Хочуть три гривні

Досі триває війна між перевізниками, які хочуть підвищити ціну проїзду в маршрутках, та міською радою. Жертвами можуть стати пільговики

фото: Андрій Польовий
Ймовірно сьогодні, 25 липня, вирішать, чи доведеться платити львів’янам три гривні за проїзд у маршрутках. Принаймні обговорити це нині мають на спільній нараді перевізники з депутатами та чиновниками міськради. Зазначимо, що попередньо перевізники планували, що вже за тиждень, 1 серпня, вартість проїзду в міських маршрутках становитиме 3 грн. 
Як пояснював раніше “Пошті” Іван Велійка, голова Львівського обласного осередку Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників України, відколи тариф становить дві гривні, вартість пального зросла на 30%. Тимчасом підвищення лише на 10% вже є підставою для зростання тарифу. Відтак перевізники планують перейти на вільний тариф. “Пошта” зазначає, що за таких умов вартість проїзду може коштувати 3,6 грн, адже за умови запровадження  вільного тарифу до ціни додаватимуть ПДВ.

3 грн+ПДВ?

“На засіданні ЛОО “Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників” розглядали питання впровадження так званого вільного тарифу з серпня, але зараз жодного рішення не прийнято. Кожне підприємство, в умовах повного ігнорування з боку Львівської міськради, має право встановити розрахунковий тариф, перейшовши при цьому на сплату ПДВ з доходу від міських перевезень, – розповів “Пошті” директор ТзОВ “Фіакр-Львів” Степан Коцан. – Однак, цей тариф має свої як плюси, так і мінуси. Враховуючи складну фінансову ситуацію на кожному автотранспортному підприємстві, таке рішення може бути єдиним можливим. Але нині говорити про впровадження тарифу у 3 грн з 1 серпня не можна”.
А, зі слів посадовців, у міську раду не надходило ніяких заяв щодо підняття тарифів від перевізників. “Звісно, що перевізники мають право ввести вільний тариф. Якщо вони це зроблять, то автоматично стануть платниками податків. Немає зараз ніяких конкретних дій, наразі це лише гучні заяви. А як ми діятимемо, якщо вони підвищать тариф, я ще не можу сказати. Ми сідатимемо за стіл переговорів, щоб дійти до якогось компромісу”, – каже Ігор Собенко, заступник начальника міського управління транспорту.
Львівські перевізники розглядають можливість найближчим часом обмежити перевезення пільговиків
На запитання “Пошти”, чи розірвуть договори з перевізниками у випадку підвищення тарифу, Ігор Собенко лише зазначив: “Не лише підвищення тарифів може впливати на розірвання договору”. Водночас міські депутати певні: найімовірніше, все так і буде. 
“Не бачу жодних підстав на підвищення тарифів за проїзд у маршрутках!  Адже нинішній стан маршруток не дозволяє говорити про це. Якщо ж перевізники в односторонньому порядку встановлять ціну за проїзд у 3 грн, то, безперечно, нам доведеться пришвидшити питання оголошення нових конкурсів на перевезення по місту і вибирати нових операторів”, – акцентує “Пошті” Валерій Веремчук, член депутатської комісії інженерного господарства, транспорту і зв’язку міськради. 

