Новий ректор Франкового вишу

На посаду очільника ЛНУ ім. I. Франка п’ятеро кандидатів. У списку, крім екс-ректора Івана Вакарчука, є посол, юрист, філософ та економіст

фото: Вікторія Савіцька
Львівський національний університет імені Івана Франка стоїть на порозі великих змін. Адже вже у новому 2013-14 навчальному році там обиратимуть наступного ректора. Контракт із Міносвіти у Івана Вакарчука закінчився ще 20 травня.
Зараз конкурсна комісія профільного міністерства опрацьовує подані документи на заміщення вакантної посади ректора. Цю посаду він займав значну частину життя – понад 20 років. Відтак, для Франкового університету його заміна може стати справжнім закінченням епохи. Нині в.о. ректора виконує перший проректор Василь Височанський, зазначимо, що під час перебування Івана Вакарчука на посаді міністра освіти, він вже очолював виш. 

Ймовірні “спадкоємці престолу”

Наказ про оголошення конкурсу на вакантне місце Міністерство освіти і науки оголосило ще на початку червня. “У конкурсі можуть брати участь громадяни України, які вільно володіють українською мовою, мають вчене звання професора, науковий ступінь доктора або кандидата наук і стаж науково-педагогічної діяльності не менше ніж десять років”, – зазначено у його повідомлені профільного міністерства.
Останній день подачі документів до конкурсної комісії минув два дні тому – 10 липня. Отож, на цей час маємо п’ять кандидатів на крісло ректора: екс-ректор Іван Вакарчук, декан юридичного факультету Андрій Бойко, декан філософського факультету Володимир Мельник, Посол України у Польщі, екс-декан факультету міжнародних відносин Маркіян Мальський, а також завідувач кафедри економічного факультету Сергій Реверчук.
Найімовірнішим кандидатом на пост ректора університету є посол України в Польщі Маркіян Мальський
Якщо спеціальна конкурсна комісія не знайде підстав не допускати цих претендентів до виборів, вони відбудуться на зборах колективу університету в жовтні. Ректора обиратимуть усі підрозділи вишу пропорційно: вчена рада, яка представляє професорський та викладацький склад, та всі інші підрозділи – від лаборантів до господарської частини, в тому числі і студентів. Кожен кандидат виступить зі своєю програмою, після чого колектив голосуватиме і обере лідера. 

фото: Вікторія Савіцька
Проте не обов’язково ректором стане той, за кого проголосує більшість. Адже міністерство має право заключити договір із особою, яка набрала більше 30% голосів. Таких може бути кілька. Відтак Міносвіти абсолютно правомірно може обрати найпривабливішого для себе кандидата. Щодо університету, то погодиться колектив із цим призначенням, чи не погодиться – законом не прописано.

Чи залишиться Вакарчук?

Щодо прогнозованих результатів виборів джерела “Пошти” в університеті стверджують, що виш має потребу у “новій, свіжій крові”. Колишній ректор Іван Вакарчук, який займав цей гордий пост вже більше 20 років, на думку багатьох, вичерпав свій потенціал. Тому у внутрішніх кулуарах є великий спротив тому, щоб все залишилось як є нині. 
Мовляв, теперішня ситуація нагадує монархію, тому не відповідає демократичним стандартам. Колектив вишу хоче змін, тому вірить, що із появою нової людини відкриються перспективи, нові можливості розвитку. А ще кажуть викладачі, що, на жаль, нині виш після періоду розвитку перебуває у застої. Новий ректор стане поштовхом для виходу із такої “сплячки”… 
Міносвіти абсолютно правомірно може обрати найпривабливішого для себе кандидата
Проте велетенські заслуги екс-ректора перед альма-матер ніхто не заперечує. “Професор Іван Вакарчук належить скоріш за все до таких “великих голів”, як Абеляр, Лейбніц, Гегель, кот­рі, за влучним спостереженням Германа Гессе, “мріяли вкласти духовний універсум у концентричні системи й поєднати живу красу духов­ності й мистецтва з магічною силою формул точних дисциплін” і “мали твердий намір зберегти вірність духові і будь-що пронести крізь… лихоліття зерно доброї традиції, дисципліни, методу й інтелектуальної честі””, – каже професор, доктор філологічних наук, декан філологічного факультету Ярослав Гарасим, інформує прес-служба університету І. Франка.

Робимо ставки

Наразі всі бояться називати потенційного переможця “університетських перегонів”. За інформацією “Пошти”, найімовірнішим кандидатом на пост ректора Франкового університету є Надзвичайний і Поважний Посол України в Польщі, професор, екс-декан факультету міжнародних відносин  університету ім. І. Франка Маркіян Мальський.
“Головне, щоб у виборах ректора брав участь колектив університету, без жодних зовнішніх втручань. Проте, обов’язково, за участі студентів! Оскільки мова йде про Львівський національний університет ім. Івана Франка, а це один із, так би мовити, брендових вишів України, його ректор, насамперед, має бути визнаним, шанованим вченим, – каже “Пошті” Павло Полянський, голова правління Центру освітнього моніторингу (У 2008–2010 роках – заступник Міністра освіти і науки України). – Певен: зовсім недостатньо бути просто фаховим менеджером, щоб керувати науковою установою чи університетом.
Але ректор, у тому числі, має володіти і цими навиками. Він має генерувати і впроваджувати демократичні тенденції в навчальний процес і щодо студентського самоврядування. І наостанок треба, щоб ректор спрямовував університет як не лише навчальний заклад, але й наукову установу”.

 Довідка                                      
Іван Олександрович Вакарчук – професор, доктор фізико-математич­них наук. Народився 6 березня 1947 р. у с. Старі Братушани, нині Єдинецький район Молдови. Закінчив фізичний факультет Львівського держуніверситету ім. І. Франка. З 1990 до 2007-го та з 2010-го і донедавна – ректор Франкового вишу. 
Андрій Михайлович  Бойко – професор, доктор юридичних наук. Народився 6 січня 1963 р. у м. Яремча Івано-Франківської обл. Закінчив юридичний факультет цього університету. У 2003-му обраний на посаду декана юридичного факультету. 
Маркіян Зіновійович Мальський – професор, доктор економічних наук. Народився 16 лютого 1954 р. у с. Геленків Козівського району Тернопільської області. Закінчив географічний факультет ЛНУ ім. І.Франка. З 1992-го – декан факультету міжнародних відносин. А з 2010 р. – Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Польща. 
Володимир Петрович Мельник – професор, доктор філософських наук. Народився 25 листопада 1952 року в с. Плисків Вінницької обл. Закінчив Львівський політехнічний інститут. З 1996 р. декан філософського факультету ЛНУ ім. І. Франка.  
Сергій Корнійович Реверчук – професор, доктор економічних наук. Народився 15 листопада 1956 р. в с. Майдан-Голонищівський Летичівського району Хмельницької області. У 1978 р. закінчив економічний факультет ЛНУ ім. І. Франка. Завідувач кафедри банківського і страхового бізнесу університету.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7756 / 1.6MB / SQL:{query_count}