараз на Львівщині військовослужбовці переходять на вищий ступінь бойової готовності. Відбуваються воєнно-мобілізаційні збори, до того ж “виключно з фахівцями обласних і районних військових комісаріатів та військовозобов`язаними, яких викликали як резервістів чи військовослужбовців, що мають дефіцитні військово-облікові спеціальності”. 
– Відомо, що чоловіки почали отримувати повістки. Кого зараз передусім призивають до війська? Яка ситуація у військкоматах Львівщини?
– Цієї суботи пізно ввечері після завершення засідання Ради національної безпеки і оборони прем’єр-міністр Арсеній Яценюк повідомив громадянам, наскільки теперішні умови є небезпечними для територіальної цілісності України. 
Своєю чергою міністр оборони України розповів про наші Збройні сили. Не секрет: для того, щоб захистити батьківщину, потрібні значні ресурси. Але українська армія практично з проголошення незалежності фінансувалася за залишковим принципом, тому постійно перебувала в перманентному стані реформування, було чимало незрозумілих скорочень. І саме це призвело до того, що ми маємо сьогодні. На жаль, держава неуважно ставилася до національної безпеки і до своєї армії, а це – найкращий союзник народу, його захисник. 
Секретар Ради національної безпеки і оборони Андрій Парубій оголосив, що військові переходять на вищий ступінь готовності. Військові частини почали приводити в бойову готовність, а це потребує значних зусиль, ресурсів і часу. Тому підготовка розпочалася з поповнення лав Збройних сил військовослужбовцями. Зараз проводять збори техніки народного господарства, комерційних підприємств, накопичують ресурси, необхідні для життєдіяльності військових частин на відстані від місць їх постійної дислокації. Це дуже великі витрати, враховуючи нашу непросту фінансову систему, економічний стан. 
– Тобто зараз у країні відбувається мобілізація військових і їх готуватимуть та озброюватимуть для захисту країни?
– Слово “мобілізація”, на мою думку, сьогодні ще не повинне звучати. Для цього нема підстав. Цей термін чітко прописаний у законодавстві, зокрема у Конституції України (статтях 17, 85 “Про оголошення стану війни”, статті 10 “Про внесення до Верховної Ради подання Президентом про оголошення надзвичайного стану, військового стану”), а також у Законі України “Про Збройні сили України”, де “оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладається на Збройні сили України”. 
Отже, якщо аналізувати ці статті, то слово “мобілізація” на вустах українського громадянина може звучати лише після того, як Верховна Рада підтримає подання про оголошення надзвичайного або воєнного стану. Зараз цього не оголосили, тому про “мобілізацію” наразі говорити не можна. Наші ж політичні діячі, очевидно, цього не знають, тому і вигукують: “Оголошено мобілізацію!”, “Усі до армії!” 
Такого не може бути хоча б із тієї банальної причини, що коли людина приходить до армії – її треба прийняти, одягнути, нагодувати, озброїти, когось навчити, когось перевчити, перекваліфікувати, розмістити в теплому приміщенні, забезпечити елементарні умови існування. Крім того, військово­службовцю треба платити середньомісячну заробітну плату з урахуванням його доходів на останньому робочому місці. Тому ще раз наголошую: наразі проводяться воєнно-мобілізаційні збори, до того ж виключно з фахівцями, яких викликали для приведення до воєнного штату чи вищого ступеню готовності в районних і обласних військових комісаріатах. 
Хочу наголосити: у нашому регіоні (не лише у Львівській області, а й на Франківщині, Тернопільщині, Рівненщині та в інших обласних центрах країни) чимало добровольців зголосилося йти до військових сил України. Цьому сприяли і громадські організації, які закликали записуватись у Збройні сили, але цією справою повинні займатися лише професіонали. Тому зараз проводяться збори з фахівцями обласних і районних військових комісаріатів, а також з військовозобов`язаними, які прийшли у військові частини як резервісти чи військовослужбовці, що мають дефіцитні військово-облікові спеціальності. 
– Прошу сказати, чи багато добровольців на Львівщині?
– Ми публікували звернення офіцерів, військових журналістів регіонального медіацентру Міноборони. У ньому звернулися до громади нашого регіону з проханням не створювати ажіотажу на обласних чи районних військових комісаріатах. 
Охочі записатись у Збройні сили, в тому числі і ті, хто не служив в армії, не мав військової кафедри у своїх вишах, мають створювати ініціативні групи, як це робили під час Майдану. До прикладу, визначати десятників, надавати їхні контактні номери телефонів і записувати до них по десять людей, прописаних за конкретним військовим комісаріатом. Це буде простіше і зручніше за процедуру, прописану відповідно до норм чинного законодавства, коли треба чекати на повістку. 
Люди повинні усвідомити, що ситуація зараз дуже серйозна і для багатьох настає момент істини. Для багатьох патріотів і тих, хто себе патріотом не вважає, зараз ключовий час, коли є можливість показати власне его, те, чи вони готові захищати зі зброєю в руках країну, чи мають інші плани, бажання. 
– Якими мають бути дії тих, хто вже отримав повістку? Чи можна відмовитись і не йти до військ­коматів?
– У цій повістці чорним по білому розписано, що робити, куди прибути, що зі собою мати. А для тих, хто отримав повістку, але не хоче йти до військових комісаріатів, – чи буде за це покарання і яке...Однозначно сказати не можу. Це залежатиме від ситуації, в якій перебуватиме наша держава. Є адміністративні, моральні, зрештою, кримінальні засоби впливу. 
Я вважаю, що держава повинна використовувати всі важелі. Незважаючи на всі негативні моменти, держава все ж виконувала свої зобов’язання перед громадянами, надавала дитсадки, школи, забезпечувала вищою освітою. Тепер громадяни повинні виконати перед нею свої обов’язки. 
– Чи володієте даними, скільки на Львівщині є людей, яких можуть призвати до війська?
– Наш мобілізаційний ресурс дуже великий. Навіть якщо подивитися на кількість населення на квадратний кілометр, то Львівська область є густо заселеною. Можливо, скажу надто “військовою” мовою, але це якісні, професійно підготовані мобілізаційні ресурси (військові чи фахові ресурси), люди, які мають добру освіту, які є фізично здоровими. Їх не треба переконувати, що треба любити батьківщину. Точної цифри не назву, оскільки йдеться про декілька тисяч чоловіків. Обліку наразі не ведемо. 
У понеділок розмовляв з військовими Франківщини. Там станом на 12.00  3 березня до військкоматів прийшло понад 850 добровольців. На Львівщині треба забезпечити чіткість дій, не допустити хаосу у військових частинах. Львівський військовий комісар полковник Володимир Щур запропонував складати списки добровольців і потім подавати їх у військкомати. Думаю, це допоможе зменшити нікому не потрібний ажіотаж, а ефективність роботи військових комісаріатів підвищиться в рази. 
Розмовляла Ірина Ященко
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7829 / 1.62MB / SQL:{query_count}