Ціна = комфорту!

Реформи, які намагається провести “Укрзалізниця”, непродумані, тож справедливо викликають обурення пасажирів

Реформи, які намагається провести “Укрзалізниця”, непродумані, тож справедливо викликають обурення пасажирів

У 2012-му українська залізниця зазнала активних реформ. Нарешті, більше, ніж за  20 років існування стару систему організації перевезень почали ламати. Поштовхом до змін стало Євро-2012, завдяки якому в Україні з’явились нові швидкісні поїзди, які  об’єднали центральні міста.

Також за цей рік електрифікували майже 400 км колії, відремонтували понад тисячу кілометрів шляхів, реконструювали будівлі вокзалів та станцій. 

Поза тим, залізниця поскорочувала кількість поїздів через поганий технічний стан вагонів та локомотивів. Забрали чимало нічних потягів, натомість ставку зробили здебільшого на денні. Так, Львівська залізниця зняла 5% електричок. Як наслідок – на Львівщині чимало мешканців примусили себе звикнути до нових, не зовсім зручних графіків курсування… 

Скорочення не оминуло потяги дальнього сполучення. На зміну їм мала бути розроблена схема вузлових станцій. Проте, всі позитивні зрушення виглядають не до кінця продуманими та створюють великі незручності для багатьох пасажирів залізниці. 

Скажімо, на прикладі Львівщини, хороші вагони із скасованих нічних потягів могли б замінити жахливі існуючі на ближніх напрямках. Так, у нічному поїзді Ковель – Чернівці люди змушені всю ніч сидіти на дерев’яних лавках! Тож, чи відчує пасажир цього потяга користь від відремонтованих колій? Ні! Середньостатистичні українці нові зміни або не помітили, або вони стали для них ще більшою мукою.    

КОМЕНТАР
Сергій Вовк,директор Центру транспортних стратегій:
- Очевидно, що зараз "Укрзалізниця" шукає шляхи оптимізації маршрутів. Це можна розцінювати як позитивний крок, оскільки значна кількість із них, особливо у міжміському перевезенні, є завантаженою надзвичайно низько. Звичайно, оцінювати ефективність таких кроків можна буде лише тоді, коли цей механізм запрацює.  Перша оцінка свідчить: ця модель є далекою від ефективності, порівняно з польською залізницею. Остання має більш простий і зручний сервіс, аніж наразі є в "Укрзалізниці". Мусимо розуміти, що одна з проблем "Укрзалізниці" - поганий технічний стан вагонів, який лікується довго і коштовно! Інша - проблема сервісу і адекватного ставлення до клієнта - не вимагає якихось довгострокових моделей, тим паче, що вони вже давно розроблені європейськими державами.Оскільки, залізниця відіграє величезну роль у перевезенні пасажирів по Україні, її частка складає близько 36%, тоді як у Європі - це до 10%, то жоден із способів пересування чи то денний, чи то нічний, не може бути домінуючим. Пасажир мусить мати вибір між швидким денним сполученням та тривалішим нічним, що є у всіх країнах ЄС.У нас є два сегменти залізничних перевезень, які не варто змішувати в одне. Перший - це соціальний, тобто перевезення пасажирів. Держава має забезпечувати певний їх рівень. Зокрема, це стосується плацкартних вагонів. Тут держава повинна мати чіткий вплив на ціноутворення. Адже головним фактором у цьому секторі є не те скільки може коштувати цей вид перевезень, виходячи з витрат, а скільки людина може заплатити. Все інше має додатково фінансувати держава. Інший сегмент - це конкуренті перевезення. А саме швидкісні денні і нічні, підвищеного комфорту. Вони можуть конкурувати не лише між собою, але й з авіа перельотами. Так є у Європі. Тут держава повинна мати мінімум впливу. Також, щоб покращити ситуацію, "Укрзалізниця" повинна мати ефективно розроблену систему інформування населення, як і вміти прислухатись до порад і зауваг своїх споживачів! Наразі сильним фактором впливу на неї є соціальні мережі.

Hyundai, які ламаються 

Їздити нові швидкісні поїзди розпочали з кінця травня, але вже встигли з десяток разів поламатись посеред шляху. Експерти певні: причина цього – поспіх, з яким їх впроваджували в обіг! Перші поїзди прибули до нас у березні, тому належно протестувати на наших коліях їх не встигли. Також машиністи, які проходили лише теоретичний курс навчань у Кореї, не до кінця впевнені в своїй справі. 

Незадоволення обновками існує й через високу ціну на квитки. Її пересічні українці вважають невиправданою: не кожен може заплатити півтисячі гривень за квиток в одну сторону! Уряд пішов на поступки, і тепер квитки мають все ж здешевити на 16,6%, віднявши від їх вартості ПДВ. 

