Урни в кишенях

У Львові через брак грошей та безініціативність чиновників навіть на головних вулицях немає сміттєвих баків, а про чистоту на околицях годі й говорити!

У Львові через брак грошей та безініціативність чиновників навіть на головних вулицях немає сміттєвих баків, а про чистоту на околицях годі й говорити!

Часто старше покоління закидає, що сучасна молодь є некультурною. Особливо звертають увагу на те, що викидають сміття не в урни, а просто на землю. Та чи справді проблема у молоді, а не в малій кількості сміттєвих баків? Якби вони в нашому місті й справді стояли кожні 100 м і молодь далі на них не зважала, це було б проблемою. 

Півроку тому Львівська міська рада затвердила Правила благоустрою і утримання території міста Львова, які регулюють кількість сміттєвих баків на вулицях. “Пошта”  перевірила, як у місті виконують ці правила на прикладі одного пункту – сміттєвих урн, від кількості яких залежить чистота наших вулиць.

Зразкові урни

За Правилами благоустрою, які затверджені ухвалою Львівської міськради №376, від 21 квітня 2011 року, у місті повинні бути стаціонарні металеві або бетонні урни.

“Тобто, не йдеться про якісь ящики з-під бананів, які ми інколи бачимо біля торгових точок, чи про пластиковий кошик, який легко може згоріти від недопалка. Концепція така: на комунальних територіях сміттєві урни встановлюють комунальні установи, а біля закладів торгівлі та харчування, біля підприємств та різноманітних організацій – власники та орендарі. Так, наприклад, на зупинках громадського транспорту повинно стояти дві сміттєві урни”, – пояснює “Пошті” Марія Куфтова, начальник відділу нагляду за станом благоустрою КП “Адміністративно-технічне управління” м. Львова. 

Однак навіть ці вимоги фактично не виконуються, незважаючи на те, що ці правила затвердили самі ж міські чиновники. Нікого не лякають і штрафи.  Марія Куфтова зазначає, що за відсутність урни для сміття передбачені доволі великі стягнення. “Оскільки це порушення правил благоустрою, то вони підпадають під дію ст. 152 Кодексу України про адмінправопорушення, де штраф для посадових осіб становить від 850 до 1700 грн”, – каже вона. 

ДО ТЕМИ

Щоб покращити екологічну ситуацію, 13 жовтня в Лондоні встановили перші сміттєві урни, які співають. Новітні 25-літрові сміттєві баки співають і розмовляють голосами знаменитостей. Подібні сміттєві баки будуть встановлені і в Ліверпулі. Що найцікавіше, сміттєвий бак буде дуже вдячний, якщо ви вкинете у нього більше сміття. 

Наприклад, за банку або папірець урна подякує словами: “Дякую!” або “Ух ти!”. За великий пакет сміття ви почуєте переробки відомих хітів. В озвученні сміттєвих баків взяли участь актори із серіалу “Секретні матеріали”, оперна співачка Дженіс Келлі, регбіст Кенні Логан та інші знаменитості. 

Смітники для Личаківської

З урнами найкраща ситуація в центрі нашого міста, тут і справді скаржитись на їх брак важко. Та ось такі головні вулиці, як Личаківська та Городоцька, катастрофічно відстають: там просто ніде викинути сміття. За Правилами благоустрою, на таких великих вулицях урни мають стояти кожні 50 метрів, проте ситуація далека від правил. Голова Личаківської райадміністрації Іван Лозинський називає основною причиною відсутності баків для сміття брак грошей.

“Дуже добре, що, за правилами благоустрою, урни передбачені через кожні 50 метрів. Проте таке розміщення урн на вул. Личаківській впирається у фінанси, адже ми не поставимо будь-яку урну на одній із головних вулиць Львова, урна повинна вписуватись в архітектуру міста. А такі урни дорогі і виставити їх кожні 50 метрів наразі не можливо, бо в першу чергу кошти йдуть на ремонт доріг, каналізації”, – каже Іван Лозинський. 

