Скільки “коштує” майданівець?..

Львівські страхові компанії не виплачують компенсацій активістам, які постраждали під час сутичок на Майдані. Проте страхують від… “тітушок”

фото: ukurier.gov.ua
“Від революції не застрахують” – таку відповідь отримала “Пошта” у страхових компаній, коли поцікавилася, чи може активіст застрахувати своє життя і здоров’я, їдучи на Майдан до столиці.
Як виявилося, жодна компанія не виплатить страхової компенсації, якщо людина постраждала в результаті сутичок під час масових заворушень. Для страхових фірм це невигідно.

Активіста не застрахують?

Андрій Ленець лежить у київській лікарні з розбитою щелепою, Віктор Давидяк – зі струсом мозку, фотограф Мар’ян Гаврилів також перебуває у важкому стані… Львівські революціонери постраждали в столиці на Майдані. Лікування дорого коштує. Та чи могли б активісти отримати грошове відшкодування, якби застрахувалися? Виявляється, ні. 
Нещодавно з’явилась інформація, що страхові компанії страхують “від Майдану”. Проте це лише піар-хід, аби привабити клієнтів. Як повідомила “Пошті” працівниця однієї із львівських страхових фірм пані Олена, кожна страхова компанія має добровільний вид страхування від нещасного випадку, куди входять різні ризики. 
“До прикладу, протиправні дії третіх осіб, опіки, пошкодження, анафілактичний шок, удар струмом... Кожна компанія по-своєму це інтерпретує, але загалом це пошкодження цілісності організму, — розповідає пані Олена. — Під час масових заворушень невідомо, чи страхова компанія виплатить страховку активісту. Усе залежить від політики компанії, чи вона готова виплачувати гроші при таких випадках”.
Страхування життя і здоров’я не поширюється на людей, які усвідомлено ризикують своїм життям
Як розповіла співрозмовниця, у Львові страхових виплат застрахованим учасникам мітингів не проводили. Справа в тому, що страхові компанії участь у масових заворушеннях прирівнюють до надзвичайного стану. Проте виплату страховки можуть отримати журналісти, які під час заворушень і сутичок виконують свою роботу.
Як повідомив “Пошті” заступник голови ради Ліги страхових організацій України Олександр Залєтов, зараз підвищився попит на страхування життя журналістів, а також об’єктів різної форми власності, що перебувають у межах ймовірних сутичок, наприклад, неподалік обласних і районних державних адміністрацій, міністерств, відомств. “Під час останніх подій за виплатами внаслідок отриманих травм зверталися застраховані журналісти. Оскільки травми вони отримали під час виконання своїх службових обов’язків, страховики здійснюватимуть виплати в повному обсязі”, — зазначив Олександр Залєтов.
Є так звані виключення з ризиків (вони зазначені в договорі страхування). Зі слів співрозмовника, до таких виключень належать “народні хвилювання”, “військові дії” або “революція”. Ніде у світі страхові компанії не беруть на себе відповідальності застрахувати людину від такого. “Вітчизняні страховики залежать від позиції провідних міжнародних перестраховиків (необхідний елемент залучення страхового ринку країни до міжнародного ринку страхування, – “Пошта”), з якими вони тісно співпрацюють. Тому, як правило, в разі пошкодження майна чи авта, а також травм людей у районі масових заворушень, страхове відшкодування не виплачується”, — резюмує співрозмовник. 