З посвідченням туди – зась

Окрім цього, перевізники, керуючись законом, вимагають відшкодування грошей за перевезення пільговиків. Якщо ж ні – перевізники можуть припинити надавати пільги. 
“Усі перевізники, згідно чинного законодавства, подали необхідні документи на отримання компенсації за перевезення пільгових категорій громадян. Однак міськрада прийняла рішення скерувати весь обсяг субвенції з держбюджету на компенсацію за пільговий проїзд (42 млн грн) на потреби ЛКП “Львівелектортранс”. Листом від 31.01.2013 року № 25-71 міська рада поінформувала, що договори на відшкодування втрат за надані послуги з перевезення пільговиків з підприємствами автотранспорту, які здійснюють перевезення у Львові у цьому році не укладатимуть”, – пояснює Степан Коцан, директор ТзОВ “Фіакр-Львів”. 
фото: Андрій Польовий 
Зі слів співрозмовника, законом “Про автомобільний транспорт” передбачено, що органи виконавчої влади та місцевого самоврядування зобов’язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів, компенсацію. Відтак львівські перевізники розглядають можливість найближчим часом обмежити перевезення пільговиків.
Якщо ж перевізники в односторонньому порядку встановлять ціну за проїзд у 3 грн, то, безперечно, нам доведеться пришвидшити питання оголошення нових конкурсів на перевезення по місту і вибирати нових операторів
Натомість чиновники, опираючись також на законодавство, кажуть, що міська рада не повноважена виділяти на це гроші. “Неможливо, щоб міська рада відшкодовувала гроші за перевезення пільговиків. І про це прекрасно знають перевізники. Адже усі пільги, які надані державою, відшкодовуються за кошти державного бюджету. Міська рада пільги не встановлює, тому відшкодовувати їх не може. Коштів на перевезення пільговиків на цей рік місту не надходило”, – каже Ігор Собенко, заступник начальника міського управління транспорту. 
Зі слів депутата Валерія Веремчука, щодо відшкодування грошей за перевезення пільговиків, потрібно шукати компроміси. “Щоб міська рада відшкодовувала ці гроші, потрібно їх звідкись забрати, а сьогодні коштів бракує двірникам, освітянам, медикам. Неправильно віддати ті кошти перевізникам”, – резюмує депутат. 

Головного “водія” немає 

Якщо ж перевізники введуть таки вільний тариф, то міська рада мала б посилити контроль за виконаннями ними договірних зобов’язань: якість проїзду, зокрема чистота маршруток , дотримання графіків руху, схеми руху тощо. Та чи є кому цим займатись? Адже міське управління транспорту нині без керівника: Олег Засадний, який виконував обов’язки начальника цього управління з кінця січня, нещодавно звільнився… 
Зі слів депутатів, власне те, що міське управління транспорту зараз ніхто не очолює, згубно впливає на ситуацію в місті. “Це біда команди міського голови, адже у мерії є управління, які роками працюють без керівника, натомість є “в.о.”, – зазначає Валерій Веремчук.     
Львів’янам же залишається сподіватись, що гучні заяви перевізників про підняття цін залишаться лише заявами. Цікаво, до якого компромісу нині дійдуть транспортники з чиновниками… 

 До теми                                            
Зазначимо що п’ятий перевізник, а це ЛК АТП-1, ціну на проїзд не підніматиме, принаймні про це неодноразово говорив міський голова. До слова, з цим підприємством наразі розбиратиметься прокуратура. Саме туди депутати, які входили до складу тимчасової контрольної комісії для перевірки діяльності АТП №1, скерували свій звіт. Комісія виявила зловживання коштами на підприємстві.        
Міський голова неодноразово закидав депутатам – членам цієї комісії, що вони жодних документів, які б підтверджували факти зловживань коштами на АТП-1, особисто йому не подавали. Проте Андрій Садовий не був присутній у сесійній залі, коли Валерій  Веремчук, голова тимчасової контрольної комісії, доповідав про результати роботи. Депутат же каже, що звіт меру передавали, проте він “зник за невідомих обставин”. Відтак Валерій Веремчук повторно надіслав звіт комісії міському голові. Про це йдеться в офіційному листі Валерія Веремчука до міського голови, інформує прес-служба Львівської крайової організації Народного Руху України. 
“З огляду на Вашу відсутність під час заслуховування звіту тимчасової контрольної комісії, оригінал документу було передано працівникам секретаріату міської ради. Як мені стало відомо сьогодні, цей документ зник за невідомих обставин. У зв’язку з цим повторно скеровую Вам до відома копію звіту тимчасової контрольної комісії з перевірки діяльності ЛК АТП №1, для вжиття відповідних заходів згідно прийнятої ухвали Львівської міської ради”, – йдеться у листі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7936 / 1.61MB / SQL:{query_count}