Львівський музей-мільйонер

Природознавчий музей, який закрили на ремонт ще у 1995-му,   отримав 10 мільйонів гривень від фонду Ріната Ахметова

Природознавчий музей, який закрили на ремонт ще у 1995-му,   отримав 10 мільйонів гривень від фонду Ріната Ахметова

Державний природознавчий музей у Львові виграв головний грант 10 млн грн у проекті “Динамічний музей” від фонду Ріната Ахметова “Розвиток України”. Оцінювали конкурс відомі фахівці музейної справи. Львівський музей отримав перемогу серед 25 конкурсантів. Гроші будуть розподілені для музею на три роки. 

Суть цього грантового проекту полягає в осучасненні музею, аби для експонування були задіяні сучасні технології. Як зазначають організатори, цей музей повинен стати найважливішим прикладом для музеїв усієї Центрально-Східної Європи. 

Тим часом, уже наприкінці листопада тут мають відкрити тимчасову виставку “Мандрівка в минуле”, яка присвячена історії знахідок найцінніших експонатів музею – волохатого носорога та мамонта, які знайдені у 1907 році в озокеритовій шахті. У 1995 році природознавчий музей закрили для відвідувачів, унаслідок аварійного стану приміщення, і НАН України розпочала генеральну реконструкцію будівлі.

25 конкурсантів

“Динамічний музей” – це пілотний проект фонду Ріната Ахметова, який має на меті підтримку музеїв України. “Природничий музей був одним з 25 музеїв в Україні, які подавалися на грант проекту “Динамічний музей”. Львівський природничий музей був дуже цікавий експертній раді, котра була цілковито незалежною від фонду. Це була Експертна рада у двох етапах, яка складалась із музейників і українських, і міжнародних. Природничий музей Львова отримав дуже високу довіру від експертного середовища. Перед ним нині стоїть великий виклик – стати музеєм важливим і цікавим для своєї громади, а також прикладом для інших музеїв в Україні, застосувати нові і нетипові для себе досі підходи і візії. Музей повинен стати інституцією передачі знання”, – розповіла Олеся Островська-Люта, керівник проектів за напрямом “Культура” фонду Ріната Ахметова “Розвиток України”.

Львівську проектну заявку одноголосно підтримали всі члени Експертної ради, що складалася з п’яти відомих у галузі фахівців: Ханц-Мартін Хінц (Берлін) – голова Міжнародної ради музеїв (ICOM); Міхаіл Ґнєдовскій – президент Європейського музейного форуму; Зеновій Мазурик – голова “Асоціації музеїв і галерей”, віце-президент Українського національного комітету ІСОМ; Владислав Піоро – голова правління Українського центру розвитку музейної справи та Світлана Остапова – директор Одеського муніципального музею особистих колекцій імені Блещунова.

Старий музей із новими технологіями 

У природознавчому музеї сконструюють нову експозицію із застосуванням сучасних технологій, створять центр відвідувача з особливою увагою до людей з обмеженими можливостями. 

Як виглядатиме музей та експозиція ще достеменно не відомо, це все ще обговорюватиметься з фахівцями, які створювали не один музей в світі. Наразі працівники музею кажуть, що новою атракцією стане старий ліфт, який підіймається на верхні поверхи вручну, але його наразі ще ремонтують. Також буде показова майстерня, де через скляні двері можна побачити роботу науковців. Меблі для експонатів добре збережені ще з часів засновника їх і власника графа Дідушицького і будуть використовуватись надалі. В оновленому музеї планують експонувати муляжі тварин, які рухатимуться і до яких можна буде доторкнутись.  

Авторами такого проекту “Природознавчий музей: від теорії еволюції життя до практики Живого музею” є Наталія Дзюбенко і Андрій Бокотей.   

“Упродовж багатьох років у нашому музеї експонати представлялися у традиційний спосіб. Коли людина приходила сюди, вона серед безлічі тварин губилася, через що втрачалася цікавість. Тому у музеї ми хочемо поєднати старі шафи, експонати зі сучасними технологіями: це сучасне озвучення – імітація звуків природи, сучасне освітлення, сучасні способи подання інформації – інформаційні кіоски, інтерактивні заходи, дитячі освітні програми. Ми не будемо розставляти опудала як на вітрині, ми плануємо обігравати різні історії. Частину постійної експозиції, весь другий поверх, хочемо відкрити до середини 2014-го”, – розповів “Пошті” Андрій Бокотей, завідувач відділу ландшафтного та біотичного різноманіття цього музею. 

Гроші лише на експозицію

“Нові експозиції не робились в Україні впродовж багатьох років. 10 млн грн будуть рівномірно розподілені на три роки. План фінансування залежатиме від плану дій. Гроші з фонду йтимуть лише на експозицію музею та все, що її стосується, а не на будівництво чи реконструкції приміщення”, – зазначила Олеся Островська-Люта. 

За словами директора музею Юрія Чорнобая, зараз музей перебуває на завершальному етапі ремонтних робіт (сигналізація, оздоблювальні роботи), на які в державному бюджеті передбачено 160 тис. грн. 

“У нас за всі роки на ремонтні роботи пішло трішки більше ніж 10 млн грн, приблизно така ж сума потрібна для експозиції. Проект з реконструкції будинку музею ми вже завершили, і лише після отримання сертифіката про готовність будівлі, ми можемо тут щось робити”, – додав Юрій Чорнобай. 

За час ремонту нові експонати з’явилися, але це здебільшого птахи, адже, за словами музейників, на опудала великих тварин потрібно багато дозволів та чимало грошей. 

До слова, як зазначили представники фонду Ріната Ахметова, щорічно відбувається Європейський музейний форум, на перемогу якого можуть претендувати нові музеї або ті, що пережили трансформацію. Як віддалена мета – львівський музей мав би претендувати на таку перемогу .   

ДОВІДКА

Музей, що на вул. Театральній, 18, зачинили на капітальний ремонт ще у 1985 році. Засновником Природознавчого музею був граф Володимир Дідушицький, відомий зоолог, етнограф і археолог, який значну частину доходів від своїх маєтків спрямовував на придбання експонатів і утримання музею. Музей був відкритий для відвідувачів із 1870 р. Його головне приміщення є пам’яткою архітектури ХІХ ст. Музей занесено до європейських і світових каталогів музеїв. У 1940-му він увійшов до складу Академії наук України.
 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7643 / 1.6MB / SQL:{query_count}