Якщо вам на Київ – пам’ятайте…

Львів’яни активно самоорганізовуються. У місті діють координаційні рухи, які подають активістам допомогу

фото: afishalviv.net
Активісти у Львові  створюють інформаційні платформи в соцмережах, організовують рухи, акції протесту. 
Так, у Львові діє громадська організація “Євромайдан Львів”, що спів­працює з Координаційним штабом, учасники організовують відправку до столиці автобусів з активістами, проводять збір грошей, теплих речей та медикаментів. А координаційний рух мережі “Свої” надає юридичну допомогу тим активістам, хто зазнав утисків чи репресій з боку влади. 

“Євромайдан Львів”

Активісти львівського Майдану створили громадську молодіжну організацію, метою якої є передусім захист активістів та учасників Євромайдану і надання їм правової допомоги. 
“Наступною нашою метою є реалізація євроінтеграційних процесів, співпраця з міжнародними фондами, організаціями, реалізація тих заходів і проектів, які сприятимуть подальшому інтегруванню України в ЄС”, – розповів “Пошті”” співкоординатор Євромайдану у Львові Роман Брезіцький. “Євромайдан Львів” співпрацює з львівським Координаційним штабом, який у зв’язку з подіями в країні відновив свою роботу. Активісти цілодобово організовують відправлення мітингувальників до столиці. 
“Записи проводять на просп. Свободи, 12 (лівий корпус “Віденської кав’ярні” та намет), а не телефоном. Адже були випадки, коли по-телефону багато людей замовляли місця, але не приходили. Запис триває цілодобово, – розповідає “Пошті” Роман Брезіцький. – Медикаменти, теплий одяг, харчі та кошти збирають біля намету львівського Євромайдану на площі біля пам’ятника Т. Шевченкові. До слова, в останні дні теплих речей на Київ люди приносять більше, тож найбільша потреба у харчах та медикаментах”. 
Усі охочі поїхати до Києва на Майдан за довідками можуть звертатись у Координаційний штаб за номерами: (096) 8125626,  (066) 5405194, (093) 7488731. Комендатура Самооборони в Києві на вул. Грінченка, 7 – (068) 8681288.

Автомайдан

Як писала “Пошта”, у пошуках нових способів протесту на базі львівського Євромайдану створили автономну структуру Автомайдан. Таку ідею львівські мітингувальники запозичили в київських активістів. Як зазначив “Пошті” координатор об’єднання Автомайдан Андрій Макар, активісти не бояться можливого тиску з боку влади. Мовляв, якщо не ми, то хто!? 
“Плануємо бойкотувати тих, хто підтримує чинну владу, зокрема тих, хто не дотримується своїх конституційних обов’язків і чинить тиск як на мирних громадян, так і на журналістів”, – резюмує Андрій Макар. Автомайданівці також долучилися до блокування виїзду внутрішніх військ зі Львова на Київ. 
Отож, охочі приєднатися до активістів можуть зателефонувати на гарячу лінію Автомайдану: (093)4213262, (096)4986519, де їхні дії скоординують організатори акції. Для тих, хто бажає поїхати до Києва або ж передати теплі речі, медикаменти чи амуніцію мітингувальникам, які в столиці, можуть телефонувати за номерами телефонів: (093)4213262, (096)4986519.

