Зимова Олімпіада – 2022: ризик чи необхідність для Львова?

Андрій Москаленко, директор департаменту “Адміністрація міського голови” Львівської міськради, – про презентацію заявки в Сочі на участь у Зимових Олімпійських іграх – 2022, шанси міста і нові інвестиції

фото: прес-служба ЛМР
Україна представила членам Міжнародного олімпійського комітету, спортсменам та уболівальникам концепцію власної олімпійської заявки Львів-2022. Презентація відбулася під час Олімпійських ігор у Сочі. 
Андрій Москаленко, директор департаменту “Адміністрація міського голови” Львівської міськради, також брав участь у презентації як представник Львова. Після повернення посадовця із Сочі “Пошта” запитала у нього, чи дійсно львів’янам потрібна Зимова Олімпіада і яку користь вона принесе місту.
– Пане Андрію, ви презентували олімпійську заявку Львова у Сочі. Як це відбувалося, як відреагували на презентацію іноземні журналісти, члени Міжнародного олімпійського комітету, спортсмени та уболівальники? 
– У Львівській міськраді я відповідаю за подання заявки, підготовку технічних і презентаційних процесів, тому і поїхав у Сочі.Львів поки є містом-аплі­кантом (юридичною особою, яка подає на конкурс проект­ну пропозицію – “Пошта”). Тому ми зобов’язані брати участь в усіх офіційних заходах, які визначає олімпійський комітет. І одним з таких заходів була Олімпіада в Сочі. Упродовж двох днів ми презентували Львів. Спершу відбулася презентація самої концепції заявки для міжнародних та українських журналістів. 
Відмінність Олімпіади від інших у тому, що заявку подає місто, а не країна, тому там я розповідав про Львів. Було більше 40 міжнародних журналістів. 
Перше питання, яке прозвучало від мас-медіа, стосувалося політичної ситуації в країні і того, як це вплине на підготовку до Олімпіа­ди. Також запитували про ставлення львів’ян до росій­ськомовного населення. Тоді президент Національного олімпійського комітету України Сергій Бубка, який також брав участь у презентації, запитав у того журналіста, чи він коли-небудь був у Львові. Той відповів ствердно. “А ви щось подібне помічали?” – запитав пан Сергій. Журналіст відповів: “Ні”. “То звідки таке питання?” –  поцікавився Сергій Бубка. Загалом ми довго спіл­­кувалися з журналістами з Великобританії, Голландії, Росії і США.
– Як ви заспокоювали журналістів, яких хвилює і політична ситуація в країні, і її фінансові наслідки, які, безсумнівно, впливатимуть на підготовку до Олімпіади? Як розвіювали міфи про львів’ян?
 – Я показав іншу позицію – позицію львів’ян, яка є критично важливою. До речі, шириться багато чуток про те, що Львів уже виключили з міст-аплікантів у зв’язку з політичною ситуацією. Але це лише чутки… Виникали й політичні кулуарні речі, їх було дуже багато. Подейкували, що вже обрали переможця. З’ясували, що це неправда, а всього лиш така собі умовна боротьба.
Був ще один дуже важливий захід – зустріч з президентом Міжнародного олімпійського комітету Томасом Бахом. Я здивувався, коли на неї завітали і члени олімпійського комітету, які визначатимуть переможця. До слова, Україна викликала направду велику зацікавленість. 
До фаворитів я би зарахував Алмати, далі Пекін, а потім вже Осло, Львів і Краків
До того ж Томас Бах ска­зав, що Львів має доволі сильну заявку. Почути подібне з його вуст дуже важливо! Також він частково згадав політичну ситуацію і наголосив, що спорт мав би об’єднати країну. Я сприйняв це як певний позитивний месидж. Проте, згідно зі всіма правилами, вони не мали права давати оцінку чи ставати на чийсь бік.
– Прошу сказати, скіль­ки етапів потрібно ще пройти, аби стати містом-переможцем?
