Вони не бояться!

Влада вже вишукує способи помсти студентам за Євромайдани. Проте львівські спудеї наголошують, що їх уже ніщо не налякає. “Пошта” поцікавилася, як студенти львівських вишів зможуть відпрацювати пропущені заняття

фото: Андрій Польовий
Страйки та мітинги на Євромайданах країни не втрачають сили. Люди борються, незважаючи ні на що. У Львові почалося все в четвер 21 листопада. Стало відомо, що влада передумала підписувати Угоду про асоціацію з ЄС, відтак першими свій протест проти кардинальної зміни політичного курсу країни висловили студенти. Того четверга 12 студентів львівських вишів вийшли на площу біля пам’ятника Т. Шевченку. 
А 30 листопада близько 15 тисяч студентів заполонили майдан Незалежності у Києві, виступаючи за підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Згодом експерти заявили, що власне студентство розпочало революцію. Хоча ні влада, ні опозиція не сподівались на такий спротив молоді.

Про тиск на виші

А тим часом влада вже знайшла методи впливу на хоробрих. До прикладу, студентам Київського інституту міжнародних від­носин страйкувати заборонив директор навчального закладу. Після студентського страйку в Національному університеті “Києво-Могилянська академія” вирішили без попередження провести позачергову комплексну перевірку.
А міністр освіти і науки України Дмитро Табачник просить студентів пам’ятати про батьків, які за них переживають. “Коли “гарячі голови” будуть штовхати вас на якісь протиправні дії, сподіваюся, що ви знайдете сили і мужність не піддатися на провокації. Не порушуйте громадський порядок. Пам’ятайте про своїх батьків і близьких, які завжди хвилюються за вас. Будьте обережні і уважні! Бережіть себе!”, – чи то закликає чиновник, чи попереджає.
Певен: львівських студентів не лякає можливість тиску згори. По-перше, в нас є підтримка ректорів
Учора ж, 4 грудня, під будівлею Міносвіти спудеї вимагали відставки Дмитра Табачника. Понад 500 студентів різних вишів зі скандуваннями “Табачник, давай до побачення”, “Всіх не залякати” вирішили штурмувати урядовця.

У Львові студентів підтримують


фото: Андрій Польовий
Львівські ж виші, незважаючи на гіркий досвід столичних університетів,  підтримали студентів та їх бажання відстоювати своє право на євроінтеграцію. Відтак керівництво львівських навчальних закладів відкрито задекларувало свою підтримку студентству щодо участі в акціях. Відповідну заяву напрацювали під час наради у Львівській облраді. 
“У наших студентів яск­раво виражений свободолюбний характер. Не чекаючи на реакцію політиків, не чекаючи на підказки, вони перші вийшли на вулиці міста з протестом проти заяв Кабміну”, – сказав голова облради Петро Колодій. Ректорати львівських вишів також висловили свою підтримку львівському студентству. “Якщо сьогодні ми не підтримаємо студентів у їхніх ініціативах, то завтра вони ризикують стати ще одним втраченим поколінням. А ми не можемо цього допустити”, – зазначив перший проректор Українського католицького університету Тарас Добко.
До слова, першим підтримав Всеукраїнський політичний страйк Львівський університет ім. І. Франка. “Ми рішуче засуджуємо провокаторів, які намагаються дискредитувати ідею мирних демократичних змін в Україні. Звертаємося до лідерів демократичних країн світу надалі демонструвати солідарність з українським народом. Звертаємося до українських студентів, які стали ініціаторами і каталізаторами Євромайдану, бути зразком громадянської мужності та стійкості у мирному відстоюванні свого права на майбутнє європейської України”, – йдеться в заяві  академічної спільноти ЛНУ ім. І. Франка.
Студенти матимуть можливість в узгодженій із деканатами формі відпрацювати пропущені пари – чи то консультації, чи то додаткові заняття
Але, попри таку хвилю підтримки, все ж тиск і на львівське студентство можливий. Студентський мер Львова Богдан Зятик повідомив “Пошті”, що “наразі нічого такого в місті, на щастя, не відбувається”. “А чи влада має право приймати будь-які санкції проти студентів? Навчальний процес у Львові не переривається, адже вже прийнята система відпрацювань, тож “зачепитися” немає за що. До того ж, немає і точних даних, хто зі студентів бере участь у протесті. Думаю, що  можна бути абсолютно спокійним”, – зазначив учора Богдан Зятик. 
Деякі студенти, що є  учасниками львівського Євромайдану, висловлюють побоювання, що влада може заблокувати їхні картки зі стипендіями. Проте студентський мер Львова це спростовує. “Певен: львівських студентів не лякає можливість тиску згори. По-перше, в нас є підтримка ректорів. До того ж львівська громада є одностайною, і у випадку будь-якого тиску свої права і позиції ми відстоюватимемо всіма силами. Назад дороги вже немає…”, – додає Богдан Зятик.