“Пошта” з’ясувала, що  в  супермаркетах ціна на металеві сміттєві урни стартує від 250 грн. “Сьогодні вул. Личаківську ми пробуємо забезпечити урнами за допомогою тих підприємців, які мають бізнес на перших поверхах. З ними нині працюємо, доводимо до їх відома, що урни мають бути обов’язково, – розповідає Іван Лозинський. – Це перший крок для вирішення цієї проблеми, а наступного року все залежатиме від бюджету. Проблемою також є те, що урни крадуть. Ми працюємо і над тим, щоб принаймні в робочий час біля об’єктів торгівлі баки для сміття стояли обов’язково. Однак усі говорять про брак грошей з року в рік, а сміття і далі доводиться носити у кишенях.

ДОВІДКА

Витяг із Правил благоустрою 

м. Львова, п. 7.1.11: 

“Урни встановлюються на вокзалах, ринках, в аеропорту, парках, скверах, садах, зонах відпочинку, біля установ культури, освіти, медицини, біля торговельних об’єктів, на зупинках громадського транспорту та в інших місцях масового перебування громадян.

Урни для сміття встановлюються:

– на тротуарах проспектів, головних вулиць та бульварів і площ через кожні 50 метрів;

– на інших вулицях – через 100 метрів;

– біля кожної зупинки громадського транспорту та торговельних об’єктів не менше як по дві;

– біля кожного входу до адміністративних будинків, підприємств, організацій, підземних переходів – не менш як по одній”. 

Штрафуємо та контролюємо

Смітників немає, зате органів контролю більш ніж достатньо. За Правилами благоустрою, їх виконання контролюють департамент житлового господарства та інфраструктури, житлово-комунальні підприємства Львова, Львівська міська санітарно-епідеміологічна станція, КП “Адміністративно-технічне управління”, Державна екологічна інспекція у Львівській області. 

Львівська СЕС регулює утримання території населених пунктів за Державними санітарними правилами. “За цими правилами, урни для сміття повинні встановлюватися на відстані 10-40 метрів на територіях з підвищеною щільністю населення, а 50-100 метрів – у місцях із середньою щільністю населення, – зазначає Володимир Олійник, лікар відділення комунальної гігієни Львівської міської санепідемстанції. – Окрім того, урни повинні стояти на зупинках громадського транспорту, біля входу в громадські та житлові будинки. Контроль над встановленням урн та їх утриманням мають установи, за якими закріплені території. Конкретних рейдів власне щодо наявності баків санепідемстанція не робить, ми за цим слідкуємо лише під час перевірок тих чи інших об’єктів. Під час таких перевірок за відсутність урн районні санепідемстанції штрафують у розмірі від 102 до 450 грн”. 

КОМЕНТАР

Віра Лясковська, член комісії природокористування, охорони довкілля та благоустрою Львівської міськради:

- Правила благоустрою стосовно сміттєвих урн фактично неможливо виконати з тієї причини, що ми не маємо грошей. Але до цієї справи можна долучати багатих людей, львівських підприємців та бізнесменів, які живуть на цих вулицях. Таким людям зовсім не складно поставити кілька урн. Але такої благодійності в нас узагалі не проявляється. Урн сьогодні не вистачає і в зелених зонах. Ось, наприклад, подивіться на вул. Кримську, там сьогодні побудовано вже кільканадцять вілл, та за парканом на вулиці - жодного смітника. По інший бік від приватних маєтків у зеленій зоні не те що урн немає, там жахлива кількість сміття. Досить дивно, що людина, яка має можливість побудувати великий будинок, не може поставити урни біля свого ж особняка. Краща ситуація з магазинами та кіосками, їх власники ставлять принаймні маленькі смітнички при вході. Проте проблема не лише в урнах, але й у культурі людей: людина, якщо бажає, може папірець і 200 м пронести в руках, не кинувши на землю. А в нас таксист на своїй же зупинці, де обслуговує людей, з вікна авто викидає порожню пачку. Це було на моїх очах, я підійшла до нього, підняла ту пачку і кинула йому просто у фізіономію. Але це нічого не дає, це просто крик душі! Нині, коли ти робиш такі зауваження, люди обурюються! Тому проблема не лише в урнах. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7469 / 1.64MB / SQL:{query_count}