– Необхідно пройти три етапи. Ми зараз на першому – місто-аплікант. Наше завдання зараз – не стати містом-господарем, а стати містом-кандидатом. Нещодавно нашими конкурентами було шість міст, але Стокгольм відмовився. Тож наразі з п’яти міст на наступний етап перейде три або чотири. 
Визначатимуть це не члени олімпійського комітету, а спеціальна комісія, яка входить до складу олімпійського комітету. Вона складається з 15 осіб. Вони актуалізують нашу заявку-книжку, яку ми їм подамо, а там прописано, для чого нам Олімпіада, описано спадщину міста, які об’єкти буде побудовано. Це дуже технічні речі. Комітет розглядає заявку з точки зору медицини, транспорту, логістики, продуманості, візії. Тобто беруть до уваги стратегію розвитку міста. 
Коли ми станемо містом-кандидатом, зможемо презентувати Львів за кордоном. Наразі цього робити ніде не можемо, окрім Олімпіади в Сочі. В іншому випадку нас дискваліфікують. 
– На вашу думку, що Львову дасть можливість проводити Зимову Олімпіаду?
– Передусім Олімпіада зробить місто відомим. Адже співпрацюють або вкладають гроші у те, що знають. Хоча Львів і відкрився для Європи, той образ, імідж потрібно постійно підтримувати. І бажано в позитивному світлі, а не лише негативному (з точки зору історії з Євро-2012). 
За попередні два з половиною роки у місті у сфері ділової гостинності створили майже 10 тисяч робочих місць. До того ж Львів – чи не єдине місто, де після Євро-2012 триває тенденція росту туризму. Якщо брати світові дані, то 9% світового ВВП –  туризм. Він увійшов до п’ятірки найпотужніших у галузі економіки професій у світі. Але це не самоціль. Самоціллю є комфорт для жителів, а туризм – лише інструмент. 
– Під час презентації в Сочі ви запросили олімпійських експертів у гості в Львів. Чи це вплине на шанси міста перейти на другий етап?

фото: прес-служба ЛМР
– Ми також запросили і всіх журналістів, окремо з кожним спілкувалися, а також олімпійські збірні та членів Міжнародного олімпійського комітету. Зважаючи на те, що ми  в офіційній процедурі, вони не можуть просто так їздити до Львова. Якщо член олімпійського комітету приїде до нас, це нестиме офіційний характер, і він змушений буде давати оцінку місту. Своїм запрошенням хотів показати, що Львів – відкрите місто. 
– Як вважаєте, які шанси на перемогу має Львів?
– Вважаю, що Львів має доволі великі шанси стати містом-кандидатом. У нас на 80% готова заявка. До слова, вона досить добре продумана і компактна. Бачив, скільки об’єктів побудували в Сочі. Наша заявка передбачає проведення подій на існуючих об’єктах: “Арені Львів”, арені, яку будують до Євробаскету-2015. Тож це не потребуватиме значних вкладень і такої кількості мостів і тунелів, які збудували в Сочі.
Самоціллю є комфорт для жителів, а туризм – лише інструмент
 Олімпіада потрібна, щоб підтягнути ті інфраструктурні речі, які ми не можемо зробити самостійно. Думаю, шанси є, але треба бути реалістами. Є заявка міста Алмати (Казахстан). За моїми оцінками, це місто має всі шанси на перемогу. Львів же змагається з Краковом, Осло. Якщо говорити про шанси Осло, то це місто потужної країни, для якої дуже важливі зимові види спорту. Щодо Пекіна, то, з одного боку, він нещодавно проводив Олімпіаду, а з іншого боку – це місто дуже наполегливе. До фаворитів я би зарахував Алмати, далі Пекін, а потім вже Осло, Львів і Краків.
