Історію залили бетоном?

Археологи нарікають, що їх не запросили наглядати за реставрацією палацу Любомирських, що на пл. Ринок, 10 

Археологи нарікають, що їх не запросили наглядати за реставрацією палацу Любомирських, що на пл. Ринок, 10 

Фахівці “Рятівної археологічної служби” заявляють, що історію Львова у підвалах палацу Любомирських, що на пл. Ринок, 10, цинічно вивезли у вантажівках, як сміття, а рештки залили бетоном. Натомість в управлінні історичного середовища міськради кажуть, що підвали кам’яниці лише укріпили, а потреби археологічного нагляду не було.   

За словами Олега Осаульчука, директора науково-дослідного центру “Рятівна археологічна служба” Інституту археології НАН України, ремонтні роботи в палаці Любомирських, як у пивницях, так і на подвір’ї, проводили без будь-якого археологічного нагляду: всі культурні нашарування цієї ділянки вивезли, а решту залили бетоном.

“Ще до проведення робіт замовник мав укласти попередню угоду з археологами і забезпечити археологічний нагляд під час земляних робіт, але цього не зробив”, – каже Олег Осаульчук.

Археологи переконані, що внаслідок ремонтних робіт шанс дослідити підвали однієї з найкрасивіших кам’яниць утрачений назавжди. А винні в цьому насамперед ті, хто узгоджував проектну документацію на реставрацію палацу Любомирських та давав дозволи на проведення робіт. 

За словами Олега Осаульчука, управління охорони історичного сере­довища ЛМР та управління охорони культурної спадщини ЛОДА повин­ні були простежити, чи замовники залучили до робіт археологів. Адже, за чинним законодавством, без присутності археологів ремонтники не мали права на проведення земляних робіт у зоні ЮНЕСКО. 

“Як археолог і науковець, можу ствердити, що історичну інформацію цієї ділянки Львова ми втратили повністю. Уже ані нам, ані наступним поколінням археологів не вдасться встановити процесу заселення цієї ділянки або ж процесу будівництва і перебудови кам’яниць, на основі яких постав палац Любомирських, – каже Олег Осаульчук. – Ось так через халатність ми знову втратили ще одну частину Львова”.

Натомість в уп­равлінні історичного середовища міськради запевняють, що під час ремонтних робіт стародавні підвали не забетонували, а лише укріпили, підсиливши фундаменти. 

ДО ТЕМИ

Археологи наголошують на тому, що це вже не перший схожий випадок у Львові. Як повідомила “Рятівна археологічна служба”, у місті стало правилом не повідомляти про реконструкцію пивниць історичних будівель, хоча на кожен такий об’єкт повинен бути експертний висновок – чи потрібні там археологічні дослідження, чи можна обмежитися наглядом. Натомість, як інформують археологи, лише за останній рік можна назвати близько десяти випадків, коли підвали розчищали без участі археологів. 

“Підвали під колишнім приміщенням книгарні, де зараз облаштовують магазин і кафе, відкриті, їх ніхто не бетонував. Підприємці, які взялись за ремонтні роботи цих підвалів, укріпили їх та виклали долівку цеглою, – каже Лілія Онищенко, начальник управління історичного середовища міськради. – Під час робіт також вели авторський нагляд. Якби  там були проблеми чи знахідки, які б викликали зацікавлення автора проекту, і треба було задіяти археологів, очевидно, це було б зроблено”. 

Попри це, в палаці Любомирських таки є частина засипаних підвалів. За словами Лілії Онищенко, вони були засипані ще до 1939 року, коли власники будинку зрозуміли, що він аварійний і тріщить. 

“Тоді фундаменти підсилили в оригінальний спосіб — засипавши підвали. В такому стані вони дотепер. Чим саме тоді засипали частину підвалів, поки що сказати не можу — ми до них ще не дістались. Але варто сказати, що вони утримують цілісність цього будинку, який по довгому фасаду від вул. Руської має чимало тріщин, – зазначила Лілія Онищенко. – Коли будемо розчищати підвали, які вже є засипані, очевидно, це потребуватиме археологічного нагляду”. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7744 / 1.57MB / SQL:{query_count}