Львів’яни самі собі міліція

Місто посилено охороняють загони самооборони спільно з депутатами, силовиками та військовослужбовцями

фото: Марічка Ільїна

Львів’яни приходять до тями після “ночі гніву”, і перше, що цікавить містян – безпека! Відтепер місто охороняє не міліція як державна структура, а загони самооборони, які складаються з активістів громадських організацій, працівників підприємств, міліціонерів і депутатів обласної та міської рад. 

Керівники силових структур Львівської області і керівництво Львівської облради оголосили про організацію спільного патрулювання та забезпечення правопорядку у Львові. Окрім того, головний міліціонер Львівщини Олександр Рудяк повідомив, що для загонів самооборони, які патрулюватимуть вулиці, розроблять спеціальні жилети з системою захисту, яка не дозволить їх легко підробити. 

Також створено декілька штурмових груп самооборони на випадок, якщо у Львові буде протистояння з озброєними злочинцями. Своєю чергою військова частина також погодилася надати місту допомогу в разі потреби: військовослужбовці готові охороняти об’єкти спеціального призначення міста – насосні станції, системи водопостачання і спецоб’єкти, важливі для громади. Заступник голови облради Валерій П’ятак закликав активістів не ходити в масках, оскільки тоді їх прийматимуть за провокаторів! 

Містяни самоорганізовуються, Самооборона співпрацює з міліцією, Автомайдан – з ДАІ. “Учасники Автомайдану співпрацюють з ДАІ і так запобігають появі у Львові провокаторів. Я думаю, що спільні дії громади та міліціонерів посилять безпеку у місті. До того ж усі підрозділи міліції міста працюють у штатному режимі. У першу добу після погромів в нас виникла величезна проблема: слідчо-оперативні групи не виїжджали на виклики, навіть не було можливості оформити смерть людини”, – зазначає Олександр Рудяк

Забезпечувати громадський порядок будуть і працівники СБУ Львівської області. “Спільно з іншими державними органами й органом самоврядування територіальної громади Львівщини ми готові до забезпечення громадського порядку. Упевнений, що разом збережемо інтелігентний імідж Львова”, – йдеться в заяві начальника СБУ Львівщини генерал-майора Володимира Криленка, повідомляє прес-служба обласного управління СБУ.

Екс-начальник міліції Львівщини Богдан Шкарада розповів, що до патрулювання міста долучаться навіть ветерани органів внутрішніх справ. “У зв’язку з ситуацією, що склалася у Львові, на деякий час міліція фактично деморалізована. І є дуже багато побоювань зі сторони громадян міста, що вони не відчувають захищеності від злочинних посягань чи мародерства. Тому ветерани органів внутрішніх справ, особливо ті, що відбували службу у Львові, хочуть сприяти охороні громадського порядку і брати участь у спільному патрулюванні”, – цитує Богдана Шкараду прес-служба міськради. 

А хто ті провокатори?

Львів’яни вирішили навести лад не лише з безпекою міста. Вони прибрали згарище біля обласної прокуратури! Проте всередину їх не пустили, а на ґанку за ними пильно стежили люди у штатському. Потім активісти прибирали біля захопленого приміщення обласного МВС. Розповідають, що роботи там було чимало. Здебільшого до народного прибирання долучилися студенти, мовляв, Львів — культурне місто, а погроми, що сталися, – справа рук провокаторів.

Наразі містянам залишається лише здогадуватися, хто спровокував активістів трощити адмінбудівлі. Одні припускають, що провокації в силових відомствах Львівщини влаштували курсанти Університету внутрішніх справ з Харкова. Ті ж курсанти наступної ночі, за словами активістів, підбурювали людей підпалити “Епіцентр” на вул. Б. Хмельницького. Інші певні: спровокували львів’ян “тітушки”, які приїхали зі східних областей України. 

Головний міліціонер Львівщини генерал Олександр Рудяк підтвердив, що провокатори були, але хто це був і звідки – досі невідомо. “Що стосується провокаторів, то нехай вони швиденько зберуться і поїдуть зі Львова. Хоча ми втратили всі комунікаційні можливості, розгромлені практично всі підрозділи міліції, проте ми все ж відстежуємо ситуацію, намагаємося знайти провокаторів. До слова, якщо тих провокаторів затримають міліціонери з Народною самообороною – вони понесуть відповідальність за скоєне. Якщо їх затримають громадські активісти без міліції... Я боюся навіть прогнозувати, що в цьому випадку може статися”, – зазначив Олександр Рудяк.

Очільник обласного СБУ  Володимир Криленко також переконаний, що погром у будівлі СБУ, вчинений у ніч з 18 на 19 лютого, не був наслідком дій свідомих жителів Львова. “Знаю, як бережно ставляться жителі міста до будівель, більшість яких є історичною спадщиною. Ми високо оцінили мудрість і політичну грамотність львів’ян, які швидко зрозуміли, що молодики, які вибивали вікна у приміщеннях, палили документи, громили машини, викидали оргтехніку, скористалися ситуацією, аби паралізувати роботу у місті”, – зазначає начальник СБУ Львівщини Володимир Криленко.

Які наслідки штурму міліції?

До слова, Олександр Рудяк розповів, що охороною будівлі міліції Львівщини під час штурму керував він особисто. “Мабуть, погано керував, якщо нас захопили”, – зізнався генерал. До того ж під час штурму ніяких вимог не висували. Активісти просто захопили будівлю. Зі слів генерала, багато псевдоактивістів було напідпитку. Серед них були старші люди і діти віком від 10 до 17 років. Це й створило перешкоду для силового вирішення конфлікту. 

