Спільний прикордонний контроль: практика є, законів немає

Механізм “єдиної зупинки”, що діяв на українсько-польському кордоні під час Євро-2012, отримав позитивні відгуки від експертів та мандрівників.

Механізм “єдиної зупинки”, що діяв на українсько-польському кордоні під час Євро-2012, отримав позитивні відгуки від експертів та мандрівників. 

Однак для того, щоб він був більш ефективним, бракує відповідних законів.
Понад 65% опитаних громадян, які щомісяця перетинають польсько-український кордон, заявили: механізм спільного контролю спрацював дуже добре. Такі результати дослідження оприлюднив у Львові під час круглого столу “Проблеми та перспективи функціонування “єдиної зупинки” під час перетину українсько-польського кордону: результати громадського дослідження” представник Фундації імені Стефана Баторія Томаш Грабовскі. 
На думку респондентів, основною перевагою механізму “єдиної зупинки”, який було запроваджено тимчасово на період футбольного чемпіонату в основних пунктах пропуску українсько-польського кордону, є скорочення черг і часу на огляд. Крім того, спільна перевірка підвищує ефективність роботи службовців, адже дозволяє контролювати одне одного і стимулює до роботи, додає експерт.
Опитані польські та українські прикордонники зазначили: на час функціонування цього механізму суттєво зменшилася кількість конфліктних ситуацій, було більше технічних можливостей виявлення підроблених документів і не витрачався час на комунікацію із суміжною стороною. До того ж, зазначають вони, свідомість громадян значно підвищувалася, мандрівники ставали ввічливішими та дисциплінованішими. Ймовірно, ще й через те, що спільний контроль відбувався на польській стороні, де штрафи за правопорушення у десятки разів більші, ніж в Україні, зазначає представник громадської ініціативи “Європа без бар’єрів” Андрій Лепак.
Проте не все було так добре: службовці скаржилися, що інфраструктура для такого спільного контролю не надто підготована. Наприклад, якщо виникала потреба, не було місць для детального огляду машини, зокрема оглядової ями. Чотирьом особам доводилося працювати у приміщенні, розрахованому на одного службовця.
Також 15% опитаних мандрівників вважають, що процес спільного конт­ролю потребує вдосконалення. Насамперед потрібно врегулювати законодавчі норми двох держав, де прописано правила руху на кордоні. “Смуги “зеленого” та “червоного” коридорів із польського та українського боку кордону не збігаються. У нас смуги поділені для вантажівок, автобусів і легкових авто, а у поляків – для громадян ЄС та інших країн”, – пояснює заступник начальника прикордонного контролю Держприкордонслужби західного регіону Олександр Рибак.
Попри те, що спільний контроль себе виправдав, його функціонування на постійній основі наразі законодавчо не врегульовано. Як зазначають експерти, зміни треба вносити до Шенгенського кодексу про кордони. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8869 / 1.54MB / SQL:{query_count}