Поважний ювілей

У Львівській опері 14 жовтня відбудеться урочиста академія присвячена 140-річчю Наукового товариства ім. Шевченка

У Львові 140 років тому заснували першу національну наукову громадську інституцію – Наукове товариство імені Шевченка (НТШ). Довгі роки це була єдина в Україні установа, що всебічно розвивала українську науку. 
Всеукраїнська академія наук, що постала 10 років пізніше, не могла б так скоро стати на ноги, якби НТІІІ не підготувало для неї ґрунту. Всупереч царським указам про заборону української мови, члени НТШ друкували наукові праці українською мовою. Концепція діяльності НТШ полягала в організації національної науки на загальноєвропейських та світових засадах. 
У становленні і подальшому розвитку НТШ визначне місце належить М. Грушевському, І. Франку та В. Гнатюку, які, за словами В. Дорошенка, були трьома “китами”, на яких стояла організація. Засноване у Львові НТШ ніколи не було місцевим (галицьким) витвором, а представляло інтереси національної науки. Його завдання якраз полягало в тому, щоб показати історичну єдність територій українського народу, мови, побуту і культури, виробити власну концепцію історії України, українського державотворення.
Не дивно, що саме багатолітній голова НТШ М. Грушевський став першим президентом України. НТШ стає безпосереднім джерелом знань про Україну й український народ у різних країнах світу. Яскравим свідченням тому є те, що дійсними членами Товариства стали такі визначні діячі світової науки, як Ярослав Бідло, Олександр Брікнер, Любор Нідерле, Олексій Шахматов, Фелікс Кляйн, Альберт Айнштайн, Ян Бодуен де Куртене, Альфред Єнсен, Микола Крилов, Макс Плянк та багато інших.
“Сьогодні в матірному НТШ в Україні працює 35 комісій (охоплено близько 1750 осіб) та 19 осередків у містах України (понад 900 осіб). За кордоном функціонують Крайові товариства НТШ у Західній Європі, США, Канаді, Австралії з низкою власних осередків по різних містах цих держав, – каже “Пошті” член президії НТШ Лідія Бойчишин. – Плідна наукова діяльність Товариства відображена в численних виданнях гуманітарного, природничо-математичного, технічного та медичного напрямів. Науково-організаційна праця засвідчена проведеними багатьма міжнародними конференціями, симпозіумами та академіями різних рівнів, понад чотирма тисячами книжкових і періодичних видань. До ювілею вийшов І том “Енциклопедії НТШ”.
Зі слів Лідії Бойчишин, з  нагоди відзначення 140-го ювілею НТШ з 14 по 18 жовтня у Львові відбудуться: офіційна ювілейна академія в Національній опері і Міжнародна наукова конференція у Львівському національному університеті, участь у роботі яких візьмуть учені з багатьох країн світу. Триває підготовка збірників наукових праць та інших видань, присвячених цьому ювілею.
Свято 140 років від заснування Наукового товариства ім. Шевченка очолюють міжнародний і національний організаційні комітети, до яких входять представники Світової ради НТШ, голови Крайових товариств НТШ різних країн, Національна академія наук України та низка національних громадських організацій. Ювілей відзначатиметься на державному рівні. Засідання проходитимуть в обласних та окремих районних містах, у яких є осередки Товариства.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8380 / 1.55MB / SQL:{query_count}