Снігова пастка для лелек

Повернувшись із теплих країв, птахи опинилися без їжі. Проте фахівці закликають обережно допомагати бузькам, аби не перестаратися 

Повернувшись із теплих країв, птахи опинилися без їжі. Проте фахівці закликають обережно допомагати бузькам, аби не перестаратися 

Повернувшись із вирію, замість звичної весни лелеки опинилися у лютому березні та без їжі. Побачивши птахів, люди у різних містах України кинулися їм допомагати: у соціальних мережах публікували фото лелек із місцем їх перебування та приносили їм корм. Захисники природи також закликали й закликають підгодовувати птахів. 

У Львові зграя бузьків тимчасово оселилася на території очисних споруд “Львівводоканалу” поблизу мікрорайону Кривчиці. Там осіло 30–40 лелек. Державна екологічна інспекція Львівщини звернулася до керівництва МКП “Львівводоканал” із проханням підгодовувати птахів. Разом вони узгодили деякі спільні заходи. 

Що важливо, на прохання про допомогу пернатим відгукнулося й одне львівське приватне підприємство та мережа супермаркетів, які надали корм для птахів. Окрім того, працівники Держекоінспекції закупили рибу для них.

За інформацією “Пошти”, на підсобному господарстві шахти “Надія”, що біля міста Соснівка, декілька днів жили лелеки. Четверо з них облаштували собі житло в сіні, їх підгодовували працівники шахти. Нещодавно вони відлетіли. Також велика зграя птахів оселилася на Грибовицькому сміттєзвалищі, бо там тепліше. 

“Ситуація є не критичною, а просто нестандартною та певною мірою складною. Маємо першу хвилю лелек, які повернулися із зимівлі. Холод птахи переносять дуже спокійно: вони пристосовані до морозів у 10-15 градусів, тому така погода їм не шкодить. Птахи, які прилетіли, мають хороший стан попри те, що з південної Африки вони пролетіли приблизно 10 тисяч кілометрів. Більшість водойм розмерзлися, птахи мають можливість шукати чим підживитися”, – розповів “Пошті” Андрій Бокотей, кандидат біологічних наук, науковець природознавчого музею у Львові.

Те, що багато людей погодилися допомогти птахам, – це добре, однак Андрій Бокотей радить бути обережними, аби, маючи благі наміри, не нашкодити. Адже лелеки, подолавши сотні кілометрів, потребують відпочинку. Якщо їх постійно турбуватимуть, бузькам доведеться зайвий раз витрачати енергію на переліт чи перехід, а тому відпочинок зведеться нанівець.

“Якщо хтось дуже захоче їм допомогти, краще годувати бузьків рибою чи м’ясом, але не кашею, хлібом чи макаронами. Голодні лелеки це їдять, але така їжа не є корисною для них. Ті лелеки, які прилетіли, вже ситі – їх підгодували. Вони зможуть продовжити свою міграцію, – каже науковець. – У жодному разі не треба намагатися їх ловити, адже птахи зараз стомлені, а відпочивають вони, стоячи на одному місці. Для того, щоб їхні м’язи набралися сил, треба дати птахам кілька днів спокою”.

Якщо ж хтось побачить покаліченого чи хворого лелеку, вчений радить спочатку обережно взяти птаха за дзьоб і лише потім притискати до себе. Обережним треба бути й тому, що лелека може мати інфекцію, якою мають змогу заразитися і люди. 

За останнім переписом 2005-го в Україні налічується приблизно 30 тисяч гніздових пар лелек. Львівщина, Рівненщина та Волинь – ті регіони, де чисельність та щільність гніздування цих птахів є найвищою. “У Львівській області є приблизно дві-три тисячі гніздових пар білих лелек, і всі до одного вони на зиму відлітають в Африку. Залишаються лише хворі чи поранені птахи. Вони намагаються зимувати біля людей, адже ті дбають про них”, – каже Андрій Бокотей.  

ЦІКАВО

В Україні багато прикмет про погоду пов’язано з лелеками. Власне лелеки приносять тепло і забирають його назад у вирій. Ось низка прикмет (за матеріалами “Вікіпедії”):

• Рано лелека прилетів – буде тепле літо.

• Лелека починає непокоїтися – на погану погоду.

• Активно тріщить увечері дзьобом – завтра буде сонячний день.

•Птах стоїть на одній нозі – треба чекати похолодання.

• Якщо лелека не відлітає далеко від гнізда, а тримається поблизу – на негоду.

• Коли птах погожого дня тримається сухого місця, то й наступний буде сонячним.

• Перед тим, як здійметься вітер, лелеки довго кружляють біля своїх гнізд. 

ДО ТЕМИ

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області звернулося до всіх громадян з проханням не залишатися байдужими до ситуації, в якій у зв’язку з погодними умовами опинилися птахи та бездомні тварини. 

“І якщо бездомні собаки чи коти, які потребують допомоги, все ж підходять до людей, то лелеки виявляють обережність. Однак, шукаючи їжу, вони таки прилітають у ті місця, де можна знайти відходи людського харчування – смітники, що розташовані за межами населених пунктів, водоймища”, – йдеться у повідомленні. Управління також звертається до керівників підприємств, організацій, які мають у своєму розпорядженні транспорт, з проханням виділити кілька літрів пального для здійснення доставки корму птахам.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8062 / 1.58MB / SQL:{query_count}