Народна самооборона

Є й активісти, які одразу знають, чим займуться в Києві, вони ще у львівському Координаційному штабі записуються до лав самооборони. “Люди повинні бути фізично, морально та психологічно готові до того, що їх чекає в столиці. Впродовж двох днів ми відсилаємо від 400 до 500 людей. У середу їх було набагато більше. У Львові також відкрили волонтерський центр на вул. Гнатюка, 17”, – розповів “Пошті” депутат Львівської міськради, член робочої групи ВО “Майдан” Валерій Веремчук. 
Співрозмовник наголосив, кошти на відправку автобусів до столиці активісти отримують тільки від людей, які приносять гроші особисто на просп. Свободи, 12, а також з рахунку Комітету підприємців Львівщини. До слова, автобуси на Київ відправляють двічі на день. Вартість поїздки – 100 грн (в обидва боки). Мінімальний термін перебування в Києві – три дні. “Автобуси з активістами ми відправляємо з різних місць. Це пов’язано з тим, що працівники ДАІ та Укртрансінспекції тиснуть на перевізників, залякують їх позбавленням ліцензії”, – зазначив Валерій Веремчук. 
У Всеукраїнській мережі колективного захисту учасників Євромайданів проти репресій і утисків “Свої” можуть надати безкоштовну правову допомогу та консультації за номерами телефонів у Львові – (068) 3164456, (063)  706075 та у Києві – (098) 5287203, (098)0129140. Також у Львові діє координаційний центр адвокатської допомоги та підтримки активістів Євромайдану: (032) 245-22-64.
“Як себе сьогодні захистити…”
Віталій Ковтун, громадський активіст, координатор руху “Свої”, – про самоорганізацію, координацію та мобілізацію учасників Євромайдану та ситуацію в країні
– За час Євромайдану з’явилося багато різноманітних громадських рухів. Пане Віталію, розкажіть будь ласка, а з якою метою у Львові створили координаційний рух “Свої”?  
– Певні політичні інструменти для розв’язання кризи, яка зараз у суспільстві, десь дали збій. Як результат, почалося неполітичне розв’язання цієї ситуації. Велика слабкість громадянського суспільства полягає в тому, що воно не організоване, сьогодні – це стихія, повстання. На кого ми сьогодні можемо покластися? Лише на власну взаємодопомогу та взаємопідтримку. Нам потрібно навчитися самоорганізації на високому рівні, максимальній мобілізації, а також, що не менш важливо, координації дій. 
Ще на початку року, розуміючи певну слабкість всього процесу, ми виступили з ініціативою формування певної платформи для координації дій – це формування мережі колективного захисту “Свої”. Наше завдання полягає в тому, щоб у рамках координації швидко реагувати на потреби кожного, хто зазнає утисків від влади.
Співорганізаторами руху є координатори зі самозахисту Автомайдану, Майдан медики, Євромайдан SOS, що займається правовим захистом. Активісти, всі небайдужі люди, які долучилися до мережі колективного захисту, різноманітні громадські середовища, приватні особи. 
– Чим конкретно наразі займаєтеся? 
– Наразі координуємо людей у Львові, які блокують внутрішні війська на вул. Стрийській. Також надаємо безкоштовну правову допомогу, адже управління ДАІ Київської області скерувало до управління ДАІ Львівської області інформацію про осіб, які мають бути притягнені до адміністративної відповідальності. Це інформація про автомобілістів, які мали причетність до Автомайдану. 
У Львові таких осіб є семеро, серед них отець Михайло Димид, священик УГКЦ, який допомагає активістам на Майдані. Дізнавшись про це, ми почали шукати цих людей. Наразі лише один активіст погодився відстоювати свої права. Зараз шукаємо інформацію та формуємо справу. Суд відбудеться 27 січня. До слова, справу отця Димида також веде юрист, який належить до нашої мережі. 
Моніторимо ситуацію в Києві. Там розгортаються небезпечні події, відповідно і приводів для нашої допомоги там більше. Ми “відвойовуємо” журналістів та активістів, яких затримали. Основні функції колективного захисту – це робота по таких секторах як мобілізаційний, координаційний, правовий, а також медійний. 
– Прошу сказати, чим ще допомагаєте учасникам Майдану?
– Також кожному, хто вирушатиме на Київ, ми робимо інформаційні бюлетені з номерами телефонів, щоби люди в польових умовах при негативному розвиткові подій змогли повідомити про своє перебування і отримати допомогу. 
– На вашу думку, як потрібно діяти в ситуації, що склалася в країні?
– У результаті відсутності чітких політичних рішень та дій ситуація вийшла з-під будь-чийого контролю. Заклики до мирного протистояння мають право на життя. Але чи сприйме це народ після того, що відбувається у Києві? Питання сьогодні полягає в тому, де наш громадянський захист. 
Я не прихильник радикальних дій, не прихильник крові і стрілянини. Проте, щоби вийти з цієї ситуації, така сама воля має бути і в нашої влади. Та виглядає, що влада має інше бажання та інший сценарій розвитку подій в країні. Певен: не варто допускати різного роду силових сценаріїв. А для того не потрібно дозволити внутрішнім військам виїхати до Києва, не допускати будь-які інші способи тиску влади на громадян. 
Зрештою ми розуміємо, що закон, який прийняли в неконституційний спосіб відкриває скриньку Пандори. Зараз питання не в тому, щоби тиснути на владу чи навіть її змінювати, питання полягає в тому, як себе сьогодні захистити.
Розмовляла Тетяна Сало
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7966 / 1.61MB / SQL:{query_count}