Замки, забуті державою

Губернатор Львівщини пообіцяв знайти кошти на реставрацію замків “Золотої підкови”. У найгіршому стані з-поміж інших перебуває Підгорецький замок, на відновлення якого потрібно близько 120 млн грн

Губернатор Львівщини пообіцяв знайти кошти на реставрацію замків “Золотої підкови”. У найгіршому стані з-поміж інших перебуває Підгорецький замок, на відновлення якого потрібно близько 120 млн грн

Замки “Золотої підкови” – Золочівський, Підгорецький та Олеський – є унікальними архітектурними пам’ятками не лише Львівщини, але й всієї України. Дві з цих трьох  історичних пам’яток  – Золочівський та Олеський – увійшли до фіналу всеукраїнського конкурсу “Сім чудес України: замки, фортеці, палаци”. Попри це, ані жителям, ані чиновникам регіону пишатися нічим. Унікальні архітектурні пам’ятки руйнуються на очах і потребують негайного ремонту. Натомість держава три роки поспіль не виділяє на реставрацію палаців жодної копійки.  

Цитадель із дірявим дахом!

Золочівський замок, збудований на зразок цитаделі бастіонного типу, зберігся до сьогодні майже повністю. Унікальна пам’ятка XVII ст. передана в користування Львівській галереї мистецтв у 1980-х роках. Відтоді на замковому комплексі тривають реставраційні роботи та облаштування виставкових залів. Без найменшої державної підтримки замок животіє завдяки коштам меценатів. 

За словами Бориса Возницького, директора Львівської галереї мистецтв, на реставрацію бастіону необхідно ще більш ніж 3 млн грн. Саме цю суму визначила  “Укрзахідпроектреставрація”, яка  й розробила проект. У майбутньому інститут планують залучити  і до виконання реставраційних робіт. 

Проте реставрація замкових приміщень, внутрішнього і зовнішнього, їх оздоблення – справа не першочергова. У серпні цього року буревій зірвав частину даху надбрамної вежі замку. Зараз дах вежі перебуває у жахливому стані. Для його відновлення необхідно близько 1,5 млн грн. За словами Бориса Возницького, часу на роботи треба небагато – близько двох місяців. Тож, якщо вчасно приступити до реставрації, можна встигнути до початку зими.

Гроші для цього пообіцяв знайти голова Львівської ОДА Михайло Цимбалюк. 

– У вівторок я матиму зустріч із прем’єр-міністром України і підніму це питання. З резервного фонду Кабміну проситиму кошти для того, щоб ми приступили до реставраційних робіт і до кінця цього року сума, згідно з кошторисною документацією, була надана, – зазначив Михайло Цимбалюк.

Очільник Львівщини планує розпочати роботи з відновлення даху надбрамної вежі вже у жовтні. А навесні наступного року продовжити реставрацію зовнішніх та внутрішніх оздоблень. Тож, якщо вірити обіцянкам влади, вже наступного року туристи зможуть побачити відреставрований Золочівський замок. 

 Покрівля наполовину

Музей-заповідник “Олеський замок” відомий ще з XIV століття. У 1882 році галицьке самоуправління “законсервувало” його, забивши дошками. Напівзруйнований палац пережив дві світові війни, а внаслідок кількох пожеж перетворився на руїну. Питання про ремонтно-реставраційні роботи постало в повоєнний період.

Експозиція Львівської галереї мистецтв виставлена тут з 1970-х років. У музеї зібрано твори живопису, скульптури та ужиткового мистецтва, які відтворюють культурно-мистецьке життя  

Х – ХVIII ст.  Замок є відкритим для відвідувачів. 

А ось чи не найбільшим клопом замку нині є відсутність частини даху – ґонтою перекрили лише половину, на іншу забракло грошей. Зараз у замку тривають ремонтні роботи, пов’язані з оновленням експозиції. 

– У залі, де має висіти картина “Битва під Віднем” (8 х 9 метрів), ми піднімаємо стелю. Ці роботи здійснюємо коштом від продажу квитків, – зазначив пан Возницький.

ДО ТЕМИ

Великі сподівання

За словами Михайла Цимбалюка, він проситиме державу про постійне фінансування замків. Ідея губернатора спільно з мистецьким діячем Борисом Возницьким доволі проста і зрозуміла – держава має відреставрувати замки Львівщини, а згодом вони зможуть утримувати себе за кошти від продажу квитків та іншої господарської діяльності.

Нині доля унікальних архітектурних пам’яток залежить від грошей. Замки потребують негайної реставрації, інакше Україна може втратити те, чим пишається вже багато століть.

За інформацією прес-служби ЛОДА, президент України вже дав доручення Кабінету Міністрів України щодо підтримки музеїв та замків Львівщини, в тому числі щодо фінансування реконструкції Підгорецького замку. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8266 / 1.58MB / SQL:{query_count}