З прокурора – в губернатори

Новим керівником Львівщини став тернопілець, екс-прокурор Криму 42-річний Віктор Шемчук. Він обіцяє “не проводити репресій, але жорстко боротись із корупціонерами та хабарниками”

Новим керівником Львівщини став тернопілець, екс-прокурор Криму 42-річний Віктор Шемчук. Він обіцяє “не проводити репресій, але жорстко боротись із корупціонерами та хабарниками”

Львівщина учора отримала нового губернатора – віце-прем’єр Костянтин Грищенко офіційно представив Віктора Шемчука в якості голови Львівської облдержадміністрації. За президентства Віктора Януковича це вже четвертий керівник області.  

Останні кілька днів ситуація розвивалася блискавично. На вихідних  інформація про те, що ЛОДА очолить Віктор Шемчук, а також про його представлення працівникам адміністрації, депутатам облради та журналістам з’явилась ще до оприлюднення президентських указів про зміни в керівництві області. 

Похвалити самого себе

Львівська область стала єдиною, у якій за результатами виборів 28 жовтня 2012 року Партія регіонів, не подолала 5-відсотковий бар’єр. Тож становище тепер вже екс-губернатора Михайла Костюка було, м’яко кажучи, непевним. І хоч він не був членом ПР, проте не приховував тісних зв’язків із цією політсилою, торік навіть відвав її з’їзд.

Та учорашнє звільнення Костюка пройшло доволі спокійно. Принаймні без публічної критики з боку Президента чи прем’єра (як це трапилось із його попередником Михайлом Цимбалюком).

Учора Михайло Костюк, який раніше говорив про катастрофічний стан доріг на Львівщині, навіть заявив, що, тепер вони, виявляється, “найкращі в Україні”. 

Зауважимо, що віце-пре­м’єр Костянтин Грищенко заявив про те, що Михайло Костюк “знайде своє місце в органах виконавчої влади”. Тож тепер екс-голову ЛОДА, а перед тим екс-керівника “Укразалізниці”, почали активно сватати у Міністерство інфраструктури України.

У пошуках компромісу?

За останні три роки Львівщину вже очолювали бізнесмен Василь Горбаль, міліціонер Михайло Цимбалюк, якого позаочі називали генерал-губернатором, залізничник Михайло Костюк. Нині ж ми отримали такого собі “прокурор-губернатора”. Адже уродженець Тернополя Віктор Шемчук працював прокурором. 

Вищу освіту здобув у Львові. У 35 років він став наймолодшим заступником Генпрокурора, кілька днів навіть був в. о. Генпрокурора. А от прокурором Криму був майже два роки.

Зауважимо, що про нового очільника області експерти одразу ж заговорили, як про можливу компромісну особу, яка, можливо і зможе знайти спільну мову із місцевими політиками, зокрема депутатами облради.

Адже політичну кар’єру він розпочав разом із опозиційною до нинішньої влади партією. Він був нардепом минулого скликання від фракції НУ-НС. Його називали людиною Юрія Луценка, адже саме за його квотою для “Народної самооборони” Шемчук потрапив до парламенту. 

Та у парламенті Віктор Шемчук від 2010 року опинився у групі Давида Жванії, яка голосувала разом із більшістю. Сам Шемчук в інтерв’ю ЗМІ переконував, що він не “тушка”.

Та нині його сприймають саме, як людину Давида Жванії, який, до речі, у ВРУ 7-го скликання увійшов у фракцію ПР. 

Нині багато говорять про те, що призначення нового голови ЛОДА пов’язане з президентськими виборами-2015 і про те, що влада намагається зробити Львівщину більш лояльною до себе. 

Водночас існує багато застережень щодо того, що на цю посаду призначено саме прокурора. Сам Віктор Шемчук це спростовує. “Запевняю вас, що ніхто ніяких ані політично-спонукальних, ані репресивних функцій виконувати не буде. Перед нами такі завдання ніхто не ставить, і я перед вами такі завдання ставити не будуть. Водночас ми будемо жорстко вимагати додержання законів, будемо жорстко карати за будь-які прояви корупції, здирництва та хабарництва, будемо вимагати того, щоб на Львівщині був закон та порядок”, – заявив він учора.

