У пошуках політичної альтернативи

Олександр Солонтай, політолог, експерт Інституту політичної освіти, – про старт нового політичного об’єднання “Сила людей” і потребу змін в Україні

 Олександр Солонтай, політолог, експерт Інституту політичної освіти, – про старт нового політичного об’єднання “Сила людей” і потребу змін в Україні 

На цьому тижні в Києві презентували ініціативу створення нового політичного об’єднання під наз­вою “Сила людей”. Його ініціатори, серед яких громадські активісти, місцеві депутати, представники дрібного та середнього бізнесу, прагнуть вибудувати якісну новітню політичну силу і заявляють про необхідність справжніх змін в Україні. 
Нині, коли українська політика перетворилась на процес безкінечних “підкилимних” домовленостей між владою та опозицією, а їхня гра на публіку вже давно не викликає довіри, свіжі ідеї є конче необхідними. До того ж у нашій державі уже давно є запит на дійсно нових політиків.
“Пошта” спілкувалася з однім із ініціаторів об’єднання “Сила людей”,  політологом, експертом Інституту політичної освіти Олександром Солонтаєм. 

– Пане Олександре, розкажіть, будь ласка, що таке “Сила людей” нині?

– Наразі це ініціативна група, яка представлена суспільними громадськими діячами, депутатами місцевих рад, людьми, які мають досвід у політичній та громадській діяльності. Ми знайдемо однодумців, щоб разом із ними створити об’єднання “Сила людей”. Ми його саме створюємо і зробили лише перший крок. Ми оголосили про наміри і поділились своїм баченням. Тепер ми хочемо об’єднатись з тими, хто має схоже бачення або стоїть на таких самих засадах та цінностях. І от тоді ми вже створимо об’єднання “Сила людей” і запрезентуємо його. В ньому буде понад тисяча учасників.

– А хто став ініціатором такого об’єднання?

– Серед ініціаторів – представники з усіх регіонів країни: в середньому від однієї області – одна людина. Ми всі рівні і не маємо між собою якоїсь ієрархії. Немає керівника, гетьмана чи власника. Нас об’єднують спільні засади, ідеї та цінності. Ми домовились, що поїдемо разом в усі регіони шукати однодумців.

– Для чого створюється “Сила людей”, і яка ваша головна мета?

– Ми щиро і відверто кажемо, що не створюємо громадську організацію чи суспільний рух, чи якесь інше утворення, яке потім буде перетворюватись у політичну силу. Ми із самого початку кажемо, що створюємо політичну силу, тобто люди об’єднуються для політичної мети. Ми хочемо змінити країну і застосовуватимемо для цього усі можливі та відомі нам політичні інструменти, звичайно, в межах закону і правової логіки. 
Але ми перестали чекати чогось від існуючих політиків. Вважаємо, що ні помаранчеві, ні синьо-білі не виправдали сподівань, тому ми із першого дня розпочали політичну люстрацію. Зокрема, в об’єднання “Сила людей” не можуть вступити особи, які впродовж останніх 10 років були у владі: колишні народні депутати, члени Конституційного Суду, міністри, урядовці, співробітники Адміністрації Президента, голови ОДА тощо. 
Ми вважаємо, що всім цим людям потрібно відійти на другий план. Країну мають змінити нові особистості. Ми говоримо це не тільки тому, що самі є новими починаючими політиками, а тому, що потрібно повернути довіру людей до держави. 

– Люди насправді перестали вірити політикам…

– Політики представляють державу, і наші люди зневірились не просто в політиках, громадяни зневірились у державі. Тому ми повинні повернути довіру до своєї країни. 

– На вашу думку, які саме зміни нині конче необхідні Україні?

– Ми напрацювали не тільки дев’ять засад, які нас об’єднують, і які можна побачити на нашому сайті, але й проект головних тез до програми нової політичної сили.  І тепер на кожному регіональному круглому столі будемо обговорювати ті речі, що нас об’єднують і ті речі, що викликають дискусію. Хочемо, щоб у фіналі залишились лише ті положення, що об’єднають усіх нас – і Схід, і Захід, і Північ, і Південь, і Центр.
Щодо мене особисто, то можу сказати про свої погляди. Я є європейсько орієнтований і вважаю, що держава повинна бути побудована на основі самоврядування, субсидіарності, самоорганізації. Повинна бути вільна ринкова економіка і громадяни повинні вимірювати ефективність роботи політиків своїм добробутом.

– Ви говорите про нову політичну силу, а які у неї амбіції? Чи братиме ця сила участь, до прикладу, у найближчих виборах?

– Чи будемо створювати партію, і, яку організаційну форму політичної сили  оберемо – це власне і є предметом подальших дискусій. Ми так далеко не те що не забігаємо, а й не маємо права це робити. Це повинні у демократичний спосіб вирішити люди, які будуть разом із нами. 
Єдине, що можу сказати: я готовий до будь-якого розвитку подій. Прийти до влади – це не цікаво. До влади в Україні приходять політичні проекти. Нам же цікаво через політичну діяльність змінювати країну.

– Тобто, йдеться про створення політичної сили, але це не обов’язково буде партія?

– Якщо розшифрувати політологічне поняття політичної сили, як це є в багатьох країнах, то побачимо, що до нього входить дуже багато інституцій: партія, профспілка, жіноче крило, молодіжне крило, навіть низка ЗМІ, соціологічні компанії, різноманітні утворення, але всі з них мають притримуватись певної ідео­логії. І впродовж наступних місяців ми шукатимемо цю ідеологію, яка зшиває, з’єднує Україну. 
В основу ми поклали такі засади, як гідність, свобода, справедливість, відповідальність, конкурентність, відкритість, дієвість, солідарність і добробут.
Тобто, не обов’язково має бути створено партію. Партія – це тільки організаційно-правове вираження політичної сили. Якщо потрібно створювати партію, то я особисто до цього готовий. Будемо вести дискусію з усіма учасниками об’єднання.

– Як загалом оцінюєте шанси на зміни в Україні, коли нині наші й іноземні експерти  заявляють про те, що живемо в авторитарному чи то напівавторитарному режимі?

– В Україні авторитарний режим існує тільки завдяки одній людині – Януковичу. У порівнянні із звичайним громадянином, значно слабшим за Януковича – це виглядає боротьба один на один. Тому ми кажемо, що отримаємо силу тоді, коли об’єднаємось. Упевнені, що коли зберуться люди разом, то авторитаризм одного Януковича буде не страшним. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8178 / 1.59MB / SQL:{query_count}