Застрахують від нещасного випадку

Та все ж львівські страхові компанії застрахують від… “тітушок”. У договорі це трактується як “протиправні дії третіх осіб”. Тому якщо пересічний львів’янин чи навіть активіст постраждав від провокаторів, але перед тим застрахувався від нещасних випадків, він може отримати страхові виплати. У таких випадках потрібно взяти довідку в міліції, де чітко вказано, де і при яких обставинах це сталося. Якщо ви не були ініціатором і вас травмували не у місці заворушень – страховку ви отримаєте.  
“Пошта” запитала у львівських активістів, чи застрахувались би вони від “тітушок”. На диво, люди пропозицію сприйняли на ура, мовляв, у зв’язку з останніми подіями в країні у Львові себе почали почувати не надто безпечно. “Така пропозиція досить приваблива. Думаю, застрахувався б від нещасних випадків, але лише тоді, коли б мене запевнили, що гроші точно отримаю. Проте знаю, що в разі побиття провокаторами потрібно отримати довідку в міліції, та не певен, що саме мене не звинуватять у сутичці”, — каже пан Руслан.
Більшість страхових компаній – одноденки. Вони як циганський табір. Чи, може, розорилися і спочили в Бозі?
До слова, під нещасним випадком у страхових компаніях розуміють подію, яка призводить до смерті чи встановлення інвалідності 1, 2 групи застрахованої особи, і, залежно від ступеня травм, за кожну встановлену травму є певна сума відшкодування. “Мінімальна сума страхування від нещасних випадків – 20 тисяч гривень. Є спеціальна таблиця виплат. Кожна травма має певний відсоток від страхової суми. Якщо щось не потрапило в таблицю і це “щось” мінімальне – це 3% (майже 600 гривень) страхової виплати, якщо в людини перелом чи опік – це 5% (тисяча гривень). Загалом же страхуємо ризик травми і ризик смерті”, – зазначила пані Олена. 
На грошову виплату впливає і професія. До прикладу, професії рятувальника, міліціонера, журналіста відносяться до небезпечних. До цієї категорії відносять і дітей віком від 3 до 18 років і студентів. У страхових компаніях вони мають найвищий коефіцієнт ризику, мовляв, молодь дуже активна. 

А що радять юристи?

Страховка – річ потрібна, адже жодна людина не може передбачити, що з нею може статись найближчим часом. Проте юристи радять: під час укладання договору потрібно уважно читати документ. Договір страхування має містити чітке визначення ризиків, що підлягають страхуванню.  
“Страхування життя і здоров’я не поширюється на людей, які усвідомлено ризикують своїм життям, – розповідає “Пошті” правозахисник Дмитро Гудима. – Аби не мати проблем із виплатою страховки, передусім рятує уважність. Варто звернути увагу на те, що договором не охоплюється. До прикладу, ситуація, коли людина знала, що піддає життя ризику, беручи участь у мітингах, демонстраціях, масових акціях протесту. У таких випадках страхове відшкодування нізащо не виплатять”.
 До теми                                         

Українські депутати – чи не “найдорожчі” люди в Україні. Вісім мільйонів гривень – стільки торік виділили з Держбюджету на страхування народних обранців. 
Окрім безкоштовного житла, проїзду, регулярних закордонних відряджень, допомоги на оздоровлення та багатьох інших пільг, до бюджету закладають гроші і на страхування життя народних депутатів, інформує сайт vkurse.ua.
Юрист зазначає, що страхування життя і здоров’я  – добровільна угода. Якщо ж людина бере участь у різних перестрілках чи сутичках, жодна страхова компанія не буде від такого страхувати. “Це просто невигідно. Тож у всіх договорах повинне бути застереження. “Обдурювати” своїх клієнтів страховим компаніям невигідно. Вони також не піддаватимуть свій фінансовий стан ризику внаслідок договорів страхування “від Майдану” чи “революції”, – резюмує Дмитро Гудима. 
“Нещасним випадком може бути побиття активіста працівниками “Беркуту” на Майдані. Проте страховку в такому випадку не виплатять, бо людина брала участь у масових заворушеннях. З власного досвіду скажу, що страхові компанії неодноразово намагалися відмовляти виплачувати страховки за спалені автомобілі активістів”, – розповів “Пошті” адвокат Олег Мицик. Співрозмовник радить передусім вивчити історію компанії. “Більшість страхових компаній – одноденки. Звісно, є страхові компанії, які платили  і платять страховки. Проте йдеться про такі, які я як адвокат не можу здибати навіть через виконавче провадження і зняти хоча би гривню. Вони як циганський табір. Чи, може, розорилися і спочили в Бозі?” – зазначає адвокат. 
Перевіряти пропозиції страхування від політичної нестабільності в країні закликає і Нацфінпослуг. Про це йдеться на сайті відомства. Згідно зі ст. 17 Закону України “Про страхування”, у договорах повинні бути вказані причини відмови у страхових виплатах. До них належать події в містах. Відомство зазначає, що наразі жодних звернень стосовно реєстрації нових чи зміни старих правил страхування від компаній не надходило.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7869 / 1.61MB / SQL:{query_count}