Проте дивно, що провокаторам усе ж вдалося захопити будівлі, адже про їх штурм силовикам було відомо заздалегідь.  “Про штурм адмінбудівель мене повідомили за дві з половиною години. Зважаючи на те, що сили міліції були значною мірою розпорошені (вони охороняли різні адмінбудівлі), то втримати натовп було важко. Після півторагодинного штурму я віддав наказ знищити зброю, якщо є можливість вийти з приміщення і вивести людей”, – розповідає генерал.  

Зі слів головного міліціонера області, працівники встигли  знищити кримінальні провадження, які стосуються таємного і цілком таємного діловодства, а також матеріали оперативно-технічного підрозділу та підрозділів зовнішнього спостереження. “Міліціонери намагалися винести з будівлі матеріали кримінального провадження. Зараз велика їх кількість знищена мітингувальниками. Ми проводимо ревізію, оскільки в нас більше тисячі затриманих за вбивства та розбійні напади. Вони перебувають у СІЗО, й стосовно них треба приймати процесуальні рішення. В іншому випадку, згідно з чинним законодавством, по закінченню терміну, який дав суд на затримання, нам доведеться, незалежно від кваліфікації вчиненого злочину, випустити цих затриманих”, – зазначає Олександр Рудяк. Під час штурму активісти викрали більше тисячі одиниць зброї, більшість якої вже вдалося повернути. Генерал розповів, що за цим фактом вже порушили кримінальне провадження. 

Новий день – нові зміни

Мер Львова Андрій Садовий певен: у зв’язку з низьким рівнем довіри до міліції Верховна Рада повинна внести певні зміни до законодавства. “Усі ми прекрасно розуміємо, що рівень довіри сьогодні до міліції є критично низьким. Я вважаю, що  міліція з питань громадської безпеки повинна бути підпорядкована місцевим органам влади, які обирають на виборах і яким довіряють. Так міліція може бути постійно з народом і працювати на благо людей”, – зазначив міський голова.

Відтепер ДАІ у місті працюватиме з певними змінами в роботі. “Від сьогодні ДАІ працюватиме на приватних номерах. До того ж у кожній машині будуть представники муніципальної дружини, оскільки світова практика показує: ДАІ також має працювати в тісній координації з органами місцевого самоврядування”, – повідомив Андрій Садовий.

Таку думку підтримав і головний міліціонер Львова Сергій Зюбаненко.  “Запевняю усіх працівників міліції, усю громаду Львова, усіх, хто мене чує: за координацію правоохоронців відповідальність я беру особисто на себе. Хочу зауважити, що це не зрада. Це виконання присяги, даної народу України”, – додав Зюбаненко. 

“Самооборонець повинен мати холодний розум, аби не піддаватися на провокації”

Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради, керівник місцевої  Самооборони, – про обов’язки та права добровольців

– Пане Валерію, розкажіть, будь ласка, чим зараз займається львівська Самооборона.

– Загалом Самооборона цілодобово патрулює 18 об’єктів у місті: усі райвідділки міліції, міське та обласне управління міліції, прокуратуру, російське, польське, чеське консульства, телерадіокомпанію на Високому замку і суди. До нічного патрулювання міста приєдналося більше 500 чоловіків. На окремих об’єктах є також працівники міліції. Щоправда, вони у штатському. Загалом ми робимо спільну справу – захищаємо Львів від мародерства. 

Після того, як львівська міліція присягнула на виконання наказів Народної ради, вона стала, так би мовити, підтримуючим фактором. Наразі контролює, щоби надто гарячі голови не маніпулювали містянами. 

– Чи міські депутати також долучаються до патрулювання?

– Це вже друга структура, яка патрулює вулиці міста: добровольці-львів’яни, у тому числі депутати. У кожному районі Львова голова райадміністрації контролює вуличні патрулювання. 

– А чи не бракує вам людей?

– Ні, у нас достатньо людських ресурсів, аби забезпечувати порядок.  

– Якими рисами повинен володіти самооборонець?

– По-перше, приймаємо лише тверезих людей, а також повнолітніх. По-друге, самооборонець повинен мати холодний розум, аби не піддаватися на провокації, які створюють диверсійні групи. Далі – готовність підпорядковуватися  наказам і дорученням старших по об’єктах. 

– А чи зголошуються жінки?

– Звичайно. Проте їх до нічного патрулювання ми не долучаємо. Жінки виконують штабну роботу: волонтерську, інформаційну, координаційну.

– Прошу сказати, чи видаєте самооборонцям зброю?

– Учасникам Самооборони ми видаємо посвідчення-бейджі та жилети з написами “Охорона міста”. Зброї не видаємо! До того ж забороняємо брати власну. Певен: найефективніший спосіб уникнути конфлікту – спілкування. 

– Які права та обов’язки самооборонців?

– Передусім самооборонцю потрібно діяти законно. Дуже важливо діяти без застосування сили та зброї. У нас є оперативна сотня, яка дуже швидко реагує: за кілька хвилин ми можемо зібрати майже 70 авто! Ми зобов’язані  забезпечувати порядок, а не розпалювати конфлікти.

Розмовляла Тетяна Сало

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8227 / 1.64MB / SQL:{query_count}