Коли ж зникне сморід?

Прокуратура Львівщини основною причиною смороду в місті вважає неефективну роботу “Львівводоканалу”. Натомість “водоканалівці” звинувачують підприємства міста 

Прокуратура Львівщини основною причиною смороду в місті вважає неефективну роботу “Львівводоканалу”. Натомість “водоканалівці” звинувачують підприємства міста 

Сморід у Львові не зник і з настанням осені. Періодично “попахує” то в одному, то в іншому районі міста. Зокрема вчора відбулася зустріч журналістів із представниками “Львівводоканалу” та міської СЕС, де учасники вкотре намагались з’ясувати, а що ж таки роблять для усунення неприємного запаху. 

Так, за інформацією прокуратури Львівської області за 9 місяців цього року за скидання екологічно шкідливих наднормативних стоків у каналізаційні мережі “Львівводоканалу” не порушували кримінальні справи й не вели розслідування. 

За цей час “Львівводоканал” уклав 52 договори про приймання наднормативно забруднених стічних вод. За кожним з цих договорів стягується збільшена плата. Однак, перед підписанням таких угод, “водоканалівцям” варто було враховувати потужність та продуктивність власних очисних споруд. 

Натомість комунальники розробляли спільні з під­­приємствами-за­бруд­ню­ва­чами заходи щодо приведення стоків до норм, проте вони радше мали формальний характер, інформують у прокуратурі. Ба більше, “Львівводоканал” уклав договір ще із цілою низкою підприємств поза межами міста.

Згідно з твердженням прокуратури, у випадку, ко­ли “Львівводоканал” отримує гроші за стоки із перевищеними нормами, не маючи можливості їх очистити, у такий спосіб завдає шкоди природному середовищу. А це у свою чергу, може потягнути за собою заходи кримінально-правовового реагування.

Держекологічна інспекція у Львівській області також встановила, що очисні споруди “Львівводоканалу” працюють неефективно, що призводить до забруднення поверхневих вод р. Полтва. Тому по даному факту підприємству щорічно нараховуються збитки. Також, за інформацією СЕС Львова, “Львівводоканал” зобов’язаний забезпечувати систематичний лабораторний контроль над роботою очисних споруд, якістю води в контрольних пунктах, при невиконанні підприємствами обмежень щодо нормалізації якості режиму скидання стічних вод, обмежити об’єм або заборонити скидання стічних вод у міську каналізацію. 

За дорученням прокуратури, міською СЕС проводилися дослідження атмосферного повітря в 25 точках упродовж жовтня-листопада цього року. Однак, не відомо, де вони брали ці заміри, але перевищень гранично допустимих концентрацій ні аміаку, ні сірководню, ні меркаптанів виявлено не було.

Обласна санстанція також перевіряла дотримання вимог санітарного законодавства на підприємствах, що здійснюють скид наднормативно забруднених вод. І, як це не дивно, також нічого не виявила. 

Прокуратура Львівської області зазначає, що попри висновки обласної СЕС вони встановили, що виробничі стічні води однієї з пивоварень міста скидаються до загальноміської каналізації без проведення попередньої очистки. Підприємству двічі скеровувались приписи про закінчення будівництва очисних споруд, однак реакції досі не надійшло.

У “Львівводоканалі” виправдовуються, мовляв – роблять, що в їхніх силах. А основною причиною смороду в місті є надконцентровані скиди промислових стоків і підняття концентрації побутових стоків. Зі слів Миколи Одухи, головного технолога підприємства, на сьогоднішній день вони виявили основних винуватців смороду – 12 підприємств та провели дослідження газів, які виділяють неприємний запах. 

“Також, спільно з міською радою запланували розробити три проекти по каналізуванню неканалізованих районів міста та провели тендер на закупку машини для промивки мережі. В стані розробки є проект реконструкції очисних споруд міста. Однак, всі ці заходи потребують великих коштів і часу”, – каже Микола Одуха. 

Складається враження, що поки єдиними мірами з боку водоканалу є стягування штрафів за понаднормові скиди. “За місяць ми отримуємо близько 600 тис. грн від тих 52 підприємств за понаднормативні стоки. Ці гроші використовуємо на обслуговування та поточний ремонт очисних споруд і на каналізаційні системи”, – пояснює Уляна Горбата, прес-секретар “Львівводоканалу”.

Подейкують, що “Львівводоканалу” просто вигідно отримувати додаткові гроші за скиди. “Здається, що за великі гроші ми готові, щоб Львів смердів. Всім підприємствам дешевше заплатити штрафи за перевищення скидів, ніж будувати в себе очисні споруди. Якби ви закрили одне підприємство, то показали б іншим, що таки треба очищати свої води”, – зазначає Роман Шостак, керівник медіа-проектів ЛОГО “Львівський прес-клуб”.  

Микола Одуха запевняє, що вони шукають альтернативні способи вирішення проблеми зі смородом. “Ми хочемо використати Вроцлавський досвід. Там по місту є 8 точок, де діють станції дотації хімреагенту. Вони встановлені в місцях найбільшої концентрації неприємного запаху. На цій станції відбувається зв’язування  реагенту, що не дозволяє органіці розпадатись і сморід не розповсюджується. Орієнтовно одна така станція коштуватиме до 30 тис. євро і зможе обслуговувати один локальний район. Вартість реагенту на рік функціонування такої станції становитиме від 200 до 500 тис. грн, — каже Одуха. – З іншого боку, необхідно приймати жорсткі міри щодо скиду тих стічних вод, які не мають права скидатись. Можливо навіть через закриття підприємства. Але це не наша прерогатива, можливо це компетенція міської ради”. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7878 / 1.59MB / SQL:{query_count}