Безкоштовна допомога в коштовній реставрації

Уже два роки німецькі експерти консультують львів’ян щодо реставрації будинків в історичній частині міста, але такими послугами скористалися одиниці

Уже два роки німецькі експерти консультують львів’ян щодо реставрації будинків в історичній частині міста, але такими послугами скористалися одиниці

Окрім програми співфінансування реставрації дерев’яних вікон та брам, у Львові більш ніж два роки діють безкоштовні консультації з реставрації та ремонту будинків у старій частині міста, організовані німецьким товариством технічної співпраці GIZ та Львівською міськрадою. Їх надають фахові архітектори з Німеччини не лише міським музеям та церквам, а й мешканцям будинків, які є пам’ятками архітектури. Однак, якщо програмою співфінансування скористалися сотні львів’ян, то про безкоштовні консультації від архітекторів GIZ знає далеко не кожен.  

Як розповіла “Пош­ті” Софія Лужна, офіс-менеджер GIZ, переважно за фаховими консультаціями звертаються музеї та церкви Львова. 

“Наші фахівці з Німеччини надавали консультації церкві Свв. апостолів Петра і Павла, Вірменській церкві, природничому музею та Будинку вчених. Звертались до нас і з Оперного театру, – каже Софія Лужна. – Попри це, були й приватні запити від мешканців, які хочуть відреставрувати певні елементи своїх будинків у старій частині міста”.

Безплатні поради від німецьких архітекторів отримав львів’янин Сергій Береза, що мешкає в будинку на вул. Донцова. 

ДОВІДКА

Щоб отримати консультацію від німецьких реставраторів, треба звернутися в офіс проекту “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова”, що розташований на вул. Богомольця, 6, або ж зателефонувати за номером 275-13-08. 

Спершу чоловік хотів реставрувати дерев’яні вікна в рамках програми співфінансування, однак виявилось, що вулиця, на якій він мешкає, не входить у проектну зону.

“Наш будинок – пам’ятка архітектури, тому ми не хотіли замінювати вікна, а вирішили відреставрувати їх. Ми попросили експертів GIZ про безплатну консультацію. Вони надали інформацію про вартість робіт, допомог­ли підібрати матеріали і порекомендували реставраторів”, – розповів Сергій Береза.

На думку Мар’яни Борик, асистента проекту “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста”, програма безкоштовних архітекторських консультацій не набула популярності серед мешканців Львова через малу кількість ОСББ у Львові і небажання львів’ян гуртуватись навколо будинкових проблем. Ще одна причина – значна частина мешканців не знає про цю програму. 

“Здебільшого люди звертаються стосовно реставрації дерев’яних вікон та брам. Наразі в нас є 400 таких запитів, однак ми зараз на 157-му. Ситуація склалась так, що попит перевищує наші можливості, – розповіла “Пошті” Мар’яна Борик. – Натомість запитів на безкоштовні консультації було лише 20. Відсутність попиту на консультації зумовлена тим, що у Львові є небагато ОСББ. Відповідно, кожна окрема людина, яка живе у своїй квартирі, не цікавиться тим, як реставрувати будинок, відновити сходи чи дах”.

“Коли надходить запит від мешканців, наш німецький експерт оглядає об’єкт, а пізніше робить письмовий звіт, — розповіла Софія Лужна. — Цей документ існує як в українському, так і в німецькому варіанті. Установи або приватні особи, які до нас звертались, отримують його вже через кілька днів. На безкоштовних консультаціях архітекторів GIZ можна одержати інформацію про орієнтовну вартість робіт, а також рекомендації стосовно вибору матеріалів та майстрів-реставраторів”.

Архітектори GIZ допоможуть порадами під час реставрації дерев’яних вікон і брам, відновлення сходових кліток, ремонту будинку чи даху. Однак на прихід фахівця мешканцям доведеться почекати. Адже, за словами Софії Лужної, німецький експерт буває у Львові лише раз на два тижні.  

КОМЕНТАРІ
Степан Сус, отець-настоятель церкви Свв. апостолів Петра і Павла Андрій Салюк, голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури    
- Нещодавно ми звертались до фахівців GIZ із проханням проконсультувати нас щодо реставрації вікон у церкві. Оскільки вікна у храмі старі, замінити на нові ми їх не можемо, тому вирішили реставрувати. Для того щоб правильно здійснити реставрацію, ми попросили, щоб німецька фірма зробила експертну оцінку і вела нагляд за процесом відновлення. Грошей, щоб замовити цю фірму для реставрації вікон, ми, на жаль, не мали, але попросили, щоб вони порекомендували одну з українських фірм, яка б змогла фахово реставрувати вікна в церкві. Експерти GIZ спостерігають за процесом реставрації вікон і дають коротке резюме, чи правильно відбувається цей процес. Співпрацею з GIZ я задоволений".  - Такі консультації однозначно є позитивними, мені важко зрозуміти, чому так мало людей звернулись за порадами до  німецьких фахівців. Можливо, була мала поінформованість населення і потрібно більше заходів з популяризації цієї програми. Зараз ми спілкуємось із мешканцями не тільки про те, що не варто ставити пластикові вікна, ми також пояснюємо їм, у чому цінність оригінальних дерев'яних вікон. Гадаю, що багатьох мешканців можна переконати, коли приходить професіонал, який розповідає про позитиви й негативи заміни або збереження оригінальних вікон. Але такі консультації не мають полягати в тому, що до мешканців приходить німецький експерт. Завершиться проект GIZ, німецький фахівець поїде, а ми надалі будемо ставити пластикові вікна?! Як на мене, має бути сформована система, щоб після завершення проекту ця програма функціонувала й надалі під керівництвом українських фахівців. Ми пропонували провести "круглий стіл" з фахівцями GIZ, щоб обговорити, що варто змінити чи відкоригувати, щоб проект був максимально ефективним. Однак, попри те, що пропозиція була більш ніж рік тому, німецькі колеги досі над нею думають.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8014 / 1.6MB / SQL:{query_count}