Назад у “тепле” минуле

З двоставкового тарифу – на одноставковий, бо так краще… А якщо без політики?

фото: архів
У Львові 2157 будинків користуються центральним опалення, нині ж вирішується, як платитимуть за постачання тепла львів’яни, які там мешкають. Та на диво, їх думки ніхто не запитує! Полеміку щодо цього ведуть тепловики з місцевими депутатами, і наступного тижня на сесії міськради має вирішитися: містяни за тепло платитимуть впродовж року чи лише в опалювальний сезон.    
Як писала “Пошта”, на останній сесії у ратуші, яка відбулась 27 червня, депутати скасували двоставковий тариф на теплопостачання, за яким львів’яни платили за опалювальний сезон, розбиваючи суму на 12 місяців. Новий одноставковий тариф змусить львів’ян платити за тепло власне в опалювальний сезон, а не розбивати цю суму впродовж року, тому в опалювальний сезон доведеться опустошувати гаманці на чималу суму. Зазначимо, що загальна сума оплати за тепло у обидвох випадках – однакова, різниця лише у методиці оплати.  

“Громаду в образу не дам”

Цього тижня тепловики запросили на розмову депутатів міськради, які ініціюють повернення до одноставкового тарифу на опалення. Говорили-балакали та ледь не заплакали… 
 До теми                                          
Двоставковий тариф “прижився” у багатьох країнах Європи. У Данії він діє з 1980 р. В Україні за таким тарифом за послугу теплопостачання розраховуються мешканці 70% міст, зокрема жителі Тернополя, Івано-Франківська, Луцька, Харкова, Чернівців, Вінниці, Житомира, Севастополя, Хмельницького, Черкас, Сум, Луганська, Миколаєва, Одеси, інформує прес-служба ЛМР.
Тепловики та депутати від більшості, яку у міській раді представляє ВО “Свобода”, не порозумілись. Але все ще б обійшлось без сварок, якби депутати і тепловики вислухали одні одних. Працівники ЛМКП “Львівтеплоенерго” та ЛМКП “Залізничтеплоенерго” запитали депутатів, чому ті прийняли рішення про скасування двоставкового тарифу, не обговоривши це питання з фахівцями. 
Депутати з цим погодилися, проте дорікнули, чому ніхто не реагував перед прийняттям ухвали. Адже, зі слів Любомира Мельничука, це питання було у порядку денному, а не “прийняте з голосу”. Працівники Львівтеплоенерго та Залізничнетеплоенерго вимагали економічного обґрунтування одноставкового тарифу, а депутати виправдовувались, що не готові відповідати “ґрунтовніше”, мовляв, на зустріч їх запросили запізно.
При одноставковому тарифі львів’яни матимуть змогу отримувати більші субсидії
Під кінець зборів своє слово сказав і голова міста. “Я громаду міста Львова в образу не дам. Здоровий глузд має перемагати! Фактично у всіх містах Європи діє нормальний тариф. У більшості міст України також діє двоставковий тариф. Навіть славне місто Тернопіль має двоставковий тариф, і там ніхто його не збирається скасовувати, бо всі нормальні люди вміють рахувати”, – зазначив Андрій Садовий.

Одноставковий тариф – вибір львів’ян?

Депутат міськради Любомир Мельничук переконує, що громада вимагає одноставковий тариф на послуги теплопостачання. Проте достеменно розібратись і пояснити, чому ж одноставковий тариф є економічно вигідніший для містян депутат не зміг. Лише зазначив, що львів’яни матимуть змогу отримувати більші субсидії. 
“Я неодноразово запитував у містян, чому вони хочуть заміну тарифу? На що вони відповідали, що їм незручно фінансувати наперед Львівтеплоенерго, тобто платити за тепло, яке нададуть пізніше, в опалювальний сезон. А це нераціонально. Окрім того, є велика кількість людей, які не отримують субсидій. Статистика кількості субсидій зменшилась”, – розповів депутат.

Історія повторюється…

За одноставкового тарифу львів’яни й справді матимуть більші субсидії. Але немає гарантії, що тепловикам держава компенсує гроші, відтак якісну послугу ніхто не гарантуватиме. Львів’янам кажуть, що вони не платитимуть за послугу влітку… Але, ніхто ж не пояснює, що недоплачене влітку доведеться доплачувати взимку. Ціна послуги теплопостачання залишиться тією ж, а от якість може стати гіршою, бо тепловики не отримуватимуть “літніх” грошей вчасно, а за них виконували підготовчі роботи до опалювального сезону, виплачували зар­плати і т.д. Отримані за опалювальний сезон гроші тепловикам радять “притримати”, ті ж, звісно, проти, адже держава за таке “притримання” стягне чималий податок!
Ніхто ж не пояснює, що недоплачене влітку доведеться доплачувати взимку
“Щороку ми все більше коштів вкладаємо у ремонти. При одноставковому грошей на це ми просто не мали б. Якщо у 2005 році ми замінили 34,9 км теплових мереж, то у 2012-му – 72, 8 км. І це все завдяки двоставковому тарифу. Вісім років тому у місті було 274 поривів на теплових мережах за опалювальний сезон, а торік – лише 21. Підприємство не викидає гроші на вітер, а дійсно вкладає все в мережі, в котли, щоб все надійно працювало і постачало теплову енергію львів’янам”, – зазначив Сергій Андріюк, заступник головного інженера з експлуатації ЛМКП “Львівтеплоенерго”. 

Тепловики проти!

Тепловики твердо стоять на двоставковому тарифі та з печаллю згадують ті часи, ко­ли у Львові за тепло платили лише в опалювальний сезон. 
“При одноставковому тарифі підприємство стояло, продукція не подавалась, мешканці теплої води не мали. Скрута фінансова на підприємстві була страшна. Ремонтувати не було за що. При двоставковому тарифі ми про такі проблеми забули. Послуги якісні, тепло маємо вчасно, аварії усуваються впродовж найкоротшого терміну. Є певна межа, у яку ми можемо повернутись, відмінивши тариф. Таке враження, що штучно створюється громадська думка, що не потрібен двоставковий тариф”, – каже Анатолій Дроб’язко, керівник ТЕЦ-1, який там працює уже 31 рік. 
Краще б депутати добивалися зменшення тарифу за опалення!
Зі слів жительки вул. Ку­ликівської пані Ольги, львів’янам зручно платити за тепло, розбиваючи величезну суму на 12 місяців. “Я не знаю, чи наша сім’я зможе отримати субсидії. А якщо субсидій не буде? І так доводиться копійку до копійки складати. А тепер взимку взагалі не буде за що жити, якщо по 600-700 грн платитиму за тепло. Краще б вони (депутати, – “Пошта”) добивалися зменшення тарифу за опалення!”, – розповіла “Пошті” пані Ольга. 

Ще поговоримо…

Питання про скасування двоставкового тарифу вдруге розглядатимуть на  сесії міськради у четвер, 18 липня. Але до цього часу депутати і тепловики поспілкуються ще раз. А саме у вівторок, 16 липня, у міській раді  відбудеться круглий стіл за участі фахівців комунальних теплових підприємств та депутатів міськради. 
Відтак містяни між двох вогнів: “свободівці” хочуть дотримати обіцянку, а тепловики б’ють на сполох, що з приходом опалювального сезону в місті настане катастрофа! Львів’янам ж залишається набратися терпіння і розібратись самотужки, який же тариф їм вигідніший.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8258 / 1.6MB / SQL:{query_count}