Також новий очільник області заявив, що має намір вибудовувати новий формат співпраці з громадою та ЗМІ. Тож тепер потрібно уважно спостерігати за його діями. 

Часті зміни голів ОДА не є позитивними для Львівщини. Віктору Шемчуку ще довго прийдеться вникати в курс справ. До того ж на ньо­го ще очікують традиційні для представників Президента Януковича конфлікти із депутатським корпусом. Тільки із того, як він буде виходити із цих конфліктів, зможемо зробити висновок для чого насправді його сюди призначили.  Учора ж Віктор Шемчук провів першу зустріч із головами РДА. А от коли він зустрінеться із головами депутатських фракцій облради поки невідомо. 

ДОВІДКА

Шемчук Віктор Вікторович. Народився 4 листопада 1970 року в Тернополі. 1993 року закінчив юридичний факультет Львівського національного університету ім. І. Франка. Кандидат юридичних наук (з жовтня 2009).

З лютого по липень 1993 – стажист на посаді помічника прокурора Тернополя.

Липень 1993 – травень 1994 – стажист на посаді слідчого прокуратури Тернополя.

Травень - липень 1994 – стажист на посаді помічника прокурора Тернополя.

Серпень 1994 – листопад 1997 – помічник прокурора Тернополя.

Листопад 1997 – січень 1998 – слідчий, січень 1998 – січень 1999 – старший слідчий прокуратури Тернополя.

Січень – червень 1999 – слідчий прокуратури Сімферопольського району.

Червень 1999 – березень 2000 – заступник начальника відділу нагляду за додержанням законів спецпідрозділами боротьби з організованою злочинністю.

Березень 2000 – лютий 2005 – начальник відділу нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими державними органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією управління нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство прокуратури АР Крим.

Лютий – березень 2005 – в.о. прокурора АР Крим.

Березень – грудень 2005 – заступник Генерального прокурора України. 

Березень 2005- лютий 2007 – прокурор АР Крим.

22 лютого – 4 травня 2007 – постійний представник Президента України в АР Крим.

Травень 2007 – прокурор АР Крим.

24 травня – 1 червня 2007 – в.о. Генерального прокурора України.

Травень - липень 2007 — член Ради національної безпеки і оборони України.

2008 – 2012  – народний депутат України VI скликання від виборчого блоку Наша Україна – Народна Самооборона. (З червня 2010 року – член депутатської групи Давида Жванії “Право вибору”.) Голова підкомітету з питань вдосконалення законодавства про адміністративні правопорушення комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. 

КОМЕНТАРІ

Юрій Шведа, політолог, викладач політології ЛНУ ім. І. Франка:

Олексій Баганець, почесний президент адвокатської компанії, екс-прокурор Львівщини:

- Це призначення є показовим з тієї точки зору, що воно певною мірою змінює підходи до кадрової політики Адміністрації Президента щодо Львівщини. Якщо подивитись на усі попередні призначення, то губернатори або були членами Партії регіонів, або дуже близькими до неї. Новий керівник Львівщини, в контексті політичної приналежності, не пов'язаний із Партією регіонів. Навпаки, він пов'язаний із тими політичними силами, які колись тут, на Львівщині, були достатньо популярними. Кажу про те, що він був нардепом від НУ-НС. Можливо, зміна кадрової політики АП передбачає не конфронтацію, яка мала місце у попередніх призначеннях, а пошук кандидатури, яка не буде політично дражливою, а прийнятною для партій, що формують більшість у Львівській обласній раді і які є опозиційно налаштовані. З такою кандидатурою вони могли б певною мірою співпрацювати.Відставка Михайла Костюка, найімовірніше, спричинена минулорічними парламентськими виборами, його нездатністю впоратись із політичними завданнями, які перед ним стояли. А ось призначення нинішнього губернатора, навряд чи пов'язане з  президентськими виборами-2015, до яких ще багато часу. Не думаю, що вже сьогодні ставлять питання щодо формування певної команди на президентські вибори. Хоча, якщо Віктор Шемчук знайде порозуміння з місцевим політикумом і зможе вирішувати ті проблеми, які вимагає Адміністрація Президента, то це може стати карт-бланшем для того, щоб очолити виборчий штаб.Для мене трохи дивним є те, що прокурор став новим головою ЛОДА. Адже йдеться про політичну посаду і тут добре було б мати досвід державного управління. Звичайно, за плечима Віктора Шемчука великий досвід керівництва у силових структурах. А це зовсім інші речі. Державний, політичний менеджмент вимагає більше компромісів і домовленостей. Щоб не вийшло так, як із Костюком, коли він може і добрий менеджер у питаннях залізниці, але командний стиль в обласній адміністрації зовсім себе не виправдав. Жодних компромісів не було знайдено, половина людей втекла, це завершилось фіаско...Також є побоювання, щоб це не була ситуація, коли прокурора спеціально посилають сюди для репресивних переслідувань, пошуку винних. Очевидно, що це має місце на загальноукраїнському рівні. Я б не хотів, щоб таке було і на Львівщині. - Загалом Віктора Шемчука можу охарактеризувати позитивно. Принаймні таким я його знаю. Він хороший юрист, фахівець із хорошим досвідом прокурорської діяльності. Важко сказати, чи вдасться новому голові ЛОДА вдало очолювати область, адже львівський регіон є опозиційним по відношенню до нинішньої влади. Звичайно, Віктор Шемчук представляє в області владу, тому він захищатиме її інтереси насамперед. Ті кроки, які співпадатимуть із інтересами львів'ян, принесуть користь усім. А там, де він буде змушений вживати якісь заходи і роботи кроки на користь лише влади, не виключені конфлікти. Але сподіваюся, що у нього вистачить мудрості, щоб не допускати помилок.

Андрій Корнат, голова фракції НРУ у Львівській облраді:

Андрій Холявка, голова фракції ВО "Свобода" у Львівській облраді:

- Важко оцінити позицію новопризначеного голови ОДА за двома реченнями. Але фразу про те, що "репресій у Львівській області не буде", сказана представником правоохоронної системи, екс-прокурором Криму (регіону, де високий рівень злочинності та корупції у земельних питаннях) можна оцінювати двояко. А вже наступні слова про "жорстку боротьбу із корупцією" - це типова мова прокурора.Новий голова ЛОДА сказав, що продовжуватиме найкращі програми попередника. Та я б порекомендував йому не робити таких  стратегічних помилок, які робили його попередники. Зокрема, вони багато обіцяли на початках каденції. А сьогодні ми ще й почули від Михайла Костюка, що за три останні роки на Львівщині було зроблено більше, ніж за всі попередні роки. Цей абсурд просто в голові не вкладається! Той же стан доріг, про які Костюк говорить як найкращі (!) в Україні, просто не витримує жодної критики! Загалом, думаю, Віктору Шемчуку не буде сумно на Львівщині... - З осені 2010-го - це вже четвертий очільник Львівщини. Бачимо, що кандидатури від Президента довго не затримуються на Львівщині. Це означає, що позиція і світогляд громади області не співпадає із тією лінією, яку намагається проводити влада. Попередній голова облдержадміністрації також не був членом Партії регіонів, однак проводив ту політику, яку вимагала АП. Очевидно, що нинішнє призначення є політичним, його треба розглядати як підготовку до президентських виборів-2015. Позиція нашої фракції є такою самою, як і до всіх інших призначенців від нинішнього Президента. Ставлення до Віктора Шемчука буде таким самим, як і до Горбаля, Цимбалюка та Костюка.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7974 / 1.69MB / SQL:{query_count}