Без хліба, але чи без смороду?

Перемовини між “Львівводоканалом” і “Ензимом” не дали результату: дріжджзавод відключили від каналізації як винуватця появи смороду у місті

Перемовини між “Львівводоканалом” і “Ензимом” не дали результату: дріжджзавод відключили від каналізації як винуватця появи смороду у місті

Вчорашній день тримав міських чиновників у напрузі, оскільки “Львівводоканал” напрередодні заявив про свої наміри перекрити надходження стічних вод підприємства “Ензим” до міської каналізації. Це означає повне припинення роботи заводу. Впродовж дня тривали перемовини між представниками двох підприємств, однак очікуваного результату вони не дали. Як заявила “Пошті” речник “Львіводоканалу” Уляна Горбата, було дано вказівку позбавити “Ензим” можливості скидати стоки навіть попри фізичний опір працівників заводу.

“Перекриття колектора – це трагедія для міста та України, і це міжнародний скандал. Адже хліб – це політика. Завод працює цілий рік цілодобово, а дріжджі мають короткий термін зберігання, тому ми не можемо на складі тримати великі залишки. Якщо й через день нам відновлять водовідведення, то все одно збої в постачанні будуть”, – каже Андрій Цегелик, фінансовий директор “Ензиму”. З його слів, компромісу не вдалося досягти через те, що “Львівводоканал” вимагає виплатити штраф розміром 6 млн грн,  а це рівноцінне закриттю заводу. 

Впевнені в своїй правоті 

“Львівводоканал” та міські чиновники вперто стоять на тому, що закриття “Ензиму” вирішить проблему смороду в місті. Мовляв, стоки цього підприємства погіршують роботу міських очисних споруд. За результатами аналізів стічних вод у місці підключення напірного каналізаційного колектора “Ензиму” до міської каналізації (а саме на вул. Тракт Глинянський-Богданівська), виявлені значні перевищення допустимих концентрацій стоків, встановлених згідно з договором. 

“Впродовж січня-червня ми відібрали сотні проб стічної води “Компанії “Ензим”, аналіз яких засвідчив системне перевищення граничних норм. Ми надіслали десятки листів та претензій і врешті подали три позовні заяви до Господарського суду. Однак, керівництво компанії досі не вжило жодних заходів з приведення своїх стоків до рівня встановлених лімітів. Внаслідок скиду надмірно забруднених стічних вод очисні споруди міста не витримують навантаження, порушено технологічний процес очистки. Відтак, наше підприємство змушене припинити прийом стоків від підприємства-порушника”, – зазначає Степан Пакіж, в.о. директора “Львівводоканал”. Про це інформує прес-служба міськради. Отримати детальніші пояснення керівництва “Львіввводоканалу” не вдалося: чиновники не знайшли часу для коментарів.

Сам міський голова Андрій Садовий займає позицію спостерігача. “Я мав зустріч з представниками трудового колективу компанії “Ензим” і попросив їх діяти відповідно до чинного законодавства. Сьогодні є дискусія між двома підприємствами – “Ензим” та “Львівводоканал”. Вони повинні всі свої стосунки вибудовувати відповідно до чинного законодавства. Колектив переконаний, що жодного стосунку до запаху їхнє підприємство не має, а мешканці Львова мають іншу думку. Треба вислухати усі сторони і приймати об’єктивне рішення. “Львівводоканал” має з “Ензимом” договірні відносини, якщо одна сторона порушує ці відносини, вступають умови угоди, які треба виконувати. Не треба це питання політизувати, треба дотримуватись закону”, – зазначив міський голова.

Водночас, як розповів Іван Настасяк, директор з гарантування якості “Компанії Ензим”, міський голова озвучує неправдиву інформацію про причетність до смороду цього підприємства. “Мер Львова Андрій Садовий стверджує, що не має бажання втручатися у відносини двох господарюючих суб’єктів – “Ензиму” та “Львівводоканалу”. Ми його запитали, якщо він не втручається, то чому тоді озвучує неправдиву інформацію про причетність “Ензиму” до запахів у місті? Якщо мер стоїть над нашими відносинами, то чому озвучує думку фахівців лише однієї сторони і не чує думки іншої?”, – каже Іван Настасяк.

По той бік барикад

Причиною смороду в місті є аж ніяк не промислові підприємства, а просто безгосподарність міської влади, вважає Зеновій Бермес, президент Асоціації роботодавців Львівщини. “Міський голова і міські депутати зловживають популізмом, і останній “цирк з масками” – показує, що це тільки шоу і не більше. Сьогодні я був в інспекції з екології і запитав їх, чи смерділо би менше, якби в міську каналізацію скидали тільки непобутові відходи? Там мені відповіли, що ні, бо стоки підприємств розбавляють усі ті біомаси, що скидає населення. Є величезна системна проблема, яку місцева влада намагається перекласти на чиюсь голову”, – переконаний Зеновій Бермес.

