Боротьба за підземелля

Галерея “Равлик” не має наміру залишати підземелля костелу єзуїтів усупереч вимозі настоятеля храму

Галерея “Равлик” не має наміру залишати підземелля костелу єзуїтів усупереч вимозі настоятеля храму

Своє 10-річчя галерея “Равлик” у підземеллях костелу єзуїтів зустрічає не просто зі скандалом – під загрозою опинилося  її існування! Минулого тижня настоятель храму святих апостолів Петра і Павла написав відкритого листа директору галереї з проханням до 1 квітня повністю звільнити приміщення через проведення екскурсій, які начебто не відповідають вченню Церкви. Однак працівники галереї відкидають ці звинувачення і заявляють, що підвали, які вони колись самотужки розчищали, залишати не планують. 

Днями директор галереї “Равлик” Юрій Гайда публічно озвучив свою позицію і заявив, що не бачить підстав для того, щоб залишати підземелля. І наголосив: галерея має укладений договір оренди цих приміщень до 2017 року. Тож через зміну власника той договір треба лише переукласти. З 1997 до 2002 року за гроші галереї ті підвали розчистили, провели в них археологічні розкопки, замінили вікна і двері.

“Причиною нашої неготовності й далі співпрацювати з галереєю стало те, що організовані вами чи з вашою допомогою іншими особами вечірні вистави у підземеллях нашого храму спотворюють історію Церкви, принижують священно­служителів, віруючих, а також нагнітають атмосферу, яка не є тотожною з духом і вченням Католицької церкви. Окрім цього, в нас викликав обурення зашморг у підземеллях, призначений, як нам пояснив ваш працівник, для повішання відьми під час вечірніх сценок, що в жодному разі не може бути трактовано навіть як імітація діючої святині у підземеллях”, – йдеться у відкритому листі настоятеля церкви отця Степана Суса, опублікованому на її сайті.  

Натомість Юрій Гайда заперечує факт проведення чи організацію таких заходів працівниками галереї. Але не виключає того, що, можливо, деякі екскурсоводи колись і розповідали такі страшні історії. Керівництво “Равлика” не може нести відповідальності за всіх гідів, яких впускають у підземелля! 

“У нас немає працівників чи екскурсоводів. Є професійні гіди, які закінчили ліцензійні курси  і проводять ті чи ті екскурсії. Якщо кілька разів траплялися такі, що розповідали, на думку духівництва, неправдиві історії, то треба краще вибирати гідів. Готовий відповідати за себе. Якщо підійшли б до мене і сказали, що ми говоримо якісь дурниці, то це було б  чесно. Не годиться збирати компромат, усміхатися в обличчя і говорити про добросусідське співжиття, а потім у пресі висловлювати якісь претензії”, – пояснює ситуацію Юрій Гайда. 

На боці галереї й історик, автор нічних вистав у “Равлику” Олена Донець, фахівець Музею історії релігії. “Ми намагалися показати історію ордену єзуїтів. До УГКЦ він немає жодного відношення. Користувалися величезною кількістю наукової літератури, намагалися показати інтелект церкви, завдяки якому у Львові з’явився університет. Інтелект, який врятував церкву у важкі часи. Під час наших вистав немає ніяких повішань, тортур… Ці звинувачення смішні. Жодного разу під час вистав не було сказано, що хтось пив чиюсь кров чи убивав малих дітей. Ця ситуація дуже неприємна”, – запевняє вона.

Самі ж священики храму мають намір після того, як “Равлик” залишить приміщення, не зачиняти підвалів – навіть зробити вхід до них безкоштовним. Зокрема, на цьому під час прес-конференції наголосив член наглядової ради храму Анатолій Забарило.

“Ми повинні розуміти, що тут питання між церквою і бізнесом: з одного боку – церква, з іншого – бізнес, туристичний, гарний, але бізнес… Треба шукати компроміс, який полягає у тому, що в храмі повинен бути храм. У Львові є багато інших підземель і підвалів. Церковна громада досить велика: організуємо толоку, вивеземо сміття і зробимо так, щоби приміщення служили громаді і туристам”, – заявив Анатолій Забарило. 

Тим часом Юрій Гайда звернувся з листом до глави УГКЦ Блаженнішого Святослава з проханням розібратися в цій ситуації та ухвалити мудре рішення. Тож ця історія ще не закінчилася… 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8190 / 1.57MB / SQL:{query_count}