Бюджетні війни

Депутати хочуть віддати 13 мільйонів гривень чиновницьких видатків на зарплати для медиків та освітян. У ратуші ж кажуть, що це призведе до колапсу у місті! 

Депутати хочуть віддати 13 мільйонів гривень чиновницьких видатків на зарплати для медиків та освітян. У ратуші ж кажуть, що це призведе до колапсу у місті! 

Поки надворі лютують морози, у Львівській міській раді тривають неабиякі гарячі та запеклі баталії між чиновниками та депутатами-“свободівцями”. Власне, новий робочий тиждень у Львові ознаменувався черговим конфліктом – його спровокувало те, що у п’ятницю, 3 лютого, Галицький районний суд Львова призупинив дію поправки  до міського бюджету-2012, якою депутати спрямували гроші з чиновницьких видатків на зарплату медиків та освітян. 

Того ж дня, зважаючи на цю судову ухвалу, виконком Львівської міської ради прийняв рішення внести зміни до міського бюджету і повернути назад гроші для п’яти департаментів ратуші. Депутати  ВО “Свобода” нарікають, що ухвала суду, а відтак і рішення  виконкому, незаконні. 

Таким чином, “свободівці” наполягають на тому, щоб понад 13 млн грн для організації роботи міськради спрямувати на зарплати медиків та освітян. Натомість чиновники запевняють: якщо так станеться, частина працівників ратуші залишиться без зарплати, паперу, телефону та інтернету. 

Заплутана історія

Історія з бюджетним пунктом №25 почалась ще на сесії міської ради 10 січня 2012 року під час затвердження бюджету Львова. Тоді з ініціативи Руслана Кошулинського, голови фракції ВО “Свобода” у Львівській міськраді, депутати проголосували за скорочення видатків чиновницького апарату міської ради на 13 млн грн, і перенаправлення їх на зар­плати для медиків та освітян. Це рішення свободівці пояснили недофінансуванням цих галузей.

“Тому ми почали шукати ті резерви, які дали б змогу допомогти освітянам і медикам в скрутний час, – розповів Руслан Кошулинський, – На 1325 штатних одиниць, які працюють сьогодні у виконавчих органах влади передбачено понад 14 мільйонів гривень. А це більш ніж 11 тис. гривень на одного працівника. Відтак, ми запропонували перенести ці гроші з видатків чиновників на заробітну плату для освітян і медиків. Зокрема, 6 мільйонів на зарплату медиків, і 6,8 мільйонів для освітян”.

Відповідно до цього пункту видатки департаменту “Адміністрація міського голови” зменшили на 2 270 500 грн, департаменту економічної політики – на 2 173 100 грн, адміністративно-господарського управління – на 2 144 600 грн, департаменту житлового господарства та інфраструктури – на 3 212 500 грн, а виконавчого комітету ЛМР – на 3 002 500 грн.

За словами Олега Іщука, директора департаменту фінансової політики, рішення сесії Львівської міської ради про перерозподіл 13 млн грн із управління на статтю зарплат медикам та освітянам є безпрецедентним. “Уперше п’ять структурних підрозділів, які здійснюють керування містом, залишили як без заробітної платні, так і без жодних засобів виконання покладених на них обов’язків! А це – інтернет, телефони, центри обслуговування мешканців, “гаряча лінія”. Така ситуація веде до розбалансування міста з відповідними наслідками!”, – наголосив Олег Іщук.  

Судова ухвала й рішення виконкому 

У відповідь на депутатську ініціативу незадоволені працівники Львівської міськради звернулись до Галицького райсуду м. Львова з проханням визнати незаконним пункт до ухвали, згідно з якою скорочено витрати на управління. На це клопотання Галицький райсуд 3 лютого зупинив дію пункту 25 бюджету, який зменшив видатки на управління, а виконком прийняв рішення повернути кошти департаментам.  

“Працюючи 25 років у фінансовій системі, я вперше зіткнувся з ситуацією, коли суд втрутився у виконання бюджету, – розповів Олег Іщук, – Щоб мати можливість виконати ухвалу суду, виконком прийняв рішення і повернув все те, що було проголосовано за основу на сесії. Відповідно, джерела, які були віддані на освіту та охорону здоров’я відкликані”. 