КОМЕНТАР

 Дмитро Скрильніков, голова ГО "Бюро екологічних досліджень":

- Є ряд причин смороду у місті. Найперше - це скиди підприємств у каналізацію, які фіксує водоканал. Крім того існує цілий ряд фірм, які несанкціоновано направляють свої стоки до міських мереж, з чим ми неодноразово стикались. Це, зокрема, чимало фотолабараторій, малі хлібопекарні, фірма, що переробляє батарейки і використовує для цього кислоти, які теж скидає в міську каналізацію. Тому звичайно тут є багато факторів, які б мала встановити міська комісія, що займалась розглядом цих питань.Також при ремонті автодоріг була зруйновна система відведення газів. Раніше всі запахи відводились водостічними трубами під будинками. А під час ремонтів, я сам був свідком, коли ці труби двірники здавали на металобрухт. Ніхто не переймався й гідрозатворами. Важко зараз сказати конкретну причину, адже при міській раді була створена комісія, яка мала ці моменти з'ясувати. Тепер вони всю вину хочуть скласти на "Ензим". Це підприємство стало першою ластівкою. Таким чином можна відключити цілий ряд підприємств у Львові, бо у багатьох є стоки, які водоканал не в силах переробити. Тому я не думаю, що це вирішить проблему смороду. Тут треба комплексно підходити до цього питання. Звісно зараз знайти якогось цапа-відбувайла найпростіше. Я вважаю, що причини притягнення до відповідальності "Ензиму" є через перевищення допустимих норм у їхніх скидах, але закриття заводу не вирішить ситуацію.

На самому ж підприємстві певні, їхньої вини в розповсюдженні смороду у місті немає. 

“Ця антиіміджева наліпка причепилася до нас вже десь 5 років тому. Перший раз нас звинувачували, коли святкували 750-ти річчя Львова. Мерії терміново треба було вжити заходів, щоб покласти на когось відповідальність. Тому було оголошено, що смердить “Ензим”. Потім це все відійшло, змінилось іншими проблемами, — каже Орест Вовк, президент “Компанії Ензим”. – За останній рік було поновлено звинувачення, бо сморід не зникав. Після того створювали комісії, вони працювали, щось досліджували. Але вся їх робота була зосереджена на дослідженні діяльності нашого підприємства. Тому ніхто детально не аналізував стан міської каналізаційної системи, очисних споруд. Свою роботу жодна з комісій до кінця не довела. Вони обмежились лише публічними звинуваченнями в ЗМІ. Причетність “Ензиму” до смороду не доведена жодними документами”.

Президент “Ензиму” також наголосив, що вони –перше підприємство у Львові, яке побудувало за власні кошти очисні споруди, технологію яких привезли з Чилі, бо в Європі аналогів не було. На цей проект компанією було витрачено більше 5 млн євро.

На свій захист “Компанія Ензим” наводить і ті факти, що співпраця з хлібзаводами Європи була б неможлива без належних перевірок не тільки якості продукції, але й екології і санітарних умов на самому підприємстві. А ті результати аналізів, які оприлюднює міська рада не співпадають з даними підприємства. 

Наслідки жахають!

Перекриття стоків підприємства може призвести до невтішних наслідків, адже нині жодне інше підприємство не може компенсувати поставки дріжджів в такі короткі терміни. А 70% хлібозаводів України, які використовують саме львівську продукцію, можуть зупинитись. Складські запаси підприємства розраховані тільки на один день. Окрім поставок по Україні, компанія здійснює експорт у країни Європи, зокрема 50% болгарського ринку хлібопечення, 30% чеського та 20% польського. Раптовий зрив контрактів вдарить по іміджу України та викличе міжнародний резонанс, переконані в “Ензимі”. Також 500 працівників компанії може залишитися без роботи та засобів до існування. Нині місто не має змоги забезпечити цих людей такою кількість робочих міст.

Відповідно місцевий бюджет недорахується близько 20 млн грн надходжень у вигляді податків, а державний недоотримає – більше 5 млн грн.

Економічних збитків не оминути і самому підприємству. Так близько 300 тонн біоречовин почнуть розкладатися. В результаті цього територія заводу може стати осередком екологічного лиха.

P.S.  Станом на 18.00 вчорашнього дня стоки “Ензиму” ще не відімкнули, однак звезли для цього необхідну техніку. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7583 / 1.65MB / SQL:{query_count}