Спільна програма єднає сусідів

Реалізація проекту “Підземне місто” у Львові була б неможливою без Програми транскордонного співробітництва Польща–Білорусь–Україна 2007–2013.

 Реалізація проекту “Підземне місто” у Львові була б неможливою без Програми транскордонного співробітництва Польща–Білорусь–Україна 2007–2013.


Адже основною метою цієї Програми є підтримка процесів транскордонного розвитку прикордонних територій за фінансової допомоги Європейської комісії. Такі заходи вживаються для забезпечення інтегрованого та сталого регіонального розвитку. ЄС у рамках Програми підтримує проекти, спрямовані на розвиток соціальних ініціатив, покращення прикордонної інфраструктури, охорону довкілля, розвиток підприємництва, а також надає підтримку проектам, спрямованим на промоцію та збереження спільних традицій прикордонних територій.
Покращення та максимальне використання туристичного потенціалу регіону є завданням Програми. Саме тому одним із проектів, відібраних у рамках конкурсу з понад 300 претендентів, став проект “Підземне місто: розвиток та популяризація транскордонного туристичного маршруту підземними трасами Львова, Жешува та Любліна”.
Наше місто має розмаїту природу та чимало об’єктів культурної спадщини, однак туристичну інфраструктуру потрібно розвивати. Тому така підтримка спрямована на розвиток туристичної інфраструктури й послуг. 
Також співпраця в рамках транскордонного співробітництва (йдеться зокрема про проект “Підземне місто: розвиток та популяризація транскордонного туристичного маршруту підземними трасами Львова, Жешува та Любліна”) передбачає проведення низки наукових семінарів, обмін досвідом і тіснішу співпрацю між фахівцями Польщі та України. 
Детальніше із проектами транскордонного співробітництва Польща–Білорусь–Україна можна ознайомитися на сайті pl-by-ua.eu.

Документ створений за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща–Білорусь–Україна 2007–2013. Відповідальність за зміст цієї публікації несе виключно Львівська міська рада, і він у жодному разі не може розглядатися як позиція Європейського Союзу.

“Підземне місто” у Львові

Проект “Підземне місто” втілюється у рамках популяризації транскордонного туристичного маршруту підземними трасами Львова, Жешува та Любліна. Реалізація цього задуму зацікавила європейських фахівців, адже туризм з точки зору розвитку прикордонних регіонів України та Польщі є важливою галуззю економіки. Багатий культурний потенціал Львова, Жешува та Любліна став основою розвитку туризму регіону загалом. 
Головною метою проекту “Підземне місто: розвиток та популяризація транскордонного туристичного маршруту підземними трасами Львова, Жешува та Любліна” є підвищення конкурентоспроможності міст-партнерів у туристичній сфері. Основні заходи проекту будуть скеровані на розробку транскордонного туристичного маршруту на базі наявних підземних шляхів цих трьох міст. Спільні зустрічі, семінари та конференції стануть важливими елементами впровадження проекту. 
Спільні заходи, які вживатимуться в рамках проекту, сприятимуть подальшій співпраці місцевих органів влади у сфері розвитку транскордонного туризму. Одним із результатів проекту стане підвищення рівня поінформованості громадян України та Польщі. Реалізація проекту сприятиме тіснішій транс­кордонній співпраці прикордонних регіонів, що позитивно вплине на соціально-економічну інтеграцію міст-партнерів проекту та підвищить рівень якості життя в регіоні.
Партнерами управління охорони історичного середовища Львова в реалізації проекту є ґміна міста Жешув (Жешув, Польща) та осередок “Брама Гродзька – Театр НН” (Люблін, Польща). Проект співфінансується Європейським Союзом. Загальний бюджет включає грант ЄС (445,379 тис. євро), бюджет української частини проекту (410,967 тис. євро), власний внесок партнерів (10% від вартості проекту). Період впровадження проекту – 24 місяці. Фінансування почалося в 2011 році. Завдяки проекту планується отримати проектно-кошторисну документацію підземної туристичної траси у Львові та концепцію її експозиційного наповнення, що стане передумовою для подальшого створення траси.

“Підземне місто” у Жешуві

Якщо у Львові над створенням підземних трас фахівці тільки працюють, то у Жешуві та Любліні такі туристичні маршрути вже є популярними серед туристів.  
У Жешуві, як і у Львові, мережі підземель збудували кілька сотень років тому жителі цього міста. Підземелля будинків колись слугували магазинами, складами, виробничими підприємствами, а під час воєн та стихійних лих – місцями, де можна було знайти притулок та прихисток. Сьогодні, поєднані в єдину мережу новими тунелями, ці таємничі, але чудово відреставровані та з численнимиі експозиціями підвали демонструють спритність, винахідливість та підприємливість жителів міста тих часів.
Глибина підземель у Жешуві становить 0,5–10 м, відповідно до ринкової площі, а довжина тунелю – 369 м. Мандруючи цією трасою, можна побачити підвали XIV–XVIII століть. Підземний туристичний маршрут проходить під будинками і ринковою площею. Назви деяких підвалів та коридорів можуть повідомити про їх функції та історію міста. 
Маршрут дозволяє побачити безліч визначних пам’яток. Тут є і залишки середньовічних стін, і сліди вогню чи колишні приховані проходи. Привабливості підвалам додають експозиції обладунків, холодної та вогнепальної зброї, виставка кераміки та керамічних іграшок.
Підвали для експонування розчищали у чотири етапи, починаючи з шістдесятих років до кінця 2007 року. Частину маршруту відкрили у 2001-му. 
Екскурсійні групи є невеликими – до 20 осіб. Квиток на екскурсію підземеллями Жешува коштує 4,50 злотих (пільговий) та 6,50 злотих (звичайний).  Із 1 травня по 30 вересня підземний туристичний маршрут у Жешуві відкритий у будні з 10.00 до 19.00, а в вихідні дні – з 11.00 до 18.00. У зимовий час для відвідувачів він працює на кілька годин менше.

“Підземне місто” у Любліні

Підземелля Любліна мають протяжність приблизно 280 метрів, а розташовані вони під будинками старого міста. Маршрут був відкритий 1 червня 2006 року. Глибина тунелів становить від 9 до 12 метрів. Маршрут з’єднує два дуже важливих для Любліна місця – він починається в старій ратуші, а закінчується в руїнах парафіяльної церкви.
У підвалі є моделі старих панорам міста, де можна побачити найстаріші зображення Любліна – XVI століття і першої половини XVII століття. Під час екскурсії також можна оглянути фрагменти архітектурних деталей зі старих будинків.
Родзинкою екскурсій є мультимедійна візуалізація (світло, звук, рух) великої пожежі в Любліні 2 червня 1719-го. Ця візуалізація була створена на основі одного із зображень міста. Туристу під час екскурсії пропонують прожити один день у XVIIІ столітті: блукаючи містом, потрапити в епіцентр катастрофи та стати свідком подій. Відповідну атмосферу допомагає створювати пересувний театр.


При підготовці статті використано матеріали сайтів rzeszow.pl, regsal.pl, chata-zacisze.pl, polonia.travel, прес-служби ЛМР

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8428 / 1.59MB / SQL:{query_count}