Відновлена святиня

До кінця року фахівці планують відреставрувати вівтар “Голгофа” у Вірменській церкві

До кінця року фахівці планують відреставрувати вівтар “Голгофа” у Вірменській церкві

Нині тривають реставраційні роботи у комплексі Вір­менської церкви в межах українсько-польського проекту “Збереження спільної культурної спадщини”. Фінансує їх міністерство культури та національної спадщини Польщі. 

У Вірменській церкві вже відновили фасад дзвіниці та зробили огорожу. Триває реставрація вівтаря “Голгофа” – зараз вона вже на завершальній стадії.  

“До кінця цього року плануємо закінчити всі основні роботи з відновлення “Голгофи” і розпочати її монтаж на подвір’ї. Частину деталей уже закріпили. Подальший монтаж належить добре обдумати, бо подвір’я відкрите для відвідувачів. Як відомо, раніше “Голгофа” кілька разів горіла через те, що поряд із нею ставили свічки. Тому від цього треба якось убезпечитися”, — розповіла “Пошті” Лілія Онищенко, начальник міського управління охорони історичного середовища. 

На колишнє місце повернуть оригінал вівтаря. Копіями замінять лише розп’яття, що перед входом у храм з боку вулиці Краківської. Оригінал висітиме усередині, з правого боку від входу. “Ми демонтували роз­п’яття ще позаминулого року, коли робили фасад. Думали, воно у кращому стані, але з’ясувалося, що це не так. Те розп’яття однозначно робилося для інтер’єру. Тому й вирішили на те місце поставити копію, бо оригінал має не всі елементи. Зараз з’ясовуємо його вік. Оптимісти кажуть, що це середина XVIII століття, реалісти – середина XIX-го”, – зазначила Лілія Онищенко.

Над оновленням святи­ні працюють троє польських фахівців,  стільки ж – україн­ських. Керівником реставраційної групи є Анджей Казберук із Варшавської академії. 

Спеціалістам вдалося відкрити багато такого, чого вони й не сподівалися. “Ми не думали, що “Голгофа” в такому стані. Зовні виглядала брудно-коричневою, а виявилося, що всередині вона поліхромована скляними пластинками – дуже дрібно побитим склом. Ще одним відкриттям для нас став фон  – ворота. На них були вибиті листки, квіти – також поліхромовані. Коли ми це зняли, з’ясувалося, що ці ворота самі по собі мають дуже гарну різьбу, – веде далі Лілія Онищенко. – І останнім сюрпризом стала для нас втрачена третя фігура “Голгофи” – Марія, Мати Божа. Як виявилося, вона зберігалася у фондах Національного музею”.

ДО ТЕМИ

Програма “Збереження спільної культурної спадщини” щороку охоплює нові об’єкти. Зі слів начальника міського управління охорони історичної спадщини, комісія збирається тричі на рік. Спочатку визначає, які об’єкти потребують реставрації, потім приймає поточні результати, а згодом – кінцеві. 

“Що будемо відновлювати далі, вирішимо в кінці року. Наразі відомо, що на Личакові реставруватимуть шість нагробків. Плануємо й далі відновлювати стінопис Вірменської церкви та алебастрові епітафії (епітафія – текст на надгробному пам’ятнику – “Пошта”). За цією ж програмою хочемо багато що зробити в костелі єзуїтів”, – розповіла “Пош­ті” Лілія Онищенко.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8079 / 1.55MB / SQL:{query_count}