Посунули вітчизняного виробника 

Справедливе обурення викликає той факт, що Україна сама виготовляє вагони для поїздів, але чомусь нові замовили аж в Кореї. Так, Крюківський вагонобудівний завод у Кременчуці підрахував, скільки б зекономила залізниця, якщо б замовила 10 швидкісних поїздів не у корейської компаній, а в них. 

Зі слів директора цього заводу, за основу розрахунків вони взяли різницю ціни деталей, кошти, які могли б бути отримані з ринку праці країни (зарплати, податки), вартість ремонтної бази тощо.

“Навіть із розрахунком дешевого корейського кредиту, економія на кожному поїзді могла становити 13,5 млн доларів. Якщо різниця вартості потягів становить 10 млн доларів, то ще 3,5 млн – це ефект від виробництва більшості комплектуючих всередині країни. Зараз ми годуємо корейську робочу силу”, – вважає Володимир Приходько, директор цього заводу, інформує сайт Центру транспортних стратегій cfts.org.ua.

З його слів, за дев’ять вагонів поїзда Hyundai залізниця заплатила близько 31 млн доларів, а могла б – 20 млн. Окрім того, в кременчуцьких вагонах передбачені, окрім двох класів, ще бізнес і туристичний, а також поїзди обладнані системами пасивної безпеки машиністів і пасажирів та можливістю контролю буксової системи, чого немає у корейських поїздів.  

Реалії невтішні

Наразі пасажирські перевезення залізниці є збитковими і покриваються за рахунок прибутків із вантажних. Зі слів гендиректора “Укрзалізниці” Володимира Козака, нині є приблизно 5 тис. пасажирських вагонів, при чому з них більш-менш відповідають сучасним вимогам лише 2 тис. Також є проблеми з локомотивами, яких всього 2100. 

Як інформує Центр транспортних стратегій, зараз пасажирські поїзди возять 160 локомотивів, що призначені для вантажних перевезень. А вони не можуть дати ні швидкості, ні комфорту!

А що на Львівщині? “За нинішніх тарифів усі поїзди на Львівській залізниці є збитковими, окрім № 92 і 98 та міжнародних потягів. Навіть якщо поїзд заповнений на 100%, він буде збитковим, бо тарифи не дозволяють покрити витрати”, – пояснив “Пошті” Богдан Яворський, керівник пасажирської служби Львівської залізниці. 

Така невтішна ситуація підкріплюється й халатністю провідників, які доволі часто забувають про свої посадові обов’язки. Так, згідно з вимогами до плацкартів та загальних вагонів, за словами залізничників, у їхніх санвузлах має бути туалетний папір, мило і вода – обов’язково. Провідник має пропонувати чай, каву чи воду та слідкувати за чистотою під час руху потягу.  Влітку, якщо дозволяють технічні умови, вікна мають відчинятись, чого часто немає. До купе, СВ чи фірмових потягів – умови значно вищі. 

Про новації 

Найближчим часом “Укрзалізниця” готує ще низку змін, що мало б, на їхню думку, забезпечити комфортніше пересування пасажирів. Зокрема, зі слів гендиректора “Укрзалізниці”, у жовтні планують завершити роботу з переходу на електронні пасажирські квитки. Так, під час придбання квитка через інтернет, від жовтня не треба буде роздруковувати його в касі залізниці, а просто сідати з ним у потяг, інформує УНІАН.

Ба більше, з 2013-го можливе ще більше скорочення поїздів. Зі слів начальника пасажирських перевезень Львівської залізниці, з нового року планується реформа, що мала б заборонити перехресне субсидіювання вантажними перевезеннями пасажирських. Простіше кажучи, якщо не буде додаткового фінансування з боку влади проблемних напрямків, то поїзди опиняться на межі скасування!

“Хоче міська влада електрички чи поїзд у той чи інший напрямок, то вона повинна заключити угоду із залізницею і профінансувати витрати”, – розповів “Пошті” Богдан Яворський. 

Світле і комфортне майбутнє українську залізницю чекає не скоро. Як повідомив гендиректор “Укрзалізниці” Володимир Козак, на кардинальне оновлення парку пасажирських вагонів “потрібно не менше ніж два мільярди доларів”, інформує “Українська правда”. 

Він також повідомив, що відповідно до норм закону про залізничний транспорт, оновлення пасажирського рухомого складу та інфраструктурних проектів мають здійснюватися за бюджетні кошти. Зважаючи на те, що таких грошей держава не має, то будемо їздити без комфорту.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7953 / 1.64MB / SQL:{query_count}