А навчання не скасовували 


фото: Андрій Польовий
Студенти розуміють, що окрім громадських обо­в’яз­ків відстоювати свою позицію євроінтеграції України, вони мають обов’язки й в університетах. Адже навчан­ня ніхто не скасовував.  Євромайдан триває вже два тижні, попри те навчальний семестр підходить до завершення і попереду зимова сесія…Та викладачі, як ніколи, лояльні до студентів. Одні виші вже склали графік відпрацювань пропущених занять, в інших заняття тривають, однак лише до обіду. 
“Пошта” поцікавилася, як львівські студенти-активісти зможуть відпрацювати пропущені заняття. До прикладу, Львівська політехніка таку проблему вже вирішила. “У нас на кафедрах вже є графіки, відповідно до яких викладачі приймають у студентів відпрацювання. Щодо студентів, які поїхали страйкувати на Євромайдан у Київ, то свої роботи та завдання зможуть здати після того як повернуться. Всю потрібну інформацію студенти можуть дізнатися на кафедрах, у викладачів або на сайті університету. На щастя, молодь відповідально ставиться до відпрацювань. Також  багато студентів відвідує пари зранку”, – розповів “Пошті” проректор з науково-педагогічної роботи НУ “Львівська політехніка” Дмитро Федасюк.
Подібна ситуація й у Франковому виші. “Університет один із перших відкрито оголосив про підтримку студентів у їхніх прагненнях і тому прийняв рішення встановити графік відпрацювань пропущених занять і запровадити чіткий облік тих, хто бере участь у Євромайдані в Києві, у Львові чи інших містах”, – каже “Пошті” керівник прес-центру ЛНУ ім. І. Франка Тетяна Шемберко. А також співрозмовниця додала, що жодних санкцій щодо студентів, які зробили свій вибір і задекларували свою позицію, не буде. “Ми їх підтримуємо та допомагаємо. Студенти це розуміють. Усі вони матимуть можливість в узгодженій із деканатами формі відпрацювати пропущені пари – чи то консультації, чи додаткові заняття”, – додає Тетяна Шемберко. 
Деякі студенти, що є  учасниками львівського Євромайдану, висловлюють побоювання, що влада може заблокувати їхні картки зі стипендіями
Та є ще виші, які не встигли напрацювати спеціальний графік відпрацювання. Так, голова профкому студентів Національного лісотехнічного університету України Ігор Гайдук розповів “Пошті”, що в їхньому університеті ще не приймали рішення щодо відпрацювання пропущених занять, мовляв, розклад скласти важко, оскільки не знають чи ще довго триватимуть акції протесту. “Ми будемо звертатися з клопотанням до адміністрації, щоби студенти могли відпрацювати лабораторні та практичні. Зараз ті, хто не йдуть на акції протесту, можуть прийти на пари. Студенти ж періодично телефонують, цікавляться як бути з навчанням. Наразі не можемо їм щось радити”, – резюмує Ігор Гайдук. 
А проректор з науково-педагогічної роботи Львівського національного мед­університету ім. Данила Галицького Анатолій Магльований зауважив, що їхній виш вже не вперше в такій ситуації. Адже дев’ять років тому під час Помаранчевої революції студенти також вирішили передусім відстоювати свою позицію. 
“Для наших студентів ще жоден страйк не ніс загрози у навчанні. Ми толерантно ставимося до їх вибору і певні: студенти-медики розуміють, що їхня професія вимагає глибоких знань. У нашому виші вже давно є графіки відробок і студенти з ними ознайомлені, тому жодної проблеми я не бачу”, – запевнив “Пошту” Анатолій Магльований.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7826 / 1.61MB / SQL:{query_count}