Прогнозувати ситуацію Олег Іщук не береться. За його словами, поки суд не ухвалить офіційного рішення, в місті буде чинним рішення виконкому Львівської міської ради. 

Натомість депутати ВО “Свобода” певні, рішення виконкому та судова ухвала незаконні. За словами  “свободівця” Яромира Самагальського, голови постійної депутатської комісії фінансів та планування бюджету, і судова ухвала, і рішення виконкому порушують чинне бюджетне законодавство та розбалансовують бюджет.

“Уперше в історії України суд ухвалює безпрецедентне рішення та виходить за межі здорового глузду, Закону України про місцеве самоврядування та Бюджетного кодексу. Законодавство чітко встановлює виключне право депутатів усіх рівнів (від селищної ради до Верховної Ради) затверджувати бюджети, — розповів Яромир Самагальський, — Окрім цього, законодавство передбачає лише збалансований бюджет – сума доходів має відповідати сумі видатків. Судова ухвала розбалансовує бюджет Львова на 2012 рік, маємо дефіцит на 12,8 мільйонів”.

Як зазначив Яромир Самагальський, незаконним є й рішення виконкому, яке порушує 77 та 78 статті бюджетного кодексу, де чітко прописано, хто і в якій формі має право затверджувати бюджет і вносити зміни до нього. Депутати вже підготували звернення до Державного казначейства, в якому просять не брати до виконання прийняті виконкомом зміни до бюджету без відповідної на це ухвали ЛМР.

Чим залатають діри?

Попри те, що остаточної розв’язки бюджетних перипетій можна очікувати лише після рішення суду, проб­лема недофінансування освіти та медицини завжди залишається актуальною. За словами Олега Іщука, на зарплати для міських освітян цьогоріч бракує 65 мільйонів, а для медиків – 39 мільйонів. Отже, 13 мільйонів чиновницьких видатків, які депутати запропонували віддати освіті та медицині, вирішать проб­лему недофінансування орієнтовно на 15 %.

Оскільки сфера освіти та медицини є дотаційною з державного бюджету України, за словами Олега Іщука, Львівська міська рада скерувала усі гроші, що були передбачені відповідно до державного бюджету України, на ці дві сфери. 

“Проте, розуміючи, що ця сфера недофінансована, міськрада звернулась до Верховної Ради України з проханням про додаткове виділення коштів. Відтак, ми отримали відповідь, що бюджет може бути переглянутий і дотації нам збільшать”, – зазначив Олег Іщук.  

За словами чиновника, така ж ситуація із фінансуванням освіти та медицини була у 2011 році. Тоді держбюджет України було переглянуто і збільшено видатки на освіту і медицину.  

КОМЕНТАРІ

Андрій Садовий,міський голова Львова:

Гелена Пайонкевич,начальник юридичного управління Львівської міської ради:

- На початку року ми приймали загальний фонд бюджету. Ми проголосували за збалансований бюджет, який був погоджений і виконавчими органами влади і бюджетною комісією. Але великою несподіванкою і для бюджетної комісії, і для органів виконавчої влади була пропозиція депутата від ВО "Свобода" дати освітянам і медикам більше грошей, забравши їх в управління (попри те, що ми запланували все те, що передбачено державою). Коли ми почали цю пропозицію вивчати, виявилось, що частина людей має працювати без зарплатні, без засобів зв'язку, інтернету тощо. Відтак частина працівників міськради звернулась до суду. Ухвалою суду зупинено виконання тої частини, щоб забрати кошти з управлінь, відповідно до цього виконком вніс певні корективи. Суд буде розглядати це питання і приймати рішення. Сьогодні ми стабільно фінансуємо медицину та освіту. Але ми не можемо допустити такого колапсу в місті.  - Львівська міська рада в цій ситуації виступає відповідачем в судовій справі. В п'ятницю до нас надійшла ухвала Галицького райсуду про забезпечення позову, згідно з яким призупинено дію додатку до ухвали. Суд не має права вносити зміни до бюджету, це може робити лише Львівська міська рада, яка приймала бюджет. Однак, суд має право вказати міській раді на порушення при прийнятті бюджету. Судової справи ще не було, дату судового засідання не призначено. Рішення суду може бути виключно такого характеру, щоб зобов'язати внести зміни до бюджету. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7870 / 1.64MB / SQL:{query_count}