– Під час підготовки до Євро-2012 у місті не завершили чимало із запланованого – не добудували вулицю Ряшівську, досі немає транспортного сполучення з “Ареною Львів”… Як думаєте, не ризикуємо ми знову недозавершити вже нові грандіозні починання?.. Чи потрібна Львову Зимова Олімпіада?
– Я цілком погоджуюся з усіма зауваженнями, але віднімемо сто кілометрів відремонтованих доріг, новий аеропорт, новий стадіон, ріст туристичної привабливості, енну кількість робочих місць, підвищення відсотку зацікавленості Львовом... Тут стоїть питання збалансування. 
Треба зрозуміти, що Євро-2012, туристи, Олімпіада не є самоціллю. Треба бути реалістами. Львів не має достатньої фінансової бази. Взяти до уваги лише те, скільки грошей боргує Держказначейство, і також те, що Україна наразі має не найкращий кредитний рейтинг. Олімпіада потрібна, аби привернути до нас увагу, залучити кошти, розвинути інфраструктуру.
Понад 20% українців стверджує, що вони займаються спортом. Це критично мало. У розвинутих країнах спортом займається 80% населення. Чому в нас так багато людей хворіє, помирає? Справа в тому, що діє зациклена стара система, де люди мало уваги приділяють здоров’ю. Олімпіада ж збільшить середню зацікавленість спортом. Після того, як  20 років тому в Барселоні провели Олімпійські ігри, місто стало всесвітньо відомим. 
Передусім Олімпіада зробить Львів відомим. Адже співпрацюють або вкладають гроші у те, що знають
Другу позицію після спорту посідає в нас ін­фраструктура. До прикладу, у Винниках може бути база, де тренуватимуться спортсмени з усієї України. Відпочинкові комплекси це передусім нові робочі місця. Звісно, люди мають до всіх речей скарги і зауваження. Це природно. 
Та й, зрештою, люди сюди приїжджають, відкривають свої компанії. Наприклад, три роки тому відкрили голландську компанію Symphony solutions. Зараз там працює 200 львів’ян, які в середньому отримують 10 тисяч гривень зарплати. Цього могло і не були. Але чоловік приїхав до Львова, закохався в нього і залишився тут. 
Інвестор будує і арену до Євробаскету-2015. Тут також людина вкладає гроші і хоче на цьому заробляти. 
– Розкажіть, будь ласка, як іде підготовка Львова до Євробаскету-2015?
– У нас є декілька напрямків підготовки до Євробаскету: будівництво об’єктів за приватні кошти UBI на вулиці Ряшівській, зокрема, мультифункціональної арени для змагань, а на проспекті Червоної Калини будують об’єкт за державні кошти, який буде тренувальною базою, а потім міською школою для занять спортом. 
Другий великий блок – протокольні речі, такі як розробка концепції самих змагань. До прикладу, зараз займаємося розробкою фан-зон. Наша концепція відрізняється від інших міст. Ми робитимемо фан-зони в районах міста: на Щурата, Левандівці, Рясному і, звісно, протокольну фан-зону біля самої арени Євробаскету. Також йдеться і про маркетингові речі – затвердження логотипу, створення сайту, талісмани тощо. 
– Чи вплине проведення Євробаскету-2015 на шанси Львова отримати можливість проводити Зимові Олімпійські ігри у 2022-ому?
– Звичайно, впливає. Ми про це говорили на презентації. Львів має досвід в організації великих спортивних подій. Був футбол, далі баскетбол, плануємо провести Олімпіаду. Це підвищує наші шанси. 
Окрім того, Євробаскет дасть змогу завершити будівництво дороги на вулиці Ряшівській. А поблизу почали добудовувати і торговий комплекс, який до того стояв. Зростає капіталізація міста. Якщо ми матимемо такі приміщення, де можна буде проводити конференції на 10 тисяч місць, це позитивно вплине на розвиток  і конференц-туризму. Ми претендуємо на проведення великих форумів з біології, медицини, хімії.
Розмовляла Тетяна Сало
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7794 / 1.65MB / SQL:{query_count}